Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

intrebare pfa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
stefanhellzone

stefanhellzone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 31.07.2008
am si eu o intrebare cu privire la un pfa. daca imi fac pfa, pot vinde orice produse? de exemplu daca am un magazin online, pot sa vand orice sau doar o anumita gama de produse? pot sa cumpar produsele de oriunde sau doar de la producatori?
de exemplu daca cumpar de la concurenta si eu vand mai scump, e legala treaba prin pfa?

#2
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
poti vinde orice ce nu trebuie licenta sau conditii speciale de pastrare sau necesitate service. referitor la preturi poti pune orice pret pe care-l doresti tu doar sa gasesti prostul care sa le cumpere. nu stiu precis dar unele activitati pe PFA necesita si studii speciale facute.

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Poststefanhellzone, on 29 martie 2013 - 16:26, said:

am si eu o intrebare cu privire la un pfa. daca imi fac pfa, pot vinde orice produse? de exemplu daca am un magazin online, pot sa vand orice sau doar o anumita gama de produse? pot sa cumpar produsele de oriunde sau doar de la producatori?
de exemplu daca cumpar de la concurenta si eu vand mai scump, e legala treaba prin pfa?
Coduri CAEN cat mai multe pe domeniile care reprezinta baza si viitoarea dezvoltare a afacerii pe care vrei sa o
intreprinzi.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Poststefanhellzone, on 29 martie 2013 - 16:26, said:

daca imi fac pfa, pot vinde orice produse?
Vinzi ce esti autorizat prin CAEN si restul formalitatilor.

View Poststefanhellzone, on 29 martie 2013 - 16:26, said:

e legala treaba prin pfa?
Sigur ca e legal. De asta primesti un certificat de la Registrul Comertului. Nu exista oprelisti (decat de alta natura - fiscala ori ca nr. actionari/parteneri etc. dar nu de activitate).

Edited by neagu_laurentiu, 29 March 2013 - 17:04.


#5
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
E adevărat că acum poți să faci și angajări (să angajezi pe altcineva) pe pfa? Ce impozite se mai plătesc acum, tot 16 0/0 din profit sau n (cât?) 0/0 din cifra de afaceri?  Dar CAS?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Acum un PFA poate face angajari conform modificarilor legislative.
Impozit 16% din venituri minus cheltuieli deductibile, CASS (sanatate) 5.5% si CAS (pensii) 31.3% (din suma contractata, sunt niste minime si maxime, eventual exceptii): http://static.anaf.r...013.htm#a296e22
Pentru angajati taxele/contributiile sunt la fel ca pentru oricare salariat cu normele in cauza: http://www.avocatnet...r#axzz2Uo1f6jXC

Edited by neagu_laurentiu, 31 May 2013 - 05:54.


#7
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Multumesc! Stiti cumva ce (daca) facilitati exista pt persoanele pana in 35 de ani daca isi deschid firma?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru studenti aici: http://www.onrc.ro/romana/studenti.php
Iar pt. tineri exista solutia cu SRL-D si conditiile din lege: http://www.aippimm.r...neri-s.r.l.-d-/
sumar aici: http://www.infiintar...intare-srld.php

Edited by neagu_laurentiu, 04 June 2013 - 11:05.


#9
laureti30

laureti30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.05.2012
buna,sunt un pfa in sistem real si vreau sa vand electrocasnice sechand,ce cod caen miar trebuii? si am un depozit unde le tin,si pentru depozit imi trebuie cod caen?
La persoane fizice pot vinde cu factura si chitanta?

#10
bogdaniftimie_23

bogdaniftimie_23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2014
buna ziua! vreau sa fac o investitie intr-o hala (200 mp), unde sa incep o afacere cu muraturi. cumpar legume ,pun la murat , ambalez si apoi sa le vand. pt asta am nevoie de tot felul de autorizati...dsv,mediu...pt ca e considerata ca o fabricuta. se poate face asa ceva cu PFA? daca nu, de ce? multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate