Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Electrocasnice de lux - care este cea mai buna marca?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

 Clovis, on 31 martie 2013 - 22:27, said:

Parerea mea este ca un aparat electrocasnic trebuie sa-si faca treaba asa cum a fost gandit indiferent daca e de lux sau de duzina. Ce cu ce e mai bun un cuptor electric, sa zicem, care costa 1000 euroi decat unul de 1000 ron daca amandoua fac acelasi lucru si sunt la fel de fiabile (prin absurd fac acelasi lucru pt ca in realitate cel de 1000 de euro sigur o sa aiba n programe probabil total inutile). Oricum o placinta va iesi intotdeauna mai buna la cuptorul pe lemne al bunicii decat in nu stiu ce aparat de mii de euro. Dar din pacate nu toti avem cuptoare pe lemne.

Ce pot sa iti spun cu siguranta din experienta proprie este ca cel foarte ieftin te va lasa foarte repede, daca nu cumva esti un tip norocos. Sau va rugini, se va exfolia...etc.
Asta nu inseamna ca pretul ridicat te scuteste de eventuale probleme...insa combinat cu un nume de incredere ar trebui sa te lase sa stai linistit o perioada mai lunga. Si sa-ti confere confort si placere in utilizare.
Despre cuptorul bunicii, ce sa zic..cred ca toti visam la el.

Edited by ggelu, 19 December 2020 - 17:48.
font/ culoare


#20
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Legat de cele foarte ieftine sunt perfect de acord cu tine. Nu am specificat , si aici e greseala mea, dar eu ma gandeam la cele cu preturi medii gen Electrolux, Ariston Hotpoint, Whirlpool din astea cunoscute. Normal ca Arctic, Ardo si alte no-name ies din discutie.

Edited by Clovis, 31 March 2013 - 22:49.


#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Rationamentul de mai sus este gresit, cel putin aplicat la toate.

In plus, este si off topic - subiectul specifica clar produse premium.

Am sau dau un exemplu care sa lamureasca doua lucruri dintr-un foc, atat legat de rationamentul gresit la cuptoare, si am sa fac legatura si cu Siemens.

Siemens a inceput sa faca din prima parte a anilor '80, cuptoare incorporabile capabile de curatare pirocatalitica.
Erau scumpe, dar se curatau singure cu programul dedicat, care sublima depunerile din interior, printr-o combinatie de rezistoare dedicate pt temperatura mare, combinate cu panourile catalitice care acopera interiorul cuptorului.

Acum gasesti si la alte branduri asa ceva, dupa zeci de ani...dar Siemens e tata lor...

Performantele difera de asemenea, in f. de pret si gama.

Si teka are astfel de modele, dar cele high end sunt mult mai performante decat cele mai ieftine care au astfel de dotari.
Curatarea pirocatalitica este mai eficienta la cele mai scumpe, etc.

Sunt si alte exemple.

Edited by loock, 31 March 2013 - 23:23.


#22
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Hmmm, interesant: se pare ca Bosch si Siemens au linie comuna de produse (de altfel de aia cred ca au creat BSH Group):

http://www.altex.ro/...a-argintiu-inox

http://www.siemens-h...e/KA60NA45.html

La Bosch se numeste KAN60A45, la Siemens KA60NA45....

#23
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
au si produse similare, insa unele modele de Siemens imi par mai dotate / destepte. Oricum, majoritatea produselor lor fiind pentru "olimpici", m-am multumit in primul rand cu variantele mai traditionale. De la Siemens am de cca 8 ani o masina de rufe ingusta , insa cu un display ce bate multe din modelele curente.

#24
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

 plimbaretul, on 01 aprilie 2013 - 14:27, said:

au si produse similare, insa unele modele de Siemens imi par mai dotate / destepte. Oricum, majoritatea produselor lor fiind pentru "olimpici", m-am multumit in primul rand cu variantele mai traditionale. De la Siemens am de cca 8 ani o masina de rufe ingusta , insa cu un display ce bate multe din modelele curente.

Azi am sunat la bhs-group.ro si am incercat sa ma lamuresc cum sta treaba. Au produse comune S si B, de asemenea au produse care se produc numai sub una din cele doua denumiri. Am verificat pretul pentru frigiderul din postul de mai sus (pretul recomandat de vinzare, ei nu vind direct ci numai prin reselleri), si este acelasi pentru ambele produse.

Probabil ca trebuie cautat pe fiecare aplicatie in parte (frigider, masina de spalat, cuptor, etc...) care dintre cele doua marci ofera un produs mai adaptat nevoilor.

#25
lazarvlad

lazarvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.09.2006
Despre electrocasnicele Siemens ce parere aveti?, cateva opinii de la cei ce detin astfel de electrocasnice ar fii utile.Mersi

#26
teo0

teo0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 07.02.2006
Siemens = gama de lux de la Bosch.

Edited by teo0, 03 January 2014 - 11:36.


#27
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Si Smeg produce in gama de lux. Eu am o plita vitroceramica de la ei, dar am prins o promotie la pret. Pana acum sunt foarte multumit de ea....

#28
berlinixx

berlinixx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2014
Daca vorbim de electrocasnice de lux, atunci e clar Miele. Nu fac doar masini de spalat, dimpotriva au o gama completa de electrocasnice incorporabile mari pentru bucatarie. Este singurul producator de electrocasnice din lume care testeaza fiecare aparat dupa productie si le produce pentru o durata de viata de pana la 20 de ani. Pentru mai multe informatii recomand un site destul de complet care apartine showroomului Miele din cluj: mieleboutique.ro

video interesant: miele

Edited by berlinixx, 19 June 2014 - 19:43.


#29
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
au trecut anii, s-au schimbat cererile si ofertele - aspect, fiabilitate, confort oferit, usurinta in exploatare

 teo0, on 03 ianuarie 2014 - 11:27, said:

Siemens = gama de lux de la Bosch.

...s-a restrans piata pentru Siemens electrocasnice, in Romania nu mai face parte din gama comercializata BSH


 berlinixx, on 19 iunie 2014 - 19:42, said:

Daca vorbim de electrocasnice de lux, atunci e clar Miele.

...nu neaparat foarte clar dar este un brand poate peste medie in lume si premium/lux in Romania

 forbes29, on 03 ianuarie 2014 - 11:57, said:

Si Smeg produce in gama de lux.


...la design este peste medie si asta e un mare plus ... nu este un brand neaprat de lux dar este bine pozitionat peste medie


In categoria lux (care cred ca sunt si in Romania prezente cu showroom/magazin sau dealer) as lista , nu neaparat intr-o ordine, alaturi de Miele, Smeg dar peste ele:
SubZero, Wolf, LaCornue, Gaggenau, Viking, Thermador .... si din lista asta doar unul este considerat brand de lux in electrocasnice incorporabile.

...evident este parerea mea Posted Image si este liber oricine sa faca lista mai lunga Posted Image

#30
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Unele marci enumerate, cred ca sunt specifice doar pt anumite tari/continente in speta SUA: subzero, wolf (care btw sunt acelasi producator) si chiar thermador le vezi doar in emisiunile din US.  Surprinzator, vad ca in Ro exista totusi showroom Gaggenau...mda...

#31
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 plimbaretul, on 19 decembrie 2020 - 00:21, said:

Unele marci enumerate, cred ca sunt specifice doar pt anumite tari/continente in speta SUA: subzero, wolf (care btw sunt acelasi producator) si chiar thermador le vezi doar in emisiunile din US.  Surprinzator, vad ca in Ro exista totusi showroom Gaggenau...mda...

...si  SubZero - Wolf au reprezentant in Romania (apare si pe site lor)... nu stiu exact daca au undeva expuse
Oricum incepe si in Romania sa apara mai multi care erau considerati exclusivisti, de lux ...ori au avut clienti, ori acum au ajuns cu "harta" pe langa noi.

/ daca Victoria’s Secret Posted Image a aparut de abia acum in Romania ce pretentii sa avem sa vina SubZero- Wolf mai repede cu showroom/

Pentru showroom unii din cei de lux vor sa fie spatiu de expunere cu anumite conditii, suprafata, zona,sa fie singurii din nisa lor expusi si asociati cu alte brand-uri de acelasi nivel ...deci complicata investitia, trebuie sa aduci aparate de lux, scumpe si de calitate dar numai daca ai spatiu,  mobila, accesorii si oameni la fel ... complicat dar nu imposibil.

Edited by superm, 20 December 2020 - 13:34.


#32
Pageman

Pageman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.09.2008

 superm, on 16 decembrie 2020 - 17:56, said:

au trecut anii, s-au schimbat cererile si ofertele - aspect, fiabilitate, confort oferit, usurinta in exploatare


...s-a restrans piata pentru Siemens electrocasnice, in Romania nu mai face parte din gama comercializata BSH



...nu neaparat foarte clar dar este un brand poate peste medie in lume si premium/lux in Romania



...la design este peste medie si asta e un mare plus ... nu este un brand neaprat de lux dar este bine pozitionat peste medie


In categoria lux (care cred ca sunt si in Romania prezente cu showroom/magazin sau dealer) as lista , nu neaparat intr-o ordine, alaturi de Miele, Smeg dar peste ele:
SubZero, Wolf, LaCornue, Gaggenau, Viking, Thermador .... si din lista asta doar unul este considerat brand de lux in electrocasnice incorporabile.

...evident este parerea mea Posted Image si este liber oricine sa faca lista mai lunga Posted Image
Gaggenau și Thermador sunt tot mărci ale grupului Bosch-Siemens, alături de Neff și încă altele.

Edited by Pageman, 31 January 2021 - 12:58.


#33
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Mie Miele mi se par supraevaluate, nu mai produc nici ei ca acum 20 de ani. Prea mult sclipici raportat la calitate, daca imi este permisa expresia. Cert este ca nimeni nu mai tine 10 ani electrocasnicele, acestea se demodeaza dupa 3-4 ani ca si computerele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate