Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

PANASONIC -Aer conditionat, climatizare Etherea, Heatcharge..

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Cu surprindere descopar ca nu avem un Topic cu si despre Panasonic -producator de renume si de referinta in domeniul Aerului conditionat, mai ales de cand i-a preluat si pe SANYO.

Am dat peste o gama exceptionala de aparate cu Heatcharge technology, proaspat lansate la Expozitii in 2012.
Attached File  Panasonic-HEATCHARGE-en.pdf   377.12K   23 downloads

Extrag din prezentarea (in engleza- nu mai traduc..):
Heatcharge offers outstanding seasonal efficiency, providing rapid warming as soon as it is switched on, even at outside temperatures as low -25ºC – as tested by the independent laboratory in Sweden – SP. The overall performance of this class-leading highly energy efficient new technology is impressive, achieving a SCOP of 5.4 -> A+++.

“Heatcharge is a unique system delivering high levels of energy efficiency even at very low outside temperatures. It takes waste heat released into the atmosphere and uses it as heating energy for the home..."
"When the air conditioner is operating, the compressor, which is the power source of the unit, generates heat. Until now, this heat was released into the atmosphere. Panasonic focused on this waste heat ! Heatcharge is a unique, innovative Panasonic technology that stores this waste heat in the
compressor and effectively uses it as heating energy".
Attached File  panasonic Nordic.jpg   15.15K   6 downloads

""Other benefits include the EcoNavi sunlight detection system for the ultimate in energy efficient heating, and the Nano-G air purification system. Panasonic takes advantage of the latest technology to enable complete climate system control from anywhere in the world. The addition of the advanced IntesisHome smartphone control to Heatcharge takes remote control into a new realm through the simple process of connect, download and control. Modifying temperature settings from an iPad, iPhone, any Android device or from a PC with Internet access, when using this add-on service has never been easier. This is simple to install in the home with a Wi-Fi connection.

Attached File  heatcharge Panasonic.jpg   111.33K   8 downloads

Ce parere aveti ..? E ceva de capul aparatuli asta ..? Dar de tehnologie ce credeti.. ?
In orice caz, continuati in Sbiectul asta discutiile despre Panasonic (vedem daca le lasam pe cele despre sanyo separat sau nu..)

#2
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Panasonic detine in multe tari nr 1 la vanzarile rezidentiale,trebuie sa recunosc ca solutia lor pentru  a recupera caldura e foarte simpla si cred ca este efectiva

#3
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008

View Postscheleton, on 10 aprilie 2013 - 13:59, said:

..Topic cu si despre Panasonic -producator de renume si de referinta in domeniul Aerului conditionat, mai ales de cand i-a preluat si pe SANYO.
Buna dimineata,

Bine de stiut ca Panasonic e un brand foarte serios in domeniul climatizarii, chiar daca trece ca si corporatie prin momente grele de ceva vreme (chiar daca a achizitionat Sanyo - brand la fel de serios dar cu politica de OEM !!!); cred ca mai toata lumea din domeniu stie ca ale lor compresoare (Matsushita) impanzesc si acum lumea echipand propriile sisteme precum si multe brand-uri OEM; vad de asemenea ca este stiut si faptul ca in domeniul monosplit sunt o forta in multe tari ca si cota de piata.
Bine de stiut ca la noi a fost si este destul de firav prezent (pana in prezent doar cu monosplituri din gama entry fabricate in China) iar din gama Etherea(foarte bune) ma indoiesc ca au vandut mare lucru fiind destul de scumpe (in alta ordine de idei, am vazut la ultimele expozitii de la Milano si Madrid ca doi chinezi din cei cunoscuti au copiat design-ul Etherea la virgula).
Cred ca in acest moment au fost preluati in Romania pe parte de produse de climatizare de catre Romstal (daca nu sunt la curent imi cer scuze) care importa la momentul achizitiei Sanyo acest din urma brand (motivele sunt in principiu slaba sustinere la nivel de reprezentanta Panasonic in Romania a climatizarii); cred ca de atunci (mai putin de jumatate de an in urma) au inceput sa incerce intrarea timid si pe partea de comerciale (inclusiv VRF); cred ca ramane de vazut daca vor reusi sa puna in valoare un brand vechi, serios si tehnologic inovator, dar cu suport destul de slab mai pretutindeni in Europa.
Cred ca despre povestea cu performanta in incalzire, e normal a si ei sa se preocupe (ca majoritatea brand-urilor serioase) cu problema eficientei pompei de caldura aer-er in perioada defrost-ului; cred ca se stie deja abordarea LG, abordarea Daikin precum si altor brand-uri pe aceasta tema si nu am sa comentez aici in detaliu si nici comparativ; cred ca e limpede ca ei s-au hotarat pe recuperare si inmagazinare de caldura; cred de asemenea ca se poate discuta mult si despre eficienta termica a acestei inmagazinari precum si conditiile suplimentare impuse de fabricant pentru a atinge parametrii promovati, insa cred ca este de salutat echipamentul si le urez sincer succes ca brand; cred ca era nevoie si de acest brand serios in piata detentei directe de la noi.

Toate bune.

#4
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Si eu ma mir cum nu gasesc prea multe pe aici despre ei. Vreau sa mai iau 5 bucati anul asta si din cele 3 marci testate pana in prezent pot spune ca panasonicurile s'au comportat cel mai bine. Practic nu am ce sa le reprosez. dar ca sa fiu un pic carcotas, hai nu zau, nu i'a picat nimanui fisa de cand cu invertoarele sa recicleze cumva caldura aia data de compresor Posted Image

Edited by george90, 25 July 2013 - 22:15.


#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cam toti producatorii mai seriosi au unitati exterioare cu recuperare de caldura, dar sunt unitati de puteri mari, pentru sisteme VRV - VRF, multi-split (cu multe unitati interioare), cu niste preturi pe masura.

Uite un exemplu: http://www.daikinac....-recovery-reyq/

Caldura recuperata se poate folosi, de exemplu, la incalzit apa calda menajera intr-un boiler sau pentru a putea avea simultan si incalzire si racire in aceeasi cladire.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate