Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Lenovo P780

- - - - -
  • Please log in to reply
6923 replies to this topic

#55
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Aloo... piaţa unică...
Dacă vânzătorul nu e persoană fizică, normal că se plăteşte TVA, dar aceasta e deja inclusă în preţ, nu se plăteşte nimic aici.

#56
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006
O intrebare pentru deja fericitii posesori ai acestui telefon: Se poate folosi functia 3G switch-ing (adica pot fi setate ambele cartele SIM sa functioneze (pe rind)  cu serviciul de date activat in 3G?)
Intreb acest lucru deoarece, in general, telefoanele dual SIM au 3G disponibil doar pe SIM1, SIM2 fiind 2G.

P.S.
Am gasit un raspuns Posted Image  : Sursa DualSIM.ro:
Retea 2G GSM: 850, 900, 1800, 1900 Mhz - SIM 1 | 850, 900, 1800, 1900 Mhz - SIM 2
Retea 3G WCDMA/UMTS: 900, 2100 Mhz - doar SIM 1

P.P.S.
Cu toate ca nu sunt convins de corectitudinea informatiei, avand in vedere faptul ca pentru ZTE V970 DualSIM.ro  spune acelasi lucru, iar din experienta personala si de aici stiu ca ZTE V970 suporta 3G pe ambele SIM-uri. Asa ca va rog sa verificati, daca sunteti binevoitori. Posted Image

Edited by dancrow, 26 August 2013 - 18:03.


#57
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006
Problema 3G switch  este discutata si aici . Posesorii de Lenovo P780 pot instala GravityBox, iar astfel pot avea acces la setari avansate.

#58
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
fara nici un alt soft asa cum vine de la chinez nu se poate seta 3g decat pe sim1 insa 2g merge lejer setat ca sim de date insa viteza e cea oferita de o retea 2g.  din pacate nu-l mai am acuma ca sa incerc si gravitybox sa vad dc se poate.

#59
gl01bxg2003

gl01bxg2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.10.2004
Am si eu o serie de intrebari. Sper sa gaseasca raspuns aici.
1. A facut cuiva probleme telefonul sa se blocheze ? Eu am am probleme cu un alt model al celor de la Lenovo atunci cand folosesc o cartela de Orange si una de Digi. DIn ca am inteles cea de Orange creeaza problema. L-am folosit o luna cu cartela de Voda si nu am avut nici macar o data problema.  Asadar cine il foloseste cu cartela de Orange si eventual Digi, Cum va merge?

2 Am citit pe niste site-uri discutii vizavi de banda 900 pe 3g. Iarasi, la mine modelul vechi al lor, pe care il am, cred ca nu avea aceasta banda si nu prea aveam net in locuri unde, cred ca aveam atunci cand bagam cartela intr-un modem 3G (stick usb). Il foloseste cineva cu cartela DIgi pentru net? aveti acoperire buna la retea?

multumesc

Edited by gl01bxg2003, 27 August 2013 - 20:13.


#60
ciocke

ciocke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.08.2013

View Postgl01bxg2003, on 27 august 2013 - 20:12, said:

Am si eu o serie de intrebari. Sper sa gaseasca raspuns aici.
1. A facut cuiva probleme telefonul sa se blocheze ? Eu am am probleme cu un alt model al celor de la Lenovo atunci cand folosesc o cartela de Orange si una de Digi. DIn ca am inteles cea de Orange creeaza problema. L-am folosit o luna cu cartela de Voda si nu am avut nici macar o data problema.  Asadar cine il foloseste cu cartela de Orange si eventual Digi, Cum va merge?

2 Am citit pe niste site-uri discutii vizavi de banda 900 pe 3g. Iarasi, la mine modelul vechi al lor, pe care il am, cred ca nu avea aceasta banda si nu prea aveam net in locuri unde, cred ca aveam atunci cand bagam cartela intr-un modem 3G (stick usb). Il foloseste cineva cu cartela DIgi pentru net? aveti acoperire buna la retea?

multumesc

Salut:
Absolut toate telefoanele cu chipset Mediatek MT6575 sau MT6577 sau MT6589 quad-core, permit si functionarea in noua banda 3G WCDMA de 900mhz.
In zona Asia, nu exista acoperire cu banda WCDMA de 900mhz ci doar banda WCDMA 2100mhz, de aceea site-urile producatorilor in Asia nu anunta si aceasta banda.
Deasemenea, multe alte site-uri de specificatii, construite doar ca sa faca bani din trafic, nu testeaza si nu detin informatii reale, doar copiaza unii de la altii ce gasesc pe net.
Daca se foloseste programul Mobileuncle tool cu acces superuser, acesta dezvaluie ca chipsetul suporta frecventa 3G WCDMA 900mhz si este activa in meniul de fabrica si functionala.
Deasemenea, testele noastre ne-au demonstrat ca functioneaza in 900mhz. Banda 3G 900mhz poate fi activata si dezactivata din meniul de fabrica, confirmand gasirea semnalului sau pierderea semnalului in 900mhz. Sau, putem spre exemplu dezactiva banda WCDMA 2100mhz, si apoi telefonul va functiona doar in WCDMA 900mhz acolo unde exista acoperire cu aceasta banda afisand semnul H de la HSPA si H+ de la HSPA+.

#61
gl01bxg2003

gl01bxg2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.10.2004
multumesc pentru raspuns.

Astept inca raspunsuri la prima intrebare.

#62
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
Greu e sa citesti....  Raspunsul a fost oferit deja de cateva ori.  Si da telefonul se blocheaza.

#63
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006

View Postgl01bxg2003, on 27 august 2013 - 20:35, said:

multumesc pentru raspuns.

Astept inca raspunsuri la prima intrebare.
In ceea ce priveste blocarea telefoanelor cu sim orange, cauta postul meu in topicul dedicat lui Huawei Ascend G500. Vei gasi acolo explicatiile dorite

#64
ciocke

ciocke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.08.2013

View Postgl01bxg2003, on 27 august 2013 - 20:35, said:

multumesc pentru raspuns.

Astept inca raspunsuri la prima intrebare.

sALUT.
Pe langa raspuncul celelalt, oferti de dualsim , mie...in privinta blocarii, aceeasi sursa a rezolvat problema cu Orange-ul prin schimbarea sim-ului cu unul model nou. Detaliile tehnice ma depasesc, dar asta a fost rezolvarea atat la vecliul meu A750 cat si la inca un lenovo A820.. Deci, schimba sim-ul orange cu unul nou.

#65
gl01bxg2003

gl01bxg2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.10.2004
am schimbat vreo 3 SIM-uri deja si nici o diferenta.NU stiu cate ar trebui sa mai schimb ca sa gasesc unul OK.
As vrea sa stiu daca problema se manifesta la fel de enervant si pe acest model P780.

#66
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai ai verificat seria? banuiesc ca nu! asa e cand nu citesti atent.

Edited by carmenclara1, 28 August 2013 - 08:47.


#67
gl01bxg2003

gl01bxg2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.10.2004
Stiam de treaba cu schimbatul SIM-ului de pe un alt forum unde am mai tratat problema. Dar acolo nimeni nu a putut sa-mi dea infornatii legate de seria din care ar trebui sa fie SIM-ul. Abia astazi la indrumarea colegului Dancrow (caruia ii multumesc) am ajuns sa citesc un topic care trateaza mai bine problema.

Nu inteleg de ce sunteti atat de "acid" domnule "Carmenclara1" intrucat nu am cerut neaparat o rezolvare a problemei mele cu modelul vechi  de Lenovo ci am formulat o simpla intrebare sa stiu daca si acest model este afectat de acele tipuri de cartele de la Orange. Nu am gasit nicaieri pe acest topic vreo mentiune pe aceasta tema.

#68
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006
Problema cu sim orange afecteaza procesoare mtk 1GHz folosite cu ICS 4.0.X.

#69
VladesMale

VladesMale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.02.2008
Pentru cei carora camera le da force close:


"download  and install Root explorer. Once you have it download aplication Lenovo Super Camera  (http://www73.zippysh...80250/file.html) into your SD card. Use your root explorer and and change permission of your directory system/app to RW ( standard should be R). Copy super camera .apk by using root explorer to  system/app directory. Change permission to the file to rwx for all user and reboot system. Once rebooted use again root explorer and double click on your super camera.apk. System will ask if you want to overwirite stndard system application . Agree and proceed to installation. "

Eu am folosit Total Commander si am bifat rwx la toate cele 3 coloane de la permission si merge de minune.



Pentru cei carora personal hotspot  le da force close:
download  and install Root explorer. Once you have it download aplication Tether.apk into your SD card. Use your root explorer and and change permission of your directory system/app to RW ( standard should be R). Copy Tether.apk by using root explorer to  system/app directory. Change permission to the file to rwx for all user and reboot system.

Attached Files



#70
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postdancrow, on 28 august 2013 - 20:14, said:

Problema cu sim orange afecteaza procesoare mtk 1GHz folosite cu ICS 4.0.X.
Partial adevarat! Incompatibilitatea sim-ului Orange se manifesta cu orice marca/model de telefon ce este dotat cu procesor MTK (single core, dual sau quad), indiferent de varianta de soft Android instalata in telefon. Noile sim-uri comercializate de Orange au remediat problema, telefoanele nu se mai blocheaza.

#71
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostV_i_c_t_o_r, on 29 august 2013 - 13:06, said:


Partial adevarat! Incompatibilitatea sim-ului Orange se manifesta cu orice marca/model de telefon ce este dotat cu procesor MTK (single core, dual sau quad), indiferent de varianta de soft Android instalata in telefon. Noile sim-uri comercializate de Orange au remediat problema, telefoanele nu se mai blocheaza.
subscriu la cele spuse mai sus.

#72
ciocke

ciocke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.08.2013
Salut. Are cineva probleme cu sunetul ?? LA P780? Eu am in P780 luat de la Dualsim. In apel , Pe volum maxim merge aproape decent. Insa LA redare muzica cu player-ul Google Si cu altul....e jale mare mare. Abia se aude cu volumul DAT LA maxim in casti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate