Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

LG Nexus 5

- - - - -
  • Please log in to reply
15297 replies to this topic

#15103
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
NBormal. Am luat si eu de la ei, dar pentru Nexus 4 :) Daca tin eu bine minte, chinezii de pe Aliexpress nu prea mai livreaza baterii pentru ca nu mai au voie sa le puna pe avion la cala (pericol de explozie/foc).

#15104
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
De pe aliexpress se mai pot lua am intrebat vreo 2 chineji si au confirmat ca livreaza dar au termene din alea chinezesti cu vaporul si de aceea banui ca nu sunt restrictii. Pe gearbest am fortat o comanda - din browserul de telefon s-a putut plasa comanda si face plata dupa care au revenit ca nu se poate si mi-au returnat banii. Ei faceau mai rapid de obicei, interesant este ca spre austria se pot trimite baterii. Ba tin minte ca acum vreo 2 ani am facut comanda la un powerbank. Oricum bateria asta care nu stiu cat de originala o fi este cel putin la fel de buna ca fosta, in prima zi de functionare :D

#15105
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Asta asa e. Restricția cu bateriile in cala e relativ noua. Ba mai mult - nu puteai avea mai mult de 2 acumulatori externi nici în bagajul de cabina. Am patit-o eu in 2015-2016 (ultima dată când am fost in China). Nu cred însă că între timp sa fi relevat regula...

#15106
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.05.2006
News:
https://www.xda-deve...ngine-and-more/

#15107
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Da! PA se intoarce cu 7.1.2.O sa il testez cand ma plictisesc de O DP2. Restul familiei poata sa ramana linistita. Deocamdata "batranele" Nexus 4/5/6 mai au de asteptat un build stabil din cate vad asa ca.... sunt la adapost Posted Image

Edited by danmerezeanu, 01 June 2017 - 07:46.


#15108
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Am rămas puțin în urmă.. Cu ce ai înlocuit Nexus 6?

#15109
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009

View Posttakashi90, on 01 iunie 2017 - 07:58, said:

Am rămas puțin în urmă.. Cu ce ai înlocuit Nexus 6?
OK. Sa te aduc la zi. Folosesc un Nexus 6P de vreo doua luni si jumatate. Pur si simplu nu m-a lasat inima sa trec de la 6 inchi la 5.5 (adica Pixel XL). Plus ca la cat costa XL-ul (chiar si pe OLX) in martie.... am preferat un 6P virtual nou la jumatate de pret fata de XL (mai ales ca eu nu imi vand Nexus-urile - le pasez in familie :) ). In prezent, Nexus 4 e pregatit sa fie preluat de fratele meu (cu NItrogen 7.1.2), Nexus 5-ul e pe mana sotiei (cu stock 6.0.1 root-at  caci nu ma lasa sa ii fac update), Nexus 6-le e pe mana fiica-mii (cu stock 7.1.1 root-at - pentru stabilitate si .... cel mai bun consum) - fiica-mea m-a presat sa ii dau N6-le caci se cam saturase de N4 si oricum voiam si eu un procesor pe 64 de biti (si sa testez O-ul). Iar tabletele (N7 2012 si N10)... se folosesc la comun prin casa - eu insa le folosesc mai rar pentru ca am ecran mare la telefon :) (in plus, au inceput sa aiba probleme cu bateriile si... nu imi mia bat capul cu ele).

#15110
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Ai strâns ceva Nexus-uri .
Cum te împaci acum cu 6p?

#15111
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Nu am probleme (in ce priveste operarea am deja "antrenament" pe N6 asa ca nu am a ma plange :) ). Telefonul merge OK, chiar daca sunt pe O DP2. Chiar ma gandeam sa incerc sa ii fac (in fine) un root cu Magisk zilele astea. Nu am incercat din mottive de lipsa timp liber (am fost prins rau de tot saptamana asta in ultimele doua saptamani). A, evident ca si N6P-ul a primit acelasi gen de husa cu N6-le. Asa ca atunic cand sunt amandoua la incarcat unul langa celalat le mai incurc :) - evident imi dau seama imediat de diferenta cand caut senzorul de amprenta (si atunci imi amintesc ca a lipsita atat d eputin ca si N6 sa aiba asa ceva, si tot pe spate).

#15112
micul_

micul_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 14.04.2010
Nexus 5 nu suporta Qualcomm Quick Charge 3.0? Nici 2.0?

#15113
mar1uscal1n

mar1uscal1n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 13.04.2011
E și el bătrân... Când a apărut N5'ul era în "voga" wireless charger :D

#15114
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 11.12.2007
Pe vremea lui nici nu se vorbea de QuickCharge. Nu e așa mare chestie, am QC 2.0 pe G4. Nu-l las niciodată să se încarce doar până la 80% pentru că are QC (durează cam 40-45 de minute să se încarce până la 80%). Teoretic chipsetul suportă QC 2.0, dar nu a fost introdus.

#15115
micul_

micul_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 14.04.2010
Asta înseamnă că un încărcător care suporta Qualcomm Quick Charge 3.0 nu ma va ajuta cu ceva?

#15116
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 11.12.2007
Nu va strica nimic, telefoanele care nu au suport pentru QC se vor încărca la fel ca înainte.

#15117
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View PostdreaQ, on 23 mai 2017 - 14:07, said:

De la astia. 39 lei. Dar se pare ca am cumparat ultima bucata. Pe cat de popular a fost telefonul asta pe atat de rare sunt bateriile. Posted Image

Incredibil, dupa vreo 2 ore de utilizare a scazut la 95%. Uitasem cat este de bun telefonul din cauza bateriei, devenise un cosmar sa-l tot incarc. Poate il mai tin un an Posted Image
Ce mai zici de baterie, este ok, tine macar cat tinea cea originala cand era noua?

#15118
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Salut. Am revenit pe aria asta. De ceva vreme folosesc din nou un N5, cat timp 6p e in service, cu problemele lui cu bateria. L-am primit de la un prieten, l-am ras, tuns si frezat si l-am pus cu Notrogen OS. Cum eu nu ma prea impac cu custoame, am avut ceva probleme cu el, pentru ca i-am dezactivat calendarul, dialerul si mesajele AOSP. Un dirty flash (thx, @lesbianu) a rezolvat problema. @danmerezeanu ma rugase sa scriu o "recenzie" despre topic, ca sa stie daca se baga la nitrogen sau nu. Here it goes.
De la incept o sa va spun ca il compar cu 6P, de fiecare data. Drept urmare, e mai mic, dar e ok, totul e lizibil pe el.
Camera e slaba rau. In lumina slaba, pozele apar cam naspa. Camera mi-a mai dat rateuri, dar doar daca o deschid din lock screen. Daca o deschid normal, nu mai da fc.
Bateria e ok-ish. Mai buna ca 6P-ul meu (pe care il incarcam de 3 ori pe zi), dar la rata mea de utilizare, nu m-as descurca nici cu el.
Telefonul are lag ocazional, dar doar in aplicatii gurmande sau in anumite cazuri particulare. In rest, atat SW, cat si HW, sunt ok optimizate chiar si acum.
Mai are anumite probleme cu semnalul/auditia, dar e ceva normal pt N5. Am mai avut telefonul, si tot asa se comporta.
All in all, inca e un telefon ok pentru zilele noastre. Decat un mid rage nou care moare la Android M, mai bine un Nexus 5, care cred ca va primi un port si pentru O.
Ca o paranteza, telefonul se vinde dupa ca imi revine mie telefonul din service. Am inteles ca il da cu 400 lei, dar e si negociabil. A suferit o mica cazatura si nu mai are charger original. Cine il vrea, PM me si va pun in legatura cu ownerul.

#15119
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.05.2006
Al meu încă duce RRemix fără probleme!😀

#15120
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
As pune un O. După ce apare. Daca mai am telefonul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate