Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Bosnia

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011

View Postagp626, on 02 mai 2018 - 20:12, said:

@octavvv, ești naționalist sârb ?

Nu sunt sarb, asta e adevarul, bosniecii sunt un popor extrem de sovin, in special fata de ortodocsi, dar nu numai

Edited by octavvv, 02 May 2018 - 21:44.


#20
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Anul trecut am luat cina într-un local cu specific turcesc în centrul vechi din Sarajevo. Ospătarul nu m-a servit cu bere. Acum mi-am dat seama că de fapt am fost discriminat pe motive religioase și etnice.

#21
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
Crede-ma ca ii cunosc mult mai bine ca tine. Ai fost cateva zile acolo si ai impresia ca ii cunosti? Si in Ungaria esti tratat bine ca turist. Cei care lucreaza in servicii sunt invatati sa respecte pe toata lumea dar nu este cazul cu oamenii de rand. Intereseaza-te la sarbii de acolo cum au fost si inca sunt tratati

Edited by octavvv, 03 May 2018 - 19:42.


#22
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
@octavvv, suntem pe un topic de turism.
Da, am fost cateva zile în Mostar și Sarajevo ca turist și a fost super ok. (si crede-mă că erau si alte mii de turisti straini).
Daca ai observat, suntem câteva persoane entuziaste, care scriem pe aici și care încercăm să arătăm și frumusețile Balcanilor.
Poti sa continui polemica pe alte topicuri de politică, dar nu aici.
O zi buna.
P.S., văd ca ai si o problemă cu ungurii, nu doar cu bosniecii ?

#23
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 28.11.2001
Am fost în 2004 timp de 6 luni (misiune) și în 2013 timp de o săptămână în concediu cu familia. Cu oamenii m-am înțeles excepțional și nu am avut niciodată vreun sentiment de nesiguranță. Soția a avut aceeași părere.

#24
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
Eu nu am zis ca ai fi in nesiguranta acolo, eu am spus ca sunt un popor extrem de sovin si ca se poarta frumos doar pentru ca sunteti turisti.  Cu asta am incheiat interventia mea pe acest topic

#25
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 28.11.2001

View Postagp626, on 03 mai 2018 - 06:29, said:

Anul trecut am luat cina într-un local cu specific turcesc în centrul vechi din Sarajevo. Ospătarul nu m-a servit cu bere. Acum mi-am dat seama că de fapt am fost discriminat pe motive religioase și etnice.
În centrul vechi sunt foarte multe localuri cu specific musulman în care nu se servește alcool. Probabil că nu aveau nici produse din carne de porc. Și eu m-am învârtit ceva timp până să găsesc un local unde se servește și bere. Nu m-am simțit discriminat. Dacă mergi la McDonalds și nu au picioare de broască și bere în meniu nu ești la fel de discriminat?

Edited by badmania98, 23 December 2018 - 10:14.


#26
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
@badmania, n-ai inteles,
afirmatia mea a fost in gluma si in context cu o polemica la cateva postari mai sus.

#27
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Kravica Waterfalls

Attached Files



#28
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Mostar - Stari most

Attached Files



#29
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Mostar - Restaurant Labirint

Habar n-am de ce se cheama asa, inauntru n-am intrat, mi-a fost frica sa nu ma ratacesc... Posted Image
Au insa o terasa mare, cu vedere foarte frumoasa catre râu si catre pod. Preturi decente, mancare OK. Aici am mancat ceea ce nu credeam ca voi manca vreodata: sarmale cu piure de cartofi si salata de varza Posted Image Ma rog, de fapt e un fel de mancare traditional, numit japrak. Gustul si aspectul sunt de sarmale romanesti. Alt fel traditional :Ćevapi, niste mici...mici. Deci, nici la astia nu avem exclusivitate...

Attached Files

  • Attached File  D 0.jpg   442.42K   8 downloads
  • Attached File  D 16.jpg   323.88K   8 downloads
  • Attached File  D 14.jpg   439.25K   10 downloads
  • Attached File  D 17.jpg   830.54K   9 downloads
  • Attached File  D 15.jpg   573.1K   10 downloads
  • Attached File  D 18.jpg   759.62K   10 downloads
  • Attached File  D 6.jpg   572.65K   10 downloads
  • Attached File  D 7.jpg   496.96K   12 downloads

Edited by zuv, 19 August 2022 - 12:39.


#30
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Cevapi sau cevapcici sunt in tot spatiul ex iugoslav si de obicei se servesc cu ceapa tocata marunt si ajvar (un sos ca o zacusca de ardei), ma mir ca voi nu ati primit asa. Au alt gust decat micii, dar merg si ei tot cu bere :)

Sarmale din alea nu am prins pana acum :)

Edited by mdt, 19 August 2022 - 16:48.


#31
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 28.11.2001
Prefer micii noștri. Am o experiență amuzantă cu cei din Bosnia. Eram 3 la masă, am comandat: 6 for him, 6 for him and double for me. Discutam toți trei în așteptarea acestora, când din spatele meu ospătarul îmi pune mie un platou cu 24 de bucăți. Până să repoziționez platoul mai aproape de colegii mei ospătarul le plantează acestora câte o farfurie cu câte 6 mici fiecăruia. Atunci am observat că și bucătartul venise în sală să vadă animalul care a comandat pentru el 24 de bucăți. I-am lămurit mai apoi că eu vroiam numai 12.

Edited by badmania98, 19 August 2022 - 17:15.


#32
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmdt, on 19 august 2022 - 16:47, said:

Cevapi sau cevapcici sunt in tot spatiul ex iugoslav si de obicei se servesc cu ceapa tocata marunt si ajvar (un sos ca o zacusca de ardei), ma mir ca voi nu ati primit asa. Au alt gust decat micii, dar merg si ei tot cu bere Posted Image

Sarmale din alea nu am prins pana acum Posted Image
E un fel traditional la ei. Cum fac inainte de orice calatorie, am cautat pe net mancaruri traditionale bosniace. Printre ele, am gasit si japrak.

View Postmdt, on 19 august 2022 - 16:47, said:

de obicei se servesc cu ceapa tocata marunt si ajvar (un sos ca o zacusca de ardei), ma mir ca voi nu ati primit asa.
Ceapa o aveau, zacusca or fi halit-o chelnerii...

View Postmdt, on 19 august 2022 - 16:47, said:

Au alt gust decat micii, dar merg si ei tot cu bere Posted Image
Lipsindu-le porcul, aceasta leguma fundamentala din alimentatia noastra, sunt mai lipsiti de savoare, ca toate produsele musulmane cu carne tocata facute la gratar.

#33
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Mostar - Muzeul Stari Most

Attached Files



#34
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Granita cu o tara care nu exista.Posted Image Ma rog, deocamdata...

Attached Files



#35
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 28.11.2001
Era plin de astfel de panouri in 2004. Nu si cu cele cu Bine ați venit in Confederație. Doar Srpska. Dacă mergeai de la nord la sud pe drum, de fiecare dată când granița interioară trecea peste drum erau acele panouri. În 2013 nu le-am mai văzut.

Edited by badmania98, 20 August 2022 - 22:04.


#36
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Mostar - Cafe Karma

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate