Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2863
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
L-ai mai incercat la legume? Cu ce rezultate?

#2864
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Este primul an. Sunt anumite situații, când Mimoten-ul trebuie ajutat.

#2865
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
A folosit cineva produsul Radius SL pentru dezinfectarea solului? Ma gandeam ca la suprafata mea pe care cultiv tomate si ardei de vreo 30 de metri patrati mi-ar trebui cam 3 litri de produs. Am vazut ca il pui in vermorel, eventual diluat cu apa daca solul e uscat. Problema e daca ajuta cu ceva sau nu ca nici sa muncesti de pomana nu prea e ok cand sunt atatea de facut prin curte. Anul trecut am avut ceva probleme cu ofiliri la ardei desi la plantare am turnat cate o canuta de solutie de topsin in gaura de plantare iar cubul cu planta l-am inmuiat in aceeasi solutie de topsin. La rosii nu prea am vazut sa fie probleme mari, doar la ardei am avut aceasta ofilire. Cand am vazut aceste manifestari am mai turnat cate o canuta de Topsin la fiecare ardei si parca sa zic ca dupa aia s-a cam stopat. Plantele afectate au murit iar restul au continuat sa functioneze, in toamna avand chiar un reviriment spectaculos. Acuma nici macar nu stiu exact ce a fost, o fi fost verticiloza o fi fost altceva, pentru mine e greu sa deosebesc bolile astea neavand experienta.

Edited by gabiroa, 03 April 2022 - 14:24.


#2866
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
https://www.norofert...gRoC-18QAvD_BwE . Mai bine mergeți pe acest produs, sau Mimoten.

#2867
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
a mai vazut cineva asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NXgA3YJVoSM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

fungii... depun oua, fac pui.. si cate si mai cate enormitati
de la cineva care da lectii cu privire la tratamente "obligatorii"..., sponsorizat chiar de o firma in domeniu
de pe la min 4.... asa..

Edited by danr, 08 May 2022 - 21:37.


#2868
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Asta e la fel ca ala de la Nalbant. Inveti de la el cand sa semani ardeiul, in ce fel de alveole, procedura aia cu creionul cu guma cu care semeni, eu am luat anumite chestii de la el in momentul in care m-am apucat de gradinarit. In rest cand se baga in discutii de botanica il prefer pe Sir David Attenborough.
Sunt oameni simpli carora li se pare ca au ajuns un fel de invatatori pentru marea masa de ignoranti care nu stiu nimic in domeniul asta. Cum s-ar spune "chiorul e rege in tara orbilor"

Edited by gabiroa, 08 May 2022 - 22:07.


#2869
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

 danr, on 08 mai 2022 - 21:32, said:

fungii... depun oua, fac pui..
La mine fungii mai si clocesc Posted Image

On: Aveti idee daca fratele Erdogan a aplicat normele UE privind interzicerea unor pesticide?
S-o mai gasi Dimetoat pe la ei? Ca nu reusesc sa o scot la capat cu coropisnitele si am un drum pe acolo curand

#2870
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Eu am scos-o la cap cu ele cu Corocid super. Am imprastiat pe toata suprafata cultivata inainte de a pune geotextilul, apoi cand am plantat am mai pus niste bilute si pe langa fiecare planta.

#2871
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Corocid am facut si eu ca practic sunt uroaie de porumb cu Zebra (Lambda-Cihalotrin), am respectat concentratia de pe plic dar nu e nici pe departe asa de eficient ca Novadimul

#2872
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Respecta un drac turcii...cauta bine ca e posibil sa existe.

PS. Vezi și de sabia lu nea Fane, merge brici la plosnita, grauri, ciori...

#2873
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
E pazita bine sabia aia....

#2874
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005

 Solar-1, on 25 februarie 2022 - 14:46, said:

Este primul an. Sunt anumite situații, când Mimoten-ul trebuie ajutat.

cum a mers cu mimotenul ? l-ai dat preventiv, regulat, ce probleme ai avut ?
athos-ul il dai separat ? tot 25 ml/10l ?

#2875
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Hristos a Înviat! Mimoten-ul l-am dat și preventiv, l-am dat și la avertizare (la ardei, când prezentau semne de oxysporum la rădăcină și a fost un succes total, nici o plantă nu s-a uscat din cele câteva care prezentau ofiliri ușoare). Athos-ul, l-am dat prima dată la avertizare la răsaduri și a făcut treabă foarte bună, oprind extinderea phytium-ului. Athos 50 ml la 10 litri de apă, Mimoten la fel (foliar și la răsaduri și radicular). În solar, radicular am dozat în funcție de suprafață, la ambele. La răsaduri, am dat și cu amândouă odată.

Edited by Solar-1, 10 May 2022 - 17:48.


#2876
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
salutare,
ce este asta ?
multumesc

ps. aplicatia mea de pe telefon zice ca e tuta absoluta

Attached Files


Edited by danr, 11 May 2022 - 18:03.


#2877
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Schimba telefonul. Șansele sa fie tuta sunt mici, nu am vreme, îți explic puțin mai târziu.


#2878
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
nu e tel de vina, e o aplicatie pe care am instalat-o de curiozitate, ca fapt divers.
de asta am intrebat aici....

#2879
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Glumeam.
Așadar:
Este drept ca tuta mănâncă țesutul din interiorul frunzei și poți crede ca seamana.
Ce rămâne unde roade este țesutul exterior al frunzei, pe o parte și pe alta, habar nu am cum ii zice acelui strat... Posibil epiderma dar nu stiu, ii zicem noi epiderma ca să știm la ce ne referim....
Aceasta rămâne transparenta și dacă te uiți în lumina undeva acolo vezi larva mișcându-se...

Acuma, prima diferența ar fi asta, ca rămâne doar epiderma aia, în ca ul pozei tale dacă te uiți mai de aproape vezi ca nu ai doar epiderma ci ai și țesutul interior uscat, leziunile sunt mai degrabă  opace.

A doua chestiune, tuta ataca aleator pe frunză... Si nu prea ai atâtea zone distincte atacate.
Fiecare zona moarta cu larva ei.
În general leziunile sunt la i teriorul limbului, nu la extremități.. Ca larva roade și spre margine, se poate sa ajungă la margine și sa vireze din noi spre centrul frunzei dar tu ai multa margine acolo.
La câte leziuni sunt ar trebui sa ai 4-5-6 larve concomitent, ceea ce e nerealist.
E posibil sa ai atâtea larve dar niciodată nu ai o frunza cu 7 larve și restul curate.
Ai o frunza ici, una colo, fiecare cu câte o larva, când ai deja câte 2 sau 3 arve sigur ai avut o tona de adulți pe acolo, te mancau moliile și știai ca e tuta și nu altceva..


Deci localizarea leziunilor, numărul lor, aspectul lor ma fac sa spun ca 99.9%nu e tuta.

Bineînțeles ca dintr-o poza nu am cum sa îmi dau seama 100% ca nu e însă aspectul și faptul ca dacă era la cât arata de grav ai fi avut acolo totul varza și nu mai erau dubii ma fac sa spun ce spun...


Aplicația normal ca nu vede transparenta sau opacitatea unei leziuni, nu știe cum evoluează tuta și deci se poate înșela.

Ce e?
As spune ca sunt niște leziuni, ne roze, apărute din varii cauze, pur și simplu frunză are țesut mort acolo. Țesutul ala s-a uscat și arata cum îl vezi.

A ai stropit cuncrva și a ars, ca a stat apa și efectul de lupă a ars, ca e o arsura chimica... Sau poate fi leziune cauzata de vreun atac fungic deși nu prea vad ce ar ataca asa...
Nu stiu, habar nu am, dacă e o frunza sau ai 10 sau 50 în tot solarul și sunt în frunzele care vor pica la defoliere în curând, nu e cazul sa te îngrijorezi.
Totuși, dacă sunt asa multe (50) ar trebui sa încerci sa afli de ce au ajuns asa pt ca. Dacă e ceva ce ai făcut tu (ai udat sau stropit cumva aiurea), atunci 3 bine sa știi ca să nu repeți.

Deci stai liniștit ca nu pare tuta, ca să știi... Când vezi asemenea leziuni pe frunză primul lucru cauți sa vezi dacă e aproape transparenta leziunea și apoi o pui în soare sau bec și vezi inauntru dacă găsești larva..
Dacă nu pleci cu săptămânile sigur o găsești acolo.
Dacă a apucat sa devina molie.... Nasol. Te vei distra... Ochii deci pe ele ca pe butelie.



#2880
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
ms frumos
sunt cateva frunze bazale, nimic grav.
eram doar curios :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate