Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Recomandare aragaz pentru paine

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,850
  • Înscris: 10.12.2006
Am inceput sa fac paine in aragazul meu ceausist si rezulatele lasa de dorit. As vrea sa iau un aragaz sau cuptor+plita, si nu stiu daca ar fi mai bun pe gaz sau electric.
As vrea sa aiba si termometru, termostat, eventual display ca sa vad permanent temperatura dinauntru.

Aveti vreo recomandare?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Vezi pe emag ca ai acolo reduceri 25% la cuptoarele de paine, pana pe 6 mai.
Strict pt. paine nu are rost sa te complici cu aragazul.

Edited by gumball3000, 02 May 2013 - 20:03.


#3
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
de preferat un cuptor cu aburi. Asa se coace si creste bine painea.
...bneinteles ar fi de preferat sa renunti pe cat posibil la paine :)

#4
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

 apanoiu, on 02 mai 2013 - 20:10, said:

de preferat un cuptor cu aburi. Asa se coace si creste bine painea.
...bneinteles ar fi de preferat sa renunti pe cat posibil la paine Posted Image


de unde mai luati prostiile astea? trebuie de renuntat de la painea de fabrica care are in ea toate prostiile din lume.

Edited by HDDGuru, 02 May 2013 - 23:03.


#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 SfPetru, on 02 mai 2013 - 18:04, said:

nu stiu daca ar fi mai bun pe gaz sau electric.
aragazul nu se alege asa. daca ai si gaze (din cate se pare, ai) si curent, normal ca vei alege gazele naturale.
pentru simplul motiv ca un kwh/gaz este mult mai ieftin decat un kwh/electric. daca-ti lipsesc gazele, abia atunci
te orientezi catre unul electric, insa chiar si asa vei analiza mai intai posibilitatea GPL-ului. nu numai ca pretul
platit pentru curent va fi mai mare decat cel pe care l-ai plati pe GN, da' mai trebuie si sa ai in vedere o posibila
redimensionare a instalatiei electrice/suplimentarii de putere la furnizor, iar chestiile astea mai costa si ele.


 SfPetru, on 02 mai 2013 - 18:04, said:

As vrea sa aiba si termometru, termostat, eventual display ca sa vad permanent temperatura dinauntru.
stiu, gusturile nu se discuta, da' nu ti se pare ca o sa dai cam mult pe functiile astea si cam degeaba?
adica, pentru ce atata control si zdranganele la un aragaz? o siguranta termica mai inteleg, ajuta daca
se intrerupe flacara, da' astea? painea, cozonacii, puiul la punga si cartofii la cuptor se coc oricum, nu
prea le pasa daca temperatura este cu 5 grade mai mare sau cu 15 grade mai mica. de asemenea, le
cam doare la tava daca ies cu 5 minute mai tarziu din cuptor.

Edited by dygey, 02 May 2013 - 23:36.


#6
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 dygey, on 02 mai 2013 - 23:35, said:

aragazul nu se alege asa. daca ai si gaze (din cate se pare, ai) si curent, normal ca vei alege gazele naturale.
pentru simplul motiv ca un kwh/gaz este mult mai ieftin decat un kwh/electric.
Io zic sa gatesti la o soba de tuci. Aia ieftineala frate! Si la buda sa mergi in fundul curtii, sa fie pachetul complet Posted Image

 dygey, on 02 mai 2013 - 23:35, said:

adica, pentru ce atata control si zdranganele la un aragaz?
Pentru simplul motiv ca iti  iese reteta de fiecare data. Te costa infim de putin in plus curentul, si ce pierzi acolo recuperezi inzecit la preparatele pe care nu le mai ratezi din cauza ca mizeria aia de cuptor pe gaz nu incalzeste uniform si n-o poti regla nicicum. (Ma gandesc ca daca cativa lei curentul ti se pare mult, nu discutam despre cuptoare profesionale de gaz de sute si mii de euro).

 SfPetru, on 02 mai 2013 - 18:04, said:

As vrea sa aiba si termometru, termostat, eventual display ca sa vad permanent temperatura dinauntru.
Cam toate cuptoarele electrice au termostat. De termometru si display te poti lipsi, poti sa iti cumperi tu un termometru pentru cuptor. Eu am unul, a costat sub 10 euro. Nu prea il mai folosesc pentru ca am descoperit ca termostatul la cuptorul meu e suficient de precis pentru nevoile mele (+- 10 grade). Ca recomandare, nu lua aragaz, ci un cuptor electric incorporabil si plita separat. Nu neaparat din motive estetice. Fiind destinate incorporarii in mobila, cuptoarele astea sunt foarte bine izolate, ceea ce se traduce intr-o temperatura constanta in interior si de ce nu, consum redus. Marca si briz-briz-uri, alegi tu dupa posibilitati, in principiu cam oricare e la ani lumina in fata tinichelei comuniste pe care o detii.

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 andrei_0, on 03 mai 2013 - 00:47, said:

Io zic sa gatesti la o soba de tuci. Aia ieftineala frate! Si la buda sa mergi in fundul curtii, sa fie pachetul complet Posted Image
am incercat sa gasesc o ironie fina sau o tentativa, macar, de gluma. n-am reusit, cu toate ca nu-s batut in cap. in fine...


 andrei_0, on 03 mai 2013 - 00:47, said:

Pentru simplul motiv ca iti  iese reteta de fiecare data. Te costa infim de putin in plus curentul, si ce pierzi acolo recuperezi inzecit la preparatele pe care nu le mai ratezi din cauza ca mizeria aia de cuptor pe gaz nu incalzeste uniform si n-o poti regla nicicum. (Ma gandesc ca daca cativa lei curentul ti se pare mult, nu discutam despre cuptoare profesionale de gaz de sute si mii de euro).
te-as contrazice si inca bine de tot, da' stau sa ma gandesc daca merita efortul. ti-as cere si rata de esec a cuptoarelor
clasice, fie ele pe GN sau pe GPL, pentru ca din moment ce spui "de fiecare data" cu atata siguranta, inseamna ca esti un
om care stie despre ce vorbeste si nu citeaza din cercetatorii britanici sau ceva...n-am sa fac nici asta.

am avut o tentativa de a folosi la tara un cuptor electric. d-ala smecher incorporabil, de care zici tu. a ajuns retur in mai
putin de-o saptamana. de ce? long story, n-am chef de scris. am ajuns inapoi la GPL-ul ButanGas sau al statiilor GPL auto
cand am ocazia, ca e mai ieftin si puterea calorica e cam aceeasi, nu difera cu mult. dar ca sa vezi ca ma zgarcesc la cativa
lei, am ales aragazul ala electric sa fie de calitate (da firma, cum zice unii, ca sa ma-nteleaga toata lumea). mai mult, ca sa
pun mai bine in evidenta cat is de zgarie-branza, am mai dat si 40 de milioane pe vremea aia pe trifazic. sa fie treaba treaba.
ma rog, de trifazic chiar nu-mi pare rau, il folosesc si la alte alea, da' aragazul ala a fost un factor decisiv in alegerea lui.

deci da, ca sa te citez aproximativ "asta ieftineala frate", nu? ce te-as ruga eu...lasa astfel de vorbe de-o parte. nu face
cinste nimanui luatul altuia peste picior, mai ales cand e prima data cand vorbeste cu acea persoana si nu stie ce-i poate
capu' sau pe ce-si bazeaza afirmatiile. adu un argument, da o parere, incearca sa deschizi ochii cuiva daca e cazul si cam
atat. eu asta am facut, am dat o parere si un sfat. daca-l ia cineva in considerare e strict alegerea sa. n-am luat pe nimeni
la misto, deci cred ca pot sa am pretentia ca nici eu sa nu fiu luat la randul meu. mai ales de catre cineva care sub avatar
are trecut ce-ai tu acolo.

LE: si inca o rugaminte, ca te vad darnic la sfaturi. mai usurel cu "infim de putini in plus cativa lei" de ici, "infim de putini in
plus cativa lei" de colo. asa faceam si eu candva, pana am ajuns la concluzia ca adunati asa, la fiecare chestie pe care-i
dadeam, leii aia atarnau destul de binisor ca valoare si avantajele aduse in plus de cheltuirea lor nu erau semnificative.

Edited by dygey, 03 May 2013 - 05:52.


#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,850
  • Înscris: 10.12.2006
Nu va mai citez.

Nu am am avut niciodata cuptor electric dar, asa cum se zicea mai sus, cred ca mentine temperaturi mai constante in interior. Curentul electric nu e o problema pentru ca eu nu stau la tara si inca 3000W nu imi afecteaza cu nimic reteaua. E adevarat ca as iesi mai scump decat cu gazul, dar daca voiam sa ies ieftin nu ma mai gandeam sa schimb cuptorul.

E adevarat si ca painea nu e chiar obligatorie in dieta, cel putin nu asta coapta la temperaturi inalte. Exista retete de paine necoapta in cuptor, la temperaturi scazute care nu omoara enzimele, dar n-o sa intru aici in astfel de detalii Posted Image
Insa o paine facuta acasa cu maia naturala, fara drojdie, cu fainuri integrale de care vrei tu, e infinit mai buna decat orice paine de pe raft. Eu mananc putina paine dar sunt pasionat de ea, exista o multime de retete pentru paine, care de care mai complexe. Asa cum unora le place sa-si repare masina sau sa lucreze prin casa, mie imi place sa fac paine, e un hobby in care sunt dispus sa investesc.

O paine alba cu drojdie o poti face simplu in 2 ore, e o nimica toata. O paine fara faina alba si cu maia naturala poate cere 10-15 ore de lucru si pe parcurs se pot intampla multe.

O sa arunc o privire pe emag la cuptoarele alea de paine.

#9
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Daca chiar te pasioneaza painea, nu lua "cuptor de paine". Iese si la ala "paine", nimic de zis, dar daca tot stai 15 ore ca sa bibilesti la ea atunci macar fa-o cum trebuie. Cuptorul de paine e pentru cei comozi care vor sa manance totusi o paine, nu buretele ala feliat din pungi de plastic.Iti amesteca el toate ingredientele, creste coca in el si apoi o si coace. Problema e ca ies doar "caramizi", deci nu poti sa faci baghete, franzele, ciabatte, paini rotunde, si crusta nu iti va iesi niciodata ca intr-un cuptor normal.

 dygey, on 03 mai 2013 - 05:50, said:

am incercat sa gasesc o ironie fina sau o tentativa, macar, de gluma. n-am reusit, cu toate ca nu-s batut in cap. in fine...
Mi-a placut mult siguranta cu care ai afirmat "un aragaz nu se alege asa". De parca aia cativa lei care costa curentul in plus pe luna ar fi singurul criteriu care ar fi universal valabil pentru toata lumea in alegerea unui cuptor. Eu am prezentat cateva argumente in favoarea cuptoarelor electrice, mai departe fiecare isi stie nevoile si posibilitatile si analizeaza daca in cazul lui particular merita sau nu asa ceva. Nu-i treaba mea ce-si cumpara si foloseste fiecare.

Apropo de trifazic, nu ai nevoie de trifazic pentru un cuptor electric. E suficient un circuit monofazic corect dimensionat si realizat. Trifazic e necesar/recomandat la plitele electrice, care au o putere instalata mult mai mare decat un cuptor, ca sa pui ochiurile pe faze diferite. Cat despre consumul unui cuptor electric, nu e ceva de speriat. Consuma conform puterii nominale (2000 - 3000W) doar pana ajunge la temperatura pe care o setezi, adica vreo 10 min. Pe urma, daca e bine izolat consuma doar cat sa mentina temperatura constanta.

#10
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004

 dygey, on 02 mai 2013 - 23:35, said:

aragazul nu se alege asa. daca ai si gaze (din cate se pare, ai) si curent, normal ca vei alege gazele naturale.
pentru simplul motiv ca un kwh/gaz este mult mai ieftin decat un kwh/electric. daca-ti lipsesc gazele, abia atunci
te orientezi catre unul electric, insa chiar si asa vei analiza mai intai posibilitatea GPL-ului. nu numai ca pretul
platit pentru curent va fi mai mare decat cel pe care l-ai plati pe GN, da' mai trebuie si sa ai in vedere o posibila
redimensionare a instalatiei electrice/suplimentarii de putere la furnizor, iar chestiile astea mai costa si ele.


De curiozitate, ce cuptor ai? Si tot astea au fost principiile care au dus la achizitionarea lui?


Uite ca eu te contrazic - am gaze si am luat cuptor electric. Si asta nu de acum ci de vreo 6 ani, timp in care l-am pus la tot felul de munci (de la copt paine, copt diverse, dezghetat alimentele congelate pana la mentinut mancarea calda) si sunt nu multumit ci foarte multumit de el si de consumul lui.
Acum depinde ce intelege fiecare prin normal. :D

Edited by dcr, 03 May 2013 - 18:10.


#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,850
  • Înscris: 10.12.2006

 andrei_0, on 03 mai 2013 - 15:27, said:

Daca chiar te pasioneaza painea, nu lua "cuptor de paine".
Eh, e adevarat ca ma tenteaza un cuptor cu piatra si alte chitibusuri, dar nu vreau sa o dau in extreme dintr-astea :)).

#12
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Prin "nu lua cuptor de paine" ma refer la masinuta aia la vreo 2-500 RON pe care o bagi in priza si in care pui faina, apa drojdie si sare, apesi pe niste butoane si peste n ore scoti din ea o caramiduta aburinda.

Cat despre piatra ... eu am o piatra pentru pizza, care ca un fel de gresie poroasa pe care o bag in cuptor si pe care coc pizza si paine. Nu-i ca in cuptorul de caramida al strabunicii mele, dar are totusi un avantaj evident (mai ales la pizza): piatra aia e incinsa bine, si fiind poroasa absoarbe vaporii de apa din aluat, astfel incat acesta va face o crusta crocanta dedesubt. Una de-asta poti baga si in cuptorul tau comunist.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,850
  • Înscris: 10.12.2006
Eh, sigur ca nu ma gandesc la masina de facut paine. E altfel cand o lucrezi manual :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate