Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

probleme cu tartrul

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
TomaNecredinciosu

TomaNecredinciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.12.2006
Salut,

Acum 3-4 luni am facut un detartraj complet (a fost ceva de munca) si apoi la una-doua saptamani am constatat ca deja incepuse sa se depuna iar. Am fost iar zilele astea (deci la 3-4 luni distanta) si iar aveam tartru binisor.......nu la fel de mult, ca prima data, s-a constatat o imbunatatire, dar oricum.......se pare cam nevoie de detartraj cam la 3 luni. Intrebarea mea e ce se poate face ptr a impiedica depunerile de tartru?
Mentionez ca de la prima vizita am folosit apa Lysterine, dus bucal + periaj de 2 ori pe zi....

Mersi.

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
1. Floss, dimineata + seara

2. Floss, dimineata + seara

3. Periuta electrica, mai "hardcore".

Ce intelegi prin dus bucal, ce folosesti mai exact ? :huh:

Edited by lawrence38, 07 April 2013 - 15:01.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dusul ala, chiar daca e unul dintre cele mai tari si folosite pe setarea maxima (setarea "au") si chiar daca e folosit cu apa cu un pic de apa oxigenata in ea (sau alte solutii speciale) tot nu inlocuieste o curatare mecanica cu ata sau periutele alea subtiri. Desigur orice masura e mult mai buna ca nimic dar depinde de la om la om. De asemenea si curatarea asta trebuie invatata corect pentru ca sint multi adulti (unii care au fost la dentist de zeci sau sute de ori) care nu stiu cum se face.

#4
TomaNecredinciosu

TomaNecredinciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.12.2006
dusul e waterpik ultimul model. Periuta electrica a venit cu dusul.
Tu la ce gen de periuta te referi mai exact?

@f300 tu la ce dus bucal te referi?

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ata dentara folosesti ? :scratchchin:

#6
TomaNecredinciosu

TomaNecredinciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.12.2006
nu, recunosc nu folosesc....am cam tot fugit de ea, de asta mi-am luat dus si toate alea......sincer nici nu stiu daca m-as putea impaca, cu ea, ptr ca am dintzii destul de ingramaditi.
Dar mi-am luat niste periute interdentare, pe care vreau sa le folosesc la munca cel putin dupa masa de pranz.

#7
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View PostTomaNecredinciosu, on 07 aprilie 2013 - 14:37, said:

Intrebarea mea e ce se poate face ptr a impiedica depunerile de tartru?
Igiena orala impecabila . Punct .

#8
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Eu cred ca nu ai o tehnica buna de periaj deoarece tartrul este placa dentara calcificata pe care tu nu ai indepartat-o eficient. Solutia este sa mergi iarasi la o igienizare profesionala la medicul dentist si sa incepi sa folosesti alta tehnica de periaj, ata dentara, apa de gura, e ok si dusul bucal.

#9
Dr_Cristina

Dr_Cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2013
Exact iti trebuie o tehnica buna de periaj.In sedinta de profilaxie trebuie recomandata pacientului o tehnica de periaj pentru situatia pe care o prezinta in cavitatea bucala.Ai spus ca ai dintii "ingramaditi",exista o tehnica care trebuie explicata de catre medicul dentist sau asistenta igienista care face igienizarea.In functie de situatia gingiilor se recomanda un anumit tip de periuta (ma refer la duritate),la fel si apa de gura.Ata dentara trebuie folosita mai ales daca ai dintii inghesuiti si se foloseste inainte de periajul de seara(explicatie: in timpul zilei se depune placa bacteriana -periuta nu reuseste sa indeparteze placa dintre dinti eficient si apar demineralizari la acel nivel si tartru,asa ca se indeparteaza placa bacteriana si pasta poate patrunde in acel spatiu remineralizand suprafata dentara si reusind sa protejeze de mineralizarea placii bacteriene care s-ar transforma in tartru).Dupa recomandarea unei tehnici adecvate situatiei tale trebuie sa te duci la o saptamana la control ca medicul sa vada daca reusesti sa faci tehnica corect.

#10
TomaNecredinciosu

TomaNecredinciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.12.2006
@arcond  mai detaliat de atat?

@lordlukas87 tocmai ce-am facut inca o reigienizare dupa cums spuneam.  la ce te referi cu o noua tehnica de periaj? am tot cautat pe google, youtube am vazut cateva demonstratii de periaj.......

@Dr_Cristina sa inteleg ca tehnica de periaj ar trebui sa fie una personalizata? si doctorul trebuia sa-mi spuna exact ptr cazul meu ce si cum sa fac? Mi-a recomandat o periuta moale si apa de gura Lysterine (mi-am luat Total Care). De asemenea mi-a mai recomandat si Faringosept/Septolet sa iau o zi da, una nu dupa masa de pranz tot ptr prevenirea tartrului. Ce voi mai face eu voi introduce periutele interdentare dupa masa de pranz(la birou) si voi incerca sa introduc si ata dentara seara inainte de periajul final. Deci dupa masa de pranz voi avea intai periutele iar undeva seara voi avea si ata dentara.  In rest dimineata si seara voi avea dus, periaja + apa de gura Lysterine.

#11
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View PostTomaNecredinciosu, on 08 aprilie 2013 - 09:51, said:

@arcond  mai detaliat de atat?
am prezentat detaliile aici : http://forum.softped...-cum-o-tratati/

Ceea ce afirm se bazeaza pe experienta personala de zi cu zi si pot spune ca rezultatele sunt senzationale . Din nefericire constat ca nivelul de preocupare pentru a intelege si aplica in practica principiile igienei orale corecte este la cel mai scazut nivel imaginabil Dovada cea mai concludenta - chiar aici pe forum : " Urmeaza sfaturile medicilor si invineteste ochii nevestii. : http://forum.softped...copil-de-5-ani/

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostTomaNecredinciosu, on 08 aprilie 2013 - 09:51, said:

@arcond  mai detaliat de atat?

@lordlukas87 tocmai ce-am facut inca o reigienizare dupa cums spuneam.  la ce te referi cu o noua tehnica de periaj? am tot cautat pe google, youtube am vazut cateva demonstratii de periaj.......

@Dr_Cristina sa inteleg ca tehnica de periaj ar trebui sa fie una personalizata? si doctorul trebuia sa-mi spuna exact ptr cazul meu ce si cum sa fac? Mi-a recomandat o periuta moale si apa de gura Lysterine (mi-am luat Total Care). De asemenea mi-a mai recomandat si Faringosept/Septolet sa iau o zi da, una nu dupa masa de pranz tot ptr prevenirea tartrului. Ce voi mai face eu voi introduce periutele interdentare dupa masa de pranz(la birou) si voi incerca sa introduc si ata dentara seara inainte de periajul final. Deci dupa masa de pranz voi avea intai periutele iar undeva seara voi avea si ata dentara.  In rest dimineata si seara voi avea dus, periaja + apa de gura Lysterine.

Periuta moale e cea mai mare tampenie.
Se foloseste doar in anumite cazuri, dupa operatii si doar cateva zile/saptamani maxim.
In rest, ti s-a raspuns cam tot ce trebuie sa stii. Atata timp cat igiena este riguroasa si corect efectuata, tartru apare extrem de greu spre deloc.

#13
TomaNecredinciosu

TomaNecredinciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.12.2006
mersi, mai am cateva chestii de lamurit:

eu iau vitamine, minerale & others.....e posibil ca astea sa contribuie cumva al depunerea tartrului?
dimineatza dupa ce folosesc dusul, periuta si apa de gura beau un shake de proteine (destul de 'subtire', nu cine stie ce). e ok? sau n-ar trebui sa beau nimic mai multa vreme dupa apa de gura.

Mersi.

#14
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View PostTomaNecredinciosu, on 09 aprilie 2013 - 09:19, said:

n-ar trebui sa beau nimic mai multa vreme dupa apa de gura.
Ti-ai raspuns singur . Ideal  nu e " mai multa vreme " ci chiar intregul interval de timp pana la urmatoarea masa .

Sanatate !

#15
TomaNecredinciosu

TomaNecredinciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.12.2006
mi se pare un pic extrem chiar sa nu beau nimic (nici macar apa) pana la urmatoarea masa.....tre sa ma hidratez si eu cu ceva, nu?

#16
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006
Apa merge fara doar si poate , pentru ca nu lasa urme pe dantura .

#17
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostTomaNecredinciosu, on 07 aprilie 2013 - 14:37, said:

Intrebarea mea e ce se poate face ptr a impiedica depunerile de tartru?
Poti începe prin a avea o igiena orala ireprosabila, dar oricum nu vei putea stopa în totalitate aceste depuneri, si asta deoarece anumiti indivizi prezinta o predispozitie în formarea tartrului (spre ex. un pH ridicat al salivei favorizeaza mineralizarea placii dentare).

Deci si prin urmare, orice ai face, tot nu ai sa scapi de vizita la stomatolog, si asta cel putin de 2 ori pe an! :D

#18
TomaNecredinciosu

TomaNecredinciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.12.2006
exact, asta mi-a spus si dr. mie ca s-ar putea sa fie o problema a ph-ului, de aici si predispozitia mea ptr tartru.....cum rezolv problema cu ph-ul?

de 2 ori pe an n-ar fi o problema, problema e ca in prezenat ar fi vorba de 4........

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate