Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2881
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Am un atac viguros de melci fara cochilie. Am pudrat plantele/solul din jurul radacini cu cenusa, dar au inceput sa taie tulpina din sol.
Ce mai pot face....

#2882
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Optisol/Agrosan
Foarte eficient

Edit: ce melci ai? sunt pe steroizi? Posted Image

nu am mai vazut melci sa roada tulpini

Edited by hamangia, 14 May 2022 - 22:10.


#2883
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Or fi de-aia altoiti pe coropisnita Posted Image)

Edited by gabiroa, 15 May 2022 - 08:41.


#2884
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Vreau sa fac o stropeala la rosii, ardei, vinete dovlecei si castraveti. Nu sunt decis ce sa folosesc asta fiind prima stropire dupa plantare. La plantare am folosit Topsin, imbibat cubul in solutie si apoi o canuta de solutie la fiecare planta. Rosiile sunt plantate de 11 zile iar restul de o saptamana. Am la dispozitie Ortiva Top, Shavit, Armetil Cobre, Dithane, Captan si cateva cuprice de contact. Ca insecticide oscilez intre Vertimec, Mospilan si mai am un pliculet de Actara si ceva Calypso ramas pe fundul flaconului. Am si de contact Zebra, Faster. Si mai am si Coragen.
Si avand atatea nu ma hotarasc cu ce sa dau. Parca as da cu Ortiva Top + Mospilan. Deja ca intotdeauna dupa ce plantez sunt pline de afide de-alea negre cu aripi si nu as vrea sa aduca ceva virusi sau boli

#2885
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Eu ieri, fix pentru nenorocitele alea de musculite negre, am dat ultimul plic de actara pe rosii, ardei si castraveti... Sper ca am scapat de ele.

#2886
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Amin. Actara sa fie. Pacat ca nu am apucat sa iau mai multe pliculete inainte sa se retraga
Afinto asta cica ar fi succesorul banatului Actara
https://www.cotidian...oliul-syngenta/
Din pacate nu il gasesc la mai putin de 140 de grame

Edited by gabiroa, 16 May 2022 - 12:26.


#2887
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Salut la toti colegii harnici!!!
Mai nou m-am ciocnit de-o problema și nu știu cum sa procedez! Fac macerat de urzica de mai multi ani, dar inca nu am patit ca anul acesta sa se intinda ( se intinde parca ar fi baloasa), chiar daca nu a stat la soare, a fost in butoi 9 zile li la a zecea zi sa produs efectul,  mai este buna de diluat si dat la radacina? Rog sa va expuneti parearea, mi-e in grija sa nu fac mai rau la plante...

#2888
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

 gabiroa, on 16 mai 2022 - 12:17, said:

Amin. Actara sa fie. Pacat ca nu am apucat sa iau mai multe pliculete inainte sa se retraga
Afinto asta cica ar fi succesorul banatului Actara
https://www.cotidian...oliul-syngenta/
Din pacate nu il gasesc la mai putin de 140 de grame
Nu cred ca este succesorul, Actara avea thiametoxam, Afinto vad ca are flonicamid. Oricum e bataie de cap cu musculitele astea..

#2889
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Pai nu are cum sa aiba aceeasi substanta activa pentru ca aia e interzisa. Dar astia zic ca ar fi succesorul in sensul ca tot asa e chitit pe afide e sistemic total si are actiune de lunga durata

#2890
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
E un rahat cu apa de trandafiri.
Fiți atenți când spuneți lucruri de genul asta pt ca din neatenție unii pot lua de bune afirmațiile.

Diferenta dintre a tara și p...atul boului asta e foarte foarte mare.

Nu contest ca o fi bun... O fi... Dar pana la a spune ca tine loc de actara e drum ca de la pământ la soare și înapoi.

În primul rand ca asta e omologat pt afide, care zice ca mor de foame.
Afidele fiind un daunator care moare și dacă strănut lângă el, dacă insiști cu apa și puțin ulei sau săpun le bagi în parastas.. Le omoară prin tăierea poftei de mâncare, sarmanele...

Nu ca ar fi un lucru rău, are și calități cel puțin la nivel declarativ, sistemia ajuta și poate fi dat prin picurare, faptul ca nu e atât de meteosensibil ca alte insecticide, o teoretica selec5ivitate care rămâne sa fie probata șamd...

Pana la a-l compara cu antara insa mâncăm 10 mici și 2 pâini, o galeata de muștar..
Actara era un neonicotinoid, lua pracric aproape orice, de la muste la viermi, cu tot cu fauna utila e drept.

Omologat era pt doua din cele mai nenorocire ganganii, musculita alba de sera și trips, și nu era omologat la mișto.
Lua și minierii, teoretic putea sa ajute inclusiv la nenorocirea care azi e la moda, tuta... Dacă aveai nevoie lua și musculita verzei... Dacă îți puneai nițel mintea la contributie și aveai mari probleme la par spre 3xemplu, cu un daunator extrem de dificil, psylla, îl puteai folosi pentru varietate, pt a nu epuiza armele "tradiționale" în anii cu presiune mare în care ești obligat sa faci multe tratamente, impactul multianual al unui eșec fiind mare...

Deci Actara aia. Thiametoxamul, era un animal extrem de potent și versatil...

Să compari asa ceva cu un rahat de nimic, un nimic deștept dacă funcționează asa cum pretinde, dar care 3 extrem extrem de limitat, mi se pare o copilărie.

Si cum sa zic, cine dădea Actara pt afide era cel puțin retard, ala nu înțelegea despre ce e vorba în tratarea plantelor... Nu irosești asa ceva pt afide și nu riști sa omori tot în jur pt ceva ce moare de la aproape orice alta otravă oricât de slaba... De regula, sunt excepții dar ele raman excepții, doar confirma aceasta regula.

Da, Actara era toxic, da, trebuia folosit cu cap și probabil ca mulți au abuzat dar în mod cert era un instrument în anumite circumstanțe extrem de util, aproape indispensabil.

Dacă aia cu marketingul și cu făcut bani din otravurile pe car3 le vând mănâncă borș, hai sa fim noi realiști și sa spunem lucrurilor pe nume.


Azi se mai găsește substanță pt un singur scop și prețul e comparabil.
Pentru muste, în general în grajduri.

Nu indemn pe nimeni sa folosească, doamne ferește, spun ca fapt divers.  Dealtfel eu jici când era disponibil nu prea foloseam și iată de ce...

Ma folosit varianta pt muste care se administra cam asase făcea o soluție concentrata, irelevant cât, concentrata.
Se pulveriza sau se pensula pe zidărie sau lemn.
Produsul conținea și un hormon care atrăgea musca.
Odată ce aceasta ateriza pe zidărie,se intoxica.
La inceout mureau rapid.
Ulterior, când produsul se mai usca, efectul neurotoxoc se manifesta prin pierderea coordonării paralizie... Ba aia cu cracii în sus pana crăpau.

Care e motivul pt care nu foloseam eu?
Simplu, otravă se reactiva conform prospectului prin pulverizare cu apa rehidratare.
Sau automat se rehidrata i perioadele cu umiditate atmosferica mare.

Cert este ca dădeam acum și peste 4-5, uneori 6 săptămâni, încă vedeam muste moarte pe gresie.... Sau bazaind paralizate pvacolo...

Efectul era diminuat fata de ce se întâmplă in primele zile dar vara fiind, folosind inclusiv afara, inclusiv în bătaia soarelui în anumite cazuri pe zidărie, sa vad cât de mult timp mizeria aia rămânea atât de toxica m-a făcut sa fiu rezervat în a o folosi pe culturi.

Nu ca alte produse nu ar fi la fel de spurcate, dar măcar nu știu eu, ma fac ca ii cred pe aia care le vând când spun ca în 3 sau 7 zile pot sa. Mănânc liniștit roșia sau castravetele..

O laie..... Dar nah, uneori trebuie sa tratezi și... Asta e.. Însă am evitat sa tratez ceea ce am văzut eu cu ochii mei cam cât de scârbos poate sa fie...


Deci, știind asemenea lucruri despre Actara, și văzând asa de departe cam ce pretind ăștia, cam cum sa pot pune vreodată alături cele doua?


Repet, produsul asta nou o fi și el bun pt ce spun ei, o fi și el eficient, o fi și toxic pt alte alea, nu spun ca toxic e egal cu bun.. În fond e aberant cumva sa folosești bun și otrăvitor în aceeași fraza dwr nah...
Însă totuși, bazându-mă pe nițel bun simt și nițică rațiune as spune ca legătură e zero, nu faceți greșeala sa confundați marfa cu ambalajul.










#2891
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Pana la urma am ajuns la gradina dar am uitat sa iau pliculetul cu actara si flaconul cu ortiva top. Ma gandeam sa las pe maine stropeala dar in afara de faptul ca pe inserat era o vreme superba fara pic de vant am observat ca jegurile alea de afide si-au triplat numarul, practic erau calare pe tulpinile tomatelor. Asa ca am dat cu mospilan si shavit urmand ca data viitoare sa folosesc ortiva top. Deocamdata nu arata prea bine tomatele si nici ardeii, multe frunze galbene arsuri etc. Sa speram ca isi vor reveni. Anul trecut aratau mult mai bine

#2892
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Tot raul spre bine, din cate stiu eu Ortiva Top nu e indicat la rosiile mici, da fitotoxicitate

#2893
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

 validoe, on 17 mai 2022 - 07:25, said:

Tot raul spre bine, din cate stiu eu Ortiva Top nu e indicat la rosiile mici, da fitotoxicitate
Cabrio top nu ar merge mai bine ?. eu cu asta am dat.

#2894
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Pai ar merge dar nu am eu d-ala. Vreau sa mai consum din ele anul asta nu am intentia sa mai dau bani pe nici o chimicala. Folosesc de la cutia magica

#2895
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
La rosiile mici Ortiva Top iti va arde varfurile de crestere. O spun din proprie experienta.

#2896
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Imi indica si mie cineva un site in care sa gasesc o schema de tratament ok la tomate? Am 200 fire de rosii, in exterior, problema fiind ca rasadurile le achizitionez din piata, si in fiecare an le primesc cu tot felul de cadouri care netratate se extind si la final produc daune mari. In general ajung doar in weekend acolo - atunci le tratez, sunt udate automat si plantate pe folie asa ca din punctul asta de vedere e ok.

Am gasit asta dar nu stiu daca e ok.

Edited by dionescux, 17 May 2022 - 12:24.


#2897
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Eu unul nu as trata dupa schema. Eu tratez cand e nevoie. Folosesc Champ, Ortiva, si de la caz la caz diverse insecticide. Nu in ultimul rand folosesc foarfeca, daca vad ceva afectat masiv, tai si arunc. Le am insa in ochi, le vad zilnic si pot interveni la timp.

#2898
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Da, de asta vreau sa aplic o schema de tratament … nefiind acolo, cand vad ceva deja e extinsa problema si e prea tarziu de obicei ca sa o mai pot controla

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate