Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Masinile electrice si hibride nu sunt inca solutia...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5662 replies to this topic

#397
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 MicroEdge, on 22 decembrie 2017 - 19:21, said:

Au găsit singurul inginer competent și au negociat cu el 😁 restul au rămas acolo sa lucreze cu cei din it la softuri minune

Noroc de vag, ca a primit Tesla ajutor. Ei nu stiu xe sa faca. Omul de la dieselgate.

#398
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,000
  • Înscris: 06.01.2006
Dintre toate marcile de electrice si hibride eu numai in VW am incedere cu eUp, eGolf si Passat hibrid.

#399
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,183
  • Înscris: 13.11.2017
Poate nu ne intereseaza in cine ai tu încredere Posted Image !

#400
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
@ford4, pe mine ma intereseaza. Posted Image

Edited by Torquemada-666, 23 December 2017 - 07:59.


#401
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,183
  • Înscris: 13.11.2017
Am observat ca multi zic de hibride ca nu acopera toata gama de preferinte si ca de aia nu pot inlocui dieselul. S-a gandit vreodata aceia ca este doar o intoxicare tipic germană care au nevoie de piata din Europa fiindca altundeva nu și-ar mai putea vinde nicaieri "otravurile" lor (nicaieri in lume nu sunt piete mari in care sa se vanda autoturisme cu motoare diesel).
Iata in SUA ce gama larga de hibride sunt :
http://www.hybridcars.com
In Europa de ce nu exista așa ofertă si trebuie sa inghitim NOx-ul de la diesele impreuna cu propaganda lor mincinoasa ca nu exista alternativa la diesel pe unele segmente ?

#402
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Toate cele 16.000 de autobuze din Shenzhen au fost tranformate inautobuze electrice. Urmeaza taxiurile 12.500 din care deja 60% sunt electrice:

https://electrek.co/...electric-buses/

Eu cred ca putem inchide topicul ca discutiile nu mai au sens. Masinile electrice sunt solutia.

#403
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,723
  • Înscris: 22.05.2011

 bzalex, on 28 decembrie 2017 - 20:23, said:

Toate cele 16.000 de autobuze din Shenzhen au fost tranformate inautobuze electrice. Urmeaza taxiurile 12.500 din care deja 60% sunt electrice:

https://electrek.co/...electric-buses/

Eu cred ca putem inchide topicul ca discutiile nu mai au sens. Masinile electrice sunt solutia.

Pe banii altora (adica guvern, primarie  etc..)  poate or fi solutia,   dar pe banul persnal, al omului de rand, masina electrica mai are de asteptat mult si bine.

#404
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 16.08.2016
Pana acum va plangeati ca întâi trebuie electrification transportul în comun, acum va plângeți ca de ce se face.  China are cele mai multe mașini electrice din lume. Deja unii producători nu fac fata la comenzi. Mai durează puțin și preturile o sa scada

#405
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,946
  • Înscris: 14.11.2004

 Kroghy, on 23 decembrie 2017 - 00:05, said:

Dintre toate marcile de electrice si hibride eu numai in VW am incedere cu eUp, eGolf si Passat hibrid.

Esti constient ca un e-Golf nu-ti asigura suficienta baterie sa mergi pana la mare in confort, similar unei masini normale?
Am mers cu eGolf, este magic, tinand cont ca iese pe usa aceluiasi producator care pe vremuri facea "tractorase", este o evolutie, dar privind direct la Opel Ampera E si alte masini similare, Golf-ul si-o cam fura la mai toate capitolele, pana si Hyundai Ioniq electric pare mai atractiv.

#406
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,183
  • Înscris: 13.11.2017

 jakota, on 28 decembrie 2017 - 21:59, said:


Pe banii altora (adica guvern, primarie  etc..)  poate or fi solutia,   dar pe banul persnal, al omului de rand, masina electrica mai are de asteptat mult si bine.

Mult si bine adica pana in 2030 nu-i asa :) ?

https://www.auto-bil...ina-132194.html

#407
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,139
  • Înscris: 15.06.2007

 Torquemada-666, on 19 decembrie 2017 - 12:26, said:

http://m.automarket....cate-81767.html

BMW a livrat in 2017, 100.000 masini electrice, fara reclame bombastice si proiecte de fatada.
Trebuia sa deschizi tu un topic de lauda, ca pe cele de Tesla ne-ai facut capul calendar.

 jakota, on 28 decembrie 2017 - 21:59, said:


Pe banii altora (adica guvern, primarie  etc..)  poate or fi solutia,   dar pe banul persnal, al omului de rand, masina electrica mai are de asteptat mult si bine.
In Resita dupa '89 au construit linii de tramvai, de la un capat la celalalt al orasului. De mai vreo 10 ani nu mai circula nimic, sinele arata ca dupa bombardament.
In Timisoara pe ruta liniei 5 de tramvai au bagat microbuze diesel si au scos tramvaiele. Nu inteleg cum de este mai economic sa faca asa ceva.  Ba au mai cumparat si vaporase ca sa faca transport de persoane  pe rau.. si nu cred ca's electrice.  La noi poluarea o fi ceva abstract.

#408
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017

 Ford4, on 29 decembrie 2017 - 01:17, said:



Mult si bine adica pana in 2030 nu-i asa :) ?

https://www.auto-bil...ina-132194.html

Iar pui titluri propagandistice din presa ??? Ca argument ?

Și chiar daca va fi așa,slovenii nu vor înmatricula in alte tari ? Ca românii în Bulgaria ?

Ford....,ești ca ăia de la Antena 3. Faci un deserviciu celor pe care ii susții.
Lumea, populația,nu e anti electrice din principiu omule,pricepe asta odată !
Este însă sceptică.
Iar băgatul pe gat cu forța,lucru pe care îl faci tu ii îndepărtează,nu îi apropie.
Lasă dracu electricele sa se dezvolte și trecerea la ele se va face in mod natural,datorita avantajelor.
Vrei sa legiferezi de ai o chestie cu interzisul ba de aia ,ba de ailaltă,sau ce i cu tine ?
Ești și caraghios ca principiu având în vedere că tu tot pârțâi un Ford cu motor termic de colo colo .
Macar @bzalex e corect.

#409
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,723
  • Înscris: 22.05.2011

 Ford4, on 29 decembrie 2017 - 01:17, said:



Mult si bine adica pana in 2030 nu-i asa :) ?

https://www.auto-bil...ina-132194.html

Traim  in era fake news. Stirile astea cu ce va fi peste 2-5-10-20 de ani sunt complet   iresponsabile.

#410
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013
Masinile hibride nu sunt inca solutia?

Dar ce spuneti despre Prius, Lexus?

#411
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,723
  • Înscris: 22.05.2011

 Scubaskot, on 29 decembrie 2017 - 07:23, said:

Masinile hibride nu sunt inca solutia?

Dar ce spuneti despre Prius, Lexus?

Tu ce ti-ai cumpara, in aceeasi bani( sa zicem noua) ? intre un Prius care cred ca e vreo 25-30k EU  si  orce diesel european Astra,Golf, Focus, 308, Megane ?  Heck de banii aia iei chiar clasa mai mare - Vectra/insignia, Passat  etc...

Edited by jakota, 29 December 2017 - 10:27.


#412
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Prius. Posted Image

#413
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,183
  • Înscris: 13.11.2017

 jakota, on 29 decembrie 2017 - 10:17, said:

Tu ce ti-ai cumpara, in aceeasi bani( sa zicem noua) ? intre un Prius care cred ca e vreo 25-30k EU  si  orce diesel european Astra,Golf, Focus, 308, Megane ?  Heck de banii aia iei chiar clasa mai mare - Vectra/insignia, Passat  etc...

Prius 2 este din clasa medie. Are ampatament de 2,7 m. Asa ca normal ca e mai scump decat Astra, Golf etc. Comparatia cu o compacta o faci cu Auris hybrid care e comparabila ca pret cu un diesel automat compact, daca nu mai ieftin chiar (decat Golf sigur e mai ieftin - 21300 Auris hybrid, vreo 23000 Golf diesel cu cutie automata)

 Rdaneel, on 29 decembrie 2017 - 04:23, said:


1) Și chiar daca va fi așa,slovenii nu vor înmatricula in alte tari ? Ca românii în Bulgaria ?

2) Iar băgatul pe gat cu forța,lucru pe care îl faci tu ii îndepărtează,nu îi apropie.

3) Ești și caraghios ca principiu având în vedere că tu tot pârțâi un Ford cu motor termic de colo colo .


1) Foarte putini, deoarece sunt mai civilizati si respecta legile (procentul de manelisti si cocalari e mai redus la ei)

2) Eu nu pot baga pe gat cu forta la nimeni ca nu pot legifera nimic. Pot insa vota pe cei care urmaresc scoaterea rablelor din circulatie si inlocuirea lor treptata cu hibride si electrice.

3) Nu o partai ca nu e diesel :) !

#414
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Ford4, on 29 decembrie 2017 - 12:51, said:

1) Foarte putini, deoarece sunt mai civilizati si respecta legile (procentul de manelisti si cocalari e mai redus la ei)

2) Eu nu pot baga pe gat cu forta la nimeni ca nu pot legifera nimic. Pot insa vota pe cei care urmaresc scoaterea rablelor din circulatie si inlocuirea lor treptata cu hibride si electrice.

3) Nu o partai ca nu e diesel Posted Image !
1. Nu baga mana in foc pentru nimeni. Fiecare padure are uscaturile ei.

2. Cei ce pot legifera o fac in functie de interese, deci nu fi atat de optimist.

3. Nu e diesel, dar totusi se vor monta filtre de perticule si pe benzinare, Mercedes a facut-o deja. De ce oare?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate