Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

PHP Editor

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
JoeAdrianBlack

JoeAdrianBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.11.2005
Lucrez nu de mult in php... chestii marunta... (html si conectare la un mysql)... dar cum site-ul creste si new features apar... nu-mi ajunge notepade-ul pt editare... am trecut la Visual PHP pentru Visual Studio 2003 ... dar e pre stufos...

sunt interesat in "dupa parerea voastra care este cel mai bun Php, editor, si de ce"

#2
ada80ro

ada80ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.05.2005

View Postaolex, on Nov 30 2005, 19:38, said:

dezamagit ... :)

phpdesigner 2005 - www.mpsoftware.dk

Da, am testat si eu si nu-mi place in primul rand pentru ca in momenul cand dai run nu iti afiseaza rezultatul intr-o fereastra mare ci intr-una foarte mica, a doua chestie care nu mi-a placut a fost ca merge greu, se incarca greu o pagina. In rest mi se pare ca arata foarte bine.

Foloseam inainte phpexpert editor si mi-a placut foarte mult, sa zicem ca am renuntat la el pt ca a expirat trial version-ul (de fapt mi-a crapat  :P ).

Dupa evenimentul asta am cautat alte editoare de php, de data asta gratuite, am testat cateva:
-Maguma Studio Free-nu mai stiu ce nu mi-a placut la el; Edit-mi-am adus aminte: la sfarstitul instalarii iti apasa o fereastra de dos in care te anunta ca exista fisierul php.ini si sa apesi enter daca vrei sa-l suprascrie sau ctrl+c pt anulare, eu am apasat enter din obisnuita (de fapt nu am citit ce scrie acolo :P ), si m-am trezit ca nu mai era nimic in php.ini. Am dat windows restore dupa care am dezinstalat Maguma. Acu il testez din nou.
-PHP Edit-imens:30MB si plus ca trebuie sa te inregistrezi nu stiu cum, aiurea
-tsWebEditor-nu mai stiu ce nu mi-a placut la el


In prezent folosesc DEV-PHP care nu-mi place dar mi s-a parut cel mai acceptabil dintre ele:
Ce nu-mi place la el:
-nu are Syntax check, code autocompletion are doar syntax highlighting
-in momentul cand ii dai run se creeaza un fisier html(~out.html) care nu e temporar, deci trebuie sa te duci tu sa-l stergi dupa aia din folder daca nu vrei sa ramana acolo, iti apar tot felul de notificari aiurea cand ai sessions, cand dai preview in browser se deschide acelasi html cretin.
Nu imi place nimic in mod deosebit la el.

[Later Edit:]
Evrika! Misto Maguma Studio Free: http://www.maguma.co...udio.520.0.html
-code autocompletion-dar nu sunt toate functiile
-syntax check, syntax highlighting, function insight
-o chestie mai rara: Debugg (step in, step out, add watch etc.)
-project manager(add physical directory, add virtual directory, add remote files etc)
-file manager
-ftp
-class browser

si chestia care-mi place mie cel mai mult este ca atunci cand ii dai run nu se creeaza nici un fisier html ci este exact fisierul php pe care-l testezi si mai mult de atat sunt functionale si link-urile lucru care nu era valabil la PhpExpertEdit (de exemplu eu am testat un script de paginatie si cand dau next functioneaza nu ca la celelalte editoare pe care le-am folosit); de asemenea cand ii dai preview in browser se deschide pagina php nu nu stiu ce rahat de html.

Edited by ada80ro, 30 November 2005 - 22:37.


#3
jasco

jasco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.05.2005
caut un editor PHP .. care sa indexeze si sa recunoasca prototipurile functiilor la scriere ..  precum VS 2003 etc ..
Lucrez cu proiecte foare mari unde folosesc des include .. require .. si as vrea ca editorul sa imi recunoasca automat un prototip care a fost declarat prin alte fisiere si sa imi faca un "autocomplete" la metoda sau la instante de clasa in timp ce ea a fost scrisa..
mai pe scurt .. cand am scris numele unei instante de clasa .. sa imi afiseza un listbox cu toate medodele de la clasa de care apartine metoda ... :) exista asa ceva pt php?
Multumesc anticipat..

#4
ada80ro

ada80ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.05.2005

View Postjasco, on Mar 13 2006, 18:27, said:

caut un editor PHP .. care sa indexeze si sa recunoasca prototipurile functiilor la scriere ..  precum VS 2003 etc ..
Lucrez cu proiecte foare mari unde folosesc des include .. require .. si as vrea ca editorul sa imi recunoasca automat un prototip care a fost declarat prin alte fisiere si sa imi faca un "autocomplete" la metoda sau la instante de clasa in timp ce ea a fost scrisa..
mai pe scurt .. cand am scris numele unei instante de clasa .. sa imi afiseza un listbox cu toate medodele de la clasa de care apartine metoda ... :) exista asa ceva pt php?
Multumesc anticipat..

mmm, nu sunt sigura dar cred caEngInSite are asa ceva:
http://www.enginsite.../php-editor.htm

#5
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Să mentionez şi eu câteva chestii care-mi plac la jEdit: suport foarte bun pentru regex-uri Perl-style – merg întotdeauna cum trebuie spre deosebire de alte editoare care au doar suport parţial; macro-uri (de exemplu mi-am făcut un macro care îmi transformă cuvintele în tag-uri html: apăs ctrl+h la sfârşitul cuvântului şi-mi transforma "cuvânt" în "<cuvânt></cuvânt>" cu cursorul între tag-uri); abrevieri (scriu "docxhtml" şi apăs ctrl+; şi-mi înlocuieşte "docxhtml: cu doctype-ul xhtml; scriu "php", apăs aceeaşi combinaţie si mi-l înlocuieşte cu <?php  ?> cu cursorul în mijloc etc); o groază de plugin-uri: suport FTP (seamless), code2html, hex viewer, diff (afişează două fişiere side by side şi-ţi arată linii adăugate, şterse, modificate), project viewer (by default nu are suport pentru proiecte), diverse chestii pentru XML, XPath, XSLT, plus multe alte plugin-uri pe care nu le-am instalat.

Dacă aveţi nevoie de debugger sau autocomplete pentru PHP nu are rost să-l încercaţi.

#6
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
PSPad - are syntax highlighting, iti inchide paranteze, are faza cu tabu, are autocompletare, sintaxa pentru php, html, css js, c++ muuuuulte... poti lucra direct pe ftp, poti sa controlezi tot proiectu, are tabs.

asta ce am folosit - e gratis, rapid, simplu de folosit. Mai mult nu mi-a tb. Incerc Zend acum.

#7
Tepes_x

Tepes_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 30.08.2003
PHP Expert Editor

Are multe facilitati si e simplu de lucrat cu el... poti sa-ti setezi "code templates", la functii are un minihelp, mai multe chestii... mie imi place... parerile sunt impartite

#8
morandi3

morandi3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 31.08.2005
Deci care editoare FREE au:
- syntax highlighting
- syntax check
- si un "run"    
????

PHP Designer 2005 mi se pare prea complex :P, i mai fain notepad++ doar ca nu are syntax check

#9
indispus

indispus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2006
Salut! Eu folosesc Komodo, de la ActiveState. Este un editor foarte "friendly". Una din cele mai tari chestii ale programului o consider functia de autocomplete a functiilor, si de invatare a celor definite de user.


Pentru mai multe info, vizitati site-ul producatorului, si incercati varianta demo. Link.


P.S.: Il folosesc de mai bine de un an :D

#10
gbtekkie

gbtekkie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.01.2007
Am folosit multe editoare de PHP, atat pe Windows cat si pe Linux. Hai sa-ncerc sa detaliez cateva din elementele care mi se par relevante pentru fiecare.

Acuma, recomandarea pe Linux e clara: KDevelop.
Pe windoze problema e mai delicata, deoarece au aparut multe IDE-uri care fac concurenta serioasa editoarelor simple.

- PHPDesigner e unul dintre cele mai bune editoare, cu mentiunea ca este un IDE in devenire.
Rapid, usor de folosit, minunat pentru proiectele medii si mici. Mi-a fost deseori de ajutor cand licentele erau expirate la alte programele.

- Komodo mi se pare greoi si deloc user-friendly, am renuntat repede la idee.
Poate vi se potriveste, merita incercat fiindca are facilitati destul de puternice, cum e "code completion"-ul.

- Zend Studio e foarte bun la proiectele mari, un IDE adevarat. Daca nu il testati, nu stiti ce pierdeti.
Nu mi-au placut: solicitarea multor resurse ale computerului, valoarea ridicata a licentei (chiar si pentru firme).

- PHPEclipse e singurul IDE care se apropie de Zend, si e free. A fost creat si un proiect separat la site-ul Eclipse de ultima data de cand l-am downloadat eu  :rolleyes: .
Tot in Java e scris, ca si Zend-ul, deci performanta masinii scade cam in acelasi mod. Dar merge excelent pe Linux.
Faptul ca are debugger e un mare plus, as zice ca e o raritate in lumea PHP. Evident nu e ca cel de Zend, dar e foarte util in multe situatii.
Din pacate nu se poate lucra pe proiecte remote, iar asta nu mi-a permis sa-l folosesc in alta parte decat acasa, un serverul, codul si mediul de testare sunt pe aceeasi mashinutza.
Facand parte din lumea Eclipse, iti permite sa ai si un frontend pt DB integrat in mediul de dezvoltare, adica mai putine ferestre deschise simultan.

- PHPEdit e un editor lightweight, foarte bun pentru proiectele mici si cochete.
Din pacate pt. el, cam in acelasi timp am testat si PHPEclipse, si cam asta a fost tot.
Din cate retin, avea code completion in stadiu incipient acum ceva vreme, de aceea merita sa il testati putin, cu siguranta a fost imbunatatit de atunci.

Spor la codat! Unelte sunt pentru toti, important e si cum le folosim.

#11
codermalex

codermalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.12.2006
Buna ziua. Nu am lucrat cu foarte multe editoare PHP, dar dupa ce am incercat ZDE(Zend Development Environment) am stiut ca asta era ce am cautat.
Este ideal pentru cei care lucreaza cu zeci de clase si fisiere. Creeaza linkuri automat intre functii si clase, poti adauga descriere pentru orice functie, are un sistem foarte bun de a gasi rapid o functie, chiar daca nu ii mai stii exact numele, poti lucra pe proiecte.
Scurteaza pana la 50% timpul de lucru.
Il recomand tuturor care lucreaza OOP pt proiecte mari.
Totusi are un mic dezavantaj, o licenta pentru acest program costa 300$, insa puteti downloada un trial pentru 30 de zile.

#12
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Folosesc Eclipse cu PHPEclipse si sunt foarte multumit de el. Mananca ceva resurse, dar merita. Ca incepator in PHP, ma ajuta foarte mult autocompletion-ul si debuggerul.
Stie cineva daca are un plug-in pentru CSS care sa faca autocomplete? Sau pentru XHTML?

#13
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004
No. 1 - Proiecte complexe
Eclipse 3.1.1 + Aptana + PHPEclipse + DBEdit

No. 2 - Editare rapida. Nominalizat de patru ani "Best editor of the Year", ...prietenii stiu de ce  :OK:
(G)VIM 7.0.216 + plugin-uri PHP, PHP autocomplete(Ctrl + X, Ctrl + O), PHP help(Ctrl + K), PHP syntax check (Ctrl + P), etc...

Attached Files


Edited by Vali29, 16 March 2007 - 15:04.


#14
Nightwind

Nightwind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.05.2007
Momentan Aptana mi se pare cel mai bun, are cam tot ce se poate, aranjare de cod, refactoring, editare pe FTP, bineinteles highlighting, list de functii si code-completion plus suport pt Ruby si Flex (pt cine intereseaza). Plus ca e free.

Pe langa asta mai folosesc Notepad++ pt quick edit si general purpose.

Intr-o vreme am folosit si phpDesigner 2008 (infernal de incet, desi e fain) si Eclipse cu plugin de php.

#15
B3aT

B3aT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2005
PsPad, stie mai multe sintaxe, si se poate lucra lejer si cu HTML + CSS + JS, se descurca bine si la culori (eye dropper, palete de culori etc), caractere speciale, lipsum generator si mai multe unelte foarte folositoare.

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu unul consider ca topicul asta nu e util deloc. Din motive istorice, l-am lasat sticky, dar nu aduce nimic relevant, care chiar sa te ajute.

E un topic in care apare cate cineva si-si spune editorul/IDE-ul preferat, si atat.
Eu as vrea sa-l fac util - cu adevarat util. Deci voi ce ati vrea de la acest topic?

Topic starterul, in 2005, spunea:

View PostJoeAdrianBlack, on 23rd November 2005, 11:53, said:

sunt interesat in "dupa parerea voastra care este cel mai bun Php, editor, si de ce"

Cred ca o sa incep prin a sterge toate raspunsurile care nu motiveaza alegerea. Plus ca editoarele s-au mai schimbat, au aparut altele noi, au mai disparut, etc.

Edited by OriginalCopy, 17 October 2009 - 19:05.


#17
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002
Cel mai bun editor este ala in care tu personal scrii cod cel mai eficient. Asa ca sfatul meu este sa testezi cele cateva editoare cunoscute si sa vezi care ti se potriveste cel mai bine. Daca nu ar avea fiecare preferinte diferite nu ar exista atatea variatii de editoare.

Edited by urban, 17 October 2009 - 23:16.


#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu e nevoie sa-mi zici asta, stiu deja :lol:

Intrebarea era pentru cei carora li se pare atat de relevant editorul folosit (50k+ views spune ceva - sunt multi):
1. Chiar considerati topicul asta util asa cum este?
2. Daca nu, ce ati vrea de la el, si cum ar fi organizat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate