Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Info cumparare Aur in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#271
jlaudio

jlaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.10.2014

 Framm, on 17 ianuarie 2016 - 01:35, said:

Pe coininvest.com monedele nu vin insotite de un certificat si nici nu este specificat vreun tip de ambalaj pt ele, ca in cazul lingourilor. Ce e mai avantajos? Un lingou de aur sigilat intr-un ambalaj tip blister si insotit de un certificat de autenticitate sau o moneda de aceeasi greutate, fara ambalaj si fara certificat? Ma gandesc la toate detaliile care poate par insignifiante la prima vedere dar pt mine sunt importante deoarece intentionez sa pastrez pt mult timp viitoarele mele achizitii in aur.
Monedele de aur au certificat numai daca sunt  de tip numismatic, adica nr limitat (cateva mii de buc). Monedele numismatice vin ambalate in capsule, acele capsule de plastic se poate cumpara oriunde in diferite dimensiuni, sunt ieftine si ofera protectie foarte buna. Ce ar fi mai avantajos lingouri sau monede? Cred ca cel mai avantajos este pretul cel mai bun, la vanzare nu cred ca conteaza ca ai moneda sau lingou, pretul este fix acelasi nu conteaza ca ai lingou sau moneda. Vezi ca unele monede nu sunt din aur 999, unele sunt din aur de 22 carate sau unele rebateri de monede vechi de alta puritate dar nu 999!

#272
Framm

Framm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2016
Am aflat intre timp ca monedele, unele dintre ele cel putin, se afla intr-un ambalaj in care pot fi pastrate ulterior. Poate cineva sa-mi spuna daca puritatea aurului este diferita intre .9999 si 99,99%? Ma uit la descriere si vad ca in unele locuri este specificat intr-un fel iar in alte locuri, in alt fel. Deasemenea, mintage-ul care cu ajutorul Google-ului am inteles ca se refera la valoarea numismatica, am vazut ca are valori intre 30.000 si 300.000. Poate cineva sa-mi explice ce inseamna asta si care este mintage-ul mai avantajos pt cumparator?

Edited by Framm, 18 January 2016 - 11:14.


#273
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Depinde de cumparator.
- Unii vor doar aur ca materie prima si atunci asta cumpara (moneda bullion -fara valoare numismatica- sau lingouri).

S-au strecurat niste erori mai sus... doar monedele bullion au puritati 999,99, nu cum s-a spus...
Monedele numismatice au de obicei 900 sau 916 (916=21,6K, nu se fac de 22k fix :) ).

- Monedele numismatice isi cresc valoarea spre deosebire de celelalte monede (uneori mai rapid, de la o luna la alta, alteori mai incet). Cei care cumpara monede numismatice sunt colectionari si /sau investitori, care profita exact de valoarea lor numismatica (aici nu conteaza % de aur, ci calitatea  si raritatea monedei).

#274
Old-Smokie

Old-Smokie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.04.2008
Exista lingouri (aur financiar de 24 k) sau bullion, cum ai spus - tot de 24 k care sunt folosite ca materie prima ? Ce se fabrica din ele ? Eu ma gandeam ca aurul de aceasta puritate are doar scop investitional / moneda (bun material) de refugiu.

#275
Framm

Framm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2016
In cazuri urgente, nu cred ca poti sa valorifici atat de repede o moneda ce are si o valoare numismatica precum poti sa valorifici un lingou de aur ce cantareste 1-2-5-10 grame. Vreau sa spun ca poti gasi pe cineva repede care sa-ti cumpere aurul din care moneda este facuta dar sa-ti mai plateasca si valoarea numismatica a acesteia, mai greu.

#276
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,028
  • Înscris: 25.06.2007

 Framm, on 18 ianuarie 2016 - 11:13, said:

puritatea aurului este diferita intre .9999 si 99,99%? Ma uit la descriere si vad ca in unele locuri este specificat intr-un fel iar in alte locuri, in alt fel.
Nu-i nicio diferenta, doar modul de exprimare a puritatii e diferit.

 Framm, on 18 ianuarie 2016 - 11:13, said:

Deasemenea, mintage-ul care cu ajutorul Google-ului am inteles ca se refera la valoarea numismatica,
Mintage inseamna tiraj (nr de bucati batute), nu are legatura cu valoarea numismatica.

 Framm, on 18 ianuarie 2016 - 16:41, said:

poti gasi pe cineva repede care sa-ti cumpere aurul din care moneda este facuta dar sa-ti mai plateasca si valoarea numismatica a acesteia, mai greu.
Da, in principiu cam asa se intampla.

#277
Framm

Framm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2016
@Karhu

Multumesc pt ca m-ai lamurit!

#278
Framm

Framm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2016
Ce site-uri folositi ca sa cumparati aur? In Ro nu ai prea multe optiuni, din ce am vazut. Doar BCR si Piraeus.

#279
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,028
  • Înscris: 25.06.2007

 Framm, on 19 ianuarie 2016 - 19:00, said:

...
coininvest.com
muenzenosterreich.at
Vezi si degussa, insa nu stiu daca livreaza in Ro, intreaba-i pe mail.

#280
jlaudio

jlaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.10.2014

 Karhu, on 20 ianuarie 2016 - 17:21, said:

coininvest.com
muenzenosterreich.at
Vezi si degussa, insa nu stiu daca livreaza in Ro, intreaba-i pe mail.
Si coininvest si muenzenosterreich livreaza in Romania, insa numai la coininvest se poate plati cu cardul, la muenzenosterreich numai monede de colectie (numismatice) se poate plati cu card, cele de investitie numai cu transfer bancar.

Edited by jlaudio, 20 January 2016 - 18:10.


#281
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

 jlaudio, on 20 ianuarie 2016 - 18:09, said:

Si coininvest si muenzenosterreich livreaza in Romania, insa numai la coininvest se poate plati cu cardul, la muenzenosterreich numai monede de colectie (numismatice) se poate plati cu card, cele de investitie numai cu transfer bancar.

Asa este, eu am comandat de pe ambele site-uri, prin transfer bancar costa mai mult si ajunge mai greu plata (pana la o saptamana sa o proceseze), iar la Coininvest plata este imediat procesata prin card. Vezi unde ai pretul mai bun per total. E mai ok sa comanzi mai mult la un loc decat putin si des, din cauza taxei de card/transfer bancar per operatiune.

#282
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Nu va inchipuiti bare de 12 Kg! Posted Image

Cautand alte informatii in legatura cu asta pe aici, am vazut si mesajul. Ba da, puteti sa va inchipuiti. Nu chiar de 12 kg ci de 10 kg. Nu sunt lingouri ci monede de dimensiunile alea. gasiti pe youtube de ex ca sa nu fac reclama.

Mai este si silvergoldbull.com care livreaza si in Ro pt ca au pagina in romaneste si sunt din Canada.

Si acum, dupa ce am citit in stanga si in dreapta, as avea si eu cateva nelamuriri. Am gasit un site precum am mai mentionat aici, silvergoldbull.com care livreaza din Canada oriunde in lume monede si lingouri din aur. Ar putea sa imi spuna cineva care sunt costurile aditionale pe langa pretul produsului? Am vorbit cu ei, chiar au si o persoana care vorbeste romaneste dar nu a stiut exact sa imi spuna care sunt acestea. Al doilea aspect ar fi daca considerati ca sunt de incredere. Au suport pentru clienti, au detoate, dar totusi as vrea sa imi mai spuna si altii ce parere au pentru ca vreau sa investesc o suma mai importanta, iar ei au preturi destul de ok.

#283
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 filiptg, on 18 februarie 2016 - 20:46, said:

Ar putea sa imi spuna cineva care sunt costurile aditionale pe langa pretul produsului? Am vorbit cu ei, chiar au si o persoana care vorbeste romaneste dar nu a stiut exact sa imi spuna care sunt acestea. Al doilea aspect ar fi daca considerati ca sunt de incredere. Au suport pentru clienti, au detoate, dar totusi as vrea sa imi mai spuna si altii ce parere au pentru ca vreau sa investesc o suma mai importanta, iar ei au preturi destul de ok.
Ei spun ca livreaza gratuit de la 670 euro in sus.
Pt o jumate de uncie cei de la Viena iti iau bani si astia din Canada livreaza gratuit, eu mi-as pune intrabari.

#284
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Asa e, dar am sa mai vorbesc cu ei. Nu intotdeauna livrarea e direct proportionala cu pretul acesteia. Eu mi-am mai comandat din SUA fara ca sa platesc livrarea. Revin dupa ce primesc raspuns la email. Nici nu pare un site fake sau cu produse slabe pentru ca e tradus in o gramada de limbi si asta ii costa o groaza de bani daca mai au personal pt fiecare limba. Nu stiu... revin. Oricum mai astept sa vad si ce zice alta lume.

#285
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 17.05.2010
Eu trec prin Viena in vara asta, poate ma aprovizionez direct de la sursa. :)

Problema este ca trebuie sa fac calculul ca sa vad cat aur trebuie sa mai iau ca sa ajung la alocarea target pentru portofoliu. Recomand lingouri nu monede pentru discutia aceea cu valoarea numismatica. Mai bine nu platesti pentru ea, decat sa platesti si apoi sa fii expus la risc in sus sau in jos. Asta e parerea mea, sunt mai conservator.

#286
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,028
  • Înscris: 25.06.2007

 yndy, on 25 aprilie 2016 - 08:52, said:

Recomand lingouri nu monede pentru discutia aceea cu valoarea numismatica.
Monedele bullion nu au valoare numismatica.

#287
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 17.05.2010

 Karhu, on 25 aprilie 2016 - 16:35, said:

Monedele bullion nu au valoare numismatica.
Scuze daca m-am exprimat neclar, stiu ca nu au valoare numismatica si tocmai de aceea le prefer, pentru ca valoarea numismatica are avantaje si dezavantaje iar eu vreau doar investitia in aur nu si altceva.

#288
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,028
  • Înscris: 25.06.2007

 yndy, on 26 aprilie 2016 - 11:06, said:

Scuze daca m-am exprimat neclar,
in postul respectiv intelesesem ca nu preferi deloc monedele, de niciun fel, ci doar lingourile.
Lingourile au devenit cam suspecte de cativa ani, de cand a iesit la iveala inselatoria cu miezul de tungsten, pe net sunt o groaza de filmulete de genul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bygCbP5PEKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate