Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Mai are rost sa invat pentru bac daca nu voi merge la facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012
Salve!Sunt in clasa a 12-a la profilul uman,stiinte sociale...Bacul va fi peste 2 luni;este destul de mult de invatat,dar nu sunt sigur ca ma voi duce la facultate,pentru ca nu am bani...Astfel,de multe ori cand vreau sa invat,mi se face lehamite pentru ca ma gandesc ce rost mai are sa ma zbat daca in proportie de 70% nu voi merge la facultate...Bine,stiu cat de cat   pentru ca pana acum am invatat cat de ca,am fpst si la unele olimpiade si concursuri scolare,asa ca 8 iau fara probleme..Voi ce ziceti?Multumesc;)

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
E m-as duce
Poate intr-o zi faci rost de bani pt facultate

#3
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
E important să ai bac-ul luat chiar dacă nu dai la facultate.
Chinuie-te de un 6, dar măcar să iei diploma de bac.

Edit: Până mai curând te interesau anumite facultăți, ce s-a întâmplat de ai renunța?
Nu lăsa lipsa banilor să fie o probleme. Învață cât de mult poți și poate intri la buget, căminul e asigurat și nu rămâne decât nevoia de bani pentru traiul de zi cu zi. Cu toate că dacă te străduiești poți lua și bursă.


E păcat să renunți.

Edited by Clerik, 09 April 2013 - 18:54.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
O sa vrei sa mergi la un job la care e necesar BAC-ul. Atunci o sa-ti para rau si va fi cam tarziu sa-l mai iei. Stiu pe cineva ar vrea sa promoveze, dar fara bac ciuciu.

Edited by Bursul, 09 April 2013 - 18:52.


#5
BIDON

BIDON

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 04.04.2013

 Bursul, on 09 aprilie 2013 - 18:51, said:

O sa vrei sa mergi la un job la care e necesar BAC-ul

cum ar fi job de femeie de servici
mi se pare ca si la soferi pe camion ai nevoie de bac luat ca sa te angajeze, desi nu ai neaparat nevoie de liceu ca sa ai permis

Edited by BIDON, 09 April 2013 - 18:54.


#6
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Pai nu crezi ca e pacat de tot drumul parcurs pana acum? Daca poti sa iei 8 fara probleme inseamna ca nu ai trecut ca gasca prin apa, ai muncit pentru asta si daca mai muncesti putin poti lua peste 9. Cum spunea si colegul, poate faci rost de bani si o sa-ti para rau. Te poti angaja in timpul facultatii, sau dai la facultate anul viitor, iar anul asta te angajezi si strangi ceva bani cu care sa te intretii in facultate cel putin o perioada.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 petre69, on 09 aprilie 2013 - 18:45, said:

E m-as duce
Poate intr-o zi faci rost de bani pt facultate

     In ce te priveste pe tine, te-as sfatui sa stai parcat !
     La BAC limba romana este obligatorie. Uita-te la tine cum scrii cu erori gramaticale si fara semne de punctuatie ! Ai lua nota 2 sau 3. Nota 1 se da din oficiu, nota 2  pentru prezenta, nota 3 pentru straduinta.


#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 cspot, on 09 aprilie 2013 - 19:06, said:



     In ce te priveste pe tine, te-as sfatui sa stai parcat !
     La BAC limba romana este obligatorie. Uita-te la tine cum scrii cu erori gramaticale si fara semne de punctuatie ! Ai lua nota 2 sau 3. Nota 1 se da din oficiu, nota 2  pentru prezenta, nota 3 pentru straduinta.
Daca iau 3 sunt multumit
Cat despre gramatica -mi se rupe
De fapt omul a intrat sa ceara o parere nu sa verifice cratime si virgule

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 sambejan, on 09 aprilie 2013 - 18:43, said:

Salve!Sunt in clasa a 12-a la profilul uman,stiinte sociale...Bacul va fi peste 2 luni;este destul de mult de invatat,dar nu sunt sigur ca ma voi duce la facultate,pentru ca nu am bani...Astfel,de multe ori cand vreau sa invat,mi se face lehamite pentru ca ma gandesc ce rost mai are sa ma zbat daca in proportie de 70% nu voi merge la facultate...Bine,stiu cat de cat   pentru ca pana acum am invatat cat de ca,am fpst si la unele olimpiade si concursuri scolare,asa ca 8 iau fara probleme..Voi ce ziceti?Multumesc;)
invata pentru tine, te ajuta

#10
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012

 Bursul, on 09 aprilie 2013 - 18:51, said:

O sa vrei sa mergi la un job la care e necesar BAC-ul. Atunci o sa-ti para rau si va fi cam tarziu sa-l mai iei. Stiu pe cineva ar vrea sa promoveze, dar fara bac ciuciu.

Nu se pune problema sa nu iau bacu`...Cum deja am mentionau pot lua 8 fara probleme...Insa mi se pare ca nu mai are rost sa invat sa ma chinui,cand stiu ca am nevoie de cel putin 5 milioane pe luna,parintii nu ma pot ajuta in niciun fel...Ma gandesc ca decat sa ma duc sa fac foamea pe-acolo,sa fiu injosit si umilit..plus ca as vrea sa dau la drept unde e foarte greu...trebuie sa ma mentin la buget,si fara un trai cat de cat decent nu pot fi in stare sa invat cum trebuie...

 MarianG, on 09 aprilie 2013 - 19:10, said:

invata pentru tine, te ajuta

Asta functioneaza peste tot mai putin in Romania.... Sunt satul de refrenul asta..

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 sambejan, on 09 aprilie 2013 - 18:43, said:

Voi ce ziceti?
Fara bac nici o meserie nu poti ocupa ! Vei regreta amarnic aceasta decizie.

#12
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Incearca sa dai examenul si chiar sa-l si iei. Cum au zis si alti colegi, poate acum pe moment nu vezi necesitatea lui daca nu faci facultate, dar daca o vrei un anumit loc de munca si o sa ceara printre altele si bacalaureatul, ce o sa faci?Sau daca gasesti o solutie sa faci o facultate, o sa-ti para rau dupa aia, ca o sa fie mai greu pt tine sa dai din nou examenul cand o sa ai anumita varsta sau o sa iti dai pumni in cap pt decizia , pe care sper ca nu o vei lua,  ca nu ai dat bacalaureatul.Altii regreta ca nu pot da bacalaureatul, doar pt faptul ca ca nu au invatat cat sa intre la un liceu, si tu ce faci, dai cu piciorul la o sansa in viitorul tau.Eu am o sora care are si ea anul acesta, si o incurajez sa invete ca are nevoie de acest examen.
Spor la invatat si bafta la examen!

Edited by dany07rap, 09 April 2013 - 19:20.


#13
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

 sambejan, on 09 aprilie 2013 - 19:14, said:

Nu se pune problema sa nu iau bacu`...Cum deja am mentionau pot lua 8 fara probleme...Insa mi se pare ca nu mai are rost sa invat sa ma chinui,cand stiu ca am nevoie de cel putin 5 milioane pe luna,parintii nu ma pot ajuta in niciun fel...Ma gandesc ca decat sa ma duc sa fac foamea pe-acolo,sa fiu injosit si umilit..plus ca as vrea sa dau la drept unde e foarte greu...trebuie sa ma mentin la buget,si fara un trai cat de cat decent nu pot fi in stare sa invat cum trebuie...



Asta functioneaza peste tot mai putin in Romania.... Sunt satul de refrenul asta..

Tine-te tare, viata e grea. Multe hopuri cei avea de trecut, mult mai grele decat asta, din pacate.


Mergi la faculta, poate intre timp iti gasesti si un job macar part-time sa mai faci un leu. 5 milioane nu-i greu sa castigi daca muncesti pe udneva, chiar si part-time.

Edited by mirceaor, 09 April 2013 - 19:17.


#14
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Merita sa iei Bac-ul ala, facultate poti sa faci si seral sau FF si poti sa ai si un job.

#15
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012

 neagu_laurentiu, on 09 aprilie 2013 - 19:15, said:

Fara bac nici o meserie nu poti ocupa ! Vei regreta amarnic aceasta decizie.
Nu am zis ca nu vrea sa iau bacul...am zis ca nu are rost sa ma chinui sa iau o nota  mare in vederea urmarii unei facultati...

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 sambejan, on 09 aprilie 2013 - 19:14, said:

Insa mi se pare ca nu mai are rost sa invat sa ma chinui,cand stiu ca am nevoie de cel putin 5 milioane pe luna,parintii nu ma pot ajuta in niciun fel..
Lasa smiorcaitul si nu da cu mucii in fasole
Da bacul
Si apoi daca ai ambitie ,perseverenta,incapatanare ai sa vezi ca reusesti
Chiar daca va trebui sa stai pe bara o perioada nu renunta la visul tau
Si stii de ce ?
E foarte important sa faci ce-ti place
De ex. Avocatura cum presupun
Daca la 30 ani intri in bransa si tot e bine

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Cine da 2 bani pe nota mare? Din partea facultatiilor.

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 sambejan, on 09 aprilie 2013 - 19:18, said:

.am zis ca nu are rost sa ma chinui sa iau o nota  mare in vederea urmarii unei facultati...
Ba are
Trebuie sa-ti demonstrezi ca esti capabil
S daca ai incredere in tine vei reusi pana la urma

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate