Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 

Ciprul fura bani din depozite

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
429 replies to this topic

#217
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,910
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil si ponta o fi sunat la isarescu sa,ntrebe, intro doara, cam cati bani sunt prin conturile din romania...
sincer, la noi o asemenea masura ar fi de asteptat, bine ca nu i-a trecut lui boc prin cap.

#218
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
"Raportul vorbeşte de existenţa a aproximativ 20 de firme, unele înregistrate în paradisuri fiscale precum Seychelles, Cipru, Liechtenstein" , .Aproximativ 30 de sereleuri, înregistrate multe în paradisuri fiscale şi deţinute inclusiv de directori şi apropiaţi ai companiei de stat, plus afacerile proaste făcute cu alte firme, printre care şi OMV Petrom, au adus Oltchim în moartea clinică în care se găseşte. Salvarea, crede administratorul judiciar, este separarea merelor bune de cele putrede şi vânzarea primelor."

Acum stim si noi ca Cipru este un paradis fiscal ... Cine naiba isi tine banii in Cipru ? Cred ca mai afectati sunt "firmele romanesti" decat romanii din Cipru. Iar Elvetia nu mai este paradisul fiscal dupa ce o banca a intat in isolventa in urma proceselor cu SUA. Au intrat aia rau in Elvetia :

"Sentinta de joi a tribunalului din Manhattan statueaza un exemplu si este un avertisment. Nici o banca elvetiana nu se mai poate ascunde in dosul unei legi nationale care protejeaza secretul bancar, daca ii ajuta pe cetatenii americani sa fure SUA, practicand evaziunea fiscala in stil mare. Banca Wegelin din St. Gallen a fost condamnata la plata unei amenzi si despagubiri statului american in valoare de  57,8 milioane de dolari, pentru ca i-a ajutat pe americanii bogati sa-si piteasca de fisc 1,2 miliarde de dolari. Bombardamentul judiciar american asupra evazionistilor fiscali a inceput in forta. Si nemtii lupta cu secretul bancar din tara cantoanelor, insa ceva mai bland."

Edited by ad-bloc, 17 March 2013 - 22:20.


#219
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Problema se pune si altfel. Dacă Greciei i-au "împrumutat" prin bailout ~140% din PIB , peste 320 mld euro, de ce e o problema un 5-6 mld de euro pentru Cipru care nici proportional nici in cifre absolute nu se apropie de situația in care s-a găsit si se găsește Grecia. De asemenea, efectul va fi mai puternic in CY deoarece sectorul financiar este principalul care contribuie la bugetul de stat.

Va spun eu de ce...pentru ca cineva in Germania vrea cu tot dinadinsul sa nu piardă alegerile din toamna...

Edited by lawrence38, 17 March 2013 - 22:26.


#220
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Si pentru ca au dorit sa loveasca fara mila in paradul fiscal fara nicio jena sau remuscare.

Pana la urma puteau sa refuze banii dati in asemenea conditii.

#221
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postlawrence38, on 17 martie 2013 - 22:20, said:

Problema se pune si altfel. Dacă Greciei i-au "împrumutat" prin bailout ~140% din PIB , peste 320 mld euro, de ce e o problema un 5-6 mld de euro pentru Cipru care nici proportional nici in cifre absolute nu se apropie de situația in care s-a găsit si se găsește Grecia. De asemenea, efectul va fi mai puternic in CY deoarece sectorul financiar este principalul care contribuie la bugetul de stat.

Va spun eu de ce...pentru ca cineva in Germania vrea cu tot dinadinsul sa nu piardă alegerile din toamna...

Am zis eu de ce, vrea Merkel sa dea bine in fata electoratului german care e satul de platit notele de plata ale altora. Atata tot,  nu ca ar fi o problema 7 mld de euro. Dar in isteria ei, o sa distruga toata tara, ca industria financiara se va muta dupa un asemenea eveniment, si o data cu asta si rusii cu conturi grase si vile in Cipru. Eu nu cred totusi ca parlamentul cipriot va aproba asa ceva. Este furt legal, care e diferenta ca dai o spargere in banca si furi 6 mld de euro sau ca dai o lege si furi 6 mld de euro?

View Postad-bloc, on 17 martie 2013 - 22:26, said:

Si pentru ca au dorit sa loveasca fara mila in paradul fiscal fara nicio jena sau remuscare.

Pana la urma puteau sa refuze banii dati in asemenea conditii.

Intelege ca oamenii loviti sunt in majoritate cipriotii de rand si strainii care muncesc acolo, nu firmele.

Edited by emil_sv, 17 March 2013 - 22:30.


#222
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Nu au aia peste 100.000 de euro in depozite sau poate ma insel ...

#223
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postad-bloc, on 17 martie 2013 - 22:32, said:

Nu au aia peste 100.000 de euro in depozite sau poate ma insel ...

>100.000 EUR =   9.9%
<100.000 EUR = 6.75% (indiferent de suma/tipul/valuta contului)

#224
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postad-bloc, on 17 martie 2013 - 22:32, said:

Nu au aia peste 100.000 de euro in depozite sau poate ma insel ...

Tu esti pe din afara, toata lumea plateste, cei cu sub 100k platesc 6.5% cei cu peste platesc 9.9. Te bagi in vorba fara sa sti despre ce se discuta... tipic, la fotbal te pricepi asa din mers?

#225
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Asta spuneam si eu nu cred ca ai peste 100.000 de euro in conturi, nici militarii britanici nu cred ca au adunat > 100.000 de euro.

Puteau pune un 2 % <100.000 de euro si un 10 % la >100.000 de euro.

Cat despre ala de mai sus se nu stie sa foloseasca produse derivate financiare, ce sa mai zic de un banal calcul al randamentului unui certificat de trezorerie, a unui bon de tezaur.

Edited by ad-bloc, 17 March 2013 - 22:50.


#226
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postad-bloc, on 17 martie 2013 - 22:47, said:

Asta spuneam si eu nu cred ca ai peste 100.000 de euro in conturi, nici militarii britanici nu cred ca au adunat > 100.000 de euro.

Puteau pune un 2 % <100.000 de euro si un 10 % la >100.000 de euro.

E uite ca au pus 6.5% ti se pare normal sa se fure banii ca asta e un furt? Banii aia sunt munciti, castigati, taxati si pusi acolo pentru diverse scopuri nu ca sa fie furati de niste birocrati. Iar cu restul indiferent de provenienta banilor e incorect sa fie furati, ce datorie are rusul sa plateasca pentru prostia cipriotului si lacomia europenilor? Care e corelatia? Rusul a platit deja impozit pe profit, de ce sa i se fure bani cu japca pentru ce? E imoral si incorect si indiferent cum o dai e un furt.
Daca ar fi fost contul tau in banca cum ai fi primit vestea? Ti s-ar fi parut normal sa ti se fure ?

Edited by emil_sv, 17 March 2013 - 22:52.


#227
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 13.08.2004

View Postlawrence38, on 17 martie 2013 - 22:20, said:

Problema se pune si altfel. Dacă Greciei i-au "împrumutat" prin bailout ~140% din PIB , peste 320 mld euro, de ce e o problema un 5-6 mld de euro pentru Cipru care nici proportional nici in cifre absolute nu se apropie de situația in care s-a găsit si se găsește Grecia. De asemenea, efectul va fi mai puternic in CY deoarece sectorul financiar este principalul care contribuie la bugetul de stat.

Va spun eu de ce...pentru ca cineva in Germania vrea cu tot dinadinsul sa nu piardă alegerile din toamna...

sau fac asta sa incerce apele.faci un mic experiment pe o tara mica si urmaresti efectele.astia mari intotdeauna cand au vrut sa testeze ceva au facut o pe tarile mici.in functie de reactiile pietelor, oamenilor, companiilor tuturor celor implicati or sa decida daca pot aplica aceeasi mausra si in alte parti atunci cand e cazul

este mai mult decat evident ca e un experiment.greciei ii da o caruta de bani fara conditii stupide insa cipriotilor pentru 5-6 milliarde ii pune sa fure din bani oamenilor.

#228
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
dupa banii astora plangeti voi?

Afacerile capitalului „cipriot“ în România: 5.200 de firme, două bănci şi investiţii de 1,8 mld. euro. Ion Ţiriac, Puiu Popoviciu sau Florin Pogonaru au firme în Cipru
http://www.zf.ro/com...-cipru-10672879

toata compasiunea pt cei care au muncit cinstit si au strans ceva bani acolo...
dar nenorocitii ca tiriac sau popoviciu chiar merita taxati, eu as fi propus o taxa gen 100% pt averile peste 1 mil de euro... nu cred ca poti ajunge la suma asta prin munca, cinstita, e imposibil, orice calcul ai face, orice salariu ai avea, orice firma ai deschide (si platitul angajatilor cu mai putin decat valoreaza munca lor tot furt e - cu toate ca e legal)...prin urmare POTI FACE UN MILION DE EURO DOAR DACA FURI !!!

Edited by dhaneey, 17 March 2013 - 23:03.


#229
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Se vede ca nu stii nimic despre evaziunea fiscala in zona euro facuta intr-o tara culmea chiar din zona euro.

Am mai zis, pot sa refuze daca nu le plac conditiile Germnaiei ( lider de facto ), nu-i obliga nimeni sa accepte banii. Mai bine iau imprumutul din Rusia unde au deja unul in derulare.

#230
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postdhaneey, on 17 martie 2013 - 23:00, said:

dupa banii astora plangeti voi?
Daca banii alora nu te intereseaza, ar trebui macar sa te intereseze precedentul tocmai creat.

Edited by Seb, 17 March 2013 - 23:04.


#231
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 13.08.2004

View Postdhaneey, on 17 martie 2013 - 23:00, said:

dupa banii astora plangeti voi?

Afacerile capitalului „cipriot“ în România: 5.200 de firme, două bănci şi investiţii de 1,8 mld. euro. Ion Ţiriac, Puiu Popoviciu sau Florin Pogonaru au firme în Cipru
http://www.zf.ro/com...-cipru-10672879

toata compasiunea pt cei care au muncit cinstit si au strans ceva bani acolo...
dar nenorocitii ca tiriac SAU popoviciu chiar merita taxati, eu as fi propus o taxa gen 100% pt averile peste 1 mil de euro... nu cred ca poti ajunge la suma asta prin munca, cinstita, e imposibil, orice calcul ai face, orice salariu ai avea, orice firma ai deschide (si platitul angajatilor cu mai putin decat valoreaza munca lor tot furt e - cu toate ca e legal)...prin urmare POTI FACE UN MILION DE EURO DOAR DACA FURI !!!

stai linistit ca nu plange nimeni pentru astia.oricum pentru astia de care zici tu pierderea este nesemnificativa.

e vorba despre oameni care au muncit din greu sa aiba un ban pus deoparte pentru zile negre.

e vorba despre gest.s-a legalizat furtul prin aceasta lege.

View PostSeb, on 17 martie 2013 - 23:03, said:

Daca banii alora nu te intereseaza, ar trebui macar sa te intereseze precedentul tocmai creat.

EXACT.cred ca asta ar trebui sa ingrijoreze pe toata lumea.daca s-a putut la ciprioti de ce sa nu se poata si in Romania.practic nicaieri bani omului de rand ( ca asta ne intereseaza pe noi, nu miliardarii x sau y) nu mai sunt in siguranta.ceea ce este foarte ingrijorator.

si aici nu e vorba doar despre cei care au averi peste nu stiu ce suma.si 10000 daca ai in cont si  banii aia munciti de tine nu mai sunt safe.trist.

#232
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
„Încrederea în Cipru, ca loc sigur pentru plasarea banilor, se va reduce la zero”, a declarat Anatoli Aksakov, deputat şi preşedinte al Asociaţiei băncilor regionale din Rusia, citat de Interfax. Aksakov a citat estimările unor experţi, potrivit cărora depozitele bancare ruseşti din Cipru s-ar ridica la 20 de miliarde de dolari (15,4 miliarde de euro), indică agenţia de presă.

„Ruşii au pierdut, într-o zi, până la 3,5 miliarde de euro”, titrează revista pe site-ul său. „Ştirea unei impozitări de 10% pe depozitele din băncile cipriote a creat panică printre oamenii de afaceri ruşi, care figurează în lista celor mai bogaţi”, mai scrie Forbes.

http://www.capital.r...te-in-aces.html

Edited by dhaneey, 17 March 2013 - 23:10.


#233
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Dar de precedentul Lehamn Brothers nu ar trebui sa fim ingrijorati ?De bailout-ul de un trilion de USD ce sa mai zicem, tocmai in cea mai capitalista tara si la elita ca sa-i zic asa a capitalismului. ( ma refream la bancile de investitii de pe wall street )

Este ata de usor sa spui de precedent, la fel de usor cum sa comentezi neavând bani in Cipru. Vad ca nimeni nu spune de:

"Activele bancare din Cipru reprezinta de opt ori PIB-ul insulei. Numeroase firme off-shore si-au stabilit aici cartierul general, profitand de unul dintre cele mai avantajoase sisteme de impozitare din Uniunea Europeana."

Edited by ad-bloc, 17 March 2013 - 23:17.


#234
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,984
  • Înscris: 06.01.2006
cei care au muncit cinstit sunt victime colaterlare
razboiul cu mafiotii trebuie sa fie pe toate fronturile

View Postunic_jul, on 17 martie 2013 - 23:08, said:

s-a legalizat furtul
hotii striga hotii

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate