Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

LG Nexus 5

- - - - -
  • Please log in to reply
15297 replies to this topic

#15157
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
Prima surpriză neplăcută: aplicația Phone nu merge cum trebuie. Nu arată că ești sunat, nu poți deci răspunde, idem probleme la realizare apel, pe scurt inutilizabil telefonul pentru funcția de bază. Asta cu aplicația lor dezactivată. Așa că momentan am dat jos aplicația "normală" și o folosesc pe cea cu care a venit ROM-ul. Interesant este că la realizare apel afișează ceva gen "folosire card 1", probabil este aceeași aplicație și pentru modelele dual sim.
Da, mi-a venit o idee și am reinstalat varianta Google iar acum pare să fie totul în regulă, cu amândouă aplicațiile active. Am și dezactivat aplicația custom și iar pare să meargă varianta Google cum trebuie. Nu știu ce s-o fi întâmplat inițial.

#15158
brvictors

brvictors

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.12.2006
Trebuie să intri in setări și să o setezi ca aplicație implicită pentru telefon. La fel, are nevoie de permisiunea de a modifica sistemul.

#15159
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
@brvictors mulțumesc. Da, am intrat la "app info" să văd ce drepturi avea aplicația custom. Și în afară de ce ai menționat tu, cu dreptul de a modifica sistemul, cea custom avea și dreptul de "draw over". Am crezut inițial că asta ar fi problema, de asta nu apare practic nimic când ești apelat, dar cum aplicația Google nu avea această opțiune nu am activat decât ce ai zis tu. Bănuiesc că aceeași situație se întâlnește și când folosesc orice altă aplicație de apelare pe Androidul stock în loc de Phone.

#15160
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 25.05.2006
"folosire card 1", la mine apărea la romul RR! La Stay Paranoid, nu am întâlnit chestia asta! Până acum totul pare ok, cu mici buguri, una din ele: în modul full immersive, bara de notificare în modul landscape este ciuntit, chestie raportată și în grupul Paranoid de pe G+.

#15161
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nt5DdTFqsag?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danmerezeanu, 22 July 2017 - 17:47.


#15162
brvictors

brvictors

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.12.2006
@idna
Așa am pățit și eu, telefonul suna și nu apărea dialerul. Am mers la setări/aplicații, apoi rotița de sus/aplicații prestabilite și la aplicație telefon alegi ce aplicație vrei tu.
Modificările de sistem îi trebuie ca să schimbe ringtone, de exemplu.

Edited by brvictors, 22 July 2017 - 18:27.


#15163
Florenzo1

Florenzo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 09.02.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nt5DdTFqsag?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15164
dansss

dansss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.11.2007
Salut! Nexusul meu si-a dat obstescul sfarsit ☠️. Pur si simplu, s-a stricat ecranul. Acu, sunt in siruatia in care trebuie sa vad daca mai am poze pe el de recuperat si fara a functiona ecranul nu stiu cum as putea sa le vad din calculator. Aveti vreo solu5ie, careva? Multumesc.

#15165
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 25.05.2006
Dacă este deblocat "adb debuging" nu ar fi nici o problemă... Conectarea la pc se face automat!

Edited by valer, 27 July 2017 - 06:01.


#15166
dansss

dansss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.11.2007
El este rootat si deblocat dar nu e activata optiunea din setari :(

#15167
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
Ești sigur că ecranul este de vină și că în rest telefonul funcționează? Ce aș putea eu să sugerez, deși nu am așa ceva acasă și nici nu am încercat vreodată, dar sunt tentat, ar fi un adaptor Slimport (uite aici un exemplu pe YouTube) pentru screen mirroring pe un televizor/monitor cu intrare HDMI respectiv ceva periferic gen mouse/tastatură, eventual Bluetooth, că prin cablu să meargă toate simultan, nu știu dacă se poate. La o căutare rapidă cu Google am găsit și asta, poate te ajută cu ceva. În plus, presupunând că sigur ecranul este vinovat, cumpără altul și schimbă-l tu singur (nu știu dacă asta e o opțiune pentru tine, poate nu vrei să mai bagi vreun ban în el și vrei să cumperi altceva, dacă nu ai și cumpărat deja).

#15168
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012
Am eu adaptor slimport și funcționează foarte bine, nu funcționează periferice, prin portul microusb doar se incarca telefonul.

#15169
dansss

dansss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.11.2007
Multumesc idna, pare destul de complicat, cand am timp incerc cu toolkitul. Despre schimbat ecranul sau slimport, nu ma mai complic, deja mi-a venit telefonul nou 😎 si se misca intr-un mare fel ( oneplus 5). Apropo, are nevoie cineva de un nexus 5 stricat? Ieftin :).

#15170
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 25.05.2006
Tesla rom for hammerhead: 👇👇👇
https://www.androidf...840155545585503
Ce știți despre acest rom?

#15171
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Eu unul nimic... ca nu am voie sa ma mai apropii de Nexus 5 de cand ii apartine sotiei. Testeaza si .... spune-ne :) .

#15172
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
Se merită să schimb bateria într-un service recomandat de LG ?

Nu prea mi-aș bagă eu nasul în el.

Cam are 3 ani și bateria dă semne că a obosit.

#15173
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca esti multumit de el si bateria este singura "buba", DA merita!

#15174
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Merită. Operația de înlocuire e simpla la Nexus 5. Sa ai noroc de o baterie noua bună îți urez.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate