Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Mai are rost sa invat pentru bac daca nu voi merge la facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
omsuparatpeviata

omsuparatpeviata

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 616
  • Înscris: 14.06.2011
Bre,la 50% promovabilitate,crezi ca se mai uita cineva la notele de la bac?Si cu 6 media intri oriunde,stai chill.

Edited by omsuparatpeviata, 09 April 2013 - 19:23.


#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

View Postsambejan, on 09 aprilie 2013 - 19:14, said:

Asta functioneaza peste tot mai putin in Romania.... Sunt satul de refrenul asta..
Total eronat!
Un lucru pe care-l stii nu ti-l poate lua nimeni.
Putem dezbate cum in timp lucrurile se uita, si la fel de bine putem dezbate cum ne putem aminti alte lucruri.
Dar niciodata nu o sa poti sa-ti amintesti ceva ce nu ai stiut.

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsambejan, on 09 aprilie 2013 - 19:14, said:

am nevoie de cel putin 5 milioane pe luna,parintii nu ma pot ajuta in niciun fel...
Ia invata tu, ia peste 9 la bac si admitere si se gaseste cineva (te asigur) sa-ti finanteze cei 500 lei.

Edited by neagu_laurentiu, 09 April 2013 - 19:30.


#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,456
  • Înscris: 30.10.2003

View Postsambejan, on 09 aprilie 2013 - 19:14, said:

Nu se pune problema sa nu iau bacu`...Cum deja am mentionau pot lua 8 fara probleme...Insa mi se pare ca nu mai are rost sa invat sa ma chinui,cand stiu ca am nevoie de cel putin 5 milioane pe luna,parintii nu ma pot ajuta in niciun fel...Ma gandesc ca decat sa ma duc sa fac foamea pe-acolo,sa fiu injosit si umilit..plus ca as vrea sa dau la drept unde e foarte greu...trebuie sa ma mentin la buget,si fara un trai cat de cat decent nu pot fi in stare sa invat cum trebuie...

Macar sa te vezi cu el luat. Daca sa te chinui sa iei nota mare. Mie viata mi-a dovedit ca nu se stie niciodata de unde sare iepurele. In cazul tau nu se stie niciodata cand o sa dai la facultate, poate si la 40 de ani.
Sfatul nostru e sa iei bacul cu nota cat mai mare, chiar daca sunt sanse mari ca pe viitor sa nu-ti foloseasca la nimic.

#23
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Examenului de Bacalaureat i se mai zice si ”Examen de maturitate”. Oare de ce?

Nu e obligatoriu sa dai la drept daca e nevoie de nota mare. Fa si tu o facultate mai lejera si cauta-ti de lucru in acelasi timp. Oportunitatile se vor ivi pe parcurs, iar mai taarziu vei face si facultatea de drept.

#24
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
daca nu au parintii bani sa te tina la facultate incearca sa faci invatamant la distanta sau ff. acolo poti munci si singur pentru a plati studiile si ce-o mai fi de paltit.

Edited by Kobra2602, 09 April 2013 - 19:39.


#25
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Inca unu care descopera ca viata e grea si doar se plange si nu face nimic. De unde dracu apar toti fatalaii astia?
Auzi la el fara 5 milioane pe luna nu poate trai un student. Ba poate trai numa ca nu pre o arde prin cluburi si terase in fiecare seara. Si daca te mai si ajuta parintii cu mancarea(banuiesc ca tot ei ti-au dat de mancare pana acum si iti mai pot da de mancare inca vreo 2-3 ani) atunci se poate trai si cu mai putin de 5 milioane. Daca nu as sti nu as crede.

#26
krystann

krystann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.04.2013
Hai sa iti explic si eu un pic ce am patit in ultimii 3 ani..
Am intrat la un liceu cu profil axat pe agricultura/animale si anume Colegiul Emil Negrutiu din Turda. Profesorul de specialitate si in acelasi rand si doctorul veterinar din orasul meu Campia turzii imi mi-e vecin.Am vorbit tot pac tac ma angajeaza ca tehnician veteinar(am diploma) cu jumatate de norma in perioadele de vaccinare in timpul liceului.Bun am inceput sa ma duc la vaccinat de gaini(3xan) martea(aveam practica) si sambata dupa la vaci,cai,tras sange la berbeci si toamna-iarna bineinteles la caini.
Din cls. a 11 tot am mers eu proful imi dadea scutiri la scoala doar sa ma duc sa le le fac munca .. nu mi-am dat seama pe moment pentru ca imi dadeau parintii mei bani , eram prea nepasator sa imi dau seama ca nu mai invat deloc si nici bani nu vad.Asta s-a intamplat din cls a 11 pana in ianuarie 2013 tot amanari iar bineinteles bacul nici nu a fost vorba sa mi-l iau din cauza ca eu eram tot pe la munca (am luat 5 la romana) si acum in ianuarie mi s-a spus ca daca nu am bacul nu ma poate angaja dar sa mai vin cu el si cu tehnicianul batran care vorba cu mine ca si cu ultimul gunoi de pe strada  ca POATE POATE intr-un an se va schimba ceva si ma angajeaza.
Bineinteles ca i-am * niste dumnezai si am venit acasa .. din cauza nervilor pur si simplu plangeam nu de alta .. si m-am apucat sa imi calculez cu cat am iesit in minus si in cei doi ani de liceu am calculat la 4 milioane/luna si am iesit la 96 de milioane.bun dupa ce am terminat liceul mi s-a spus ca imi da 10 mil/luna dar abia am vazut 6 milioane in ianuarie ca na mi i-a dat tehnicianul respectiv ca l-am ajutat pe el de dimineata pana seara in frig. si am iesit cu zeci de milioane in minus.Iar acum bulangiul de doctor imi zice ca de ce nu ma mai duc si daca ma razgandesc sa il sun .. imi vine sa il scuip si sa il injur dar  nici macar nu are rost sa imi fac pacate din cauza lui.Si dupa cate i-am dat zeci de l de vin/tuica , mancare,legume vara,gaini pentru tocana si asa mai departe.


Scuze ca am scris atat dar sper sa intelegi.. eu acum invat si pur si simplu nu imi mai trebuie sa mai am treaba cu nimic din categoria medicinei veterinare si de aceea ma pregatesc pentru automatica si calculatoare.Acum sper ca ai inteles acel nenorocit de bac  :P e bun oricand .. uneori angajatorul te angajeaza doar daca ai bac si cine stie poate intr-o zi iti va da domnul niste banuti si vei putea sa iti urmezi visul :)

#27
BIDON

BIDON

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 04.04.2013

View PostThe0nly0ne, on 09 aprilie 2013 - 19:39, said:

Inca unu care descopera ca viata e grea si doar se plange si nu face nimic. De unde dracu apar toti fatalaii astia?
Auzi la el fara 5 milioane pe luna nu poate trai un student. Ba poate trai numa ca nu pre o arde prin cluburi si terase in fiecare seara. Si daca te mai si ajuta parintii cu mancarea(banuiesc ca tot ei ti-au dat de mancare pana acum si iti mai pot da de mancare inca vreo 2-3 ani) atunci se poate trai si cu mai putin de 5 milioane. Daca nu as sti nu as crede.

HA!
eu traiesc ca student cu 2 milioane lejer pe luna si mancare de la parinti
sunt si fumator, mananc si ciocolata in fiecare zi si imi cumpar si alcool din banii astia

#28
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ah, ce vremuri.

Cu sacosica zanganind sticlele de juma, la magazin nu dadeau bani pentru toate dar luam mancare. Lunea eram printre bogati ca se strangeau de sambata si duminica maldare de sticle . Plus ca mai si lucram. Asa am terminat o facultate la stat, cartea de munca a mers, prieteni, gagici, excursii, ehe .... In regie asta, 2000-2004 .

#29
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
http://www.princerad...u-adrian-mitut/

#30
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Ia viata pas cu pas ,pentru inceput propune-ti sa iei bac-ul cu nota cat mai mare , dupa aceea te inscrii la mai multe facultati , si in vara cauti un job , incerci sa obtii un imprumut pt ca sa platesti primele taxe , incerci sa te ajute rude apropiate cate putin de la fiecare , trebuie sa pleci in viata optimist , tu crezi ca acum e greu ? gandeste-te ce viata aveau majoritatea oamenilor in urma cu 2-300 de ani sau 2-3 mii de ani , ti-se pare ca esti intr-o situatie mai defavorizata decat aceia ? Lupta nu renunta , asta dovedeste ce caracter ai , si ce vei deveni . Tu cel putin ai capacitate de invatare trebuie doar sa intelegi ca rabdarea e necesara perioada asta .

#31
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Eu zic sa-l dai ca doar e gratis. Mai ales daca esti la uman ajunge o luna de invatat pt. o nota mare. Daca e sa ai nevoie de bac peste 5 ani il ai deja. Nu mai trebuie sa faci drumuri pe la liceu, inspectorat, sa impingi punga cu cafea pe acolo si sa astepti vara ca sa-l poti da.

#32
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postsambejan, on 09 aprilie 2013 - 19:14, said:

Nu se pune problema sa nu iau bacu`...Cum deja am mentionau pot lua 8 fara probleme...Insa mi se pare ca nu mai are rost sa invat sa ma chinui,cand stiu ca am nevoie de cel putin 5 milioane pe luna,parintii nu ma pot ajuta in niciun fel...Ma gandesc ca decat sa ma duc sa fac foamea pe-acolo,sa fiu injosit si umilit..plus ca as vrea sa dau la drept unde e foarte greu...trebuie sa ma mentin la buget,si fara un trai cat de cat decent nu pot fi in stare sa invat cum trebuie...
1. Asta functioneaza peste tot mai putin in Romania.... Sunt satul de refrenul asta.
Daca intr-adevar iti doresti sa reusesti in domeniul ales, fara sa te razgandesti pe parcurs, o solutie ar fi sa cauti un "sponsor", care sa te ajute cu partea financiara pe parcursul facultatii. Inainte de a cauta un sponsor trebuie sa-ti faci bine calculele si sa stii ce vrei cu adevarat, In plus daca ti-ai facut calculele corect vei sti ce si cum sa ceri. Cere si ti se va da, dar ai de grija sa fie exact ceea ce-ti doresti altfel vei fi dezamagit si vei dezamagi. Succes!
1. Da(ca co)nfunzi un sfat bun = "invata pentru tine, te ajuta" cu un "refren" acest lucru inseamna doar neseriozitate si p...... (cacofonie intentionata).

#33
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
Du-te ia Bacu!
Ala conteaza mai incolo!

#34
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012

View PostBIDON, on 09 aprilie 2013 - 19:43, said:


HA!
eu traiesc ca student cu 2 milioane lejer pe luna si mancare de la parinti
sunt si fumator, mananc si ciocolata in fiecare zi si imi cumpar si alcool din banii astia

Fara mancare te asigur eu ca nu faci fata cu 2 milioane...Si la mn cam asa se pune problema,fiindca cea mai apropiata facultate de drept e la aprox 200 km..

View Postandreyfitza, on 09 aprilie 2013 - 20:16, said:


Foarte emotionant...M`ai convins cu asta

Multumesc pentru toate mesajele,chiar daca unii au inteles ca nu dau bacul;eu am intrebat daca are rost sa mai invat,sa ma zbat in conditiile in care ar fi putin probabil sa dau la facultate..Oricum am inteles ca este foarte necesar sa iau o nota cat mai mare pentru ca se abandonarea e cea mai gresita cale..Deja am invatat azi un comentariu la romana...

#35
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Daca ai invatat ceva azi foarte bine, esti pe drumul cel bun, fata de alti colegi de-ai tai care au "ars-o" pe Facebook. Invata sa iei nota cit mai mare, mergi la facultate cu orice sacrificii, odata vazut acolo ai sansa sa intri si cu medie mare. In primul an te poti stradui, iei bursa, mai lucrezi ceva part time etc. De ce sa abandonezi din start ? Fara facultate ce poti face ? Zilier ? Nu e de tine, crede-ma. Nu toti cei care vin la facultate au bani. Ma uit la studentii mei, unii au, altii nu, cei mai multi nu. Si vin sa invete, pentru ca in urmatorii 50-60 de ani te poti intilni cu oportunitati care sa necesite BAC, facultate si, de ce nu, masterat si doctorat. Esti la un inceput de drum, e greu acum, dar poti merge pe el, a abandona din start nu este o optiune, merita sa incerci.

#36
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Cu facultatea mai vezi tu în anii care vin, bacul însă nu-l poţi da din nou dacă acum iei o notă mică. Dacă zici că ai mai fost pe la olimpiade, înseamnă că eşti în stare să iei o notă mare, nu face nimic acum ce ai putea regreta mai tîrziu. Peste N ani s-ar putea să-ţi schimbi părerea şi să nu-ţi convină să se spună despre tine "nea X, studii: liceul".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate