Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Este capitalismul compatibil cu crestinismul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

Poll: Compatibilitatea crestinism-capitalism (39 member(s) have cast votes)

Este crestinismul compatibil cu capitalismul?

  1. Da (9 votes [23.08%])

    Percentage of vote: 23.08%

  2. Nu (21 votes [53.85%])

    Percentage of vote: 53.85%

  3. Nu stiu (3 votes [7.69%])

    Percentage of vote: 7.69%

  4. In mica masura (3 votes [7.69%])

    Percentage of vote: 7.69%

  5. Destul de compatibil (3 votes [7.69%])

    Percentage of vote: 7.69%

Vote Guests cannot vote

#91
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 mireazma, on 18 aprilie 2013 - 20:13, said:

Si comunismul l-a respectat mai mult decat capitalismul.
Nu prea inteleg: spre finalul lui Ceasca, nu se muncea si duminica dimineata?
In Evul Mediu erau mai multe zile libere decat in orice epoca sau oranduire a ultimilor 200 ani.

#92
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007

 searcher-star, on 19 aprilie 2013 - 08:50, said:

Nu prea inteleg: spre finalul lui Ceasca, nu se muncea si duminica dimineata?
Nu mi-aduc aminte. Eu stiu ca se munceau 6 zile si a 7-a te relaxai. Chiar si asa, suplimentarul se platea bine.

 searcher-star, on 19 aprilie 2013 - 08:50, said:

In Evul Mediu erau mai multe zile libere decat in orice epoca sau oranduire a ultimilor 200 ani.
Cum asa? Cate zile erau libere si care e morala? Eu gandesc ca ne-am inghesuit noi cu cate 11 treburi peste cate putem sa facem saptamanal -- intocmai ca cei care isi urca stafeta de bunastare "decenta" peste puterile si nevoile lor -- asta in timpul scurs printre degetele patronului, unde te tine cat pt. 6 zile din 7, la 8 ore/zi. N-ai grija, ca se asigura el ca ii muncesti o zi in plus, in timpul saptamanii. Si ma refer la majoritatea patronilor, nu la cei care cred ca esti un perpetuum mobile. A, ca exista si patroni cu bun simt, asta nu ii spala pe ailalti, n-au treaba unii cu altii.
In fond e bine 5 + 2: a 6-a iti faci si tu treburile tale, cu conditia sa muncesti 8 ore/zi.

Edited by mireazma, 19 April 2013 - 10:01.


#93
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
Io raman la parerea mea. Comunismul a esuat. Capitalismul nu se simte prea bine.

Uitati-va la tarile unde e monarhie.Sunt cele mai prospere iar gradul de multumire al oamenilor e cel mai ridicat.
Monarhul impune un model ce are la baza credinta in Dumnezeu si valorile crestine.

De fapt si Biblia ne spune ca patriarhii, judecatorii si regii sunt acceptati de Dumnezeu. Monarhii au fost ultimii.

Romanii nu pot intelege asta prea usor. Dupa o perioada intunecata de comunism s-au trezit intr-un capitalism salbatic.
O sa mai dureze cateva decenii pana se aseaza societatea romaneasca.

Edited by heroes3, 20 April 2013 - 15:49.


#94
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 heroes3, on 20 aprilie 2013 - 15:47, said:

Io raman la parerea mea. Comunismul a esuat. Capitalismul nu se simte prea bine.

Uitati-va la tarile unde e monarhie.Sunt cele mai prospere iar gradul de multumire al oamenilor e cel mai ridicat.
Monarhul impune un model ce are la baza credinta in Dumnezeu si valorile crestine.

De fapt si Biblia ne spune ca patriarhii, judecatorii si regii sunt acceptati de Dumnezeu. Monarhii au fost ultimii.
Nu e chiar asa. Ia vezi Spania.

#95
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
Acuma or mai fi si exceptii care confirma regula.
:)
Oricum stai linistit ca o duc mai bine ca noi.

#96
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 mireazma, on 19 aprilie 2013 - 09:58, said:

1Nu mi-aduc aminte. Eu stiu ca se munceau 6 zile si a 7-a te relaxai.
2Cum asa? Cate zile erau libere si care e morala?
1Cert e ca te aduceau si duminica dimineata la lucru. Cat sa nu mai ajungi la biserica...
2Nu mai stiu exact dar cam jumate din an aproape. Vinerile, duminicile, posturile, sfintii mari...
Si nu, inafara oraselor bizantine, nu te tragea nimeni cu forta la biserica in zilele alea.

Edited by searcher-star, 23 April 2013 - 09:25.


#97
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Ce discutie fascinanta folosind un calculator in timp ce miliarde nu au acces la unul si nici macar la strictul necesar de apa potabila, pa cand voi aveti acces nu doar la apa potabila, ci la apa curenta pe care v-o permiteti si o folositi din belsug. Cum ramane cu: iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti?

#98
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
De la fiecare dupa capacitati, fiecaruia dupa nevoile sale. -- Karl Marx
Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. -- Iisus

Seamnana ... Iisus era comunist?

#99
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Iisus a spun candva "furati din munca altora"? Nu.
Deci crestinismul nu se impaca cu comunismul.

#100
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 marcuzzzo, on 01 august 2013 - 11:24, said:

Iisus a spun candva "furati din munca altora"? Nu.
Deci crestinismul nu se impaca cu comunismul.

Dar nu a furat nimeni. Taranii s-au inscris in C.A.P. pentru ca legea spunea ca trebuie si sub amenintare. La fel si crestinii au aderat la credinta crestina de teama ca nu cumva sa exista un zeu de tipul celui descris de Biblie si sa ii pedepseasca atat pe lumea asta, cat si pe lumea cealalta la nesfarsit, pentru ca nu ii fac pe plac. Nu cumva principala porunca este sa il iubesti pe Dzeu? SI nu cumva prin Biblie spune ca cei care nu il vor iubi vor ajunge in Iad?
Este adevarat ca unii care s-au opus comunistilor din acea vreme au ajuns in lagare, dar la fel de adevarat este ca si zeul crestin a tortura si tortureaza in Iad, conform Bibliei, multi oameni pentru simplu fapt ca nu il accepta pe conducatorul iubit. Pentru nimic mai mult ...

Edited by archaeus5, 01 August 2013 - 11:42.


#101
probcv

probcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 25.08.2005
Poţi trăi fie în capitalism, fie în comunism, însă ce este important, este să nu pui la inimă sau în practică valori, care sunt în contradicţie cu credinţa ta.
Oricum logica credinţei este total opusă celei promovată de o oarecare orânduire socială.

#102
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 archaeus5, on 08 august 2013 - 16:00, said:

Filozofia lui Cristos pare a fi una a frugalitatii, modestiei si non-agresiunii, cel putin in interpretarea moderna consacrata. Cu toate acestea crestinii incearca sa foloseasca pildele sale drept suport pentru capitalism care in esenta inseamna concurenta pentru cat MAI MULTE resurse in conditiile precaritatii si raritatii lor. In pilde se prezinta situatii in care un crestin trebuie sa colaboreze cu o persoana mai avuta (angajator, creditor, investitorul, etc) pentru a inmulti avutul, neavand alta optiune pentru a isi castiga existanta deoarece sinuciderea este pacat, DAR nicaieri nu spune ca si persoana avuta actioneaza ca un bun crestin, ci doar ca un bun crestin, nu trebuie sa intri in conflict pentru bunuri materiale si sa cedezi ceea ce nu ii trebuie pentru a supravietii intru slujirea lui Dzeu. "Dați deci Cezarului cele ce sunt ale Cezarului și lui Dumnezeu cele ce sunt ale lui Dumnezeu."


#103
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
Nu e compatibil, de aceea propun ca patriarhul BOR să-și schimbele numele in Snake Eyes (așa, ca pieile roșii)

[ http://2.bp.blogspot.com/-FvGLF47IY3A/UgbbeYgOCbI/AAAAAAAAG4g/3ckokCNjtFI/s1600/serpi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 mario_bril, on 20 aprilie 2013 - 15:49, said:

Nu e chiar asa. Ia vezi Spania.

24 de mii si 300 de postări în slujba sinagogii satanei? ești pierdut pe veci!

#104
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 searcher-star, on 19 aprilie 2013 - 08:50, said:

In Evul Mediu erau mai multe zile libere decat in orice epoca sau oranduire a ultimilor 200 ani.
Evident dragă, din moment ce în societatea feudală dominată de catolicism munca era considerată o rușine, o activitate degradantă.
Reforma e cea care a schimbat optica medievală cu privire la muncă.

#105
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
vorbesti prostii, munca nu e un scop in sine
imi inchipui ca tu ai munci 23 de ore pe zi de dragul muncii
numa in sabloane vorbiti

#106
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013
Un subiect care merita recitit și comentat ,m-am gândit la tema asta daca creștinismul este compatibil cu capitalismul și pare logic că cele două domenii nu sunt compatibile .
Nu înseamnă că un creștin nu cumpără bunuri (mobilier,autoturism,haine,îmbrăcăminte,mâncare,încălțăminte,etc) , o perioada mare de timp biserica Catolică a interzis datul de bani împrumut  cu dobânda și din cauza asta monarhii vestici s-au bazat pe evrei care trăiau izolați de restul populației ,fiind bancherii monarhilor și ai aristocrației evreii s-au folosit de influență sa saboteze creștinismul.

#107
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
tu nici nu poti defini capitalismul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate