Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Mai are rost sa invat pentru bac daca nu voi merge la facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Shiet.

Inveti o luna si iei bacul ....  pe naiba. Si 4 ani de liceu ce dracu pazesc? Se consuma bani de la buget pentru invatamant ca la finalul fiecarei serii sa iasa o masa mare de ... eminente?

As propune asa, 6 - 12 gratuit, 12 - 16 obligatoriu 50% subventionat si cursuri la alegere, 16 - xx optional, scump in draci si cu teste draconice sa poti ocupa un loc.

Edited by Super Chief, 10 April 2013 - 10:15.


#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsambejan, on 09 aprilie 2013 - 23:00, said:

Deja am invatat azi un comentariu la romana...
Iarasi obiceiuri prostesti...

#39
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012

View Postneagu_laurentiu, on 10 aprilie 2013 - 10:32, said:

Iarasi obiceiuri prostesti...

de ce?

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsambejan, on 10 aprilie 2013 - 10:37, said:

de ce?
In cls. a VIII-a (pe vremea cand se dadea admitere la liceu) ne-a pus profesoara sa invatam un card de comentarii. Si dai si lupta, la 12 noaptea daca ma puneai reciteam ca pe o poezie. Mi-au iesit pe nas. La examen mi-a cazut sa povestesc nu stiu ce plus alte chestiuni total pe langa ce eram eu "pregatit". Asa ca nu mi-au folosit la nimic si tot cu capul meu am trecut. De atunci am jurat ca nu mai fac asta in viata mea si chiar nu am mai invatat ceva fara sa-i inteleg logica. Si astfel lucrurile au fost mult mai frumoase.

Edited by neagu_laurentiu, 10 April 2013 - 10:45.


#41
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
hehe, in timpurile astea moderne daca nu tocesti comentariul din cartea care trebuie..te cam risti..
se puncteaza mai ales elementele de teorie literara, poti sa fi citit tu mii de carti ...

pentru initiator, ia si da bacu..nush ce frica ai dar ia si o infrunta. mai mare rusine sa nu ai nici macar bacu.

#42
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postneagu_laurentiu, on 10 aprilie 2013 - 10:42, said:

In cls. a VIII-a (pe vremea cand se dadea admitere la liceu) ne-a pus profesoara sa invatam un card de comentarii. Si dai si lupta, la 12 noaptea daca ma puneai reciteam ca pe o poezie. Mi-au iesit pe nas. La examen mi-a cazut sa povestesc nu stiu ce plus alte chestiuni total pe langa ce eram eu "pregatit". Asa ca nu mi-au folosit la nimic si tot cu capul meu am trecut. De atunci am jurat ca nu mai fac asta in viata mea si chiar nu am mai invatat ceva fara sa-i inteleg logica. Si astfel lucrurile au fost mult mai frumoase.
Poate ai avut tu ghinion. Ce te faci cu 90%, care au tocit si au luat 10 tocmai ca au tocit ce trebuia?

Profa mea de romana din liceu ne dicta comentariu. Din cap, din carti, eu stiu de unde. N-a facut niciodata un exercitiu cu noi sa ne puna mintea la contributie.
Opusul a fost profa de fizica.

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBursul, on 10 aprilie 2013 - 13:41, said:

Ce te faci cu 90%, care au tocit si au luat 10 tocmai ca au tocit ce trebuia?
Eu ? Ei ce vor face in viata reala cand dau de o problema...

View PostBursul, on 10 aprilie 2013 - 13:41, said:

N-a facut niciodata un exercitiu cu noi sa ne puna mintea la contributie. Opusul a fost profa de fizica.
Si pentru cine ai respect acum ?

#44
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012

View PostBursul, on 10 aprilie 2013 - 13:41, said:

Poate ai avut tu ghinion. Ce te faci cu 90%, care au tocit si au luat 10 tocmai ca au tocit ce trebuia?

Profa mea de romana din liceu ne dicta comentariu. Din cap, din carti, eu stiu de unde. N-a facut niciodata un exercitiu cu noi sa ne puna mintea la contributie.
Opusul a fost profa de fizica.

Pe noi ne pune sa invatam,dar in acelasi timp ne da teme,eseuri..avem o carte cu subiecte de  bac din care facem,nu pot sa zic ca nu isi da interesul.

#45
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Clar profa de fizica.

Ziceam doar cum se face scoala la noi. Sunt prea putini dascali si prea multi "profesori".

#46
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Mai lasati dracului cartea ca murim de foame daca ne facem toti ingineri, mai are nevoie tara asta si de ciobani :)

#47
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Copilas, zic si ei ca un predecesor. Bacul e si un examen de maturitate. De ce sa inveti, sincer, nu am habar.
Exeplu personal Eu unul fac electronica de prin 1977, cand eram in clasa a VIII-a, si inca nu cred ca am invatat-o pe toata..
Dar trag in continuare sa aflu mai multe, pt ca meseria -din 1982 sunt electronsit -asta mi se pare (inca) pare foarte interesanta..Mi-a aduas si bani, si un job bun si multumire sufleteasca.
Evident ca fara bac nu as fi ramas decat un muncitor necalificat..
Si evident ca nu as fi putut avansa, adica sa ajung ce sunt, inginer electronist, evident dupa ce am terminat facultatea..

Dar matale stai si pune/ti intrebari existentiale. E vremea lor, nu a invatatului pe branci.
Dupa ce logic il vei rata, iti vei cauta un job. Neavand o diploma, normal ca vei gasii doar de muncitor necalificat.
Sa  imi spui unde vei spala masini, sa vin si eu acolo. Fiind la inceput, iti voi da un bacsis mai mic, ca de', si meseria asta are secrete.
Sau daca vei fi maturator de strada, o sa imi plimb catelusa prin zona dumitale..
Chelnarii au scoala de chelnari, deci asta iese din discutie..Si adevarul e ca un chener adevarat castiga bani buni, pt ca stie cum sa se faca placut, sa servesca adecvat...
Revenind. Sincer, oameni buni, de ce il impingeti de la spate? Nu vrea, nu vrea.
In plus, de ce sa aiba toti bacul? Eu fiind mai batran, adica aproape 50, cred ca si asa 10 clase sunt prea mult. E nevoie de o separare mai clara intre cine are 8 si 9 clase, intre 9 si 1 0, ca sa nu mai zic de cei care au o facultate fata de cei care nu o au.
Altfel, daca dta sau altcineva, ma ve(t)i injura, va anunt ca am frigiderul mare si oricum putin imi pasa.
A, daca cuvintele mele extrem de explicite te vor face sa pui mana pe carte, si sa iei bacul integral, din prima, da, de abia atunci imi vei demonstra ca poate am gresit.
Mie cand imi spune/a cineva ca nu voi reusi, mananc jar doar ca sai dovedesc ca a aberat. Ura e un sentiment puternic.
PS. Mananc i-uri si fac dezacoarde +tastez gresit pt ca asa vrIeu. Asta ca sa nu se oboseasca cineva sa imi explice asta.

Edited by Prien, 07 May 2013 - 16:24.


#48
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Sa dus si vremea chelnerilor cand se injurau unul pe altul "inginerule" societatea ia adus la nivelul real de imbecili care sunt, si muncesc pe minim pe economie si dupa 3 luni ii scuipa patronul pentru lipsa in gestiune si nu mai pupa ultimul salariu ;)
Sa dus si vremea sefilor de aprozar cu ARO, nu stiu de ce dar nu imi pare deloc rau, poate sunt eu rau dar de cand a inceput criza eu mi-am crescut salariul de 5 ori, chiar imi pare rau ca nu a inceput un razboi ceva ca ieseam si mai bine, uneori in oala asta a societatii e bine sa se mestece cu lingura crizei fiindca asa se repune totul in miscare, se ridica gunoaiele la suprafata si pot fi indepartate, alte gunoaie se duc la fund, eu cred ca este ceva sanatos si util pentru societate. :)

#49
Stefi-18

Stefi-18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.05.2013
bacul nu il iei doar ca sa intri la facultate ...
sunt multe locuri de munca si cunosc persoane care nu au facultate dar care au un bac luat si asta i-a ajutat sa-si gaseasca un loc de munca ok.
plus ca ... de ce ai mai facut 4 ani de liceu daca acum tu nici nu mai te chinui sa inveti ceva ca sa iei bacul ? esti la uman stiinte sociale, un profil foarte usor din punctul meu de vedere adica ai putea sa iei bacul cu o nota mare chiar, dupa cum ai spus si tu. deci parerea mea ... trage tare sa iei bacul ! :)

#50
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View Postvexatul1987, on 10 aprilie 2013 - 13:35, said:

hehe, in timpurile astea moderne daca nu tocesti comentariul din cartea care trebuie..te cam risti..
se puncteaza mai ales elementele de teorie literara, poti sa fi citit tu mii de carti ...

pentru initiator, ia si da bacu..nush ce frica ai dar ia si o infrunta. mai mare rusine sa nu ai nici macar bacu.

Vine cam tarziu reply-ul, dar tin sa contrazic aceasta afirmatie, deoarece elementele de teorie literara constituie exact partea din romana pe care o poti intelege cel mai bine din punct de vedere logic. Iar daca ai citit o opera, tot ce ai de facut este sa aplici acele elemente de teorie literara asupra ei.

#51
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
da, da ca doar ideea scolii e sa devenim toti critici literari..

#52
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010
Nu mai da bac-ul..e nevoie si de lopatari, nu doar de ingineri.

#53
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
baga-ti calculatoru-n cur

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate