Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Hyundai Elantra vs. Mazda 3 vs. Toyota Corolla - sfat achizitie

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#55
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ia vezi poate ti-e frica si de niste reduceri substantiale. Cere preturi de la toti dealerii foecarei marci care te intereseaza, din toata tara.

#56
atreidex12

atreidex12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2013

View Postundercoverbrother, on 20 aprilie 2013 - 11:57, said:

Ia vezi poate ti-e frica si de niste reduceri substantiale. Cere preturi de la toti dealerii foecarei marci care te intereseaza, din toata tara.

Exact asta intentionez sa si fac, momentan am inceput cu Hyundai - de unde si diferenta de pret fata de cel de la inceputul topicului.
Ar fi perfect daca si dealerii Mazda s-ar intrece in oferte.

Ma surpinde placut atitudinea dealerilor - am mai avut o experienta cu Seat in 2009, cand ma interesa o Ibiza. Nu s-a mai concretizat, insa atunci mi s-au parut extrem de rigizi, nu obtineai nici macar 100 de euro reducere de la niciunul.
E buna si criza asta la ceva.

#57
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postatreidex12, on 18 aprilie 2013 - 17:12, said:



Ca posesor si fan Mazda, de ce ai alege Elantra? Ce masina ai si ce te dezamageste la ea?
Daca ai luat-o de noua, care sunt costurile de intretinere / revizii ?

mazda 3 am, varianta anterioara - luata de noua. costurile de intretinere sunt medii pt una de clasa ei, comparativ cu ce ai da la un golf sau o astra. un mare plus in schimb pt service, baietii de la mazda sunt cu adevarat pasionati de marca si isi fac treaba cu raspundere. cu 3 clase peste orice service VW, inclusiv Porsche bucuresti sau midocar parca.

in momentul asta as lua elantra pt ca arata foarte bine si e o masina mai actuala. bineinteles, varianta corecta dpmdv ar fi sa astepti modelul urmator de 3, noua linie de design de la mazda mi se pare acum cea mai buna de pe piata. dar din pacate cred ca vor mai trece 2 ani pana atunci... :(

#58
slobozia

slobozia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.06.2007
Esti multumit de arian sau bdt la service mazda?

#59
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Modelul anterior de Mazda 3 am si eu[2008],achizitionata de noua,sunt foarte multumit de masina,am 80.000 km,pana acum nu am schimbat nimic la ea in afara de consumabile si un rulment dr fata schimbat pe garantie.Nici macar o bucsa sau vreun cap de bara,desi masina o folosesc zilnic indiferent daca e vara sau iarna.
Suspensia este mai rigida[nu exagerat,dar oricum mai tare decat la octavia II de exemplu,cine a mers stie],probabil si din cauza anvelopelor cu talon mai mic.
Acum nu stiu ultimul model cat de bine sta la acest capitol[fiabilitate],dar presupun ca nu este cu nimic mai prejos,mie personal nu imi place acest design,daca ar veni cineva la ine cu propunerea de a face schimb cu modelul nou,l-as refuza imediat.
Legat de service si revizii preturile sunt putin mai piperate decat la skoda,wv,etc...dar numai si numai daca le faci la ei la reprezentanta.
In cazul meu imediat ce masina a iesit din garantie,schimburile de ulei si consumabile le-am facut eu,acum ramane la altitudinea fiecaruia cat este de priceput.
Ca aspecte negative:tabla foarte subtire[poate si la alte marci o fi asa,nu stiu]...vopseaua e buna,dar tabla...
Intrebari?

Edited by missionnad, 20 April 2013 - 20:38.


#60
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postslobozia, on 20 aprilie 2013 - 20:06, said:

Esti multumit de arian sau bdt la service mazda?

eu unul iti pot spune de arian...da sunt...de fiecare data cand ma duc in service pentru revizie ma asteptam sa inceapa...stiti trebuie sa schimbati si aia si ailalta...nu a fost cazul, si asta nu datorita faptului ca este supermasina sau merg eu cu mare grija, ci pur si simplu ca nu sunt pusi pe jecmaneala.

#61
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Mazda 3 modelul nou va fi de-a dreptil imcantatoare. Sedanul cel putin te intoarce din drum. Daca mai poti sa astepti juma de an nu vei regreta.

#62
slobozia

slobozia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.06.2007
Hmm...nu cred ca va dura doar 6luni asteptarea. Am inteles ca o prezinta la nu-stiu-ce salon auto pe la sfarsitul lui noiembrie si intra in productie efectiv undeva(nu se stie cand) in 2014. Prevad vreun an jumatate de asteptare.
Dar arata dezarmant.

Multumresc AlinE ptr raspunsul legat de service.

Edited by slobozia, 21 April 2013 - 07:18.


#63
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
spre rusinea mea, nici nu stiam ca o sa fie un nou model de Mazda 3...
se pare ca va aparea in 2014 in state, in europa nu se stie exact cand. oricum este o copie de noua mazda 6 la dimensiuni mai mici. sa vedem si ce dotari va avea si mai ales la ce pret. mai avem de asteptat...

#64
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Eu zic ca va fi totusi MY 2014 si productie incepand cu sf lui 2013. Dar e doar o banuiala. De obicei asa se procedeaza.
Nu mai zic ca de multe ori exista masina de prezentare si se iau comenzi inainte de prezentarea oficiala.

Pe de alta parte poate sa nu corespunda din cine stie ce'punct'de'vedere si sa astepti degeaba.

#65
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postslobozia, on 20 aprilie 2013 - 20:06, said:

Esti multumit de arian sau bdt la service mazda?
mai nou merg la bdt, ultima data la arian stergatoarele mele nou-noute s-au transformat magic in niste stergatoare vechi si proaste.  ce-i drept, a stat masina la ei in parcare vreo sapt, dar totusi...

on-topic, si eu cred ca va mai trece cel putin un an jumate pana vom vedea noua Mazda 3 pe sosea in romania. dar merita asteptata :)

#66
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Mă refer acum doar la preţuri/negocieri: un coleg şi-a luat acum >1an o maşină. A cerut oferte de la mai mulţi dealeri din ţară. Cu oferta cea mai mică s-a dus la un alt dealer şi a negociat. Apoi cu oferta ăstuia a mers la primul/altul etc (prindeţi ideea) până când a obţinut cel mai mic preţ posibil. :D
Baftă!

#67
atreidex12

atreidex12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2013

View Postsfantu.dracu, on 22 aprilie 2013 - 12:35, said:

Mă refer acum doar la preţuri/negocieri: un coleg şi-a luat acum >1an o maşină. A cerut oferte de la mai mulţi dealeri din ţară. Cu oferta cea mai mică s-a dus la un alt dealer şi a negociat. Apoi cu oferta ăstuia a mers la primul/altul etc (prindeţi ideea) până când a obţinut cel mai mic preţ posibil. Posted Image
Baftă!

Da, ceva de genul asta am facut si eu si vad ca functioneaza. Elantra am adus-o de la 15.200 la 14.800 si mai apoi la 14.520.
Am sa incerc sa mai negociez o tura intre cele mai bune 2 oferte (14.520 si 14.527 Posted Image ), insa cred ca ajung deja la plafonul minim, caci reducerile sunt din ce in ce mai mici, de ordinul zecilor de euro deja.

Si la Mazda 3 am obtinut oarece discount-uri, dar dealerii lor se "misca greu", raspund mai rar la emailuri si chiar nici la telefon nu sunt mult mai rapizi - am rugat sa fiu sunat vineri cu o oferta, lucru ce nu s-a mai intamplat (!).
In plus, unii mi-au spus ca nu mai au modelul TX (echiparea de top pt Sedan) sau ca nu au culoarea neagra pe stoc si nici nu mai pot comanda modele noi.
Nu prea o inteleg pe asta ca nu mai pot comanda alte modele - o fi probabil din cauza promotiei pe care o au.

Edited by atreidex12, 22 April 2013 - 16:30.


#68
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Pai ei vor sa scape de masinile de pe stoc intai, la care iti dau reduceri si-ti zic ca nu mai au pentru ca nu vor sa mai comande alta, vor sa te convinga sa iei din alea pe care le au pe stoc.

Edited by closchkutza, 22 April 2013 - 16:31.


#69
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Probabil pregatesc productia noului model, cum ziceam mai sus

#70
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
De acum? Hai sa fim seriosi..nici macar nu l-au lansat.

#71
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Daca e pe negocieri atunci baga o geana si la Citroen C4 1.6 vti de 120 cp. E pe la 17.500 dar cred ca ai sanse sa il scoti la 16.000.
Poate te gandesti sa cumperi masina de la un dealer din strainatate, de ex. Germania, Austria, au reduceri mai mari si tva mai mic. Daca iti e lene sa te deplasezi pana acolo du-te pana la vecinii bulgari. La ei e tva 20% deci din start reducere de vreo 700 euro.

#72
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pai  nu cred ca trebuie sa lanseze matritele si linia de montare.
Adica pregatesc masinile si utilajele necesare productiei si cateodata treaba asta e incompatibila cu continuarea productie vechiului model. Chiar daca in mare fabrica va arata la fel mai trebuiesc si unele modifcari facute.
La fel si la furnizori.

Cand lanseaza masina doar nu o fac la ciocan. E deja totul pregatit.
Doar vreun prototip e facut la ciocan dar nu e cazul de prototip daca nu e vb de'atacarea unei nise sau clase noi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate