Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Abtinerea de la placerile vietii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
110 replies to this topic

#19
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

 beku111, on 17 martie 2013 - 19:09, said:

Trebuie sa citesti Biblia in primul rand .
Sincer nu pricep nimic din ce scrie acolo.
Sunt texte interpretabile in fel si chip , nu pricep si basta .
Daca eu as vorbi cu tine cum scrie in Biblie ai spune ca nu am toate tiglele pe casa .

#20
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,757
  • Înscris: 05.11.2008

 Nemesis-, on 17 martie 2013 - 17:36, said:

Alegerea pe baza de instinct este cea mai pura forma de alegere. Practic alegi in functie de cum te-a programat natura.
Este o invitatie fara echivoc de a fi asemeni unui animal.
Daca tu consideri omul un simplu animal atunci ai dreptate.
Tu asa faci alegerile?

#21
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Astfel de topicuri sunt la fel ca lupta cu morile de vant (vezi don quijote). Nu ajungi la nici un consens in disputa cu fanaticii religiosi pentru ca argumentele lor nu sunt bazate pe logica. Daca vrei sa-ti freci butonul magic din placere nu are rost sa te abtii din frica ca vei arde forever in afterlife...

#22
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 19.01.2008

 johnnickelby, on 17 martie 2013 - 19:49, said:

Este o invitatie fara echivoc de a fi asemeni unui animal.
Daca tu consideri omul un simplu animal atunci ai dreptate.
Tu asa faci alegerile?

Cred ca s-a referit la intuitie si nu a stiut cum sa se exprime.
Apreciez topicul pentru ca pune o problema de viata: alegerea intre dogma religioasa si libertatea data de credinta adevarata (obtinuta prin intuitie).

#23
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,757
  • Înscris: 05.11.2008

 JayBird, on 17 martie 2013 - 20:07, said:

Daca vrei sa-ti freci butonul magic din placere nu are rost sa te abtii din frica ca vei arde forever in afterlife...
Adica te poti masturba fara frica. Ok, am inteles ce vrei sa spui.
Credeam ca este vorba de o discutie serioasa.Posted Image

#24
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

 criztu, on 17 martie 2013 - 19:38, said:

. E ca soldatii de pe front care de la stresul prelungit al frontului, li se paradesc conexiunile cerebrale, devenind incapabili sa mai functioneze normal, sanatos, devin rebuturi.


De unde scoti ineptiile astea sinistre ? Cam in cate razboaie ai luptat tu, de sti asa bine ce se intampla cu un soldat?

#25
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,757
  • Înscris: 05.11.2008

 vladutgm, on 17 martie 2013 - 20:14, said:

Cred ca s-a referit la intuitie si nu a stiut cum sa se exprime.
Apreciez topicul pentru ca pune o problema de viata: alegerea intre dogma religioasa si libertatea data de credinta adevarata (obtinuta prin intuitie).
Poate nu o cunosti indeajuns pe Nemesis. Ea nu face astfel de greseli.

#26
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

 vladutgm, on 17 martie 2013 - 20:14, said:


Cred ca s-a referit la intuitie si nu a stiut cum sa se exprime.
Apreciez topicul pentru ca pune o problema de viata: alegerea intre dogma religioasa si libertatea data de credinta adevarata (obtinuta prin intuitie).

Adica credinta adevarata este obtinuta prin intuitie  sau ce??!!

#27
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

 johnnickelby, on 17 martie 2013 - 20:16, said:

Adica te poti masturba fara frica. Ok, am inteles ce vrei sa spui.
Credeam ca este vorba de o discutie serioasa.Posted Image

Nu prea are cum sa fie discutie serioasa atat timp cat orice argument logic este contracarat cu versetul xxx dintr-o biblie care oricum a fost scrisa tot de oameni care incercau sa controleze alti oameni mai putin dotati din punct de vedere intelectual.

#28
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Serpone, on 17 martie 2013 - 20:16, said:


De unde scoti ineptiile astea sinistre ? Cam in cate razboaie ai luptat tu, de sti asa bine ce se intampla cu un soldat?
am vazut si io la televizor...

dar da, frica cica bruiaza rau deciziile omului

#29
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
...

 Nemesis-, on 17 martie 2013 - 17:36, said:

Vreau sa inteleg si eu rationamentul religiosilor atunci cand aleg sa asculte de ei, desi instinctul le spune cu totul altceva.

Alegerea pe baza de instinct este cea mai pura forma de alegere. Practic alegi in functie de cum te-a programat natura, sau zeul in cazul religiosilor
Ai ales acel text și l-ai aplicat tuturor celor care nu sînt apți pentru gașca ta,
dar pe mine și pe alții nu prea ne reprezintă.
Mă lămuresc încă o dată că un melc codobelc e mai dibaci în înțelegerea lumii ca unii semeni de-ai mei.

Emfaza cu care vorbești despre „zeu” este doar hulă pe care un demon te răscolește s-o faci.
Dacă ai vrea sincer să înțelegi ceva, m-aș gîndi la vreo replică, dar tu ai deja răspunsuri.
Învață mai întîi să primești, iar acest lucru îl înveți dăruind.
Dar și mai înainte, află ce e bine și ce e rău, ca să nu oferi daruri otrăvite.

Prin aceste „judecăți” tu ce crezi că oferi?...

Edited by ioham, 17 March 2013 - 20:58.


#30
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

 Nemesis-, on 17 martie 2013 - 17:36, said:


Alegerea pe baza de instinct este cea mai pura forma de alegere. Practic alegi in functie de cum te-a programat natura, sau zeul in cazul religiosilor
Noroc ca in afara de instincte am fost inzestrati si cu ratiune, iar in cazul multora aceasta inca functioneaza bine. Daca ne-am lua doar dupa ce ne spun instinctele ar fi dezastru.

#31
stanika

stanika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 13.03.2013

 On_my_way, on 17 martie 2013 - 21:01, said:

Noroc ca in afara de instincte am fost inzestrati si cu ratiune, iar in cazul multora aceasta inca functioneaza bine. Daca ne-am lua doar dupa ce ne spun instinctele ar fi dezastru.

uite unde era intruchiparea ratiunii

omw si kelby....puahhhhhhhhh

#32
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

 criztu, on 17 martie 2013 - 20:46, said:

am vazut si io la televizor...

dar da, frica cica bruiaza rau deciziile omului

Mai da-l in ma-sa de televizor!  Nu stiu daca bruiaza sau nu, dar cu siguranta te tine in viata intr-un razboi. De la frica care poate bruia intr-adevar deciziile luate nu stiu totusi cum ajungi la  ''li se paradesc conexiunile cerebrale, devenind incapabili sa mai functioneze normal, sanatos, devin rebuturi.''

Strabunicu-meo a facut tot razboiul , al doilea evident.  L-a facut nu l-a vazut la televizor. Frati-su a murit la doi metri de el, impuscat in cap , mort instantaneu. A omorat sute de oameni , dupa cum chiar el spunea, plangand. A vazut mate de om zburate prin copaci si a mirosit cadavre putrezite in soare. A evadat dintr-un lagar rusesc si s-a intors singur acasa. A stat o noapte acasa si s-a dus singur si nesilit de nimeni la regimentul de care apartinea.
Si cu toate astea a functionat in parametri absolut normali si dupa razboi. NU zic ca nu a fost profund marcat de cele intamplate..dar nu a ajuns nici  nebun nici rebut social>

Nu mai servi imbecilisme americane vomate pe la Tv si prin filme....

#33
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Serpone, on 17 martie 2013 - 21:08, said:


Mai da-l in ma-sa de televizor!  Nu stiu daca bruiaza sau nu, dar cu siguranta te tine in viata intr-un razboi. De la frica care poate bruia intr-adevar deciziile luate nu stiu totusi cum ajungi la  ''li se paradesc conexiunile cerebrale, devenind incapabili sa mai functioneze normal, sanatos, devin rebuturi.''

Nu mai servi imbecilisme americane vomate pe la Tv si prin filme....
se numeste Shell shock

#34
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
As vrea sa facem diferenta intre Biblie si biblie. Stiti cate versiuni de biblii sunt? De ce BOR nu accepta Biblia lui Cantacuzino? Stiti cate biblii sectante (diferite intre ele) am vazut???
In concluzie - cand vad un citat din biblie zic: shase, aici sunt sectanti. Pe astia nu ii poti combate (decat cu cele 12 plagi ale lui Moise)
Apoi - Biblia e una si noi suntem alta. Daca Biblia e de la Dumnezeu atunci noi suntem prea mici sa o intelegem. Daca biblia e de la oameni - atunci de ce sa ne pierdem vremea?
Spre diferenta de sectanti (FYI neoprotestanti) si multi catolici contemporani - ortodocsii au Traditia - adica vreo 2 milenii de scrieri ale unor oameni poate mai vrednici decat noi, care si ei la randul lor s-au chinuit si ei ca si noi sa afle adevarul. Si asta cand nu exista goagal si net.
Cine a citit Patericul? E o istorisire - la o manastire intr-o seara au citit o pagina din Biblie si apoi au inceput sa o dezbata. De la cel mai tanar frate pana la cel mai batran fiecare spunea ce a inteles. Cand au ajuns la cel mai batran si intelept (Avva) acesta a zis - Fratilor, eu marturisesc ca nu am inteles nimic.
Va si traduc, sa nu va dati degeaba cu presupusa - in ortodoxie se foloseste umilinta si agnosticismul. Ceea ce sectantii nu au si nu accepta ca ar exista. Dupa ei Isus inainte sa intoarca si celalat obraz a dat un citat din Deuteronom capitolul 1 versetul 22. Si cand primea bataie le tot spunea nenorocitilor de romani ca el stie tot adevarul si ei sunt niste viermi ca nu citesc Biblia. Sau poate nu :P

Asa ca v-as ruga sa nu bagati Biblia la mijloc, ca sunt in ea fapte cutremuratoare (incest, crima, perversiuni, de exemplu studiati filiatia marelui rege Solomon), si sa aplicati traditia. Abtinerea are un rost. Si viata are un rost. Sa nu exageram nici cu una nici cu alta. Desigur, suntem oameni si noi suntem deasupra placerilor si nu ele deasupra noastra, nu ne comportam pe strada ca si cainii in calduri. Dar sexul e normal si bun si chiar si preotii (nostri) se casatoresc din aceasta cauza umana. Abstinenta e buna dar numai cei foarte puternici pot duce o viata de abstinenta, si aia nu scriu pe forumuri ca nu au nevoie e parerea altora, o fac din convingere nu "din vorbe". Si o fac pentru ca asa cred, nu pentru ca pe o bucata de hartie de undeva scrie ceva...
Dar azi cine mai crede ...

#35
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,084
  • Înscris: 31.07.2007

 criztu, on 17 martie 2013 - 21:17, said:

se numeste Shell shock

Da' nu toti soldatii combatanti sufera de shell shock.

#36
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

 criztu, on 17 martie 2013 - 21:17, said:

se numeste Shell shock

Da tocmai de aia nu toti oamenii ar trebui sa fie implicati fortat intr-un conflict  armat. Unii au stofa de asa ceva , altii clacheaza emotional, psihic ,fizic. La fel este si cu credinta. Nu toti au forta si taria necesara sa meaga mai departe.

Plus compararea  fricii de ''focul iadului'' cu frica resimtita direct de soldati pe front este de-a dreptul puerila...

Daca Nemesis vrea sa o arda la  dantuiala prin zgomoteca este alegerea ei , pentru asta e facuta. Daca cea pe care a citat-o vrea  sa fie pe ''front'' este iarasi alegerea ei. Problema intervine cand creaturi gen Nemesis vin si ulra cu gura pana la urechi '' aahahaaa uite ce prost e ala/ aia!!''  Intelegi matale?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate