Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Motorola MotoSmart XT389

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
cristianhanu

cristianhanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 17.08.2007
[ http://adpres.ro/wp-content/uploads/2012/07/Motorola-Mobility-Simplifies-Life-with-MOTOSMART-in-Italy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
caracteristici principale
Sistem de operare  Android v2.3.6

Forma  touchscreen
Dimensiuni  116 x 63.5 x 11 mm
Greutate  98 g

Ecran principal - rezolutie  320 x 480
Ecran principal touch screen  da, 3.5"
Ecran principal - tehnologie  TFT
baterie
Autonomie in convorbire  pana la 5 ore
Autonomie in stand by time  pana la 260 ore

Memorie interna  512 MB RAM
Memorie externa  microSD , pana la 32 GB
  

conectivitate
Bluetooth  da
Wi-Fi  da
WAP  da
GPRS  clasa 12
EDGE  clasa 12
Streaming  da
Modem  da
3G  da
HSDPA  da
modul GPS incorporat  da

alte caracteristici
Handsfree incorporat  da
Compatibil set maini libere  da
Vibratie  da
Personalizare  da
Jocuri  da
Sincronizare  da
Functioneaza doar in reteaua Orange Romania  da
Meniu in limba romana  da
  

imagine si sunet
Camera  da
Rezolutie imagine  3 MP
Inregistrare video  da
Rezolutie video  480p@30fps
MP3 player  da
Video player  da
MMS  da


Mi-am luat acest tip de telefon de la Orange acum vre-o 2 luni si am cautat pareri despre el. Eu in mare sunt multumit doar ca are un mare minus: daca iti pui cate ceva pe ecran merge cu incetinitorul, in reluare. Mai are cineva aceasta problema?

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postcristianhanu, on 11 martie 2013 - 23:41, said:

Eu in mare sunt multumit doar ca are un mare minus: daca iti pui cate ceva pe ecran merge cu incetinitorul, in reluare. Mai are cineva aceasta problema?
Acea incetinire e specifica versiunii de android, cred. Testeaza diferite launchere, ca acesta si apoi ,daca vrei, posteaza despre cum se misca sau daca s-a rezolvat.
Bafta!

#3
cristianhanu

cristianhanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 17.08.2007
Cred ca cei de la Orange au o problema si anume au incurcat memoria RAM cu ROM
Mi-am instalat Android Assistant si toate bune si frumoase mai putin memoria ROM: total 150mb din care utilizata 125mb
am un card de 8Gb, nu s-ar putea sa folosesc o parte din el pe post de ROM?

Multumesc pentru sugestie, am incercat aplicatia ta, pare sa se miste un pic mai bine dar mi-a resetat tot ecranul

#4
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Probabil ești la primul android pentru ca că orice telefon cu specificațiile celui de mai sus are lag vizibil.

#5
cristianhanu

cristianhanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 17.08.2007
Da, este primul telefon cu android, se mai poate face ceva?

#6
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Nu, toate telefoanele cu Android au lag mai alea cele sub prețul de 1000 lei.
Schimbă launcher-ul cu unul mai ușor, caută pe Google Plus launcher-ul Launcher Pro. Va înlocui actualul launcher de unde accesezi programele și widget-urile și ar trebui să fie mai puțin afectat de performantele reduse ale telefonului.
Nu folosi task killer.

#7
cristianhanu

cristianhanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 17.08.2007
Mulțumesc pentru informații


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Daca reusesti sa pui programele si pe card, nu numai in memoria telefonului, fara sa rootezi telefonul, posteaza te rog aici.

#9
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Teoretic e posibil doar pentru programele care nu vor neapărat sa fie instalate în memoria telefonului.

#10
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Ideal este sa va informati inainte de a cumpara ceva, pt asta sunt forumuri etc. Am dat un search pe net si se pare ca nici macar nu se poate roota telefonul asta, pt ca nimeni nu e curios de el, in afara de 3 nestiutori care l-au cumparat fara sa se informeze inainte.

Daca ar fi existat o metoda de root, era altceva, se puteau sterge aplicatiile system care nu se folosesc, inlocui definitv launcher-ul cu altul, etc etc, dar asa...

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
pai asta si facem. cautam pentru cineva un telefon sh, si am dat de unul din asta, il are sigilat la 3 milioane. acu' nu as vrea nici viitorul propitar sa-mi dea in cap, e primul lui android.
daca gps nerootat am inteles ca se poate, la mutarea aplicatiilor sunt curios. pe telefonul nevestimii nu am reusit decat dupa ce am pus o aplicatie care avea insa nevoie de root.

#12
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
La banii aia e ok oricum, pt vorbit si doua aplicatii instalate.

#13
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Da, așa e. Din cauza asta nu am recomandat nimănui un telefon nepopular care e din gama low-end.
Cum a zis și Mur, trebuie să te informezi înainte să pui botul, un telefon low-end cu Android, fără posibilitatea de root și cu contract la un operator pe o perioadă de 2 ani e țeapă.

#14
cristianhanu

cristianhanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am cautat pe aici informatii si inainte sa-l cumpar dar nu prea am gasit. La urma urmei mie imi trebuie un telefon pentru vorbit si cate un pic pe net. Eram doar curios de ce atunci cand ii instalez mai multe aplicatii merge cu incetinitorul.

Sunt cateva aplicatii care merg mutate pe card dar sunt putine, majoritatea raman pe telefon.

#15
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Asta se rezolvă cu un root al telefonului și o partiționare a cardului de memorie mai deosebită utilizând un live cd de linux.
Lipsa de performanță însă afectează toate modelele de Android. Și pe Galaxy S3 am decedat lag in momentul în care dau scroll prin launcher concomitent cu instalarea unei aplicații din market. Și vorba aia, e quad-core.

* decelat nu decedat (predictia)

#16
cristianhanu

cristianhanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 17.08.2007
Am un cd cu Unbutu, poti detalia care sunt pasii?
Eventual, merita efortul?

#17
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postcristianhanu, on 14 martie 2013 - 12:41, said:

Am un cd cu Unbutu, poti detalia care sunt pasii?
Eventual, merita efortul?
fara root nu ai ce face

#18
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
da...si eu am achizitionat telefonul asta,primul meu android nu stiam care-i treaba cu root-ul cu etc ! eu am 130 mb liberi ai telefonului + cardul,in afara de wassup,si facebook,cam toate aplicatiile merg instalate pe card !

NU am probleme cu lag-ul si chiar se misca ok telefonul,pentru mine e cam tot ce imi trebuie,browsing,youtube si uneori facebook ,in schimb folosesc f mult yahoo messenger si wassup, iar cu internetul deschis 24/24h  ma tine cam 1.5 zile incarcata bateria..sau il scot dimineata de la incarcat si seara mai am cam 30 %, si sunt nevoit sa-l incarc iar pentru o noua zi de folosire .. !

Am gasit acest tutorial http://www.howtogeek...to-the-sd-card/ cica ar functiona,eu nu l-am folosit inca dar pentru cine are nevoie poate fi folositor!

Apropo, de unde iau CDC serial driver pentru acest telefon ?

Edited by Al3csutzul, 17 March 2013 - 10:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate