Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Literatura SF

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#343
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Doar 4 volume au fost traduse. Lumea lui Rocannon, Mâna Stangă..., Deposedații si Lumii îi spuneau pădure.

#344
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014
citit Thanatonautii, de Werber. jumate foarte OK, foarte promitator, multe intrebari bune ridicate, cealalta jumate, un cacat. a labarit-o la modul cel mai prost, c-un final pisacios. auzi la el, "serviciile secrete ale ingerilor"....

ma rog, dincolo de asta, oare ce-o fi cu obsesia pentru moarte a lu' Werber? tot ce-a scris el e despre moarte, daca scoatem din calcul experimentala trilogie "Furnicile"

#345
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Eu am citit "Creierul lui Broca" de Carl Sagan. Cartea este inca actuala, desi a aparut in 1979, si abordeaza niste subiecte mai putin cunoscute: cum se denumeau asteroizii, planetele si satelitii lor naturali si alte chestiuni tehnice. In ce priveste sf-ul, Sagan are cateva consideratii importante vizavi de paradoxurile intalnite in literatura de gen... ex. civilizatii care au rezolvat problema zoborului interstelar dar inca fac agricultura rudimentara. Ceva in genul filmelor sf din anii 70-80 in care vedeam nave spatiale cu gravitatie artificiala adaptata pentru echipaj uman dar avand niste computere primare (ca in Alien) cu tuburi catodice.

#346
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
A aparut acum singurul volum al lui Oscar Lemnaru, Omul si umbra, si merita.
Recomand.

#347
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View PostDares, on 01 decembrie 2014 - 13:23, said:

Eu am citit "Creierul lui Broca" de Carl Sagan. Cartea este inca actuala, desi a aparut in 1979, si abordeaza niste subiecte mai putin cunoscute: cum se denumeau asteroizii, planetele si satelitii lor naturali si alte chestiuni tehnice. In ce priveste sf-ul, Sagan are cateva consideratii importante vizavi de paradoxurile intalnite in literatura de gen... ex. civilizatii care au rezolvat problema zoborului interstelar dar inca fac agricultura rudimentara. Ceva in genul filmelor sf din anii 70-80 in care vedeam nave spatiale cu gravitatie artificiala adaptata pentru echipaj uman dar avand niste computere primare (ca in Alien) cu tuburi catodice.


citeste Imperiul Atomului! foarte misto zugravita renasterea lumii de dupa un holocaust nuclear. navele spatiale inca functionau, dar se razboiau cu sabii si arcuri cu sageti Posted Image

View PostSirius_B, on 01 decembrie 2014 - 13:25, said:

A aparut acum singurul volum al lui Oscar Lemnaru, Omul si umbra, si merita.
Recomand.

de seria Necropolis, ce zici? merita?

Edited by Andantae, 01 December 2014 - 13:46.


#348
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View PostAndantae, on 01 decembrie 2014 - 13:46, said:

de seria Necropolis, ce zici? merita?

Nu stiu nimic de ea si google nu ma ajuta. De cine-i scrisa?

#349
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View PostSirius_B, on 02 decembrie 2014 - 16:24, said:


Nu stiu nimic de ea si google nu ma ajuta. De cine-i scrisa?


Necropolis

#350
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Ok, sa vedem unde am ramas.
Sa incepem cu filmele.
Cohorence- un SF despre Universuri paralele formate in momentul trecerii unei comete prin apropierea Terrei. Film interesant, reuseste sa construiasca tensiune, desi sfarsitul mi s-a parut cam ieftin si dezamagitor..
Snow Piercer- film SF sud-correan , debut regizoral. Un scenariu postapocaliptic glaciar  in care toti oamenii ramasi traiesc intr-un tren superapid care traverseaza pustietatile inghetate. Scenariul e clasic, nu aduce nimic nou genului, dar personajele, dialogul si actiunea merita.
In Time- ipoteza interesanta, despre timp ca si moneda de schimb in locul banului. Actiunea cam clasica, fara multe surprize, dar totusi o experienta placuta de vizionat.
I Origin- din nou o ipoteza interesanta, dar treptat filmul se scufunda si isi dilueza substanta. Pacat.
Ascension- prostie SF pentru copii.Personaje unidimensionale, replici copilaresti etc. De evitat.
The Maze runner- surprinzator, destul de interesant, nu o capodopera, dar merita vazut. Mereu mi-au placut filmele despre labirinturi, deci posibil sa fiu prea subiectiv.
The Purge: Anarchy- pe scurt, celor carora le-a placut primul film posibil sa le placa si acesta.
Anul asta avem continuari la Terminator, Mad Max.Jurassic Park, mai bune sau mai putin bune, vom vedea. Jupiter ascending probabil merita pentru efecte. Tommorowland e posibil sa fie ceva foarte interesant, dar nu ma pot pronunta inca. La fel si High Life.

Acum carti.
Zei Americani- Neil Gainmna- in stilul binecunoscut o poveste despre un om care este prins intre un razboi intre vechii zei ai Antichitatii si noi zei ai tehnologiei si cum se reflecta asta asupra propiei vieti. Nu e o carte foarte dinamica, dar pentru cei care apreciaza o poveste buna eu zic ca merita. Iar in ultimele pagini sunt cateva scene interesante, blenduite cu un pic de horror. Per total, un heads up din partea mea.
Sectiunea printr-un oras bolnav- SF horror suprarealist de Brussollo in stilul binecunoscut din perioada clasica a acestuia. Colectie de povestiri.
Ma bate gandul ca incerc Ne vom intoarce in Muribecca de Sebastian A. Corn, voi reveni.
Pentru istoria SF-ului ( si a fantasticului in general) pana in secolul 20 recomand volumele de cercetari fantastice ale lui Boia, - Intre inger si fiara, Explorarea imaginara a spatiului si Jules Verne-paradoxurile unui mit.
De asemenea volumele lui Umberto Eco Istoria frumustetii si Istoria uratului pot oferi unele informatii interesante pentru cine e dispus sa caute.
Ca sursa online, Enciclopedia SF mi se pare punctul de referinta pentru all things SF.
Mitologia poporului roman de Tudor Pamfile, desi nu SF, e o sursa foarte buna pentru cei interesati de capitolul mai larg al fantasticului si in special al mitologiei.
FutureTimeline.com- pentru cei interesati de futurologie e f interesanta.

Edited by Sirius_B, 23 January 2015 - 19:11.


#351
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Am citit "Batrana", o povestire buna a lui Vladimir Colin, alcatuita in linia mitologica care l-a pasionat pe tip toata viata.
Cateva carti de Brussolo am si eu in asteptare, dar nu ma prea grabesc cu ele pentru ca-i stiu stilul...

#352
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Artuhr C. Clarke -Rendes vous cu Rama- o clasica avand ca subiect contactactul cu o nava extraterestra nelocuita sosita in Sistemul nostru Solar. Idei interesante privind organizarea si mentalitatea altei civilizatatii, fara insa a plonja in chestii prea extreme sau filosofice,Un SF relativ usor, Clarke style, pentru cei amatori. Recomand.
Peter Brett- Omul pictat- Primul volum din seria Demon chiar mi-a placut , desi initial crezusem ca e ceva Young Adult. Dar nu. Personaje interesante, cadru credibil, intriga care iti trezente interesul. Cum ai lupta cu demoni care apar doar dupa apusul soarelui? Si nu lipsesc analiza psihilogica si sociala. Astept cu interes urmatoarele volume. M-a castigat.
Paul mcAuley- Razboiul linistit- mixt, dar inclin mai mult spre negativ. Desi are cateva episoade interesante si dinamice, per ansambul volumul I mi-a dat impresia de lancezela. Prea putina actiune scufundata intr-o intriga politica care se crea interesanta, dar care pe mine m-a facut sa casc de plictiseala. Mult prea linistit pentru gustul meu.
Dan Simmons- Hyperion-. superb. Cel mai bun roman SF citit de ceva vreme. O capodopera. Are mirosul acela de opera de arta si ca stil elevat m-a dus cu gandul la Fahrenheit 451.Cu asta sunt fan declarat Simmons, desi mi-au placut foarte mult si Ilion/Olimp si HMS Terror. O sa caut cu siguranta continuarea. This is a must.
Acum ma pregatesc de partea a 2-a din Antologia ororilor, aparuta acum si de Doctor Sleep de King, desi acestea sunt mai mult horror decat SF.
ca sa nu parasim complet taramul, a aparut partea a 2-a din seria Silozul, intitulat Inceputurile, o antologie Robocalipsa, o noua editare a Furnicilor lui Bernard Weber.
Colectiile SF uri Anticipatia isi continua aparitiile si editari si reeditari de scriitori autohtoni mai nou sau mai vechi, dar nuam  luat ceva in ultima vreme.
Exista un concurs de scris pentru debutanti, varsta maxima parca 30 de ani, look it up.

Asteptam la filme The prototype, Tommorowland, Terminator, Mad Max, High Life, Jurassic Park, fiecare cu plusurile si minusurile sale, in functie de asteptari.

#353
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Acum citesc Silozul. Inceputurile, completarea lui Howey la Silozul. Intersant deocamdata  si ofera o perpectiva mai ampla asupra univdrsului distopic respectiv.
Senzoriada de Cristian Teodorescu mi-a placut, precum si epopeea Ne vom intoarce in Muribbeca al lui Corn, desi ultima mi s-a parut mai mult in categoria realismului magic latin american decat SF.
La filme, panoplia  de filme americane fara nimic interesant. Astept The Martian.
Pentru cine n-a vazut, distopia norvegiana The Bothersome Man, ceva mai altfel.
Nu ratati seria tv The Man in the High castel.
se face serie TV dupa Sfarsitul copilariei!
Alte noi serii TV SF:  The expanse, the shannara chronicles.
In 2016 ecranizare dupa Razboiul batranilor!

Edited by Sirius_B, 01 August 2015 - 18:16.


#354
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vreţi ceva simplu care să vă amintească de tinereţe vă recomand "O experienţă neobişnuită" a lui George Anania.

#355
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Veronica Roth
Divergent
Insurgent
Experiment

Primele doua carti au fost ecranizate!

#356
Sucre_Bolivar88

Sucre_Bolivar88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.09.2015
am gasit o antologie a literaturii de anticipatie din anii 80, faina povestiri scurte , mia placut cateva zile din viata lui Theodor :)

#357
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Ziua buna.
Deoarece momentan am alte prioritati cu investitiile, caut "Antologia Nebula 2013"  in format e-book. Daca o are cineva (fara DRM) cu drag contribui la jumatate din pretul de achizitie.
Multumesc in avans.

#358
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Am citit Steaua Pandorei / Judas Unchained - Peter F. Hamilton. Recomand cu incredere, mult peste mainstream.

#359
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 30.04.2006
Nu s-a mai scris demult pe aici ...
Recomand cartile scrise de Carl Sagan > Cosmos, Un palid punct albastru etc adevarate carti de popularizare a stiintei , a astronomiei in special...
Sincer decat sa se predea religie in scoli , mai bine s-ar aplica ptr un astfel de curs de popularizare a astronomiei , si aici putand fi folosite cu nadejde cartile de mai sus...
Dar in acest moment altele sunt prioritatile , inclusiv cu ceea ce este legat de scoala romaneasca..

#360
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Are si Sagan nniste dude, de zici ca nu e adevarat. De ex. undeva in cartea Cosmos, zice sa nu mai plantam atatea paduri, pentru ca albedoul (cantitatea de lumina reflectata) padurilor e foarte mic si deci padurea tine caldura pe sol :w00t:

On: recomand Proiectul Hail Mary, de Andy Weir (autorul cartii Martianul). Un SF foarte documentat si bine scris.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate