Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

LG Nexus 5

- - - - -
  • Please log in to reply
15297 replies to this topic

#15211
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View Postgeekos, on 15 octombrie 2017 - 20:17, said:

Trebuie sa-i iau lui socra-meu un telefon cu butoane care sa mearga in DIGI. Ceva idei?
Pff, greu...
PC Garage, CEL sau cum s-a zis deja, direct la Digi.
Gasesti si la altii, dar trebuie sa umbli serios la filtre (3G, fara sistem de operare, etc).Posted Image

Bafta la cautat si ales!

View Posttakashi90, on 15 octombrie 2017 - 20:19, said:

Nokia 3310
Cand o aparea 3310 cu 3G, asta care se gaseste acum pe piata n-are asa ceva...

#15212
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Cred ca ala de la Digi e dobitoc sau a avut o zi proasta. I-am trimis sa intrebe si ala i-a expediat acru, ca nu are ce sa le dea. Greu, nu sunt acolo, trebuie sa rezol online.
Sunt cam 2 ani de cand nu mai am habar de Digi, am cam uitat ce banda trebuie sa aiba tel. Parca 3G, dar frecventa... si ultimul lucru de care am nevoie este sa-i pun sa cheltuiasca si sa nu mearga in retea.
Merci


#15213
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
3G

Quote

Pentru a beneficia pe deplin de acoperirea si calitatea semnalului Digi Mobil va rugam sa utilizati un telefon mobil compatibil in benzile de frecventa de 900Mhz si 2100Mhz.
4G

Quote

Pentru a putea beneficia de acoperirea 4G pentru serviciile de date mobile va rugam sa utilizati un telefon mobil compatibil cu banda de frecventa de 2100 Mhz/FDD/banda 1 si/sau 2600 MHz/TDD/banda 38.

Sursa: http://www.rcs-rds.r...perire-servicii

Edited by Lesbianu, 15 October 2017 - 21:37.


#15214
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Merci, am ochit un Alcatel sub 200 la Cel. Pare sa fie din ala cu butoane mari.

#15215
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gzqihMpGN28?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15216
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Gata. Am pus 8. Pot zice că se mișcă ok. Acum, are mici urme de lag, far e ok. Nu am apucat sa testez Bluetooth so wifi și nici să văd cam cum tine bateria. Însă romul pare stabil. Ce nu am reușit încă să fac e sa instalez o camera foto, alta decât cea aosp. Din whatever motiv, nu reușesc, orice varianta as incerca. Nici la convorbiri nu am testat, insa analul 4g e mega stabil. Și a păstrat apn pt rețeaua pe care sunt - Deutche Telekom.

And proof

Attached Files


Edited by cristianraduca, 21 October 2017 - 00:27.


#15217
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Great! Pana la urma se misca lucrurile si pentru "batranul" Nexus 5!

#15218
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 27.02.2007
Salut,
De ceva timp am observat că sunt momente când dă în greu Nexus 5, agață când sunt mult aplicații deschise (peste 15).
Voi nu aveți problema asta?
Oare cauza să fie faptul că i-am făcut toate update-urile la aplicații? Și nu mai face față?
Nu consider că este vechi, are 3 ani și este totuși făcut de google.

Mulțumesc,

#15219
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Eu am android oreo pe el. Nu te pot ajuta cu un răspuns.

#15220
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 27.02.2007
dar cand ai avut android 6 cum iti mergea? nu erau momente cand dadea in greu? nu agata?
cand l-am luat si avea android 4 si apoi update la 5 nu mi-l amintesc sa nu aibe fluididate tot timpul.

#15221
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Eu am dat telefonul după un an, ca să iau un 6p. Așa că nu te pot ajuta deloc. Asta a fost acum 2 ani. Momentan folosesc un n5 doar of sharing de internet. Poate @danmerezeanu să îți împărtășească ceva despre telefon. Daca a avut acces la el

#15222
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 27.02.2007
cate aplicatii ai instalate pe 6P?
este tot timpul fluid? oare are importanta cu ce iesi din aplicatii, cu home sau back?

multumesc,

#15223
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Am instalate 132 cred. E fluid. Facebook îl mai blochează. Dar nu cred că e important daca apăs sau nu home.

#15224
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ba da, agata, are fiica-mea instalate fara numar. Facebook si skype il ingenuncheaza.

#15225
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 25.05.2006
Al meu nu agață, paranoid android! Dar, desigur, nu folosesc decât aplicația lite de la Facebook, inclusiv messenger...
Acum stă cuminte în sertar.

#15226
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
@lucian-x:
Accesul meu la Nexus 5 a fost extrem de limitat in ultimii doi ani, de cand a ajuns pe mana sotiei. Dar cauza asta a ramas la o versiune stock veche 6.0.1 (mi s-au interzis orice actiuni de update - noroc ca i-l dadusem cu TWRP si root-at deja; e drept ca asta a facut sa nu mai am voie sa ii fac update OTA Posted Image - in ce ma priveste as fi vrut sa testez un 7 sau 8 apoi pe el dar am in continuare barat accesul, si cu "seful" nu te pui Posted Image ).
Revenind la Nexus 5, sotia nu s-a plans de el deloc cat l-a folosit - i l-am inlocuit cu un Mi A1 de curand (dar inca nu am primit acceptul sa il customizez Posted Image ). Pe de alta parte ea este un utilizator light, prin comp[aratie cu mine :) .

Avand in vedere ca discutam despre  harsware din 2013 (deci 4 ani vechime) e normal ca telefonul sa "agate" din cand in cand, mai ales ca cerintele sistemului/aplicatiilor au mai crescut in timp. Deocamdata ti-as recomanda sa verifici cum stai cu spatiul liber pe "SD-CARD" si sa faci macar un clear cache si - in ultima instanta - un factory reset - in mod normal dupa asa ceva telefonul devince mai sprinten pentru o vreme (atentie, e bine sa faci un backup inainte de asta pentru ca factory reset sterge tot din telefon; dupa asta trebuie sa o iei de la zero, adica sa te autoentifici din nou cu contul Google si apoi sa iti restaurezi aplicatiile si datele (sper ca tii minte toate datele de conectare :) ).

O ultima remarca - eu cred ca lag-ul nu e neaparat o problema de numar de aplicatii instalate ci de numar de aplicatii care au servicii active in fundal (iar Google a devenit "mester" la asa ceva in ultimii ani). Poti verifica destul de simplu. Pe site-ul Google ai acces la toate factory image-urile de Nexus 5 asa ca poti descarca si instala una mai veche si sa vezi care e comportamentul telefonului (fara sa faci update-uri. Sigur, asta insa doar daca te descurci cu deblocarea bootloader-ului si Flash-uirea unei imagini de fabrica (scuze, nu reiei informatiile acestea din ce ai postat inainte).
In ce ma priveste, fiecare Nexus pe care l-am avut a fost foarte OK cata vreme l-am folosit (N4, N5, N6, respectiv N6P acum). Inca sunt toate in activitate si au ajuns/ajung la utilizatori cu cerinte ceva mai scazute din familie -  de obicei dupa ce le pun ultima versiune stock pentru ca sa nu ma trezesc cu tot felul de intrebari/plangeri din partea lor :) .

Edited by danmerezeanu, 13 November 2017 - 08:08.


#15227
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 27.02.2007
Eu am ajuns la 48 aplicații in total și-mi merge ok acum.
Am observat că aplicații mai complexe, gen emag, olx, dedeman, facebook într-adevăr îl îngenunchează, pe care le-am și dezinstalat.
Eu sunt foarte dezamăgit, este telefon de la google, are 3 ani și dă în greu, am dat totuși 1700 lei pe el.
Soția cu allview x3 soul lite nu are nici un fel de problemă și a costat 500 lei.
Mă gândeam să-l schimb însă îmi e teamă să iau pixel care costă 3000 lei și după 4 ani să constat că cine știe ce aplicații îl îngenunchează...

#15228
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Tu așa faci comparații?
Tehnologia evoluează mereu, unii scot și 2modele flagship pe an.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate