Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

LG Nexus 5

- - - - -
  • Please log in to reply
15297 replies to this topic

#15247
laurelduck

laurelduck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.03.2011
Va multumesc pentru raspunsuri la amandoi. Din postarile voastre am aflat ce sa incerc.
Deocamdata am gasit un telefon cu "mini" SIM prin casa, asa ca pot primi apeluri.
Am trecut si la planul B, si am comandat alt telefon, dar nu va mai fi Nexus/Pixel. Dar, va fi Android One (asa am inteles sun telefoanele care au Android nemodificat). Asa incat, poate, nu voi fi departe de experienta (faina) pe care am avut-o cu Nexus 5.

#15248
laurelduck

laurelduck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.03.2011
Scuze,
... amandurora...

#15249
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Nu-i bai. Eu unul in locul tau as incerca sa mai fac de cateva ori manevrele cu rescrierea soft-ului, doar asa ca sa fiu sigur. Ca orice telefon, dupa 5 ani de la aparitie e posibil ca sa se strice si el (sau poate ai avut tu ghinion, al meu merge inca bine mersi - e la al treilea proprietar in famile - eu, sotia, fratele meu :) ). Mie inca imi merg toate Nexus-urile (inclusiv un Nexus 4 care a ajuns la taica-meu :) ). La Nexus 5 stiu ca aparesa o problema la butonul de power dar... eu l-am protejat (cu Gravity Screen On/Off).
Cat despre noul telefon, avanmd in vedere ca ai fost multumit de Nexus 5, mi se pare o idee buna sa iei un Android One. Eu i-am luat un MI A1 sotiei si e multumita de el. Nexus oricum nu mai gasesti decat second hand, iar Pixel-ii sunt destul de scumpi (mai ales in magazinele de la noi).

#15250
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 11.12.2007
Nokia 5/6 sunt iarăși bune, au Android nemodificat, cam ca un Nexus/Pixel. I-am luat prietenei un Nokia 5, primește actualizări de securitate în fiecare lună, camera e chiar ok și experiența e bună. Nu recomand Nokia 3, e mai aproape de Android Go, hardware-ul e slab. Nokia 6 e doar mai mare și are ecran fullHD (față de Nokia 5).

#15251
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
ce informatii? Parolele la retele, fotografiile, aplicatiile, sunt ok daca in backup ai activat chestia asta.
Pentru jurnal apeluri si sms-uri, instaleaza SMS Bakup&Restore care face backup pt ambele si apoi le poti salva in Google Drive. Dupa factory reset, ti le pui inapoi tot cu aplicatia asta (incercata de mine, merge 99%). A doua varianta ar fi SMS Backup+ care creeaza niste foldere pt apeluri si sms in G Drive si pe care teoretic le pune inapoi, dar nu am incercat niciodata aplicatia asta.
Whatsaap are optiune de backup, se salveaza tot in G Drive si la initializare, iti vede cai ai backup si te intreaba daca-l vrei inapoi.
Alte fisiere pe care le ai in telefon, ti le copiezi pe computer sau le urci in G Drive.
Spor

#15252
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
semnal cam slab cu nexus 5, în același loc am semnal, trec 5 minute și nu e nimic.
e vreo aplicație bună care să confirme dacă antena funcționează bine? am resetat recent telefonul cu speranța să-și revină, dar situația e aceeași.

#15253
johngray

johngray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2006
Buna seara .
Dupa 4 ani și o utilizare moderata deoarece a fost folosit ca telefon de back-up, ieri din senin m_am trezit ca nu mai am semnal și date mobile: Digimobil no service doar apeluri de urgenta. Cartela este ok, a fost  probată in alt telefon.Am probat in Nexus si o cartela de la alt provider...aceeași eroare. Reset to factory, Wipe data, wipe cache..nimic.
Cu sim_ul Digi  introdus si formand codul  *#*#4636#*#* nu am nivel de semnal (0 dbm și asu 99)dar vad Imei_ul. Cu acelasi cod dar fara cartela, am nivel de semnal  87 dbm și asu 15.
1)Ce as mai putea sa mai incerc?Este modulul radio dus sau cititorul de cartela?
2)Ce service autorizat recomandati?
Thx!
.

Edited by johngray, 03 August 2018 - 22:12.


#15254
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View Postjohngray, on 03 august 2018 - 22:06, said:

Este modulul radio dus sau cititorul de cartela?
Baga cartela in alt telefon, salveaza pe ea un sms sau un contact si vezi daca in N5 vede ce ai pe cartela... daca vede, atunci e modulul radio.

#15255
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nexusistii, ce mai rulati pe batranul N5? Care este ultimul OS custom pt el?

#15256
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Eu am RR, o versiune de anul trecut... Dar cred ca il aduc la viata zilele astea. Am comandat o baterie noua, renunt la acel modul cu baterie de G2 si incep sa testez ce a mai aparut in materie de custom rom. Mi s-a facut dor de vremurile Nexus :)

#15257
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Si mie :)
I-am schimbat bateria (am renuntat la cea de G2). Acum l-am dat sefului ca a plecat in Romania sa aibe un telefon neblocat care merge acolo. Cand se intoarce m-as juca putin cu el (cu telefonul)

#15258
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
O, da! Tocmai citeam in dimineata asta despre custom ROM-uri de 9 pentru Nexus 5. Unul mi-a facut cu ochiul (daca N5-ul era in casa era si el pe 9 acum :) ). E vorba de creatia" lui FirstEver: https://www.firsteve...-0-for-nexus-5/
Mai sunt si altele in diverse stadii dar asta mi s-a parut interesant.
O lista cat de cat la zi cu "toate" port-urile de Placinta se gaseste pe XDA: https://www.xda-deve...rt-custom-roms/

#15259
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Ieri am schimbat bateria si pus RR cu Android 8.1. Se misca bine, dar chiar asa gol, cu 2-3 aplicatii instalate si fara cartela in el consuma noaptea ~10%, e enorm. Banuiesc ca are nevoie de cateva cicluri incarcare/descarcare. Poate pun in weekend ceva cu Android 9 :D

#15260
dragos93

dragos93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.02.2008
De unde ai luat bateria? M'as baga si eu la una :)). M'as juca putin cu el + ca e bun ca tel de backup.

#15261
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Tiger, l-ai lasat in airplane mode sa vezi cat consuma? Daca sta in maxim 3-5% ar fi ok.

View Postdanmerezeanu, on 30 august 2018 - 13:55, said:

O, da! Tocmai citeam in dimineata asta despre custom ROM-uri de 9 pentru Nexus 5. Unul mi-a facut cu ochiul (daca N5-ul era in casa era si el pe 9 acum Posted Image ). E vorba de creatia" lui FirstEver: https://www.firsteve...-0-for-nexus-5/
Mai sunt si altele in diverse stadii dar asta mi s-a parut interesant.
O lista cat de cat la zi cu "toate" port-urile de Placinta se gaseste pe XDA: https://www.xda-deve...rt-custom-roms/
Maine imi iau N5 ul inapoi, dar nu pun rom-ul lui FirstEver pana nu-i face camera.

L.E. acum vad ca lens blur nu merge, camera este ok.
Ce vrea sa spuna cu <<Unlimited Google Drive storage>>?

Edited by geekos, 31 August 2018 - 01:57.


#15262
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
... Nu stiu sigur si nu pot verifica. Probabil  este vazut ca Pixel si deci poti stoca poze cu nemiluita la rezolutia originala? De vazut.

#15263
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Hmmm. Cred ca lucrurile sunt un pic neclare cu FirstEve ROM... Vad ca si pe threadul de pe XDA au aparut niste discutii si acuzatii (threadul a fost inchis intre timp): https://forum.xda-de...exus-5-t3835652.

La partea cu "Unlimited Google Storage" se pare ca am avut dreptate - era vorba de patrch-ul ala de demult care dadea voie sa stochezi cat de multe poze voiai la rezolutie nativa... Evident patch-ul asta e nefunctional... Dar tot as vrea sa il incerc, char daca e testat doar pe CAF.

Situatia curenta a "incercarilor" de a aduce "placinta" pe Nexus 5 este documentata aici: https://forum.xda-de...exus-5-t3834578.
O sa tin un ochi atintiti asupra thread-ului. Poate apar noutati. Pana atunci, Unlegacy AOSP si FirstEver (copiat dupa Unlegacy?) sunt de urmarit.

Edited by danmerezeanu, 31 August 2018 - 07:30.


#15264
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View Postdragos93, on 30 august 2018 - 17:29, said:

De unde ai luat bateria? M'as baga si eu la una Posted Image). M'as juca putin cu el + ca e bun ca tel de backup.
GSM Net, am luat vineri cand a fost ora(12.00-13.00) cu transport gratis :D

View Postgeekos, on 31 august 2018 - 01:55, said:

Tiger, l-ai lasat in airplane mode sa vezi cat consuma? Daca sta in maxim 3-5% ar fi ok.
Am uitat, am pus acum. Voi instala si GSam Battery Monitor, sa vad ce statistica imi da.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate