Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Electrocasnice de lux - care este cea mai buna marca?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Care este cea mai buna gama (marca) de electrocasnice?
Criterii urmarite: aspect, fiabilitate, confort oferit, usurinta in exploatare.

Multumesc.

Edited by ggelu, 19 December 2020 - 17:46.


#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Miele ?

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007
Pai Miele face doar masini de spalat. Omul vrea electrocasnice in general. Io nu cred ca exista o marca cea mai buna care sa le faca pe toate.

#4
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
1. AGA 2. Miele 3. Gaggenau 4. TurboChef 5. Thermador
Ai toti cei 5 monstrii ai electrocasnicelor, sunt cei mai tari din lume !

#5
mai_76

mai_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 14.12.2008
http://www.electrocasnicedelux.ro/

#6
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Cum sa fie astea?  Credeam ca-s indesit, beko,  worldpool, lg, candy, etc :D
N-am auzit niciodata de cele mentionate mai sus.Voi unde le gasiti?

Edited by Lolopoco, 31 March 2013 - 19:19.


#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostTipiric, on 31 martie 2013 - 18:15, said:

Pai Miele face doar masini de spalat. Omul vrea electrocasnice in general. Io nu cred ca exista o marca cea mai buna care sa le faca pe toate.
Mai sa fie...inseamna ca frigiderul meu sufera de o criza de identitate ? :huh: LINK

View PostLolopoco, on 31 martie 2013 - 19:19, said:

Cum sa fie astea?  Credeam ca-s indesit, beko,  worldpool, lg, candy, etc Posted Image
N-am auzit niciodata de cele mentionate mai sus.Voi unde le gasiti?

Daca nu le-ai gasit nu inseamna ca nu exista ;)

#8
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
De firmele mari deobicei nu se aude, se folosesc in bucatarii profesionale sau in case unde numai usa de la intrare costa 50k $Posted Image
http://www.eatermaga...ii-de-bucatarie

#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PosthemTT, on 31 martie 2013 - 18:23, said:

1. AGA 2. Miele 3. Gaggenau 4. TurboChef 5. Thermador
Ai toti cei 5 monstrii ai electrocasnicelor, sunt cei mai tari din lume !
Lista ta e luata de pe net. Ai verificat macar daca au furnizori toate in Romania (da-mi un ex. pt. AGA) ? In plus, alde turbo-sef mai face si altceva decat cuptoare ? :huh:

#10
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Cind doresti "crema" nu-ti bati capul cu reprezentanta in Ro , au ei grije sa ajunga din capatul lumii la tine daca platesti .
Fiecare sunt specializati pe ceva , aici nu vorbim de Samsung care produce de la autoturisme, la avioane, barci, telefoane, tv, frigidere, papusi gonflabile etc.Posted Image
Masina pe care lucrez nu are reprezentanta in ro dar ma descurc excelent cu piesele si masina nu a stat din cauza asta.

In alta ordine de idei lasind gama hi-lux la electrocasnice personal as merge pe gama Gorenje (de lux) pentru ca :
- la noi curentul e cum e
- are reprezentanta in tara la noi
- are rewiev-uri bune de la utilizatori
- acopera toata gama de produse dintr-o bucatarie

Da, era important sa ne spuna unde doreste sa le foloseasca : uz casnic vs uz profesional . In cazul uzului profesional situatia se schimba .

Edited by hemTT, 31 March 2013 - 19:58.


#11
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

View Postpredoiu, on 31 martie 2013 - 18:11, said:

Care este cea mai buna gama (marca) de electrocasnice?
Criterii urmarite: aspect, fiabilitate, confort oferit, usurinta in exploatare.

Multumesc.
De regula,marii producatori au un segment de lux/varf care se observa limpede prin pret.
Firmele de gen Miele,Electrolux,Bang &Olufsen au productii limitate national si pe segmente de piata.
Daca ai nevoie de fiabilitate si usurinta in exploatare te poti indrepta catre segmentul profesional,destinat restaurantelor,cantinelor,hotelurilor,in general locurile unde aceste electrocasnice sunt folosite permanent.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce-i lipseste chelului !? Tichia de margaritar !

   Cineva a creat acest topic doar ca sa faca reclama mascata ...

#13
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

View PosthemTT, on 31 martie 2013 - 19:39, said:


In alta ordine de idei lasind gama hi-lux la electrocasnice personal as merge pe gama Gorenje (de lux) pentru ca :

Da, era important sa ne spuna unde doreste sa le foloseasca : uz casnic vs uz profesional . In cazul uzului profesional situatia se schimba .

Am avut acum ceva timp un frigider Gorenje de care am fost multumit. Apoi am cumparat o masina de spalat aceeasi marca care mi-a creat o gramada de probleme; cu siguranta nu mai cumpar marca asta.

View Postlemar, on 31 martie 2013 - 19:55, said:

De regula,marii producatori au un segment de lux/varf care se observa limpede prin pret.
Firmele de gen Miele,Electrolux,Bang &Olufsen au productii limitate national si pe segmente de piata.
Daca ai nevoie de fiabilitate si usurinta in exploatare te poti indrepta catre segmentul profesional,destinat restaurantelor,cantinelor,hotelurilor,in general locurile unde aceste electrocasnice sunt folosite permanent.

Oare se preteaza spatiilor casnice? Obiectele sint destinate sa ajunga intr-un apartament.

View Postcspot, on 31 martie 2013 - 20:23, said:

Ce-i lipseste chelului !? Tichia de margaritar !

   Cineva a creat acest topic doar ca sa faca reclama mascata ...

Posted Image Scenarita, bat-o vina.....reclama mascata la ce..?

#14
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
La masini de spalat , cu raport pret/calitate foarte OK as recomanda Ariston/Electrolux.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Poti lua teapa cu Ariston la masini de spalat, fie el si hot point.
Sunt exemplare de modele direct drive, care fac zgomot groaznic, chiar daca sunt super-ultra-reglate., si alte exemplare care functioneaza frumos si normal - asa cum presupune sistemul direct drive , insa este cam ruleta.
Eventual o cumperi online de la un magazin care accepta returnarea in 30 de zile, altfel eu as evita marca asta, in special la masini de spalat rufe.

Mai este si Elica intre brandurile premium, ca sa fiu ontopic.

1. Oricum, nu recomand un brand pt toate aparatele.

Mielle nu ma atrage nici in general, dar la aspiratoare in particular chiar nu concep sa mai vad in prezent aspiratoare cu sac, fara separare centrifugala cu turbion.


Apropo de aspiratoare, varful este Dyson.
Recomand un model cu cel putin doua camere de turbionare, dispuse in serie, nu in paralel, si apoi filtru gros de burete, filtru de microfibre, si in final, obligatoriu filtru HEPA.
Nu este obligatoriu sa fie Dyson.
Si LG face un model compresor f. bun, insa nu are camere de separare in serie.
Posibil sa nu gasesti usor nici la Dyson asa ceva...Posted Image, dar pe principiul ca in lume exista orice, undeva trebuie sa gasesti.

2. Conteaza f. mult modelul in particular, nu doar brandul.
Multe branduri fac multe porcarii, dau au si serii de varf care sunt la superlativ.
Este valabil pt. f. multe branduri, inclusiv Samsung si LG.

3. Alta recomandare, ar fi ca este mult mai preferabil sa iei un model varf de gama de la un brand mediu ( inclusiv Samsung si LG), decat sa iei un model entry level de la un brand exclusivist premium.
La un buget asemanator, cu brandul premium poti lua o mare teapa cu un model entry level.

Edited by loock, 31 March 2013 - 22:11.


#16
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Eu de Hot Point vorbeam....trebuia sa mentionez ;)

View Postloock, on 31 martie 2013 - 21:53, said:

Poti lua teapa cu Ariston la masini de spalat, fie el si hot point.
3. Alta recomandare, ar fi ca este mult mai preferabil sa iei un model varf de gama de la un brand mediu ( inclusiv Samsung si LG), decat sa iei un model entry level de la un brand exclusivist premium.
La un buget asemanator, cu brandul premium poti lua o mare teapa cu un model entry level.

Foarte bine zici...asta e valabil pentru majoritatea produselor

#17
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

 loock, on 31 martie 2013 - 21:53, said:

Poti lua teapa cu Ariston la masini de spalat, fie el si hot point.
Sunt exemplare de modele direct drive, care fac zgomot groaznic, chiar daca sunt super-ultra-reglate., si alte exemplare care functioneaza frumos si normal - asa cum presupene sistemul direct drive , insa este cam ruleta.
Eventual o cumperi online de la un magazin care accepta returnarea in 30 de zile, altfel eu as evita marca asta, in special la masini de spalat rufe.

Mai este si Elica intre brandurile premium, ca sa fiu ontopic.

1. Oricum, nu recomand un brand pt toate aparatele.

Mielle nu ma atrage nici in general, dar la aspiratoare in particular chiar nu concep sa mai vad in prezent aspiratoare cu sac, fara separare centrifugala cu turbion.


Apropo de aspiratoare, varful este Dyson.
Recomand un model cu cel putin doua camere de turbionare, dispuse in serie, nu in paralel, si apoi filtru gros de burete, filtru de microfibre, si in final, obligatoriu filtru HEPA.
Nu este obligatoriu sa fie Dyson.
Si LG face un model compresor f. bun, insa nu are camere de separare in serie.
Posibil sa nu gasesti usor nici la Dyson asa ceva...Posted Image, dar pe principiul ca in lume exista orice, undeva trebuie sa gasesti.

2. Conteaza f. mult modelul in particular, nu doar brandul.
Multe branduri fac multe porcarii, dau au si serii de varf care sunt la superlativ.
Este valabil pt. f. multe branduri, inclusiv Samsung si LG.

3. Alta recomandare, ar fi ca este mult mai preferabil sa iei un model varf de gama de la un brand mediu ( inclusiv Samsung si LG), decat sa iei un model entry level de la un brand exclusivist premium.
La un buget asemanator, cu brandul premium poti lua o mare teapa cu un model entry level.

Nu am auzit de Elica, am cautat pe google insa nu am gasit mai nimic. Poti sa ma indrumi?
Cu aspiratoarele m-ai bagat in ceata total...Posted Image insa ma documentez.
In principiu ma intereseaza frigiderul si masina de spalat. Frigiderul as vrea sa fie side by side. Acum am un LG pe care l-am cumparat prin 2002 si nu mi-a creat mari probleme (de fapt singura problema a fost ca s-a spart vasul tampon pentru apa rece). Ma gindeam totusi sa trec la Bosch sau Siemens, nu imi dau seama care din cele doua marci ar fi mai buna. In plus am auzit ca au aparut frigidere "inteligente" care isi fac singure inventarul si te trimit la cumparaturi..

Despre Bosch: am o masina de spalat Bosch cumparata tot in 2002 de care sint super multumit, fiabila si foarte silentioasa (pot face comparatia cu o alta pe care o am in casa, un Whirlpool care face mult zgomot si vibreaza incomparabil mai tare). Este adevarat ca si pretul Bosch-ului a fost aproape dublu.

Stie cineva cum sint electrocasnicele Siemens?

Edited by ggelu, 19 December 2020 - 17:46.
nu poti scrie cu marimea noramala si cu negru ?


#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Parerea mea este ca un aparat electrocasnic trebuie sa-si faca treaba asa cum a fost gandit indiferent daca e de lux sau de duzina. Ce cu ce e mai bun un cuptor electric, sa zicem, care costa 1000 euroi decat unul de 1000 ron daca amandoua fac acelasi lucru si sunt la fel de fiabile (prin absurd fac acelasi lucru pt ca in realitate cel de 1000 de euro sigur o sa aiba n programe probabil total inutile). Oricum o placinta va iesi intotdeauna mai buna la cuptorul pe lemne al bunicii decat in nu stiu ce aparat de mii de euro. Dar din pacate nu toti avem cuptoare pe lemne.

Edited by Clovis, 31 March 2013 - 22:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate