Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

Endomorf ce trebuie sa dea jos 30 kg - am niste aparate acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Despre mine:
- 25 de ani
- sedentar
- endomorf cu burta etc
- musculatura cu mult subdezvoltata pentru varsta mea ( nu pot sa fac nici macar o flotare si abia pot sa car 15 kg intr-o mana doar pe o distanta de maxim 50 metri )
- inaltime 182 cm
- greutate 115 kg

Ce echipamente am acasa:
- bicicleta eliptica cu volanta de 7 kg
- doua gantere reglabile ce ajung impreuna la 15 kg in total
- si ma gandesc sa iau o banca care m-ar ajuta sa fac umeri, piept si abdomene

Ca si conditie fizica, sunt praf:
- daca urc 3 etaje gafai
- la bicicleta nu pot sa dau decat 1 min 45 sec la nivelul 1 - dupa care pauza 1-2 minute si iar o repriza de 1 min 45 sec; in total pot face cam 5 reprize pana sa ajung aproape de epuizare.
- ganterele sunt setate pe 2*3kg; am facut aseara ceva biceps si azi am avut febra

Program zilnic:
- munca presupune stat in fund pe scaun, si poate incepe la 9-10, si poate tine pana la 18,19 poate chiar 20-21, in unele zile.

Intrebari:
- avind in vedere ca nu stiu la ce ora ajung acasa, si ca ajung destul de obosit, ar fi mai bine sa ma scol la 07.00 si sa-mi fac exercitiile + dus + mancat ?
- avind in vedere ca tinta mea e sa slabesc, banuiesc ca trebuie sa fac mai mult bicicleta, dar as vrea sa o combin cu ganterele; cum fac asta ?
- e total contraindicat ca daca fac bicicleta, in aceeasi zi sa pun mina pe gantere ?

Daca aveti sau nu alte sugestii, va multumesc oricum.

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Inteleg ca ai un program sedentar , insa ti-as recomanda mult miscarea , plimbare , jogging , fotbal , baschet ,tennis , innot , mers pe bicicleta, vezi tu care ti se potriveste , daca zici ca incepi la 9-10 , daca te trezesti la 7 si faci la pas 5 km pentru inceput e ceva !

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,411
  • Înscris: 13.01.2011
Trebuie sa faci ceva si cu alimentatia...

Edited by crisstonne, 01 May 2013 - 22:50.


#4
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
@ marius87ism - nu pot permite sa ajung la munca transpirat si sa miros acolo 10 ore ( adica sa fac acei 5 km pana la munca, pe jos ); sporturile nu-mi plac si n-am cu cine sa le practic oricum;  tocmai de aceea mi-am luat jucariile astea sa le am acasa, sa nu mai pierd timpul pe drum pana la sala si inapoi, mai ales iarna

@ crisstonne - desigur; incerc sa inlocuiesc 1-2 L de suc / zi cu 1-2 L de apa plata Posted Image, de asemenea incerc sa umblu la ceea ce mananc si la ce intervale orare o fac

Edited by InTech, 01 May 2013 - 22:54.


#5
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View PostInTech, on 01 mai 2013 - 22:52, said:

@ marius87ism - nu pot permite sa ajung la munca transpirat si sa miros acolo 10 ore ( adica sa fac acei 5 km pana la munca, pe jos ); sporturile nu-mi plac si n-am cu cine sa le practic oricum;  tocmai de aceea mi-am luat jucariile astea sa le am acasa, sa nu mai pierd timpul pe drum pana la sala si inapoi, mai ales iarna

@ crisstonne - desigur; incerc sa inlocuiesc 1-2 L de suc / zi cu 1-2 L de apa plata Posted Image, de asemenea incerc sa umblu la ceea ce mananc si la ce intervale orare o fac

Ideea cu sucul e buna , eu l-am inlocuit de mult cu succes , daca vreau neaparat sa beau ceva, beau ceai ca englezii :) , cat despre mersul pe jos sau pe bicicleta dimineata inainte de munca , daca incepi la 9 sau la 10 , te trezesti la 7 , dai o tura de 1 ora , vi acasa faci un dus si la 9 esti la munca cu masina sau cu transportul in comun cum preferi , stiu ca pare aiurea , dar daca vrei se poate , si daca nu o faci tu pentru tine ,nu o va face nimeni in locul tau !

#6
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,133
  • Înscris: 10.04.2006
In cat timp vrei sa dai jos 30 kg?
Sa nu crezi ca poti face asta in 1-2 luni.

#7
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Nenea Zap are dreptate , un target bun ar fi cam 1 an , un an jumate !

#8
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Daca as da 5 kg de sunca / luna jos, as fi cel mai fericit.

Edit:
Nu ma deranjeaza nici 3 kg / luna :D atita timp cit merge treaba. Nu ma grabesc.
Eu oricum incep sa arat binisor de la 95 in jos, deci primele 20 kg is cele mai importante.

Edited by InTech, 01 May 2013 - 23:09.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,832
  • Înscris: 07.02.2003
Cam in 3 luni scapi de 15-20kg daca si alimentatia e pe masura, adica tai caloriile sub jumate din cate iei acuma, carne numai peste sau pui, fara catrofi si branzeturi grase, eu am reusit. Mai departe va deveni mai greu dar cu timpul... exercitiile sunt complementare si bune pentru mentinere dar baza slabirii este dieta.

#10
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Aveam 75kg la o înălțime de 1,76. Mă simțeam perfect, nici slab, nici gras, arătam a om.
M-am lăsat de fumat și în 40 zile am ajuns la 90kg. M-am apucat de fumat iar dar am continuat să mă îngraș până pe la 93 kg. Mi-era silă de mine, nu eram în stare de niciun efort fizic.

Așa că..

Am început să nu mai beau cola decât foarte rar.
Am început să alerg. Am luat-o ușor, cu o tură de IOR într-o oră, cât puteam eu alergam și alternam cu mers la pas de 3 ori pe săptămână.
La regim n-am schimbat mare brânză la momentul respectiv, că oricum nu mă omoram după dulciuri sau cărnuri grase. Pâinea și cartofii ce le serveam cu plăcere și poftă.
Într-o lună și-au dat drumul mușchii, eram capabil de puțin efort și mă simeațam mai bine.
După 2 luni alergam lejer 5km și am reușit să ajung la 85kg.

Am continuat să alerg și am ținut dieta mediteraneană 40 zile(pe care am și fentat-o câteodată) și am ajuns la 76kg.

Mă mențin la 76 de vreo jumătate de an și bag șaorme, înghețate, fumez, etc, dar continui să dau o tură de parc la 2 zile.

Edited by Clerik, 01 May 2013 - 23:34.


#11
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostInTech, on 01 mai 2013 - 22:52, said:

@ crisstonne - desigur; incerc sa inlocuiesc 1-2 L de suc / zi

Posted Image

Pai scazi dintr-un foc vreo 1000 de calorii, presupun ca nu beai Coke Zero Posted Image

Incearca ceva cat mai aerobic si cat mai viguros. Cu cat "doare" mai tare, cu atat mai bine.

Cel mai bine sa faci majoritatea exercitiilor dimineata (atunci arzi cele mai multe grasimi), inainte de masa, eventual bei o doza sanatoasa de apa plus un pahar mic de suc natural/stors, o felie subtire de paine integrala toast ceva (sau nimic daca poti) si apoi te apuci de exercitii minim o jumatate de ora, intens, pana la epuizare. La inceput o sa ai nevoie de pauze probabil.

P.S. Am aproape aceeasi inaltime cu tine, un pic mai mult (1.85) si am avut si eu perioade cand aveam mai multe kile decat mi-as fi dorit, chiar si acum lucrez sa mai dau cateva jos (84-85 am acum, cel mai mult am avut vreo 88-89).

Oricum , nu e vorba numai de kilograme cat mai ales de conditia fizica, sanatatea organismului. Poti sa fii slab-batz dar sa fii in conditie fizica varza. ;) Am un prieten, un pic mai scund decat mine, obsedat de tot ce inseamna sala, muschi, forta, petrece cel putin 10 ore pe saptamana p-acolo si a dat-o pe chestii hardcore, CrossFit  in regim  draconic, el are tot vreo 90 kilograme dar probabil ca nu mai mult de 5% grasime in corp

Edited by lawrence38, 01 May 2013 - 23:54.


#12
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 06.04.2013
Iti recomand filmul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RJntwwMecYQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Apuca-te de sala.
Ai putea face 3 zile de sala, 3 zile de cardio pe saptamana, o zi pauza. L sala stai maxim 50 de minute si faci exercitii cu bara care tintesc sa lucreze cat mai multi muschi, desigur in primele saptamani astfel de exercitii te vor rupe in doua si iti vor trebui probabil 2 ore sa le faci Posted Image. Cardio 30 de minute.
Alimentatia 200g de proteine, 60g de grasimi si restul carbohidrati complecsi. La greutatea ta actuala raportata la inaltime poti sa dai jost si 6-7 kg in prima luna daca te tii tare si sa pui si 1 kg de muschi. Cu cat esti mai gras cu atat slabesti mai repede.
Pe termen lung, tinteste spre 75-80kg si tine-te de sala daca n-ai masa musculara ca vei arata naspa si slab.
Uite cam despre ce a vorba.... bine, tu n-ai peste 1.90... sa stai la 110. Acum imagineaza-ti cum ar fi aratat daca s-ar fi apucat sa slabeasca la 90 cand era ca in partea stanga Posted Image. Si sa nu-ti fie rusine sa mergi la sala ca nu poti sa ridici mult, majoritatea astora cu muschi foarte mari sunt fosi sedentari si te inteleg si te respecta ca incerci sa schimbi ceva  :P.
[ http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/577184_505372009474712_282751288_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by echo3, 02 May 2013 - 08:03.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostClerik, on 01 mai 2013 - 23:33, said:

După 2 luni alergam lejer 5km și am reușit să ajung la 85kg.

Cum alergai lejer 5 km la 85 kg si 1.76 ? Eu nu am putut in viata mea alerga (si nu lejer) mai mult de 1 km (nu zic ca nu se poate, dar nu stiu cum), nici cand aveam 65 kg si 1.90. Intre timp m-am ingrasat, acum nu mai alerg nici 100 metri, dar cand eram slab, nu puteam alerga mai mult de 1 km ca imi dadeam duhul.

#15
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 02 mai 2013 - 08:42, said:


Cum alergai lejer 5 km la 85 kg si 1.76 ? Eu nu am putut in viata mea alerga (si nu lejer) mai mult de 1 km (nu zic ca nu se poate, dar nu stiu cum), nici cand aveam 65 kg si 1.90. Intre timp m-am ingrasat, acum nu mai alerg nici 100 metri, dar cand eram slab, nu puteam alerga mai mult de 1 km ca imi dadeam duhul.

Depinde ce intelege el prin alergare ;)

#16
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 02 mai 2013 - 08:42, said:


Cum alergai lejer 5 km la 85 kg si 1.76 ? Eu nu am putut in viata mea alerga (si nu lejer) mai mult de 1 km (nu zic ca nu se poate, dar nu stiu cum), nici cand aveam 65 kg si 1.90. Intre timp m-am ingrasat, acum nu mai alerg nici 100 metri, dar cand eram slab, nu puteam alerga mai mult de 1 km ca imi dadeam duhul.

N-are legatura ca tu la 1.90 si 65 de kg nu puteai alerga nici 1 km :D.

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
5 km e o distanta de semifond. Sa alergi lejer (adica fara efort) 5 km cu un BMI de 27.4 mi se pare ciudat.

#18
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 02 mai 2013 - 10:01, said:

Sa alergi lejer (adica fara efort) 5 km cu un BMI de 27.4 mi se pare ciudat.

Asa ma gandeam si eu ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate