Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8975 răspunsuri în acest subiect

#2107
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 26.06.2016
Voiam sal intreb pe colegul tibi_dan Daca a primit email ul ala norocos de la nigerieni cu mil de dolari, ei doar astepta detaliile contului sa- ti vireze banni.

#2108
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.318
  • Înscris: 21.01.2009

 tibi_dan, on 07 iulie 2017 - 11:11, said:

Cine cere donatii? Ai intrat pe grupul din Romania si ti-a cerut cineva vreo donatie? Eu vorbesc de romani care au realizat dispozitivele si functioneaza. Asta este important, nu faptul ca o fundatie cere donatii, toate fundatiile de pe planeta asta cer donatii. Faptul ca tehnologiile sunt confirmate ca functionale ar trebui sa ne dea de gandit si sa ne punem pe treaba.

Ei distribuie GRATUIT toate informatiile, informatii care au in spate foarte multa munca, si care se confirma a fi reale. Din ce ar trebui sa supravietuiasca? Deja guvernul din Ghana le-a acordat spatiu pazit militar in care isi desfasoara activitatile de cercetare. Nu ar fi facut guvernul una ca asta fara o minima confirmare.
Fara suparare dar exista topice ....nenumarate pe tema asta -  pe Casa Verde si  pe Stiinta . Daca a fost ceva  de comentat pe tema asta  s-a comentat acolo .
@ceilalti colegi : Si topicele celelalte ar fi putut fi mutate pe aria de Fun . Ar fi de folos tuturor sa va abtineti la  comentariile  offtopic .

Editat de ggelu, 07 iulie 2017 - 19:21.


#2109
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015
am modelul de contor A100C.
de 2 saptamani imi apare pe display : indicator sens invers
este semnul cu rotund din stanga.
este de bine sau de rau?
am scos totul din priza si am verificat din nou contorul dar nu se anuleaza semnul.
http://www.chorus.ro...zate-elster.pdf
invertorul a mers numai pe sett monitorizare....cam ciudat. imediat ce nu mai sunt consumatori taie si nu injecteza.

Fișiere atașate


Editat de deloghi, 08 iulie 2017 - 21:21.


#2110
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.089
  • Înscris: 08.05.2016
Din pacate se vede rau, ia injecteaza putin sa vezi daca dispare, sau poate e setat sa memoreze sensul invers si nu mai dispare doar resetat.
http://www.jwsmartme...0C-elster a100c

Are si o optiune interesanta, incrementeaza indiferent de sesul circulatiei energiei, si asa le si seteaza si memoreaza numarul de evenimente cu mers inapoi, precum si energia totala pe mers inapoi,daca este setat asa, daca nu, o incrementeaza indiferent de sens si memoreaza doar numarul evenimentelor de mers inapoi.

Asta este politica in domeniu, injectia nu este la liber, si este si compliact de a o obtine, nu se poate printr-o simpla cerere.

Deocamadata doar offgrid, ongrid nu e voie, ei nu sunt un seviciu public ci o afacere privata, concureaza cu astia cu offgridul, coexista amindoua caci alfel ar afecta alte interese, cele ale celor cu telecomunicatiile, celor care vand aparaturi electrocaznice, cotele depiata fiin relativ egale nu-si dau in cap unii altora si prefera ca offgridul sa fie la liber si ei sa controleze gridul.

Pentru a-si vinde produsele si serviciile si clientilor care nu agreeaza tipul de relatie ce le presupune gridul, le ofera acestora solutia offgrid si nu se baga peste cei cu gridul

Editat de cavit, 08 iulie 2017 - 22:16.


#2111
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015
am incercat sa fac poze mai bune dar are capac de protectie din plexiglas.
o sa incerc maine sa injectez sa vad daca dispare.
tare imi este ca asa are in setare sa ramana afisat.
o fi de bine sau de rau. imi dau astia penalty de la enel?
habar nu am cum am injectat.... doar cand ma jucam la setarile din invertor.....
pana la urma nu am furat.....le-am dat putin curent gratis de la mine.

Editat de deloghi, 08 iulie 2017 - 22:09.


#2112
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.089
  • Înscris: 08.05.2016
Probabil ca o sa faca cum am patit eu, il schimba ca fiind defect deoarece nu au fost constate interventii in instalatie,nu au baza legala sa faca altceva, de atunci am ramas la offgrid cu cogenerare

#2113
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015
am injectat 10 min apoi am decuplat invertorul pentru 1 ora.
nu s-a modificat. tot acolo a ramas semnul cu indicatia de mers in sens invers.

Editat de deloghi, 09 iulie 2017 - 09:24.


#2114
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 26.06.2016
Contorul digital este facut sa citeasca pe ambele sensuri. Daca injectezi , inregistreaza exact ca si cum ai consuma. Se intimpla si aici; cind astepti de la distribuitor autorizatia de a injecta, clientul Nu se abtine si da drumul la system inainte de a avea permisiunea. Un system Nou ai voie sal conectezi doar Ptr teste, apoi il opresti pina termina distribuitorul birocratia si Iti da permisiunea de a injecta. In acel moment se da si ultima citire a contorului. Atunci ei vad ca ai injectat inainte de a primi permisiunea. A fost un caz unde clientul a injectat 6 saptamini si a primit factura ca atare. Log urile din contor pot fi citite doar de ei , si in functie de datele colectate stabilesc Daca ai incalcat contractul/ legislatia. Depinde si cum ai abordezi, majoritatea cazurilor se sterg cu buretele.

#2115
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015
sa inteleg ca daca am injectat 20-30 min cat am setat invertorul, ei nu prea se agita?
aproximativ de 2 sau 3 ori l-am butonat cate 20-30 min.
mare lucru nu am ijectat...... sa fie cam 60 w....maxim 70 w.
nu mergea nimic in casa doar pompa de aer de la acvariu si un neon cu led.

Editat de deloghi, 09 iulie 2017 - 14:53.


#2116
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.089
  • Înscris: 08.05.2016
Il vor schimba ca defect, altceva nu pot face din punct de vedere legal.

Pentru scumpirea asta nu protesteaza nimeni? pentru taierile de salarii la stat au protestat, ce e sistemul asta, un dragon cu doua capete unul la stat si unul la privat, , ANRE ar trebui desfiitat.

Protestele ar mai accelera schimbarea, altfel merge greu, prin randuri succesive de alegeri.

Din ratiuni de securitate si costuri statul trebuie sa aiba un sector energetic public, dar sa fie doar public, pentru institutille statului,

#2117
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015
acum 30 min a plecat de la mine unul din baietii care lucreaza la parcul fotovoltaic din babadag - tulcea.
mi-a spus ce fel este sistemul. pentru multinationale si straini anaf,pompieri,...etc nici nu calca pe la ei.
cand vine vorba de firma romaneasca saptamanal ii calca si le gasesc nod in papura.
se merge pe mana externa si spre desfiintarea ce mai este romanesc.
mai nou, am aflat de la el, strainii nu au acelasi tva cum au romanii....pai aici este ceva foarte grav.
lor ca romani le pune limita de injectare in schimb firmelor straine nu prea le impune.
cam neconcurentiala este piata si nimeni nu vede nimic.

#2118
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.471
  • Înscris: 04.05.2008

 deloghi, on 09 iulie 2017 - 21:38, said:

... cam neconcurentiala este piata si nimeni nu vede nimic.
Daca cei care afla de aceste probleme ar raspandi vestea la cat mai multi astfel incat sa afle tot poporul, atunci oamenii ar avea motive sa iasa in strada. Dar asa, ala tace chitic, ceilalti nu stiu si figurantii care ne conduc isi fac de cap.
De ce nu iese lumea si la faptul ca politicienii si-au votat mariri nesimtite in timp ce altii se zbat la limita supravietuirii? Ce fac astia asa de deosebit de au nevoie de atatia bani? Da, sunt de acord cu maririle de salariu pentru politisti (care isi risca viata cu tot felul de nebuni), pentru armata, pentru invatamant si pentru medicina, dar nu pentru basinosii din parlament.

#2119
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015

 cavit, on 09 iulie 2017 - 21:06, said:


Pentru scumpirea asta nu protesteaza nimeni? pentru taierile de salarii la stat au protestat, ce e sistemul asta, un dragon cu doua capete unul la stat si unul la privat, , ANRE ar trebui desfiitat.


daca nu au comanda de la papusari nu iese nimeni in strada.

#2120
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 690
  • Înscris: 15.12.2005

 deloghi, on 09 iulie 2017 - 21:38, said:

mai nou, am aflat de la el, strainii nu au acelasi tva cum au romanii....pai aici este ceva foarte grav.
lor ca romani le pune limita de injectare in schimb firmelor straine nu prea le impune.
cam neconcurentiala este piata si nimeni nu vede nimic.
Producătorii respectivi au contracte de livrare pentru export, nu pentru piața internă, caz în care cota de TVA este 0, cum este și normal. Dacă toate serviciile le sunt externalizate, este absolut normal să nu-i calce nimeni, poate doar ANAF dacă prezintă risc.

De fapt, nicio firmă plătitoare de TVA nu plătește de fapt așa ceva. TVA-ul este o taxă suportată doar de persoana fizică consumator final. Firmele doar îl colectează și-l virează statului prin suveica vânzării-cumpărării dintre firme, mutându-l de la o firmă la alta, pentru ca în final doar persoana fizică să-l plătească.

#2121
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.089
  • Înscris: 08.05.2016
Din partea mea sa-l exporte pe tot, daca celor de la Babadag nu le convine, sa caute si ei un contract pentru export.

Noroc ca lumea nu se termina la ei, mai sunt si alte interese si alte stucturi mult mai vechi ca ei, daca nu-i poti inghiti nu cade cerul, sunt destui care ofera si solutii offgrid si mici si mari, si de astea depind alte interese,

#2122
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

 Dor, on 10 iulie 2017 - 17:55, said:

....De fapt, nicio firmă plătitoare de TVA nu plătește de fapt așa ceva. TVA-ul este o taxă suportată doar de persoana fizică consumator final. Firmele doar îl colectează și-l virează statului prin suveica vânzării-cumpărării dintre firme, mutându-l de la o firmă la alta, pentru ca în final doar persoana fizică să-l plătească.
In sfarsit esti primul pe care-l aud cu asta, dupa vreo 20 de ani. Nu stiu zau, suntem orbi! practic m-am certat cu multi in primii ani cand a inceput sa se aplice taxa asta, eu le ziceam acelasi lucru, ei nu si nu... pan- am renuntat la subiect.

#2123
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015

 Dor, on 10 iulie 2017 - 17:55, said:

Producătorii respectivi au contracte de livrare pentru export, nu pentru piața internă, caz în care cota de TVA este 0, cum este și normal. Dacă toate serviciile le sunt externalizate, este absolut normal să nu-i calce nimeni, poate doar ANAF dacă prezintă risc.

ai dreptate pana la un punct.
terenul, mana de lucru, si productia realizata sunt in romania. pentru toate acestea au trebuit luate autorizatii. cei care au dat aceste autorizatii ca sunt de la mediu pompieri sau mai stiu eu ce, sunt din romania si tot ei au dreptul conform legilor aplicate sa te si calce sa te verifice. tot ce este inregistrat in romania este platitor de taxe. daca exporta e treaba lor dar tot ce am enumerat mai sus chiar daca firma este inregistrata in mozambic sau etiopia tot trebuie sa plateasca.
tva 0 de ce? cu ce sunt mai fraieri romanii? am inteles ca exporta si nu trebuie platit acel tva dar taxe si impozite? salari? pai de ce sa nu vina anaf-ul sau garda? ei nu fac magarii?
cand am vrut sa deschid un mic magazin in paris eram platitor de taxe la fel ca francezul. aceleasi taxe ca toti.
nu cunosc legislatia in domeniu dar iti spun ca se vrea cu totul altceva si mereu este impotriva firmelor romanesti ca sa fie scoase din joc.
eu nu cunosc ce fac cei din babadag daca au incercat sa exporte sau nu. important este ca tot vin armatele de taxatori cu epoleti acolo unde scrie ca esti patron roman.
acum 2 saptamani spre exemplu au luat penalty ca nu era captusita cu nu stiu ce material ignifug sediul unde erau calculatoarele.
sunt curioas le da penalty si la acei straini daca tot zici ca nu-i calca nimeni? pai sunt de capul lor aici? .... cam da!

Editat de deloghi, 10 iulie 2017 - 21:50.


#2124
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 26.06.2016
Investitorii straini te dau pe mina curtii europene, stiu legislatia in vigoare si functioneaza ca atare.
Cind ai o firma straina cu activitate in RO  nare treaba anafu ca ei platesc taxele acolo unde sunt integistrati cu sediul. Daca eu execut o lucrare legal in Germania sau Spania nare treaba Aia cu mine chiar Daca cumpar materiale de la ei. Le decontez in UK si declar incasarile; profitul e taxabil in UK , dar il re investesc sau las la dividente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate