Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

LG Nexus 5

- - - - -
  • Please log in to reply
15297 replies to this topic

#15121
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@cristianraduca: calitatea pozelor pe oricare rom non stock e slabă pentru că lipsesc binarele. Cred că ar trebui să încerci Pure Nexus dacă vrei ceva aproape de AOSP https://forum.xda-de...tratum-t3477787

#15122
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Am ales Nitrogen pt update OTA. Dacă îl vinde cuiva care vrea versiune noua de android, e cea mai facila cale

#15123
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012
Eu am Lineage OS și merge foarte bine

#15124
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

 cristianraduca, on 15 iunie 2017 - 19:00, said:

Am ales Nitrogen pt update OTA. Dacă îl vinde cuiva care vrea versiune noua de android, e cea mai facila cale
Pai ce OTA mai primeste N5?

#15125
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Probabil OTA de la custom rom :P

#15126
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Și eu aș recomanda LineaOS dacă totul merge bine ca pe cel oficial MarshMallow, dar dacă Nitrogen primește OTA, e bun și ăla.

#15127
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Nitrogen OS are update-uri regulate pe care le primeste ca si OTA-uri. Eu unul il folosesc pe Nexus 4 - este unul dintre putinele ROM-uri custom pe crae le prefer si care ofera inca suport pentru aceste telefon :).

#15128
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Eu rulez LineageOS de cateva luni de cand l-am pus cu ajutorul vostru (merci inca o data) si are update-uri OTA in fiecare saptamana.

Batranelul meu N5 merge brici cu LineageOS + gapps micro + Pixel Launcher. :D

Recomand!

#15129
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Salutare!
Nu am mai intrat pe forum de o perioada buna de timp.
Batranul meu Nexus 5 e cu siguranta cel mai bun telefon pe care l am achizitionat vreodata si inca merge f bine ...dar....nu stiu ptr cat timp, i am schimbat bateria la inceputul anului ca era deja obosita. In schimb el este super ok.
Totusi daca as vrea sa il schimb (va intreb pe voi deoarece am pierdut legatura cu piata telefoanelor) aveti idee ce modele s-ar ridica la nivelul acestuia?
As prefera, sincer, aceasi dimensiune de ecran/telefon dar iau in considerare si ceva mai maricel.
Deci, aveti idee de ceva super ok si sa zicem la aceasi categorie de pret cum a fost acesta cand a aparut?
Mersi! :)

#15130
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Salut, eu îți recomand Huawei P9

#15131
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Moto g4 plus.

#15132
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Pentru Moto as opta si eu.

Edited by danmerezeanu, 26 June 2017 - 15:16.


#15133
grati15

grati15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.07.2008
După aproape 4 ani, 3 baterii și o grămadă de amintiri frumoase am decis să comand un telefon nou. Nu pentru că cel actual nu mai face față, oricum el rămâne în familie (soția o să primească un cadou) . Singura problemă o întâmpin la semnalul gps care se pierde din când în când. Sunt pe Lineage de care sunt super mulțumit. După multe căutări am decis să mă îndrept spre Oneplus 5, pe care l-am și comandat azi. Sper că și acesta să aibe o viață cel puțin atât de lungă.

#15134
Pache

Pache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 20.02.2002
De ce nu se îndreaptă nimeni spre Pixel?

#15135
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Pentru că este scump

#15136
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Pentru mine lista e măricică:
- Pixel vrea să fie cel mai bun, dar se zgârcește la stabilizare optică
- Google vrea să arate că softul e mai bun decât hardware
- pentru că Google crede că e de ajuns să pună numele lor pe un telefon, oriunde ar fi făcut
- pentru lipsa slotului de card!!! (știu, există varianta cu 64 de GB, pentru că suntem toți milionari)
- nu în ultimul rând, nu-mi place design-ul absolut deloc

Apropo de lipsa slotului de card, am avut o discuție foarte lungă în comentariile unui articol legat de OP5. Toți îmi recomandau să iau varianta cu 64 sau 128, că e de ajuns, iar dacă nu-mi ajunge, să le pun în cloud. Nu-mi spuneți același lucru, un card e sfânt și e perfect așa cum e el. Știu că nu e la fel de rapid ca un eMMC, dar nici nu se strică la fel de repede și poate fi aruncat cu ușurință într-un alt telefon. Cloud-ul e zero dacă nu ai acces la net și nu-mi țin datele importante în cloud. Dacă s-a stricat un telefon, spui adio datelor de pe el. Am stat suficient de mult cu Nexus 5 încât să văd cum este. Nu renunț nici la mufa audio jack. Mai multe nu vreau, în afară de un SoC puternic, o interfață fluentă și update-uri regulate.

Google putea foarte bine să păstreze Nexus-urile așa cum erau, să aibă telefoane ieftine (Android One), telefoane bune la preț accesibil și Pixel-urile pentru maniaci.

Edited by tmihai20, 27 June 2017 - 21:42.


#15137
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

 takashi90, on 27 iunie 2017 - 18:20, said:

Pentru că este scump
Si mic ca diagonala

#15138
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
In ce ma priveste, lista minusurilor include diagonala, pretul, lipsa difuzoarelor stereo (un moft, stiu Posted Image ), designul....
Pixel (chiar si XL-ul) are diagonala mica si e scump (cel putin in magazin, pe OLX e alta poveste, dar la atatia bani te gandesti si la garantie). Si ar mai fi un motiv - nu e prietenos cu noi astia obsedatii care vrem control de plina al telefonului (stiti voi - root, TWRP, custom ROM....).
De asta am trecut de la Nexus 6 la  Nexus 6P in loc de Pixel XL asta primavera :)

In momentul de fata as mai adauga un motiv. Zvonurile despre Pixel 2 XL (taimen-ul saracul :) ) care pare sa repare macra partea cu diagonala (sigur, se pare ca renunta la jack-ul audio, dar... sa ajungem noi acolo mai intai).

Edited by danmerezeanu, 28 June 2017 - 03:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate