Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

LG Nexus 5

- - - - -
  • Please log in to reply
15297 replies to this topic

#15085
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Asa as zice si eu. Mai lasa-l un timp, mai fa niste calibrari.... Si probabil se va potoli el pana la urma.

#15086
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Gata am făcut comanda de baterie in china pe gearbest. :D
Ii mai prelungim viata putin.

#15087
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Ce daca Google ne-a abandonat iubitul Nexus 5. Avem 7.1.1 (OK,  custom ROM) si pun pariu ca vom avea si Android O dupa ce apare versiunea finala la toamna.
Pana atunci insa... asteptam keynote-ul :) :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y2VF8tmLFHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15088
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Îmi place ultima versiune de Google Phone/Dialer de pe Nexus-uri :D Am găsit apk patch-uit pentru telefoane non-Nexus, am făcut aplicația implicită și acum îmi apare și când sună. Nu știu de ce-mi place, poate mi-e dor de Nexus :D Nu am găsit alt dialer care să arate bine și să fie gratuit, iar de dialer-ul de la LG m-am săturat. Presupun că voi aveți deja dialer-ul ăsta. Nu am plecat de aici, vă citesc mereu reply-urile.

#15089
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Fiica-mea​ a descoperit ca poate pune imagini sub tastatura si m-a copt cu intrebarile :)

#15090
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
@tmihai20: Salutari! Poate incet, incet te corupem la un Nexus 6P sau un Pixel (1,2, ce-o fi sa fie Posted Image ). Nu de alta dar dupa cum se vede ai deja microbul si... asta nu trece cu una cu doua Posted Image
@geekos: Te referi la temele din GBoard presupun. Ai incurcat-o Posted Image

Edited by danmerezeanu, 19 May 2017 - 15:56.


#15091
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Da, de care de alfel habar nu aveam pana nu mi-a aratat. In fine, ii spun sa faca singura ca sa invete, ca daca ii fac eu, nu o sa stie sa se descurce singura.

#15092
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Perfect. Eu zic sa ii mia si ceri cate o consultatie din cand in cand. Temele sunt de ceva timp (acum nu as putea sa spun sigur de cand sunt in versiunea stabile - eu sunt in programul beta) - eu folosesc una din imaginile sugerate de ei si am activat si afisarea marginlor tastelor....

#15093
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@danmerezeanu: 6P e prea mare pentru mine și nu-mi place nici design-ul lui 5X (care are același chipset ca G4 pe care-l am deja). Pixel-urile sunt prea scumpe și din nou nu-mi place design-ul. Nexus 5 e la tata, sper să nu-l strice.

#15094
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Cum e bateria?

#15095
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
@tmihai20:
Nexus 5X nu mi se pare de luat in calcul, in special de catre cineva care a avut Nexus 5. Eu care am trecut de la 5 la 6, nu am putut apoi decat sa trec la 6P (Pixel XL-ul - chiar daca se gaseste la un pret mia rezonabil pe OLX - pentru cine vrea sa riste - mi se p[are prea mic cu doar 5,5 inchi :) ). Cat despre design... pentru mine 6-le a fost cel mai resusit (daca te impaci cu diagonala mare) - sincer, nu e un impediment asa de mare avand in vedere ca m-am obisnuit realtiv usor cu el si la fe s-a intamplat si cu fiica-mea (si ea sigur are mainile mul mjia mici ca ale mele, desi nici eu nu sunt vreun gigant :) ). Dar.. e o chestie de obisnuinta totusi - designul insa la mine se ascunde intotdeauna caci de la N5 incoace toate Nexus-urile mele au ajuns fiecare intr-un holster iBlason asa ca daca le pun cu ecranul in jos arata cam la fel (si am si "stand" TV pentru ele :). Sigur, insa aici vorbesc obsesiile mele. Pe de alta parte.... sper ca sa reziste 6P-ul inca vreun an si ceva ca sa pot lua Pixel 2 (eu vreau XXL :) ) la un pret rezonabil (cum spuneam, Pixel XL e prea mic si prea "regular customer oriented" pentru mine :) ).

View Postgeekos, on 20 mai 2017 - 23:28, said:

Cum e bateria?
Daca intrebi de bateria la Nexus 5... pot sa remarc un singur lucru. Din toamna lui 2015 cand i l-am pasat sotiei... autonomia i s-a extins semnificativ. Am dedus deci ca problema este utilizatorul :). In general insa indiferent ce Nexus am, il incarc minim o data zilnic (regula este totusi de doua incarcari) - cu un SOT variind intre 2 si maxim 4 ore. Cam la fel este si la fiica-mea, cu diferenta ca in anumite situatii ea scoate timpi mai buni ca mine pentru ca de multe ori reduce stralucirea ecranului - de exemplu seara cand se duce la culcare isi lasa Nexus 6-le sa ii "nareze"clipuri de pe Youtube si imi cere sa vin sa il colectez dupa ce adoarme :) - evident, cu stralucrirea la minim, chiar si ecranul de Nexus 6 consuma foarte putin :) )

#15096
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Și eu folosesc huse la ale mele, dar prefer bumper, ca să protejeze telefonul cât de cât, dar să nu ascundă design-ul. G4 are un la fel care arată așa https://www.banggood...-p-1019033.html (e negru cu negru). De-asta contează design-ul pentru mine. 5.5 inci e numai bun acum, deși eu spuneam că 5 inci era dimensiunea perfectă când aveam Nexus 5.

#15097
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Am folosit si eu bumper-ul original la Nexus 4 (inca il mai am prin casa cred). Dar... odata cu cresterea dimensiunilor telefoanelor, nu mai era comod sa la tin in buzunar asa ca am trecut la holstere. Chestie de preferinte, desigur. Posted Image

Edited by danmerezeanu, 21 May 2017 - 11:14.


#15098
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pana la urma mi-am luat bateria din tara pentru ca cei de la gearbest mi-au spus ca nu pot livra baterii in România. Bateria asta noua a fost cu vreo 3mm mai mare asa ca am băgat-o fortat :D
So, Nexus 5 resurrected.

Attached Files



#15099
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
De unde?

#15100
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
De la astia. 39 lei. Dar se pare ca am cumparat ultima bucata. Pe cat de popular a fost telefonul asta pe atat de rare sunt bateriile. Posted Image

Incredibil, dupa vreo 2 ore de utilizare a scazut la 95%. Uitasem cat este de bun telefonul din cauza bateriei, devenise un cosmar sa-l tot incarc. Poate il mai tin un an :D

Edited by dreaQ, 23 May 2017 - 14:09.


#15101
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ma gandesc ca nu o avea 2300mAh, dar macar 2000 poate o avea mai ales ca zici ca e mai mare cu vreo 3 mm..

#15102
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am inca 66%  la ora 19 am încărcat full la ora 11-12. Avea 50% cand l-am montat. Este alta viața.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate