Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

autorizatii firma

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Hillfinger

Hillfinger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.01.2003
salutare,

tocmai mi-am deschis si eu un SRL unde sunt asociat unic.
firma se ocupa de vanzari/intermedieri cu produse din lemn, finisate.
nu am magazin/sediu secundar/depozit/angajati, sunt doar eu care-mi duc activitatea de la sediu social (acasa la mine) prin intermediul unui site online.

v-as fi foarte recunoscator daca ati reusi sa ma lamuriti ce autorizatii imi trebuie pentru aceasta firma dintre cele de mai jos sau alta de care nu stiu.

- aviz si /sau autorizatie privind paza si securitatea contra incendiilor         >>> imi trebuie? (sa am extinctor acasa, etc.?)
- aviz si /sau autorizatia sanitara;                                                                >>> imi trebuie?
- autorizatia sanitar-veterinara;                                                                   >>> nu cred ca trebuie
- acordul si/sau autorizatia de mediu;                                                          >>> nu cred ca trebuie
- autorizatia de functionare privind protectia muncii.                                   >>> nu cred ca trebuie, nu am angajati
- autorizatie primarie                                                                                    >>> cea mai mare dilema! un link/lege in vigoare ar fi grozav
- autorizatie activitate la sediu social                                                            >>> cum faca asta/unde daca e nevoie
- autorizatie prelucrare date cu caracter personal                                        >>> stiu ca imi trebuie sunt in proces de a o obtine


Va multumesc anticipat!
Gabriel

#2
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

 Hillfinger, on 27 aprilie 2013 - 10:07, said:

- aviz si /sau autorizatie privind paza si securitatea contra incendiilor >>> imi trebuie? (sa am extinctor acasa, etc.?)
- aviz si /sau autorizatia sanitara; >>> imi trebuie?
- autorizatia sanitar-veterinara;    >>> nu cred ca trebuie
- acordul si/sau autorizatia de mediu;   >>> nu cred ca trebuie
- autorizatia de functionare privind protectia muncii.    >>> nu cred ca trebuie, nu am angajati
- autorizatie primarie >>> cea mai mare dilema! un link/lege in vigoare ar fi grozav
- autorizatie activitate la sediu social >>> cum faca asta/unde daca e nevoie
- autorizatie prelucrare date cu caracter personal >>> stiu ca imi trebuie sunt in proces de a o obtine

vad ca esti NooB deaceea iti dau din start un sfat bun - cautati un contabil daca totus ai de gand sa deschizi SRL. acel contabil iti va spune ce acte iti trebuie si daca sunt unele mai greu de obtinut tot contabilul o va face.

#3
Hillfinger

Hillfinger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.01.2003

 HDDGuru, on 27 aprilie 2013 - 13:36, said:

vad ca esti NooB deaceea iti dau din start un sfat bun - cautati un contabil daca totus ai de gand sa deschizi SRL. acel contabil iti va spune ce acte iti trebuie si daca sunt unele mai greu de obtinut tot contabilul o va face.

wow, ai fost super de ajutor, nu stiu ce m-as fi facut fara sfatul tau ... firma am deschis-o deja, contabil am deja, contabilul nu este si jurist/avocat, nu e obligat sa stie aceste lucruri.
acum astept si eu un raspuns cu adevarat folositor.

multumesc anticipat.

Edited by Hillfinger, 27 April 2013 - 23:51.


#4
Hillfinger

Hillfinger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.01.2003
up

#5
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Autorizațiile sanitare, de la pompieri și protectia muncii nu trebuie, ai depus o declaratie pe proprie răspundere, la înființare cum că îndeplinești condițiile.
Autorizație de la mediu doar dacă desfășori activități care au impact asupra mediului, nu este cazul pentru comerț prin intermediul caselor de comenzi și internet.
Primăria eliberează autorizație de funcționare și aviz orar de funcționare. Orar nu este cazul, pentru autorizație cauți pe site-ul primăriei la acte necesare pentru...
Mai era declararea punctului de lucru, deși nu sunt sigur cum este în cazul comerțului la distanță, mai citește în Legea nr. 365/2002 a comerțului electronic și Codul fiscal cu normele de aplicare.

#6
Hillfinger

Hillfinger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.01.2003

 silviu_n, on 29 aprilie 2013 - 21:43, said:

Autorizațiile sanitare, de la pompieri și protectia muncii nu trebuie, ai depus o declaratie pe proprie răspundere, la înființare cum că îndeplinești condițiile.
Autorizație de la mediu doar dacă desfășori activități care au impact asupra mediului, nu este cazul pentru comerț prin intermediul caselor de comenzi și internet.
Primăria eliberează autorizație de funcționare și aviz orar de funcționare. Orar nu este cazul, pentru autorizație cauți pe site-ul primăriei la acte necesare pentru...
Mai era declararea punctului de lucru, deși nu sunt sigur cum este în cazul comerțului la distanță, mai citește în Legea nr. 365/2002 a comerțului electronic și Codul fiscal cu normele de aplicare.

Multumesc frumos Silviu pentru raspunsul tau detaliat si la obiect!
Pentru autorizatia de la primarie am cautat pe toate siturile atat Bucuresti cat si sectoare si nu am gasit ceva care sa ma lamureasca. Posted Image
Daca poate cineva in continuare sa-mi dea mai multe detalii despre autorizatia de functionare eliberata de primarie ar fi grozav. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate