Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Distributie rapida pt calculatoare mai vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
288 replies to this topic

#1
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
M am decis cumva sa fac un pic de publicitate distributiei bazate pe Ubuntu numita Zorin OS

Zilele acestea am fost un pic mai activ pe forumul ubuntu.ro unde am efectuat cateva teste *totodata si banat pt promovarea zorinului la cafenea!


Am cautat o distributie sa functioneze bine pe un laptop mai vechi p4 la 3000 cu cca 750 mb ram - care se misca greoi -in speta Lubuntu 12.04 cu GUI-Lxde

Am testat 13.04 Ubuntu Lxde - greoi si instabil ... inca
12.04 - Mai greoi ca 13...
     Debian 7 TEST cu LXDE - destul de rapid ,  mai rapid ca Ubuntu 13 dar nu am putut sa trec peste limitarile  gen SU de fiecaredata cand rulezi un sudo ,... etc....
Puppy Linux 5.4.3- Interfata grafica de toata jena , sub nici o forma nu a putut fi instalat pe HDD am urmat cel putin 3 tutoriale pe youtube  care rulau sub masina virtuala si care functionau sub masina virtuala.....  in real life ..nu am mers  Grub ul se instala dar nu gasea diverse fisiere
-Pe de alta parte ... Ruleaza stralucit de bine de pe stick ... trecand peste interfata este unul din cele mai rapide So uri pt calculatoare vechi  - poate fi folosit destul de usor , repouri conmune cu ubuntu  , Big plus!

Zorin OS LITE 6.2
Trebuie sa marturisesc ca atunci cand am ajuns sa testez acest SO  nu prea aveam mari sperante de la el .....
  Mai incercasem CORE 5 ..cu ceva vreme in urma si nu am fost multumit ,mi se parea ca seamana cu o clona chinezeasca a Windows ului 7!! si destul de buggy ... sa il faca instabil.


   Specificatiile minime:
For the LXDE based versions (Lite):
266 MHz x86 processor
2GB of Hard Drive space
128 MB of system memory (RAM)
Graphics card capable of 640x480 resolution
Sound card

   Zorin-ul a facut ce nu a facut nici un distro din cele de mai sus. --INSTALARE RAPIDA  , a mers FOARTE BINE de pe stick cat si de pe HDD
  A acceptat sa instalez 24 de programe diferite si sa miste la fel de bine.

Interfata grafica si wallpaper ul cu care vine nu sunt magnifice, practic fata de Lxde ul normal  avem o icoana de meniu pe care scrie Start
  Ca minus uri avem *mai mult minusuri obisnuite
- aceiași probleme cu care vine Ubuntu 12.04 ndiswrapper ul nu este instalat
. aceiasi probleme cu care suntem obisnuiti la LXDE -activarea conexiunii Wireless  se face de fiecare data prin de-bifarea si bifarea Enable Wireless.
  -un alt bug comun cu 12.04 este prezent la instalarea  teamviewer 8 --- apar tot felul de erori au disparut dupa ce am dezinstalat .



Plusurile lui ZORIN LITE sunt urmatoarele --- Flash si codecs  integrate in distro- si care merg fara nici o sacadare si pe un calculator obosit
---repo comun cu Ubuntu  
---FOARTE RAPID ,si se mentine dupa instalari de soft la fel de rapid
---Usor de instalat programe de catre  incepatori , are cateva soft uri  ce te ajuta sa instalezi       Player-e ,Browser-e ,Jocuri
--- vine cu Adeskbar Instalat * un dock care ajuta destul de mult in utilizarea de zi cu zi ,iar cu un mic truc poate fi rulat si din interfata Windows 2000 cu butoanele pe dreapta  -- nu cea de mac cu butoanele pe stanga


Cam atat si spor in toate !

Edited by rocket1982, 23 April 2013 - 09:21.


#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
te-ai gasit si tu sa te bagi pe forumul Ubuntu romania....aia sunt niste muthafuckeri!
pe mine s-au suparat cand am pomenit de Fedora....pana la urma i-am injurat si eu!
fa-ti cont pe forumul international ca aia sunt mult mai de treaba!

#3
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Nu am folosit injuraturi .... ba din contra , nici nu am de gand... sunt oameni pe acolo si pe aici care merita respectul meu cel putin PROFESIONAL
  Dar nu poti sa cenzurezi ,topic dupa topic si sa stergi postari doar de dragul de a te considera mare moderator ,sau administrator .... acel forum ar trebuii sa inchege o comunitate nu sa o destrame mai ales intr-o zona in care nu ar fi deranjat  :
Cafeneaua Ubuntu România
Discuții despre orice alte subiecte legate de Linux sau softwareul liber. Ca în orice cafenea pe lângă temele Linux se mai discută și diverse alte subiecte.

Administratour chiar are o problema de personalitate ....si probabil incluziune sociala .

Eu unul nu ma supar ca sunt banned pe acel site, consider ca nu imi pierd timpul intr un loc nepotrivit .

Edited by rocket1982, 23 April 2013 - 10:47.


#4
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
sunt si p-aici asemenea capcauni....

#5
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Nu înțeleg de ce tot "pormovați" diferite distribiți care fac același lucru: toate conțin GNU tool +linux kernel+package manager; singura diferență este DE. Dacă vei instala Fedora, Ubuntu, Slackware, Gentoo cu alceași DE, vei vedea ca nu sunt mari diferențe de comportament sau consum de resurse. Dacă chiar vrei să faci "economie" la resurse instalează o distribuție "custom" cum este Arch GNU/Linux cu un WM și să vezi ce bine funcționează pe orice sistem cu resurse puține.

#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
PuppyLinux este foarte simplu de instalat. Iti mai fac si eu un tutorial, poate intelegi Posted Image
Iar pentru Debian citeste

Edited by xxvirusxx, 23 April 2013 - 14:53.


#7
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Lubuntu. Ura și la gară.

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postdarxide, on 23 aprilie 2013 - 14:53, said:

Lubuntu. Ura și la gară.

Scrie clar in primul post ca a incercat Lubuntu si nu a fost multumit.

#9
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Sincer să fiu, am citit doar titlul și am zis să mai fac și eu un post, dacă tot e gratis.

#10
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Precum am zis si scris  in postul initial pe care se pare nu-l citeste nimeni .... Posted Image sau poate 1 -- 2 ....
"
M am decis cumva sa fac un pic de publicitate distributiei bazate pe Ubuntu numita Zorin OS
Zorin-ul a facut ce nu a facut nici un distro din cele de mai sus. --INSTALARE RAPIDA  , a mers FOARTE BINE de pe stick cat si de pe HDD
  A acceptat sa instalez 24 de programe diferite si sa miste la fel de bine.
"
Din punctul asta de vedere nu am dat peste distributie sa mearga mai rapid ... pe un sistem mai vechi ..e comparabil cu puppy linux ca si viteza


In ceea ce priveste  Puppy linux va las pe voi sa incercati grub grub 2 la finalizarea instalarii...direct pe hdd ... sa vedem de ce nu merge . (In masina virtuala a mers din prima dar pe hdd nu ...)
Oricum Puppy linux is Puppy "CraP" ...din punct de vedere al GUI

Multumesc pt  link lu xxvirusxxx .. bine de stiut!
su root
adduser YOURUSERNAME sudo

Edited by rocket1982, 23 April 2013 - 15:34.


#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Puppy il instalasem eu pe un P3 450mhz, la grub avea ceva cu write mbr, lilo (dar era 5.2.8)....ăsta nou nu l-am mai incercat. Posted Image
Puppy in general il folosesc pentru salvari date.
ArchLinux cu xfce4 (poza mesaj 142) mi-a placut cum a mers, dar am scos tutorialul la imprimanta cand l-am instalat Posted Image

Edited by xxvirusxx, 23 April 2013 - 16:50.


#12
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Arch nu am incercat , incarc sa stau pe ceva ce cat de cat cunosc, si am vazut ca eINDEPENDENT

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Căutând pe Google, asa se invata. Eu asa am invatat....cand niste prieteni nu imi raspundea la intrebari si imi dadeau linkuri...ia si citeste :lol:

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
corect, dar ce te faci cand iti este lene sau nu te ajuta engleza? ca de....nici becali nu stie engleza, si uite cat este de bogat! Posted Image

#15
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Stai sa iti citesc blogul ! am vazut ca ai cate ceva interesant ! :)

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
o solutie interesanta pentru resurce putine ar fi rularea de programe in terminal. sunt multe programe de genul asta (mplayer, VLC, cmus, FFMpeg,

#17
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
te referi la   ---- vlc  &  in terminal?
M - am prins ..dupa ce am postat http://www.parveenar...sic_in_terminal

Edited by rocket1982, 23 April 2013 - 18:25.


#18
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vlc-ul mai putin....mplayer-ul e de baza!
dar oricum, decodarea consuma tot atat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate