Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

LG Nexus 5

- - - - -
  • Please log in to reply
15297 replies to this topic

#15067
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Voi lua modulul de conectare de la bateria din China si il voi pune la bateria de G2 :) asa cel putin la partea de conectare merge. Ar mai fi o posibilitate, sa fac legatura cu niste sarmulite cum am mai vazut pe net, dar cred ca ar fi mai sigur cu schimbatul. Oricum, modulul de la G2 e exact ca si cel de N5, doar pozitia conectorului e fix pe cealalta parte, la aceeasi distanta de margine, daca era mai mare banda aia maronie atunci incercam sa o rasucesc si era perfect pozitionata.

Nu as vrea sa tai ceva de prin telefon... am vazut la cineva ca nu a taiat si a reusit:
[ https://s29.postimg.org/99hpunnnb/screenshot_110.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prima data sa vad cum reusesc sa fac cu acumulatorul si apoi in functie de cum iese voi vedea si daca trebuie modificat ceva si la telefon.

#15068
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ce l-a indesat ala in telefon... pai nu incerc si eu?! Vine soacra-mea in vara la noi si imi aduce bateria.

#15069
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012

View Posttigerheart, on 24 aprilie 2017 - 14:11, said:

Voi lua modulul de conectare de la bateria din China si il voi pune la bateria de G2 Posted Image asa cel putin la partea de conectare merge. Ar mai fi o posibilitate, sa fac legatura cu niste sarmulite cum am mai vazut pe net, dar cred ca ar fi mai sigur cu schimbatul. Oricum, modulul de la G2 e exact ca si cel de N5, doar pozitia conectorului e fix pe cealalta parte, la aceeasi distanta de margine, daca era mai mare banda aia maronie atunci incercam sa o rasucesc si era perfect pozitionata.
Nu as vrea sa tai ceva de prin telefon... am vazut la cineva ca nu a taiat si a reusit:
Prima data sa vad cum reusesc sa fac cu acumulatorul si apoi in functie de cum iese voi vedea si daca trebuie modificat ceva si la telefon.

Vazand ca bateria de G2 e fara "cocoasa", am comandat si eu una dar modulele nu sunt chiar identice:Attached File  DSC_1969.JPG   269.83K   28 downloads
si pentru a le inlocui tot la sarmulite cred ca se ajunge. Eu m-am gandit doar sa intorc banda aceea si sa o prelungesc cu sarmulite Attached File  DSC_1968.JPG   429.34K   28 downloads

#15070
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
adr1an_id, ai postat la timp. Exact acum vroiam sa anunt ceva.... Posted Image
Referitor la module, eu am zis ca sunt identice in sensul ca acea banda de conectare e pusa la aceeasi distanta fata de margine, doar pozitia difera, iar modulele sunt destul de asemanatoare.

Uite cum ar trebui sa arate bateria de G2 cu modulul de la o baterie de N5:
Attached File  IMG_20170426_172611.jpg   150.8K   36 downloads
DOAR CA......... (vezi mai jos explicatia)


Chiar acum vroiam sa anunt ca am progresat cu acest experiment. DAR: NU recomand neaparat sa se faca asa cum am facut eu. Fiecare face pe raspunderea si banii lui. NU sunt raspunzator indiferent ce se intampla urmand exemplul meu. Se poate lucra mai cu finete dar eu am avut un pistol de 6lei cu care abia am reusit sa lucrez. Probabil daca aveam unul mai de calitate atunci iesea putin mai bine. Plus ca de meserie nu-s electronist, am mai lucrat cu pistolul cand aveam vreo 15 ani si atunci mai mult din joaca.

Ok, sa incep: prima data am schimbat modulul, exact ca in poza de mai sus. Am testat fara sa asamblez telefonul si s-a deschis, deci primea curent. Problema e ca NU intra bateria asa cum arata in poza, ii mai trebuie spatiu. In cazul meu, nici daca taiam si din partea de sus si de jos tot nu aveam cum sa pun bateria. Asa ca am luat o decizie: sa pun bateria la locul ei si modulul deasupra ei(da, cam risc asa). Bun... am deconectat iar modulul de la baterie si am incercat sa o pun la telefon asa. Abia am reusit, asa mai cu forta. Sper sa nu fie cazul sa o scot pentru ca o sa fie foarte greu. Am pus apoi modulul deasupra bateriei si am lipit legaturile la baterie. Benzile alea negre sunt mai mult de protectie. Asta e rezultatul:
Attached File  IMG_20170426_185711.jpg   280.75K   40 downloadsAttached File  IMG_20170426_190105.jpg   248.07K   42 downloads

Din pacate acel modul e cu aprox. 1mm mai mult decat ar trebui si astfel atunci cand am pus capacul a ramas ca si o mica umflatura in zona aia. Asta e... Am verificat imediat si s-a deschis telefonul :)

Ce am pierdut:
- incarcarea wireless(oricum nu o folosesc);
- altceva nu am observat pana acum.

Ce am verificat:
- am introdus o cartela in telefon si pana acum pare ok, am semnal si netul merge, imi arata 3G+ si functioneaza normal la partea asta.
- GPS-ul functioneaza normal, am instalat GPS Status si in vreo 15 secunde mi-a si aratat pozitia.
- nu stiu ce altceva sa mai verific. NFC nu folosesc si nici nu prea stiu cum sa il testez.

Acum ca am bateria de G2 pusa... cu ce vreti sa testez autonomia? Sa pun stock+root sau un rom custom si apoi sa testez cat tine bateria?

P.S. Daca tot am distrus bateria aia de N5 luata din China, am luat si eticheta ramasa pe ea. Uite ce am gasit:
Attached File  IMG_20170426_182012.jpg   207.37K   40 downloads
Deci din fabrica era etichetata cu 2200mAh, i s-a pus o eticheta cu 2300mAh si apoi inca o eticheta cu 2500mAh. Ca sa vedeti cum lucreaza unii chinezi...

#15071
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Un mic update: la cat de "noob" sunt am reusit sa ****** ceva senzor pe modulul de pe baterie cand am lipit azi legaturile si nu a mai vrut sa incarce. Asa ca a trebuit sa distrug si bateria buna ca sa ii iau modulul si acum incarca doar ca l-am testat cu niste fire, urmeaza sa lipesc legaturile. Pfffff... sigur nu-i in 13 azi?Posted Image

#15072
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View Posttigerheart, on 26 aprilie 2017 - 22:42, said:

Pfffff... sigur nu-i in 13 azi?Posted Image
2 x 13 =  26 Aprilie :D

#15073
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Mda, deci ghinion dublu Posted Image ... hai ca nu mai fac nimic pana nu trece de 00:00 Posted Image

#15074
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Dupa ultimul update de google keyboard nu imi mai merge vibratia cand apas pe taste, se mai intampla cuiva?
Solutia este sa activez si sunet pentru taste si isi revine si vibratia, ca apoi sa dezactivez sunetul.

Edited by Taw, 28 April 2017 - 21:55.


#15075
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Din setările tastaturii de rezolva!

#15076
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

View Postprotecties, on 28 aprilie 2017 - 21:51, said:

Din setările tastaturii de rezolva!

Pai de acolo o activez si cand vrea ea se dezactiveaza, desi setarea imi arata ca fiind activata. :)
Mai testez zilele astea.

#15077
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Am butonat cat de cat telefonul cu noua baterie...
Mediul: ultimul stock de la Google + root, am mai instalat 3-4 aplicatii, in rest doar aplicatiile din stock.

Attached File  Screenshot_20170430-225056.png   173.69K   30 downloadsAttached File  Screenshot_20170430-225100.png   139.41K   29 downloadsAttached File  Screenshot_20170430-225111.png   323.23K   28 downloads

La inceput imi aparea la statistici baterie ca doar 3h au mai ramas pana la descarcare, dupa prima zi a sarit la 12h si nu prea s-a schimbat, nici macar acum. Ceva nu e in regula, nu prea monitorizeaza asa bine consumul, scade ceva mai repede cand lucrez pe el si cand e in stand by se mai incarca. De ex, de la vreo 32% a scazut la 15% in timp ce il butonam, apoi a crescut la 26% in stand by, a scazut iar la 15% cand l-am butonat iar, a crescut la 20% in stand by. Sper sa isi revina dupa cateva cicluri de incarcare-descarcare. Acum il voi tine pana ajunge la 0 si nu se mai deschide, iar apoi il incarc la 100%. Poate ajuta.
Oricum, chiar daca e problema asta, eu sunt multumit. 3h SOT nu prea avea cum sa prinda bateria veche.

P.S. Ieri majoritatea aplicatiilor Google au primit actualizare din Play, de ex. acum ecranul de apelare arata ca si pe 5X, am vazut si ceva legat de Google Assistant in aplicatia Photos, nu prea am bagat de seama daca avea asa ceva pana acum. E bine ca macar asa e la zi :)

#15078
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Deci merita efortul

#15079
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Eu zic ca da. Oricum ar fi cam greu sa pun acum o baterie de N5 pentru ca asta de G2 e foarte greu de scos, nici nu stiu daca as putea sa fac asta fara ceva daune... dar trebuie sa refac lipiturile pe viitor, acum niste sarmulite  fac legatura dintre baterie si modulul bateriei si nu prea imi place asa.

#15080
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Pana la urma ai decupat sau nu?

#15081
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Nu am decupat, am zis sa fac tot posibilul sa nu modific ceva la telefon, iar daca nu se poate asa atunci renunt la bateria de G2. Am inghesuit bateria de G2(fara modulul ala de conectare) in locul pentru baterie si deasupra ei am pus modulul. Singurul dezavantaj e ca atunci cand pun capacul telefonului, pe la mijloc apare o mica umflatura si se pierde partea de incarcare wireless. In rest totul pare in ordine si functioneaza normal(gps-ul, partea de semnal si ce mai e acolo pe spate). Nu ma deranjeaza umflatura, mai ales ca telefonul sta in husa si astfel nici nu prea se simte.

#15082
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Hmm, ma gandesc ca la ce case am eu, merge si fara capac. Dar mai am un N5 pe care pot sa-mi fac mana.

#15083
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
N5-ul meu oricum nu va pleca de la mine, asa ca pe viitor e posibil sa mai experimentez pe el atat timp cat nu il afectez la partea hardware sau la carcasa. Probabil voi mai lua de la chinezi o baterie doar pentru modulul de conectare sau poate iau de la cineva o baterie uzata si voi incerca sa lucrez ceva mai fin :) cine stie, poate voi gasi cumva o solutie sa il fac 100% functional :)
Sper totusi sa isi revina la partea de consum, e ciudat cum tot incarca in stand by... dupa ce am facut screenshot-urile puse mai inainte si l-am mai butonat a ajuns la 11% bateria, acum vad ca are iar 15%. Vreau sa o golesc cu totul, sa nu se mai incarce si apoi masor capacitatea la incarcare, am un usb tester, sunt curios cat imi arata.

#15084
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Asta cu incarcarea mi-a mai facut si mie. Cred ca este vorba de optimizarea dintre baterie si sw raspunzator pt calibrare... fiind o alta bayerie, ii ia ceva pana intelege ce se intampla

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate