Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sony Xperia L

- - - - -
  • Please log in to reply
657 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Xperia L este cel de-al doilea smartphone pe care Sony il prezinta azi, primul fiind Xperia SP. Luand in considerare designul sau, Xperia L ar putea fi considerat ca succesor al lui Xperia Arc S, high-end-ul firmei in 2011.

Caracteristici:

- Android OS, v4.1 (Jelly Bean)

- 854 x 480 pixels, 4.3 inches (~228 ppi pixel density), TFT capacitive touchscreen, 16M colors

- Dual-core 1 GHz processor, Adreno 305 GPU

- 8 GB (5.8 GB user available), microSD card-slot up to 32 GB

- 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash, touch focus, image stabilization, HDR

- VGA front-facing camera

- HSPA+, Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot

- Bluetooth v4.0 with A2DP, microUSB v2.0

- Accelerometer, proximity, compass

- Li-Ion 1750 mAh battery

- 128.7 x 65 x 9.7 mm, 137 g

http://www.gsmarena....eria_l-5363.php

[ http://cdn.gsmarena.com/vv/reviewsimg/sony-xperia-l/hands-on/gsmarena_001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Doar ca dupa specificatii, va fi low-endul in 2013...

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Hm, nu-i vad bine deloc pe cei de la Sony.

#4
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
nu e cine stie ce are dreptate eiffel

#5
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
totul e relativ, depinde la ce pret il scot.

#6
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Sony Xperia L hands-on:   http://www.gsmarena....-review-908.php

[ http://cdn.gsmarena.com/vv/reviewsimg/sony-xperia-l/hands-on/phone/gsmarena_017.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostYOUR_GOD, on 18 martie 2013 - 14:23, said:

Hm, nu-i vad bine deloc pe cei de la Sony.
Au alte produse in gama middle si hi-end.
Doar ca si in cazul de fata mi-se pare aiurea acea diagonala de 4,3" la un ecran 854 x 480, in conditiile in care anul trecut aveau model la 4,2" cu 1280x720...

Telefoanele devin iarasi din ce in ce mai mari :(

#8
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Xperia™ L - The best of Sony camera expertise in a smartphone:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eDJOBQveZ8M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
caddy98

caddy98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 05.11.2012
hmm nu stiu daca va fi low end.. dar imi place ce gpu are :D , si totusi un dual core cu asemenea gpu daca ar fi sub 1.300 lei va fi chiar beton.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Posteiffel, on 18 martie 2013 - 14:40, said:

Au alte produse in gama middle si hi-end.
Si care sunt sculele lor? Nu de alta, dar saptamana trecua am vrut sa cumpar un Sony si nu am avut ce alege. In afara de camere foto, zici ca-s telefoane produse in 2011.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai de ex celalalt topic de astazi - ala e un telefon mai de middle.
Ptr High - vezi Z-ul.

Eu unul am un Acro S, care e chiar peste asteptari, si e model de acum un an.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu. Eu saptamana trecuta nu am vazut nimic demn de luat in seama la Sony.

#13
bavarezul13

bavarezul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.09.2012

View PostYOUR_GOD, on 18 martie 2013 - 17:01, said:

Si care sunt sculele lor? Nu de alta, dar saptamana trecua am vrut sa cumpar un Sony si nu am avut ce alege. In afara de camere foto, zici ca-s telefoane produse in 2011.

Pai zi-mi si mie telefoane low end cum e acest Xperia L cu diagonala asta,procesorul asta,HDR,NFC din 2011.E un telefon low end exceptional,care bate tot ce are Samsung mai jos decat S3.Spune-mi un Samsung la pret sub 1500lei cu specificatiile acetui telefon ce va costa undeva la doar 1000lei.Eu sincer sunt consternat de viitorul omenirii cand vad oamenii ca tine ce stiu doar sa critice si habar n-au ca nu toata lumea isi permite sau isi doreste flagshipuri!Telefonul asta e peste Galaxy S2 care a fost telefonul anului 2011,deci daca te referi ca un low end din 2013 e putin mai bun decat flagshipul anului 2011,atunci sunt de acord cu tine.Atat timp cat telefonul asta nu trece de 1200lei e "pomana"!

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu nu vizez Samsung.
Acest Sony nu se doreste a fi un low end. Nu cu dual core. Ca au pus o combinatie urata de hardware, este problema lor. Vrei sa-ti iei acest telefon? Fa-o! Eu nu l-as cumpara pentru ca nu-mi place sa dau inapoi. CTelefonul sta acceptabil la grafica. In rest, cel putin pentru mine,
nu se merita.

#15
bavarezul13

bavarezul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.09.2012

View PostYOUR_GOD, on 19 martie 2013 - 11:26, said:

Eu nu vizez Samsung.
Acest Sony nu se doreste a fi un low end. Nu cu dual core. Ca au pus o combinatie urata de hardware, este problema lor. Vrei sa-ti iei acest telefon? Fa-o! Eu nu l-as cumpara pentru ca nu-mi place sa dau inapoi. CTelefonul sta acceptabil la grafica. In rest, cel putin pentru mine,
nu se merita.

Suntem in 2013 nu prea vor mai fi scoase telefoane cu single core.De asemenea asa l-au prezentat cei de la Sony,ca pe un low end.Nu este un entry level ca Xperia E,dar nici midrange ca noul Xperia SP.Imi cer scuze daca am fost putin prea "acid" in primul post,insa m-am cam saturat de fanii Samsung.Iti propun altceva.Cand acest telefon va fi lansat(desi stim cu totii ca la lansare preturile sunt destul de piperate,abia dupa 2-3 luni incep sa scada la nivelul normal) sa postezi aici pretul sau si pretul telefoanelor asemanatoare ca specificatii de la Samsung,Htc si Lg(Nokia si Apple nu intra in discutie pentru ca nu au Android). Desigur fiecare are dreptul la propria opinie,insa daca acest telefon nu trece de 1200lei sunt convins ca majoritatea il vor vedea ca pe un chilipir.Asa cum ai spus si tu,aproape nu-ti vine sa crezi ca este un low end!Cat despre Xperia SP(cu procesor si grafica mai bune decat Xperia T,care deja a batut GS3 in multe benchmarkuri) un  pret de 1700lei l-ar face un best-buy(tinand cont de pretul de 2000lei al unui GS3).Asta desigur daca omitem Nexus4 care la 1800lei a schimbat perceptia asupra raportului calitate/pret,unul exceptional dupa parerea multora.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Colegule, pentru mine Samsung nu a reprezentat niciodata o alternativa. Ori ca mi-ar finde componentele hardware in punga, ori in carcasele lor infecte, tot aia.
Ideea este ca am un telefon cu dualcore de 1,5 si Adreno 220 pe care voiam sa il schimb. M-am uitat la Sony si desi imi plac camerele lor, nu am gasit ceva care sa reprezinte un upgrade real de la telefonul meu cu camera de 8.
Nu stiu cat va costa acest Sony, dar ca utilizator actual de HTC, si fost de Nokia, tin sa precizez ca Sony se afla pe lista mea de producatori adevarati, de la TV-uri si audio, pana la telefoane.
Sincer sa fiu, astept un quadcore cu Krait, acumulator de 3000+ mili si video de la NVidia, oricine l-ar face.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai din ce zici acolo e imposibil ceea ce vrei. Video de la nvidia nu gasesti decat in Tegra, nicidecum in Krait.
Iar din restul doar Sony Z ar fi oarecum pe-aproape - cu Quad Core Krait.

Posibil ca pana prin vara sa mai apara si ceva inlocuitori ptr Acro S si Xperia V.

Dar sincer nu vad rostul acestor "doleante" intr-un topic dedicat unui telefon low-end. Poate doar ca sa faci offtopic.

#18
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ca posesor de Arc, mi se pare o cale foarte ok de upgrade drăcia asta, e fix cât al meu cu husă, atâta numa că nu mai are butoane. Nu vreau plăcintă de 5+ inch, îmi place forma, nu mă joc pe telefon ca să simt un quad core versus un dual core și mi se brehăne că-s 8 sau 13 megapipi câtă vreme rezoluția efectivă e identică (vezi review-urile cu Xperia Z, dezamăgire cruntă). Dacă era și waterproof dădeam precomandă.

P.S. Eu încă n-am văzut pixelii pe ecran și am aceeași rezoluție pe 4.2 inch. 720p/1080p is overrated.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate