Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#1441
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postflorinalina, on 23 aprilie 2016 - 22:50, said:

salut tuturor, am si eu o nelamurire , ...mi-a adus o cunostiinta niste insecticid

Decis Mega ai aici, in josul paginii, un tabel cu dozajele. E trecuta si cantitatea de apa in care se dilueaza dar atentie, fiola de 3 ml., tu spui ca ale tale sunt de 2 ml, deci faci ajustarile necesare.

Cat despre Sintogrill, acesta e retras din uz, se foloseste impotriva coropisnitelor si a viermilor sarma, pui granulele in jurul plantelor, atentie, nu chiar langa tulpina, acoperite cu pamant

#1442
remusro

remusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016

View Postvalidoe, on 15 aprilie 2016 - 10:18, said:

Tocmai am adus acasa fertilizantul pt anul asta. O roaba de gainat de porumbel cu posibilitate de inca doua.
Pana acum am folosit doar de la gaini ca din astea cresc si de prepelita acum foarte multi ani
Difera mult modul de folosire, dozajul, fata de cel de gaina?

Maceratul din gainat de porumbel eu il prepar asa: Intr-un bidon de 60l cu gura mai largita, pun jumatate gainat si apoi completez cu apa pana la umplere. Asta volumetric. Il las sa se macereze pana incepe sa miroase puternic. Il amestec putin inainte si apoi iau o masura de macerat pe care o amestec cu 9 de apa. La fiecare planta pun o cana de 250 m.l. imprejurul tulpinei Eu irig si in solar si in gradina prin rigola. Anul trecut, ma saturasem sa ingenunchez la fiecare planta, deci am sapat rigolele, am aruncat pe rigola sapata, cu galeata, cam 1-1,5 l de solutie sa ajunga la 4-5 plante, apoi am irigat imediat. Daca nu sapi inainte, toata solutia ti-o duce apa din irigare la capatul rigolei. Cand am irigat cu picatura, a fost mai complicat un pic, a trebuit sa fac plecaciune la fiecare planta/gaura folie. Treaba asta cu fertilizarea o fac la o saptamana-zece zile asa....cam pana la al treilea etaj de inflorescenta inclusiv la tomate . La restul legumelor, de la plantat, fertulizez asa cam o luna-o luna si jumatate.Tot in frecventa asa fertilizez foliar cu crompmax. Am avut productii foarte bune la toate, mai ales la hibrizii din solar. In gradina nu plantez hibrizi ci numai soiuri "batranesti". Eu produc numai pentru familie. Ca si tratamente, dupa plantare stropesc toate plantele cu un fungicid sistemic+incescticid-acaricid, apoi, in functie de frecventa ploilor, numai cu zeama bordeleza si insecticid numai la avertizare. Atentie mare, nu amestec niciodata zeama bordeleza cu nimic, nici cu crompmax. Ori una ori alta, iar una dupa alta la minim 3-4 zile. Cu schema asta de minimis, n-am avut probleme majore la legume si nici nu consider ca m-am otravit prea tare. Anul asta, acum vreo saptamana, am pus bidonul cu gainat de porumbel (si vechi si proaspat, cum l-am capatat ) la macerat...la soare. Acum 2 zile, am observat ca era prea gros (cam ca smantana) si am mai pus cam o galeata de apa. Nu stiu daca de la soare sau ca n-a avut destula apa, dar mirosea usoe a acreala. Dupa ce am pus galeata de apa, acuma mai are potin din mirosul de acru dar vad ca a inceput sa fiarba incet. Concluzia - nu se pune la macerat la soare. Nici nu stiu daca si-o mai face treaba asa cu putina acritura sau o dispare acreala asta la cele doua saptamani cand e bun de fertilizat. Om trai si-om vedea.

#1443
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postremusro, on 25 aprilie 2016 - 19:14, said:

Am avut productii foarte bune la toate, mai ales la hibrizii din solar.
Scuze, dar fara poze eu nu te cred si nu sunt singurul...

#1444
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015

View Postclaudia313, on 24 aprilie 2016 - 20:45, said:

Decis Mega ai aici, in josul paginii, un tabel cu dozajele. E trecuta si cantitatea de apa in care se dilueaza dar atentie, fiola de 3 ml., tu spui ca ale tale sunt de 2 ml, deci faci ajustarile necesare.

Cat despre Sintogrill, acesta e retras din uz, se foloseste impotriva coropisnitelor si a viermilor sarma, pui granulele in jurul plantelor, atentie, nu chiar langa tulpina, acoperite cu pamant





adica o fiola din aia de 3ml la 300 l apa? ms mult

#1445
remusro

remusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016

View Postcorsica, on 25 aprilie 2016 - 19:48, said:

Scuze, dar fara poze eu nu te cred si nu sunt singurul...
Nu trebuie sa te scuzi, e normal sa difere opiniile, daca suma lor duce la un rezultat bun. :) Eu anul trecut asa am facut, precum am spus. In solar am avut tomate Tolstoi F1, ardei capia si gras. In gradina, tomate de vara, ardei gras si capia, vinete albe si negre, toate din seminte necertificate, am cumparat rasadurile din piata. Intr-adevar, in gradina am stropit cu zeama bordeleza cam saptamanal, maxim la 10 zile, iar cand se anuntau ploi, obligatoriu inainte de fiecare ploaie. Si au fost si ploi repezi acide si ploi scurte pe soare. Cu insecticid...numai cand am constatat prezenta goangelor, in faza de aparitie. Ca si productie, si in solar si in gradina, pastrand proportiile, normal ca nu ma pot lauda cu  productii de top, ca in pozele de pe net, insa pentru o familie de 5 oameni + prieteni si rude,  au fost arhisuficiente. In solar, am avut rosii pana in noiembrie, la fel si ardei. Poze de anul trecut nu am, din pacate. Insa anul asta o sa fac. Ar fi bine sa-mi spui si motivele pentru care nu crezi ce spun. Poate oi fi uitat eu ceva ce n-am spus dar am facut. Eu nu ma supar asa repede si sunt deschis la orice dezbatere. Numai asa ne perfectionam cu totii.

#1446
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Consumi prea mult timp si energie ca sa scrii sau sa intri in polemici despre "de ce" etc
Pune niste foto si gata. :)

Iata ca exemplu o postare a unui coleg
http://forum.softped...0#entry19145416

Edited by meganedoi, 25 April 2016 - 21:08.


#1447
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Remusro, nu te supăra!
Corsica este cel mai lipsit de umor user pe această arie. Este foarte rigid si lipsit de imaginatie. E așa, ca la șaibă, dă la pilă și atit.
Aș spune că este un iXXXt, dar l-aș flata.

Edited by scaiba, 25 April 2016 - 21:30.
Am adus postul la oarece formă, oarecum decentă...


#1448
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

View Postflorinalina, on 25 aprilie 2016 - 20:48, said:

adica o fiola din aia de 3ml la 300 l apa? ms mult
O fiolă la 10 litri de apă

Edited by Octavian_A, 25 April 2016 - 21:24.


#1449
remusro

remusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016
Bun ! Am gasit cu chiu cu vai 2 poze din solar, cu jungla care era la data foto, adica 26. 09. 2015. In dreapta este un rand de Tolstoi F1. In stanga, in plan indepartat, tot Tolstoi F1 iar in plan apropiat, rosii de vara, am completat randul, dar n-au prea mers in solar. Dupa ce am cules grosul pentru bulion si alte alea, pe la sfarsitul lui august le-am lasat sa creasca luxuriant, cu toti copilii. Buruienile ce se vad pe mijloc sunt rio grande, incercarea mea pentru toamna. Le-am pus prea tarziu si oricum, mai bine merg afara decat in solar. Asta-i tot ce pot oferi.

Attached Files



#1450
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postflorinalina, on 25 aprilie 2016 - 20:48, said:

adica o fiola din aia de 3ml la 300 l apa? ms mult

Adica nu! Tu citesti pe sarite? In tabelul ala eu vad cantitatea maxima de apa de 20 L, la cativa daunatori! Sutele alea, si alea diferite, eu nu vad nicaieri in tabel 300, se refera la suprafata pe care se aplica, in metri patrati!

#1451
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
@remusro. De regula punem imagini pentru ca forumul sa fie mai atractiv si usor de urmarit/citit/exemplificat/etc.

E ca atunci cand citesti un ziar cu anunturi de vanzari case/masini fara poze.

View Posthortifuntrei, on 25 aprilie 2016 - 21:10, said:

Remusro, nu te supăra!
Corsica este cel mai lipsit de umor user pe această arie...
Te rog nu te lua de tizu' :) unii suntem mai mult sau mai putin glumeti, si asta tot pentru a face forumul mai usor de urmarit.


Edited by StudioOne, 25 April 2016 - 23:28.


#1452
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016

View Postremusro, on 25 aprilie 2016 - 19:14, said:

... In gradina nu plantez hibrizi ci numai soiuri "batranesti" ...
ne poti spune cate ceva despre aceste soiuri batranesti ? (yo nu le-am pus ghilimele, deoarece sunt convins ca
le avem de la batranii nostrii ) Posted Image
merci

View Postremusro, on 25 aprilie 2016 - 21:26, said:

Bun ! Am gasit cu chiu cu vai 2 poze din solar, cu jungla care era la data foto, adica 26. 09. 2015. ..
se vede din poza ca faci agricultura organica ! ... bine ai venit in "gasca" ! ...
numarul celor care cultiva organic (ecologic) este in crestere ! (pe forum, in Romania, pe planeta Terra) :)

Edited by compostajeurbano, 26 April 2016 - 05:37.


#1453
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Eu am visat tomate, cu bobite din polistiren in ele. Cosmar curat.
Acum, cultiv tomate si ardei, hraniti cu mranita, apa, soare, macerate aflate de la voi. Din alte plante.

Edited by crisbud, 26 April 2016 - 07:16.


#1454
remusro

remusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016

View PostStudioOne, on 25 aprilie 2016 - 23:24, said:

@remusro. De regula punem imagini pentru ca forumul sa fie mai atractiv si usor de urmarit/citit/exemplificat/etc.

E ca atunci cand citesti un ziar cu anunturi de vanzari case/masini fara poze.

Te rog nu te lua de tizu' Posted Image unii suntem mai mult sau mai putin glumeti, si asta tot pentru a face forumul mai usor de urmarit.
Eu am inteles demult treaba cu pozele...de cand  citeam cu nesat aproape toate posturile de pe topicurile ce ma interesau. Dar stiam ca nu am poze cu buruienile mele pentru ca nu postam anul trecut pe forum, ci numai invatam. Pe alea doua le-am descoperit pe un mail trimis la niste rude. Eu sunt greu de suparat :).....Un fel de Iorgu dar fara talent narativ...trebuie sa invat multe si nu e loc de suparari. Chiar...ce-o mai face Iorgu...mi-e dor de postarile lui....:)

#1455
remusro

remusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016

View Postcompostajeurbano, on 26 aprilie 2016 - 05:35, said:

ne poti spune cate ceva despre aceste soiuri batranesti ? (yo nu le-am pus ghilimele, deoarece sunt convins ca
le avem de la batranii nostrii ) Posted Image
merci


se vede din poza ca faci agricultura organica ! ... bine ai venit in "gasca" ! ...
numarul celor care cultiva organic (ecologic) este in crestere ! (pe forum, in Romania, pe planeta Terra) Posted Image

Pai...mare lucru nu pot sa spun despre soiurile batranesti. Sunt luate ca rasad din targul de duminica, de la tarani mei batrani care le produc ana de an samanta din rosia de anul trecut...de ani de zile. Fac rosii mari, 3 la kg., unele soiuri au si un pic de capac verde, seminte putine, pulpa multa, coaja mai subtire decat la hibrizi, culeasa azi rosia e ferma maxim pana poimaine chiar si la beci, nu prea sunt rezistente la crapare, mai ales daca au apa multa. Despre boli, Daca nu sunt rasaduri bolnave din samanta bolnava, e ok cu ele. Trebuie sa fie mai bibilite decat hibrizii, mai atent la ele, zilnic. Zeama bordeleza si-a facut datoria cu brio la mine, in frecventa de stropire descrisa anterior. Ca si daunatori....am avut de vreo 3 ori niste pureci mici si negri...un fel de musculite. Am stropit cand le-am vazut pe primele, cu insecticid si n-am avut probleme.
cat despre agricultura organica....nu o fac chiar 100%, la plantare stropesc cu otravuri. Daca vad ca unele plante raman bolnave si dupa schema mea de tratament, pur si simplu le rup si gata, le ard,  pana nu se-ntinde boala. Nici ceaiuri de ierburi nu fac, insecticid de contact la avertizare si zeama bordeleza. Atat.In solar am acuma 55 fire de tomate iar in gradina pun de regula cam pana in 200 fire. Sunt multisoare pentru familie, insa mai bine produc mai eco si mai putin pe planta, muncesc mai multe plante,  decat putine plante cu mult rod si cu cockteil-uri de chimicale.

#1456
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004

View Postremusro, on 26 aprilie 2016 - 10:04, said:

Chiar...ce-o mai face Iorgu...mi-e dor de postarile lui....Posted Image

Chiar asa, ce-o fi facand? Cu ce mai fertilizeaza el acum? (ca sa nu fim off-topic)...
Intrebarea asta ma duce cu gandul la Alan Jackson cand se intreaba ce face Jimmy Buffet in "It's Five O' Clock Somewhere"...

Edited by cotzi, 26 April 2016 - 15:32.


#1457
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Am vazut pe Look Plus TV, emisiune a "Ce vor plantele". E super . Recomand. Tot aici, am descoperit FOLIPLANT, un ingrasamant folial. Ramane sa vad cat este de bio sau nu.

#1458
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Ceva la care sa ne gandim bineee inainte de a folosi GMO si altele . Chiar asa, produsele F1, unde se incadreaza ?.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aFVF3MJNOHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate