Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Distributie rapida pt calculatoare mai vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
288 replies to this topic

#19
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
rich1974

Pai daca nu primesti ajutor, trebuie sa te descurci si singur. Ca stii sau nu engleza...mai incerci o comanda gasita...mai dai un google translate...te enervezi...o iei de la capat si tot asa. Posibil de asta se primeste putin ajutor,  exista mentalitatea...eu daca m-am chinuit sa se chinuie si altii, sau de lene in a explica (ma refer in general)

Edited by xxvirusxx, 23 April 2013 - 22:34.


#20
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Up ..daca aveti ceva teste  ar fi binevenite

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 xxvirusxx, on 23 aprilie 2013 - 22:27, said:

exista mentalitatea...eu daca m-am chinuit sa se chinuie si altii
Cand e gustul mai dulce, atunci cand primesti direct o chestie sau cand descoperi singur (cu eventuale indumari spre directie) si-ti ramane pe viata ? In plus in cazul doi mai inveti destule si colateral.

#22
Silvi25

Silvi25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.05.2008
Eu as recomanda Puppy , sau Zenwalk ! Posted Image

#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 AnbuBlack, on 23 aprilie 2013 - 14:25, said:

Nu înțeleg de ce tot "pormovați" diferite distribiți care fac același lucru: toate conțin GNU tool +linux kernel+package manager; singura diferență este DE. Dacă vei instala Fedora, Ubuntu, Slackware, Gentoo cu alceași DE, vei vedea ca nu sunt mari diferențe de comportament sau consum de resurse. Dacă chiar vrei să faci "economie" la resurse instalează o distribuție "custom" cum este Arch GNU/Linux cu un WM și să vezi ce bine funcționează pe orice sistem cu resurse puține.
Atunci când eşti noob în Linux, ai impresia că există diferenţe majore între ele. Abia după ce te mai maturizezi îţi dai seama că poţi îndrepta orice distribuţie în orice direcţie, după nevoi.

Bineînţeles că cele mai maleabile distribuţii sunt cele minimaliste gen ArchLinux, şi nu deoarece ar fi Arch miezul din dodoaşcă la nivel tehnic, ci deoarece te forţează să înveţi ce faci p-acolo. E vorba de tine ca om, nu de Arch în sinea sa.

Mulţi dintre noobii tehnici neglijează tocmai aspectul educativ, care e mult mai important decât cel tehnic. Noobii au impresia că "distribuţia face omul", dar de fapt e invers: "omul face distribuţia".

Faptul că foloseşte o "distribuţie complexă" nu îl face pe noob power user peste noapte, noobul tot noob rămâne.

Şi astfel ne aflăm în această situaţie în care fiecare noob recomandă o distribuţie, fără un raţionament în spate, fără nimic - ci doar pentru că el aia foloseşte şi crede că a descoperit miezul.

#24
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Mda ...cam mult noob in textul ala .....
In fine ... eu unul cred ca am prins o distributie de picioare , tocmai din motivul enumerat undeva aici pe forum si numit BLOATWARE ,cum voi laudati Arch linux eu laud Zorin OS LITE .
Din motive dealtfel ...dar un singur lucru imi pare evident si ar trebuii sa para si altora : PRACTICA NU E TEORIE ..... iar un sistem vechi demonteaza basmele cu linux imi fac eu,,,, NU faci prietene , foate putini fac linux  am mai zis eu ..undeva aici pe forum si imi permit sa ma autocitez "Si prajiturile  pot fi Lite sau Heavy ... ,pot fi exact cum le faci tu ...ideea e ca trebuie sa fi un bucatar  BUN .... asa ca unii dintre noi mananca si cumparate ...." as putea adauga  facute de altii

Sa lasam basmele pe forum si sa ne trezim la realitate , fiecare distributie e orientata catre ceva (de la amintirea unui caine la infernul lui satan pe muzica metal licenta free) iar practic orientarea aia se simte ,,,in modul cum ruleaza pe un anumit sistem .

Asa ca noob sau nu ....cel putin  a existat un rationament in spatele recomandarii si anume unul PRACTIC , ca postari gen "omul face distributia tot se vad pe forum" ... dar nu si in Practica.
Acuma daca tot am dat de miez ..spune lu noobisor tu ce distro folosesti Posted Image !!!

Edited by rocket1982, 27 April 2013 - 22:09.


#25
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Or fi maleabile cele minimaliste, dar foarte importanta este documentatia, suport-ul etc...ca un noob daca nu gaseste pe google, pe un forum, si daca nu este expert in engleza....rezista el vreo 4-5 ore si pe urma isi  baga p.a in el de linux.

ArchLinux parca foloseste Posted Image

Edited by xxvirusxx, 27 April 2013 - 22:53.


#26
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 xxvirusxx, on 27 aprilie 2013 - 22:49, said:

Or fi maleabile cele minimaliste, dar foarte importanta este documentatia, suport-ul etc...ca un noob daca nu gaseste pe google, pe un forum, si daca nu este expert in engleza....rezista el vreo 4-5 ore si pe urma isi  baga p.a in el de linux.
Bineînțeles că e importantă documentația. Nu am auzit decât de bine despre documentația Arch, care să fim serioși, deja lucrează cu programele destul de aproape de variantele lor upstream, care și ele au documentație cu duiumul.

Cât despre noobii care își bagă p.a în el de linux, da, așa se întâmplă. Culmea ipocriziei e că tot ăștia sunt ăia care "recomandă" apoi distribuții, pe considerente tehnice, desigur Posted Image

#27
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
In locul tau as modera pe forum.ubuntu.ro  acolo  impreuna cu Alex Cucu vei face echipa de vis !

totodata tind sa cred ca esti din echipa ... dar sa revenim la ...recomandarea de distributii ... tu tot numai Ubuntu recomanzi?

mai stiu eu pe unul :) uite-l aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SeGapM18OLQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rocket1982, 30 April 2013 - 15:29.


#28
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
ca sa imi sustin punctul de vedere : http://cylonlinux.we...-think.html   undeva jos e si ,,,, MAESTRUL

#29
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Tot in Debian,tot buntu,insa mai light ar fi peppermint.
Eu acum folosesc peppermint 2 (cam de 3 zile) si per total are cam acelasi speed ca si microxp.
Avand 2 gb de rami,am decis sa instalez fara swap.
In general,web-browsing si filme,deocamdata.Cu dc++ am mici probleme,dar mai sapam.
Calculul este un notebook hc-900 Hercules cu Atom n270 si placa video integrata.
In rest, f.b.
Instalat ocupa cam 1.9 gb pe hdd, boot cam 10 sec pana la login si shutdown in 5 sec,daca asta inseamna la unii fast.
Attached File  screenshot.png   166.52K   32 downloads

Ca tot era vorba de noob,eu incerc de vreo 3 ani distro-uri,inclusiv Ubuntu cam 2 luni pe calc,si pana acum,tot asta adica peppermint 2 mi se pare cel mai bun pentru mine.
Si puppy ii frumusel,dar ma dispera save-ul de la sfarsitul sesiunii fara de care se pierd toate setarile.
Peppermintul initial l-am pus pe un microsd de 8 gb (din cel de bagat in telefon,instalat pe el,si nu live cd) si se misca multumitor,atat cu modem stick de rds cit si adsl.
Daca aveti ceva recomandari cel putin la fel de bune ca si peppermint 2 (nu 3;adica spatiu mic de live cd dar si de install,synaptic sau apt-get) sint deschis si la alte OS-uri.


Rocket eroare 404

Edited by alexbjorg, 30 April 2013 - 16:52.


#30
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
http://cylonlinux.we...-you-think.html  Mi- a dat si mie err 404 dar am reincarcat pagina ....si a functionat .

Am gasit peppermint 3 - ma pun pe instalat in seara asta ! vad ca e 12.04 lts based ... cum fac test pun aici daca mai bine sau mai rau ca Zorin OS Lite 6.2

Edited by rocket1982, 30 April 2013 - 17:43.


#31
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Posted Image

#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 alexbjorg, on 30 aprilie 2013 - 16:41, said:

Ca tot era vorba de noob,eu incerc de vreo 3 ani distro-uri,inclusiv Ubuntu cam 2 luni pe calc,si pana acum,tot asta adica peppermint 2 mi se pare cel mai bun pentru mine.
Si puppy ii frumusel,dar ma dispera save-ul de la sfarsitul sesiunii fara de care se pierd toate setarile.
Peppermintul initial l-am pus pe un microsd de 8 gb (din cel de bagat in telefon,instalat pe el,si nu live cd) si se misca multumitor,atat cu modem stick de rds cit si adsl.
Daca aveti ceva recomandari cel putin la fel de bune ca si peppermint 2 (nu 3;adica spatiu mic de live cd dar si de install,synaptic sau apt-get) sint deschis si la alte OS-uri.
Şi tu pari să trăieşti cu impresia că distribuţia îl face pe om, nu omul pe distribuţie.

Alege ce-o fi, de preferat o distribuţie care foloseşte configuraţii cât mai fidele (şi actuale) ale versiunilor upstream ale programelor. Aşa ai acces la documentaţie cu duiumul şi la bugfixes cât mai rapid.

Doar nubii sunt focusaţi pe distribuţie. Distribuţie în sus, distribuţie în jos, distribuţie peste tot. Nubilor le zornăie distribuţiile în cap.

#33
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Da,sint noob.
Dar sa nu uitam ca majoritatea dintre voi ati inceput la vremea respectiva tot cu o distro,nu cu cli-install.
Intr-adevar,nu distro-ul face omul ci invers,insa nu toti au timp pentru zeci de ore de forumuri,zeci de ore de re-instalari din cauza unei comenzi grsit tastate sau gresit intelese.Mai exista un job,o familie,probleme si nu 10-15 ore zilnice pe calculator.
Nu toata lumea are 2 calcule,unul cu wingoz de stat pe forum si unul pentru instalari,prieteni la care sa fugi sau pe care sa-l suni la fiecare 2 minute ca ti-ai prins urechile.
Normal ca la un noob ii zornaie distro-uri prin cap,caci el se asteapta sa mearga tot "out of the box" nu sa tasteze zeci de comenzi in terminal.
El se asteapta ca buddy sau altceva sa mearga exact ca messenger-ul (video-chat),nu sa caute ca nebunul driver pentru web-camera,si cind la gaseste ca si .tar sau .tgz sa se uite ca boul la poarta noua la ele.
Sint multe de spus deci sa ne fie cu iertaciune noua noob-ilor ca sintem mai prosti si nu avem timp dar vrem sa fugim din lumea wingoz-ului si a virusilor.

Edited by alexbjorg, 01 May 2013 - 06:54.


#34
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Sunt complet de acord cu ceea ce zici, și semnalam problema adevărată: noobii, deoarece nu au timp să învețe, nici nu au o privire de ansamblu a ecosistemului linux, și recomandă distribuții din burtă, nu din raționamente.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 alexbjorg, on 01 mai 2013 - 06:51, said:

Dar sa nu uitam ca majoritatea dintre voi ati inceput la vremea respectiva tot cu o distro,nu cu cli-install.
O distributie poate fi atit cli-install cat si gui-install.

 alexbjorg, on 01 mai 2013 - 06:51, said:

nu toti au timp pentru zeci de ore de forumuri,zeci de ore de re-instalari din cauza unei comenzi grsit tastate sau gresit intelese.Mai exista un job,o familie,probleme si nu 10-15 ore zilnice pe calculator.
Mitul acesta l-a invenat tot un necunoscator. Nu pierde nimeni timp pretios din viata lui. Daca unii chiar pierd acel timp atunci nu stiu ce mai cauta in poveste.

 alexbjorg, on 01 mai 2013 - 06:51, said:

El se asteapta ca buddy sau altceva sa mearga exact ca messenger-ul (video-chat),nu sa caute ca nebunul driver pentru web-camera,si cind la gaseste ca si .tar sau .tgz sa se uite ca boul la poarta noua la ele.
Pai cam toate au un manager de pachete ce face tot pentru tine, tu doar ii spui ce vrei.
Si nu uita ce spune licenta: "This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY".

#36
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ubuntu este cea mai buna distributie pentru incepatori, nimeni nu contesta asta.
si am mai spus, au mai spus si altii....degeaba pui distributie light si apoi vrei sa rulezi un program ce ingenuncheaza calculatorul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate