Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Aliexpress.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii (2013 - 2018)

* * * * * 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16460 replies to this topic

#55
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Am patit si eu cu un geam touchscreen. A venit ambalat impecabil, dar sub toata folia aia cu bule avea o busitura de toata frumusetea. Am facut dispute pentru refund/schimbare, ori refund partial(el functiona si asa si imi era mai comod decat sa mai astept 2 luni pentru altul).
Cum a decurs ?
Eu am pus poze, am expus problema, Ce a spus chinezul ? " Aaaa nuuu, cumparatorul nu e serios, noi nu trimitem cu zgarieturi ". Tot el a castigat si refund zero. Nu va puneti bazele ca undeva e o echipa de oameni corecti care verifica tot.

Ma uitam saptamana trecuta,cateva zile a fost cel mai vandut produs un card microsd la promotie, clasa 10, capacitati intre 8 si 64 gb. De 64 era 16 dolari parca. Erau o droaie de comentarii pozitive, dar o data la 10-20 de pozitive era cate unul care spunea ca e fake, ca de fapt e capacitate mica. Era vorba de un seller cu rating urias si de la care nu te astepti sa-ti iei teapa.

#56
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

 vimann, on 13 februarie 2014 - 20:57, said:

Am patit si eu cu un geam touchscreen. A venit ambalat impecabil, dar sub toata folia aia cu bule avea o busitura de toata frumusetea. Am facut dispute pentru refund/schimbare, ori refund partial(el functiona si asa si imi era mai comod decat sa mai astept 2 luni pentru altul).
Cum a decurs ?
Eu am pus poze, am expus problema, Ce a spus chinezul ? " Aaaa nuuu, cumparatorul nu e serios, noi nu trimitem cu zgarieturi ". Tot el a castigat si refund zero. Nu va puneti bazele ca undeva e o echipa de oameni corecti care verifica tot.

Ma uitam saptamana trecuta,cateva zile a fost cel mai vandut produs un card microsd la promotie, clasa 10, capacitati intre 8 si 64 gb. De 64 era 16 dolari parca. Erau o droaie de comentarii pozitive, dar o data la 10-20 de pozitive era cate unul care spunea ca e fake, ca de fapt e capacitate mica. Era vorba de un seller cu rating urias si de la care nu te astepti sa-ti iei teapa.

Am o intrebare pentru ca am vazut ca unii au pierdut dispute.
Banca nu va returneaza banii?
Intreb pentru ca acum 2 ani o prietena m-a rugat sa fac o comanda cu cardul meu,mi-a dat banii.Am spus daca fac comanda hai sa cumpar si eu 2-3 lucruri pentru mine.
Si tot pe adresa mea au ajuns.Dar nu stiu de unde sa incep si unde sa termin la ce a ajuns.
Hainele miroseau foarte urat,sacou patat,o pereche de sandale talpa avea gauri etc.Lucrurile au ajuns la gunoi.
Cu toate ca nu erau banii mei cheltuiti,doar o mica parte am cumparat,m-a deranjat foarte mult "teapa".
Am facut frumos poze,si am deschis disputa.Normal ca nu au returnat nimica.
Am fost la banca cu poze si am explicat situatia si banca a returnat toti banii.Suma totala de 150 dolari.
Online cumpar mai tot timpul dar firme serioase(h&m),etc,dar si ebay.
Sa revenim la subiect,da am dat o comanda de pe aliexpress,nu am avut problema,banca are un termen de 90 de zile sa iti returneze banii daca nu primesti produsul.

Am vazut ca se pratica acuma N de pagini de facebook care vand branduri cunoscute "fake"la preturi pana si de 10 ori mai mult de pe aliexpress.

P.s la rating buni la vanzatori am vazut ca astia cu comenzi mai mici(nici 20 comenzi dar nici 1000)  i-au mai in serios disputele.Pentru ca stiu daca au o stea review nu mai cumpara nimeni dupaia.

Edited by Whitefairy, 13 February 2014 - 22:10.


#57
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 Whitefairy, on 13 februarie 2014 - 22:04, said:

Am o intrebare pentru ca am vazut ca unii au pierdut dispute.
Banca nu va returneaza banii?
La faza cu banca nu m-am gandit, stiam ca pot sa ma plang la ei daca nu primesc nimic, ori situatia mea a fost putin diferita.

 Whitefairy, on 13 februarie 2014 - 22:04, said:

P.s la rating buni la vanzatori am vazut ca astia cu comenzi mai mici(nici 20 comenzi dar nici 1000)  i-au mai in serios disputele.Pentru ca stiu daca au o stea review nu mai cumpara nimeni dupaia.
Sa-ti dau o veste soc (in caz ca nu s-a postat pe aici): stelutele, diamantele, ce rahat au ei in rating se pot cumpara. Tu, ca seller pe aliexpress ai optiunea asta. Pentru cei care nu cred, e internetul la dispozitie cu informatii.

#58
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

 vimann, on 14 februarie 2014 - 00:09, said:

La faza cu banca nu m-am gandit, stiam ca pot sa ma plang la ei daca nu primesc nimic, ori situatia mea a fost putin diferita.


Sa-ti dau o veste soc (in caz ca nu s-a postat pe aici): stelutele, diamantele, ce rahat au ei in rating se pot cumpara. Tu, ca seller pe aliexpress ai optiunea asta. Pentru cei care nu cred, e internetul la dispozitie cu informatii.

Si la mine a fost situatia similara,produsele nu au fost de calitate,cu defecte etc,(au restituit banii)dar acuma depinde cred ca de situatie si noroc.Merita sa incerci.
Mai multe sanse ai cu banca decat cu aliexpress pentru ca banca nu iti impune sa returnezi produsul defect si sa platesti shippingul.
La faza cu restituirea produsului defect e putin mai tricky!
Daca plateai cu paypal ,te obliga paypalul sa restitui produsul defect in majoritatea cazurilor.

Asta cu cumparatul se cumpara lejer si like-uri pe facebook.Dar reviews se cumpara?

#59
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
De cind inapoiaza bana banii in cazul unei tranzactii facute de titular, pe motiv ca produsul primit nu indeplineste anumite criterii?? Asta-i folclor urban!!!

#60
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

 tytysor, on 14 februarie 2014 - 16:38, said:

De cind inapoiaza bana banii in cazul unei tranzactii facute de titular, pe motiv ca produsul primit nu indeplineste anumite criterii?? Asta-i folclor urban!!!

Nu e adevarat,fa un research si poate o sa gasesti ceva.

#61
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Oare in cat timp primesti banii inapoi daca dai cancel la un order?

#62
ursulcret

ursulcret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.01.2013
Salutare voua.Cine ma poate lamuri si pe mine in problema mea.Mi-am facut si eu cont pe aliexpress si absolut de fiecare data cand incerc sa intru pe site,sa fac plata,orice caut pe site-ul lor,dar nu numai,am mai patit asta si pe alte site-uri din China(vreau doar sa imi cumpar o husa flip pr un telefon Iocean x7s) imi apare aceasta redirectionare absolut de fiecare data.Ce parere aveti?

http://api.pitlap.in...aliexpress.com/

Edited by ursulcret, 05 March 2014 - 21:57.


#63
blackshaddow

blackshaddow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.12.2008
probabil nu le merge siteu mai incearca

#64
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009

 ursulcret, on 05 martie 2014 - 21:56, said:

Salutare voua.Cine ma poate lamuri si pe mine in problema mea.Mi-am facut si eu cont pe aliexpress si absolut de fiecare data cand incerc sa intru pe site,sa fac plata,orice caut pe site-ul lor,dar nu numai,am mai patit asta si pe alte site-uri din China(vreau doar sa imi cumpar o husa flip pr un telefon Iocean x7s) imi apare aceasta redirectionare absolut de fiecare data.Ce parere aveti?

http://api.pitlap.in...aliexpress.com/

Probabil ai vreun virus sau cine stie ce toolbar/search engine instalat.

#65
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
site-ul merge foarte bine azi
eu am comandat de curand niste baterii, acum sunt pe drum
ma astept sa fie exact ce am comandat, adica niste chinezarii ieftine, nu performante de panasonic sau duracell (au costat de 10 ori mai putin..)

dar am un prieten care a comandat de mai multe ori cateva telefoane (ultimul un lenoveo) si au fost ok
chinezesti, dar bunicele

Edited by aeon, 06 March 2014 - 11:57.


#66
ursulcret

ursulcret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.01.2013

 Lovele, on 06 martie 2014 - 09:28, said:


Probabil ai vreun virus sau cine stie ce toolbar/search engine instalat.

Si unde naiba sa il caut,deoarece scanez pc-ul cu Norton 2014 si Malwarebytes si am incercat si cu Adwcleaner si nu gaseste niciunul nimic!!!!!Vreo sugestie ceva?Merci.

#67
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009

 ursulcret, on 06 martie 2014 - 13:35, said:

Si unde naiba sa il caut,deoarece scanez pc-ul cu Norton 2014 si Malwarebytes si am incercat si cu Adwcleaner si nu gaseste niciunul nimic!!!!!Vreo sugestie ceva?Merci.

Prima sugestie e sa dezinstalezi malwarebytes si adwcleaner. Sunt niste programe care la randul lor instaleaza alte programe. Dumnezeu stie cate prostii ai instalate pe calculator. 1 antivirus + plugin anti-reclama(pm pentru detalii)  e indeajuns pe calculator. Nu trebuie sa instalezi atatea prostii de malware si pc cleaners crede-ma nu te ajuta cu nimic.

Edited by Lovele, 06 March 2014 - 14:28.


#68
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 ursulcret, on 06 martie 2014 - 13:35, said:

Si unde naiba sa il caut,deoarece scanez pc-ul cu Norton 2014 si Malwarebytes si am incercat si cu Adwcleaner si nu gaseste niciunul nimic!!!!!Vreo sugestie ceva?Merci.

incearca asta
http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/

eventual incearca si alt browser

#69
ursulcret

ursulcret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.01.2013

 aeon, on 06 martie 2014 - 15:44, said:


incearca asta
http://www.bleepingc...nload/combofix/

eventual incearca si alt browser

Salut am instalat si Combo fix-ul,am un raport,insa.....nu ma pricep sa il ....citesc  ((:

#70
lili_m

lili_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.04.2009
si eu am cumparat de nenumarate ori de pe acest site. nu pot spune ca toate produsele au fost de calitate(nu vedem produsul real)
am primit de fiecare data ce am comandat, cel mai repede in 3 saptamani.
chinezii sunt disperati sa vanda.trebuie insa alese cu atentie produsele: trebuie sa se tine bine seama de informatiile oferite
de vanzatori si de replay-urile care conteaza. daca sunt nemultumiti pentru acel produs, mai trebuie cautat.
sunt flexibili, trebuie sa comunicati cu ei, sa le spuneti ce doriti. cei care vor sa vanda, dau si cantitati mai mici.
eu am cumparat 10 seminte de flori si ma gandeam ca e prea mic pachetul si se pierde, dar a ajuns si semintele au germinat toate.
cel mai important lucru (in general) este sa comunicam, iar atitudinea sa fie de bun simt.

#71
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013
Pentru cei care cumpara haine etc,sunt si alte situri similare cu aliexepress(preturile putin mai scumpe),care arata poze de la cumparatori cu produsul respectiv(la reviews).

#72
alexpicasso3

alexpicasso3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.10.2010
eu am cumparat de 3 ori de pe aliexpress si nu am avut nicio problema, desigur m-am asigurat inainte ca vanzatorii au foarte multe feedback-uri pozitive.

Edited by alexpicasso3, 15 March 2014 - 18:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate