Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#1099
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Daca bag viespi in solar, pensia ma mananca printre rosii pentru ca nevasta nu mai calca pe acolo nici impuscata :)

In alta ordine de idei...un comentariu foarte bun. Eu ma gandeam si la ceva capcane cu lipici pentru musculita alba care precis va reveni si la mine.

#1100
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Biobest furnizeaza solutii complete pt daunatori la 1leu per metru patrat de cultura per sezon. Pradatorii trebuiesc introdusi in cultura in momentul in care ea este in plina floare...pana atunci nu. Dupa mai adaugam bondarii pt polenizare..astia nu stiu ce scor au si ce suprafata deserveste o familie. Eu iau serios in considerare pt la anul asta...anul asta merg pe ce stiu. Imi cer scuze scaiba ca am postat acolo. Nu se va mai intampla. E a 2a balba pt mine dupa aia cu motosapa.

#1101
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Biobest si Koppert sunt furnizorii in domeniu (adica un meci Belgia - Olanda). Ramane de vazut cat sunt de eficienti pradatorii si ce conditii trebuie sa le asiguram incluzand aici si suprafetele minime.

Exemplu: o familie de viespi dintr-o cutie se hraneste dintr-un anumit numar de mp de solar, nu din de 300 mp, iar pe acea suprafata trebuie sa fie un numar suficient de daunatori.

Achime, cu muscuilta alba e la fel ca la vanzari, sunt sezoane si sezoane, respectiv uneori e rau, alteori nu e bine.

Capcana cu lipici se foloseste ca indicator - adica numeri insectele pe centimetru patrat si vezi cand daunatorul depaseste pragul economic de daunare.

Sa nu crezi ca vin toti la lipiciul ala si se sinucid in masa.

Edited by jumborom, 14 February 2016 - 15:22.


#1102
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
incearca un amestec de Boundary si Hunter sunt insecticide bio cu spectru larg ,le gasiti  la Klastorf

Edited by scaiba, 09 July 2016 - 12:21.
Am eliminat citarea inutila


#1103
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View PostBoboiasi, on 14 februarie 2016 - 17:33, said:

insecticide bio cu spectru larg ,le gasiti  la Klastorf
nu exista insecticide bio cu spectru larg ! ...
spectru larg, insemna ca omoara tot ! ... chiar insectele benefice cum sunt, gargaritele, bondarii, albine, etc !

Edited by abubue, 14 February 2016 - 17:49.


#1104
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

View Postabubue, on 14 februarie 2016 - 17:49, said:

nu exista insecticide bio cu spectru larg ! ...
spectru larg, insemna ca omoara tot ! ... chiar insectele benefice cum sunt, gargaritele, bondarii, albine, etc !
daca combate un daunator ,are spectru restrans parca, dar daca combate 5 -6 cum se numeste , citeste despre aceste 2 produse apoi concluzii

#1105
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@Jumbo
Eu am sproximativ 50 de gargarite in hibernare, intr-o cutie, si ma tot intreb ce le-as putea da de mancare ca sa le tin in viata. Am dat niste google, dar este sarac in astfel de informatii. Ori poate nu am stiut eu cum, unde sa caut informatia. Ma straduiesc in continuare. :)

#1106
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
" Răspândirea gargaritei de cereale: Au apărut în Europa în perioada dinainte de Hristos, fiind aduse din Mesopotamia. Astăzi gărgăriţa grâului este un dăunător al recoltelor răspândit în toată Europa. Specia poate fi găsită în depozite, în grăunţele de secară, grâu, ovăz, orz, orez, ghinde, hrişcă, făinoase, tărâţe şi uruială."

"Este considerat cel mai important daunator al porumbului, dar se hraneste si cu alte plante cultivate, producand pagume considerabile si la floarea-soarelui, sfecla de zahar, sorg, soia, lucerna, grau sau orz."

Despre gargarita asta e vorba sau ai ceva hibrid ? Posted Image Din ce am vazut poti sa-i faci si o fasole cu ciolan ...da ciolanu il lasi pentru tine :)

Edited by Achimitom04, 14 February 2016 - 18:29.


#1107
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc pentru informatie, dar nu despre gargarita asta este vorba. Poate gasesti ceva despre aia rosie cu puncte negre.

#1108
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Megane, nu halesc nimic acum, ca`s in hibernare. Cand se incalzeste afara si apare si hrana lor (afide, paduchi de pom si alte insecte), se descurca singure prin solar si gradina Posted Image
p.s. gargaritele sunt canibale asa ca o sa`ti dai seama cand da foamea`n ele.

Edited by rid, 14 February 2016 - 19:06.


#1109
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012

View Postmeganedoi, on 14 februarie 2016 - 18:53, said:

Multumesc pentru informatie, dar nu despre gargarita asta este vorba. Poate gasesti ceva despre aia rosie cu puncte negre.
E vorba de buburuze!
:)

#1110
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Pai asa zi mestere, mama ei de gargarita :) Ca nu stiam ce soi de gargarite de la Cernobil ai .

#1111
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Ciupercute a la Jumbo :)

Cred, cu tarie, ca Trifender si-a facut treaba. L-am aplicat radicular, prin apa de irigare, dupa plantare, cu pauza intre el si restul / Bora si Artris. In 16.05 Bora + Artris; in 17.06 Trifender.
Si-or fi facut treaba si Bora+ Artris, dar, cum n-am avut timp sa scormonesc prin pamant dupa viermi colonizati, nu stiu cum sa le laud :))

In toamna lui 2014, din anumite motive, resturile vegetale au parasit solarele foarte tarziu, pe zapada si ger. Era atat de mult mucegai( negru, cenusiu si tot neamu` ) pe plante, incat s-a folosit masca de praf  la curatare.
Practic, aerul era irespirabil, la fiecare brat rupt se auzea norul de miceliu ce se imprastia in aer. Am preconizat, atunci, un 2015 greu.

Dar, n-am avut ( cu exceptia catorva plante ofilite) pic de pata pe vreo frunza, ori vreun fruct stricat de boala ( au avut grija omizile sa compenseze), ori vreo urma de puf pe undeva; toate astea cu un singur tratament fungic/Ortiva, dat in scop preventiv in 4.07, dat fiind istoricul... Stati ca nu e tot :))) ca la teleshoping ; nici Topsin n-au vazut ardeii mei tot sezonul, n-am vrut sa stric mersul ciupercutelor.

Chiar daca au mai fost si plante ofilite, la cata infestare era in solar la curatarea lui, nu ma asteptam sa urmeze un sezon asa curat!

Am intarziat cu concluziile, deoarece am incercat sa inmultesc ciupercutele( mai am prafuri si pt sezonul in curs). Am folosit ca mediu de crestere orezul alb. Dupa o sapt, poate mai bine, toate 3 borcanele cu orez s-au inverzit la suprafata... cum se simtea in bucatarie miros de fermentatie, le-am dus pe gunoi inainte de-a vedea tot orezul verde :)) Mi-am propus sa mai incerc pe dischete de vata, in rasadnita, de-oi avea timp.

#1112
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View PostAchimitom04, on 14 februarie 2016 - 18:28, said:

Despre gargarita asta e vorba sau ai ceva hibrid ? Posted Image Din ce am vazut poti sa-i faci si o fasole cu ciolan ...da ciolanu il lasi pentru tine Posted Image
cand eram copil ii spuneam buburuza sau mamaruta ! ... Posted Image
este carnivor ! ... pe deasupra, este cel mai eficient pradator al insectelor, larvelor, etc ! ...
desi are "moaca" asta nevinovata ! ...

Attached Files


Edited by abubue, 14 February 2016 - 19:54.


#1113
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postrid, on 14 februarie 2016 - 19:02, said:

Megane, nu halesc nimic acum, ca`s in hibernare. Cand se incalzeste afara si apare si hrana lor (afide, paduchi de pom si alte insecte), se descurca singure prin solar si gradina Posted Image
p.s. gargaritele sunt canibale asa ca o sa`ti dai seama cand da foamea`n ele.

Eu parca as vrea sa fac un fel de acvariu urias in care sa le inmultesc. ;)
Sunt dus cu capu' nu?

#1114
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Azi am vazut tantari...deci nu mai e mult si apar si ladybugs

Edited by crisbud, 14 February 2016 - 21:26.


#1115
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Buburuzele pe cat de dragalase par, pe atat sunt de feroce. Majoritatea speciilor sunt carnivore, consumand cu placere afide (paduchi-de-plante) si multe alte insecte consumatoare de vegetale. Din acest motiv, gargaritele sunt primite cu bratele deschise de gradinari. Un adult poate consuma pana la 50 de afide pe zi, iar larva, aflata in crestere, mananca cateva sute de paduchi-de-plante zilnic. Pe langa carne de insecta, mamarutele mai pot consuma si polen, ciuperci de plante, nectar etc. In lume exista cateva specii de gargarite care sunt exclusiv vegetariene, iar din nefericire acestea sunt daunatoare pentru culturile agricole.
Ciclul de viata al unei buburuze dureaza un an. Pe durata iernii, insectele intra in diapauza (hibernare). Se retrag sub frunzele uscate, sub scoarta copacilor sau crapaturile constructiilor oamenilor, uneori cateva sute de indivizi in acelasi loc. Se considera ca adultii din anul precendent marcheaza cu feromoni locurile bune de hibernat, pentru ca urmasii sa stie unde sa se adaposteasca.
Primavara, buburuzele sunt printre primele insecte care revin la viata, animate de caldura placuta a soarelui. Pleaca in cautarea plantelor bogate in paduchi si incep sa isi refaca fortele.
Femelele depun ouale minuscule si glabene, pe dosul frunzelor, in mijlocul coloniilor de afide. O femela depune pana la 2000 de oua intr-un an. Larvele iesite din oua o saptamana mai tarziu, vor avea sub nasul lor toata hrana de care au nevoie. In cazul in care hrana este saracacioasa, primele larve eclozate vor consuma ouale infertile sau cele intarziate.
Larvele de gargarita nu seamna deloc cu parintii lor. Sunt lunguiete, moi, cu numerosi tepi si ridicaturi pe corp, asemeni unor mici aligatori. Iar agresivitatea si apetitul lor este pe masura, devorand fiecare afida pe care o prind. Dupa 3-4 metamorfoze, larva construieste un cocon pe spatele frunzelor sau pe tulpini si intra in urmatoarea etapa cea de pupa. Dupa cateva zile pupa paraseste coconul si arata ca o buburuza adult, insa coloritul ei este galben pal, iar elitrele sunt moi. In doar o zi, mantia rosie este imbracata si astfel s-a nascut o noua generatie de mamarute. Dimeniusiunea adultului poate varia, chiar si in cadrul aceleiasi specii. Ea depinde in mare masura de cat de bine s-a hranit larva si cat de mult a crescut.
Numarul de puncte de pe elitrele buburuzei nu arata varsta ei, ci mai degraba specia din care apartine. In definitiv, toate mamarutele traiesc doar 1 an.
.......cred ca ar fi mai bine sa fie lasate in voia mamei natura .....

#1116
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postmeganedoi, on 14 februarie 2016 - 21:03, said:

Eu parca as vrea sa fac un fel de acvariu urias in care sa le inmultesc. Posted Image
Sunt dus cu capu' nu?

Nu esti. Ar fi ceva mult mai interesant ca altoirea rosiilor.
Dar tre sa le dai drumul prin solar in Martie, ca sa`si depuna 00lele. Pe urma le strangi si le tii in acvariu pana dau ploile de vara cu afide. Concomitent, tii si un acvariu cu afide langa, pe post de Darling, draga.
Daca te supara careva, ii arunci pe ardei cateva bombe bio din baloane pline cu apa dulce si afide. Multe intrebuintari, nu mai stau sa dezvolt sa nu ma ia careva prea in serios.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate