Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Aliexpress.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii (2013 - 2018)

* * * * * 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16460 replies to this topic

#73
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
am facut o comanda acum 54 de zile, si inca nu a ajuns nicio notificare de colet , cat trebuie sa mai astept ?

in schimb imi trimit cam 5 - 10 emailuri de spam cu reclame saptamanal :(

#74
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

 mIRaJj, on 22 martie 2014 - 17:04, said:

am facut o comanda acum 54 de zile, si inca nu a ajuns nicio notificare de colet , cat trebuie sa mai astept ?

in schimb imi trimit cam 5 - 10 emailuri de spam cu reclame saptamanal Posted Image

Depinde cand a trimis comanda vanzatorul.Eu am primit o comanda trimisa dupa o luna,pana sa ajunga am observat ca dureaza 15 zile!

#75
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009

 mIRaJj, on 22 martie 2014 - 17:04, said:

am facut o comanda acum 54 de zile, si inca nu a ajuns nicio notificare de colet , cat trebuie sa mai astept ?

in schimb imi trimit cam 5 - 10 emailuri de spam cu reclame saptamanal Posted Image

Uita-te pe unde este coletul sigur ti-a dat un tracking number.

#76
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 Whitefairy, on 13 martie 2014 - 11:02, said:

Pentru cei care cumpara haine etc,sunt si alte situri similare cu aliexepress(preturile putin mai scumpe),care arata poze de la cumparatori cu produsul respectiv(la reviews).
Ne spui si cateva siteuri?

#77
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

 paznicmare, on 23 martie 2014 - 10:13, said:

Ne spui si cateva siteuri?
Da,sunt cateva.
Pe Choies este cel mai scump,are poze mai multe decat sheinside.
Pe sheinside preturile sunt mult mai ieftine.
Amandoua au free shipping si pozele au putin photoshop pt ca sunt de la blogerite.
Poze de la cumparatoare(fara photoshop) mai are si sammydress.Acesta are shippingul foarte mult,exemplu:daca cumperi de 30$ acelasi pret va fi si shippingul.
Personal as alege Sheinside,am vazut ca unele produse sunt mai ieftine decat pe aliexpress.Sau ebay cateodata,am vazut si diferenta de 10$ la acelasi produs.
Acuma depinde ce cumperi.
P.s pe 25 adica marti,pe aliexpress vor fi mari reduceri!!

Edited by Whitefairy, 23 March 2014 - 20:13.


#78
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Eu nu mai inteleg nimic. Ori se plateste TVA la coletele peste 10 euro (pana in 150), ori ba, ori este la alegerea vamesului. Daca comand mai multe produse, useri diferiti, produsele vin toate intr-un colet, ori fiecare cu coletul lui si fiecare ajunge diferit?

#79
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
fiecare user cu coletul lui, vin separat
eu am facut o comanda la 2 useri diferiti si unul din produse a sosit deja, dupa 20 de zile, al doilea inca il astept, ar trebuie sa apara in cateva zile si el

traking-ul e oarecum inutil, dupa ce e "imbarcat spre romania" isi cam pierde urma..

#80
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013
Jucati concursul de la aliexpress,si castigati pct pt cupoane.
http://activities.aliexpress.com/shopping-festival.php?invitor=Ao82DE11ztEo5nyvROm%2Bhw%3D%3D&gameId=1

#81
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Inca o intrebare: daca cumpar 2 produse (useri diferiti), ambele insumeaza peste 30 euro (15 euro unul, 15 celalalt), deci in mod normal se percepe tva, in acest caz mai platesc tva-ul, se cumuleaza suma? Sper sa intelegeti ce vreau sa zic...

#82
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Scuze, 20 euro (10 unul, 10 celalalt)

#83
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
vin in colete diferite...nu se cumuleaza nimic
daca ambele sunt sub 10 euro nu platesti nimic.

#84
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Cumparati de la vanzatori care trimit prin deutsche post sau sweden post ca scapati de taxele vamale.

Edited by Lovele, 25 March 2014 - 09:57.


#85
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Prin deutsche nu gasesc pe nici unul. Dar care-i treaba de-si pierde urma TVA-ul? Isi pierde urma indiferent de comanda, sau doar pana-n 150 euro? Daca chinezoiul, iti trece pe factura o valoare de pana-n 10 euro, se poate scapa de TVA sau cei de la posta te pune sa vii cu un extras la platii?

Edited by odo_robert, 25 March 2014 - 13:44.


#86
blackshaddow

blackshaddow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.12.2008
da la posta ca sa ridici coletul trebuie sa faci dovada platii cu factura primita pe email de la vanzator
dar…  factura poti sa o masluiesti si sa o editezi sa treci o valoare mai mica pe ea (sunt destule programe de editare PDF) si o prezinti vamesului la oficiul postal
dar in situatia aceasta trebuie sa nu exagerezi cand modifici valoarea spre exemplu cumperi 10 pantaloni de blug si prezinti o factura de 5$ daca valoarea reala a celor 10 blugi este 100$ tu modifici factura la 50$ si uite asa te autoscutesti sa platesti statului corupt TVA
postarea sigur imi va fi stearsa asa ca…  cine a prins ideea bravo lui ;)
treaba cu swis post si deutske post este ca toate coletele ce provin din UE sunt scutite de tva si taxe vamale iar chinezii au profitat de acest artificiu si trimit coletele prin aceste tari care sunt in UE tocmai ca,clientii sa fie multumiti si ei cu banii in buzunar pentru asta BRAVO lor

#87
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
@Blackshadow- poi daca factura de pe colet nu se pupa cu cea modificata?

#88
blackshaddow

blackshaddow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.12.2008
pe vames il intereseaza doar factura ce scrie pe colet nu are importanta lui ii trebuie documentul oficial din care sa rezulte valoarea coletului iar factura ramane la el coletul la tine ;)
crede-ma iti spun din experienta
daca nu te convingi un search pe google si gasesti tot ce ti-am spus eu si de la alta lume

#89
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Sunt un pic in ceata pentru ca pe multi i-am auzit ca se uita dupa factura de pe colet... Dracovenia se face ca dorec un produs si al naiba e 12 euro, deci ar trebui sa platesc tva :)))

#90
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Platesti TVA 2.5 euro ce mare scofala lol. La Aceasta valoare probabil nici nu iti cer extras de cont(numai daca comanzi cu DHL,UPS acolo iti cer intotdeauna). Cel mai rau caz modifici extrasu de cont bancar/paypal cu un editor au mai facut si altii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate