Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#7849
chaiwala

chaiwala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.09.2022

 stoianalin, on 01 septembrie 2022 - 16:34, said:

Parca daca ai impamantarea sub 1 ohm se accepta ca toate sa fie legate la aceeasi impamantare, daca este doar intre 1 si 4 ohmi trebuie pe impamantare separata pentru panouri

Inteleg ca daca impamantarea este sub 1 ohm, se foloseste doar impamantarea casei pentru toate, iar daca este peste, o folosesc doar pt panouri iar invertorul il leg la PE retea atat carcasa cat si firul din mufa de alimentare AC?

#7850
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,177
  • Înscris: 05.09.2007
sa centralizezi datele e banal , in aplicatia invertorului vei vedea cat a produs fiecare iar pe site-ul distribuitorului vezi index-ii contorului de pe stalp.

#7851
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pai in cazul acesta nici nu-ti trebuie 2 smartmeter.

Nu e nevoie de "zero export" asa ca nu e nevoie de SmartMeter.

Iar daca pui SmartMeter doar la unul din invertoare, e suficient ca sa afli rezultatul total al casei (import, export total)...ca de fapt asta te intereseaza, totalul casei.

Productia proprie o citesti local de la fiecare invertor. Cam toate invertoarele stiu cat au produs si fara SmartMeter. Dar nu stiu cat au exportat.

#7852
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

 chaiwala, on 01 septembrie 2022 - 17:17, said:

Inteleg ca daca impamantarea este sub 1 ohm, se foloseste doar impamantarea casei pentru toate, iar daca este peste, o folosesc doar pt panouri iar invertorul il leg la PE retea atat carcasa cat si firul din mufa de alimentare AC?
Daca o folosesti pt instalatia din casa si panouri trebuie sa fie sub 4ohmi,daca ai si paratrasnet trebuie sa fie sub 1ohm.

#7853
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Nu e clar anaki.

Sunt destule situatii in care s-au cerut 2 impamantari separate, cea suplimentara pentru sistemul PV (structura, invertor).

Deci trebuie sau nu impamantare separata?

Eu am bransament TT si impamantare locala sub 4 ohm (am adaugat anul acesta o extensie de 10m cu 3 tarusi)

Edited by radurus, 01 September 2022 - 19:23.


#7854
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009
La o singura priza de pamant .

#7855
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Un argument?
...ca sa stiu ce sa spun instalatorului daca pretinde sa mai fac o impamantare (alti bani).

Edited by radurus, 01 September 2022 - 19:23.


#7856
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009
Argumente sunt mai multe ca de exemplu ,,masele instalatiilor care deservesc o cladire trebuie legate la aceeasi priza de pamant prin legaturi de echipotentialitate.

Nu mai stau sa dau si celelate extrase daca ai vazut discutia despre legarea sau nu a bransamentului de gaz(partea metalica) la priza de pamant si acolo exista niste precizari.

https://forum.softpe...8#entry24268689

Edited by anaki, 01 September 2022 - 19:46.


#7857
chaiwala

chaiwala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.09.2022

 anaki, on 01 septembrie 2022 - 18:55, said:

Daca o folosesti pt instalatia din casa si panouri trebuie sa fie sub 4ohmi,daca ai si paratrasnet trebuie sa fie sub 1ohm.

Impamantarea este 2 ohm masurata, intrebarea era legata de faptul ca manualul spune ca firul de grounding (cel putin cel de pe carcasa invertorului) trebuie sa fie PE-ul de la retea.
Eu voiam sa folosesc doar impamantarea aditionala facuta special pentru sistemul fotovoltaic.

#7858
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Ms.

Atunci sa prezinte cineva un extras unde scrie ca instalatiile FV trebuie sa aiba impamantare separata?
(pentru ca mereu sunt discutii pe tema asta)


#7859
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015

 JustMona, on 29 august 2022 - 16:08, said:

Salutare tuturor, stie cineva un reprezentant Solaredge pe Romania? Am montat un sistem de 30 panouri 11.1 kw cu optimizatoare. Problema e ca sistemul nu da mai mult de 35 kw, si cum se vede pe grafic invertorul are caderi repetate. Alaturi de mine, vecinul meu cu un sistem Huawey de 24 de panouri 10 kw, a produs in aceeasi zi 55 de kw. Firma care a montat sistemul nu mai imi raspunde la mesaje si nici la telefon. Ce este de facut? Ma poate ajuta careva?
Nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat?

#7860
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

 chaiwala, on 01 septembrie 2022 - 19:39, said:

Impamantarea este 2 ohm masurata, intrebarea era legata de faptul ca manualul spune ca firul de grounding (cel putin cel de pe carcasa invertorului) trebuie sa fie PE-ul de la retea.
Eu voiam sa folosesc doar impamantarea aditionala facuta special pentru sistemul fotovoltaic.
Daca ti-a separat PEN-ul in PE si N poti sa-l duci din TG-ul tau in invertor.
Impamantarea aia aditionala iti recomand sa o conectezi cu cea a casei.

#7861
chaiwala

chaiwala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.09.2022

 anaki, on 02 septembrie 2022 - 08:44, said:

Daca ti-a separat PEN-ul in PE si N poti sa-l duci din TG-ul tau in invertor.
Impamantarea aia aditionala iti recomand sa o conectezi cu cea a casei.

Este separat.
In concluzie la invertor PE-ul de la retea iar impamantarea aditionala legata la cea a casei si rama panourilor solare.

Inteleg ca nu este permis sub nici o forma legarea impamantarii casei cu cea a retelei, corect?

#7862
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009
Ba este obligatorie in sistemul TNC-S.

#7863
chaiwala

chaiwala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.09.2022
Ok, acum poate ma ajutati sa inteleg ce au facut aici:
Din ce se vede, PE si N vin separate din cutia de mai jos.
Ce se intampla dupa iesirea din tetrapolar nu mai pricep....

Attached Files



#7864
chaiwala

chaiwala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.09.2022
ps. Am pe naiba PE si N, acum am desfacut cutia si din ce se vede, in dreapta este doar un N degizat in PEN, zic asta pt ca din ce stiu conductorul PEN nu poate fi mai mic de 16 iar ce este acolo este maxim 10.
in plus intra N-ul deghizat si iese in stanga doar N....PE-ul este in aer..
mai departe nu cred ca mai merita explicata lucrarea...
clar TT

acum, tinand cont ca nu am PE de la retea, unde leg invertorul care cere ...PE de la retea? merge si la impamantarea aditionala ori trebuie sa cerem modificarea tipului de bransament?

Attached Files



#7865
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Acolo e un trifazat ? De la retea pare sa vina PEN (ala multicolor verde/galben) pe care il tratezi in PE + N spre casa...e bine cum zic ?

Edited by razvanu, 02 September 2022 - 11:31.


#7866
chaiwala

chaiwala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.09.2022
trifazat
ar fi corect daca poza doi ar fi intrarea de la retea, problema e ca este iesierea spre casa..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate