Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

probleme cu tartrul

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 TomaNecredinciosu, on 09 aprilie 2013 - 11:21, said:

cum rezolv problema cu ph-ul?
Daca pH-ul tau tinde spre aciditate, încearca sa introduci în dieta ta mai multe legume radacinoase si crucifere.
pH-ul îl echilibrezi cu ce bagi în stomac.

#20
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Periaj, aţă dentară, apă de gură.
Nu ştiu cum e cu duşul bucal, dar am observat (pe dinţii mei) că noua periuţă de Oral B Pro-Flex chiar curăţă neaşteptat de bine.

p.S. aceeaşi belea o am şi eu, iar aţa dentară face minuni.

#21
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 TomaNecredinciosu, on 07 aprilie 2013 - 14:37, said:

Salut,

Acum 3-4 luni am facut un detartraj complet (a fost ceva de munca) si apoi la una-doua saptamani am constatat ca deja incepuse sa se depuna iar. Am fost iar zilele astea (deci la 3-4 luni distanta) si iar aveam tartru binisor.......nu la fel de mult, ca prima data, s-a constatat o imbunatatire, dar oricum.......se pare cam nevoie de detartraj cam la 3 luni. Intrebarea mea e ce se poate face ptr a impiedica depunerile de tartru?
Mentionez ca de la prima vizita am folosit apa Lysterine, dus bucal + periaj de 2 ori pe zi....

Mersi.

Poate fi alimentatia de vina, fumatul de asemenea accentueaza depunerea. Este posibil ca smaltul sa fie "rugos"

#22
TomaNecredinciosu

TomaNecredinciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.12.2006
nu fumez, nu beau, mananc destul de sanatos.

#23
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 TomaNecredinciosu, on 09 aprilie 2013 - 15:12, said:

nu fumez, nu beau, mananc destul de sanatos.

Cat de des te speli pe dinti (cand mai exact)? Cu ce pasta? Cu ce perie ?
Cand ti-ai facut ultima data detartrajul ?

#24
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008

 Owidiu, on 09 aprilie 2013 - 13:37, said:

Poate fi alimentatia de vina, fumatul de asemenea accentueaza depunerea. Este posibil ca smaltul sa fie "rugos"
Daca smaltul este rugos, se prinde tartrul inapoi de 10x mai repede. Suprafetele trebuie finisate in urma detartrajului. Un periaj corect de 2 ori pe zi este suficient, in plus folosesti si celelalte mijloace de igienizare. Restul e cancan...

#25
TomaNecredinciosu

TomaNecredinciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.12.2006
ma spal pe dinti de 2 ori pe zi, dimineata si seara. periuta e cea electrica de la waterpik. detartrajul cum ziceam, ultima data acu 2-3 zile, inainte de asta acu ~3 luni. Desi a fost o imbunatatire fata de-acu 3 luni, tot s-a depus binisor in aceste 3 luni.
Dupa tartraj s-a facut si o slefuire, un fel de spalat pe dinti cu o perie mica, automata si cu un pic de pasta. la asta te referi, lordlukas87 ?

ps: pasta e un colgate, sau ceva.....au fost mai multe colgate-uri......sa trec pe un paradontax ceva?

Edited by TomaNecredinciosu, 09 April 2013 - 21:55.


#26
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 lordlukas87, on 09 aprilie 2013 - 20:51, said:

Un periaj corect de 2 ori pe zi este suficient, in plus folosesti si celelalte mijloace de igienizare. Restul e cancan...
Ori n-ai urmarit atent firul discutiei, ori nu prea te pricepi la meserie... Posted Image

Initiatorul afirma clar ca se spala de 2 ori pe zi, plus apa de gura etc. Dar asta nu a împiedicat reaparitia tartrului. Nu te-au învatat la facultate ca anumiti indivizi prezinta o predispozitie pt. formarea tartrului? E valabil si pt. alte "afectiuni"... Posted Image

Edited by SophistiKat, 09 April 2013 - 21:44.


#27
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008

 SophistiKat, on 09 aprilie 2013 - 21:43, said:

Ori n-ai urmarit atent firul discutiei, ori nu prea te pricepi la meserie... Posted Image

Initiatorul afirma clar ca se spala de 2 ori pe zi, plus apa de gura etc. Dar asta nu a împiedicat reaparitia tartrului. Nu te-au învatat la facultate ca anumiti indivizi prezinta o predispozitie pt. formarea tartrului? E valabil si pt. alte "afectiuni"... Posted Image

Nu incerca sa ma iei la intrebari pentru ca parerile mele au destula acoperire. Cum explici tu logic ceea ce spui acolo?? Tartrul e placa mineralizata, daca cureti eficient placa nu are cum sa se formeze tartrul. De asemenea pe o suprafata rugoasa adera mult mai bine particule si placa dentara.

#28
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 lordlukas87, on 09 aprilie 2013 - 21:58, said:

Nu incerca sa ma iei la intrebari pentru ca parerile mele au destula acoperire. Cum explici tu logic ceea ce spui acolo?? Tartrul e placa mineralizata, daca cureti eficient placa nu are cum sa se formeze tartrul. De asemenea pe o suprafata rugoasa adera mult mai bine particule si placa dentara.

Nu sunt dentist si nu pot sa pretind ca eu personal am cunostinte vaste...dar am impresia ca dumneata, medic stomatolog fiind, incerci sa negi componenta genetica sau mai bine zis predispozitia catre formarea tartrului, asta dupa ce multe somitati in domeniu inaintea dumitale au expus-o si confirmat-o ? :huh:

O lectura interesanta despre microuniversul gurii umane si evolutia acestuia de-a lungul timpului>
http://phenomena.nat...-europes-mouth/

#29
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Nu m-ai inteles. Eu pur si simplu nu ma consolez asa de usor cu aceasta idee in comparatie cu altii decat daca stiu ca am facut tot posibilul.
In cazul lui as face o igienizare serioasa lasand suprafetele dentare fine pentru a nu favoriza rententia de placa, apoi mai multe controale cu indici de placa sa vad cat de bine se igienizeaza dupa ce a fost instruit ce si cum. Totodata pot discuta si putin dieta cu pacientul. Daca pacientul prezinta obturatii cu margini debordante, coroane dentare incorect adaptate, acestea trebuie treptat schimbate deoarece favorizeaza acumularea de placa. La dintii maltpozitionati ori se trimite la ortodont pentru corectare ori se explica in zonele respective cum trebuie facuta igienizarea pentru a indeparta eficient placa.
Daca la controale constat ca pacientul se spala bine si cumva din cer apare tartrul atunci ma dau si eu batut si folosesc o scuza precum, ph acid, saliva contine multe minerale sau ca are predispozitie genetica.

#30
cineva100

cineva100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.01.2017
.

Edited by cineva100, 30 January 2017 - 17:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate