Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#6265
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Un cetatean si-a pus la vanzare pe net motosapa si remorca:
Attached File  159154945_1_1000x700_atelaj-diesel-pitesti.jpg   259.75K   117 downloadsAttached File  159154945_2_1000x700_atelaj-diesel-fotografii.jpg   241.51K   114 downloads
Stau si ma tot intreb: la ce e utila o astfel de remorca? Ce poti face cu ea? Rotile sunt minuscule, deci exclus sa o scoti pe camp. Poate sa iti plimbi familia pe sosea ... sau mai poate avea si alta utilitate?
Mentionez ca nu am nici o legatura cu anuntul, si ii cer scuze propietarului pentru ca i-am folosit pozele.

#6266
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017

View PostXL700VA, on 30 decembrie 2017 - 21:29, said:

Un cetatean si-a pus la vanzare pe net motosapa si remorca:
Attachment 159154945_1_1000x700_atelaj-diesel-pitesti.jpgAttachment 159154945_2_1000x700_atelaj-diesel-fotografii.jpg
Stau si ma tot intreb: la ce e utila o astfel de remorca? Ce poti face cu ea? Rotile sunt minuscule, deci exclus sa o scoti pe camp. Poate sa iti plimbi familia pe sosea ... sau mai poate avea si alta utilitate?
Mentionez ca nu am nici o legatura cu anuntul, si ii cer scuze propietarului pentru ca i-am folosit pozele.
Eu m-am prins...
E pentru agrement...clar
Oricum nu vreau să supăr "cine are ochi de  văzut să vadă..."
  Pun pariu că toți colegii își dă seama ( e pentru mers în linie dreaptă și iubitori de adrenalină) dacă nu are licență e o sursă de inspirație.
  Scuze!!!
Oricum sănătoși să fim...



#6267
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Hmm... deci asta e "trocarici" .
Eu imi închipuiam un trenulet ceva...

#6268
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017

View Postmarinel1976, on 30 decembrie 2017 - 22:21, said:

Hmm... deci asta e "trocarici" .
Eu imi închipuiam un trenulet ceva...
Oricum direcție și frâne nu are ...

#6269
Ursecornel

Ursecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.12.2017
Mario011,frana are la rotile din spate!sunt roti de schela daca cunosti si cele pe spate daca observi chiar au frana pusa.

si cum sunt roti de schela parerea mea e ca directia e pe rotile din spate

#6270
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017

View PostUrsecornel, on 30 decembrie 2017 - 23:02, said:

Mario011,frana are la rotile din spate!sunt roti de schela daca cunosti si cele pe spate daca observi chiar au frana pusa.si cum sunt roti de schela parerea mea e ca directia e pe rotile din spate
Nu te contrazic...dar pe față nu am văzut nimic să acționeze frânele și direcția...eu roțile le-am asociat cu cele de la un cărucior de mercado...dacă e așa e o adevărată Montania Rusă...(probabil și defectul profesional reprofilându-mă ca șofer de camion... frâne...direcție ...motor cu cai putere și timpii de condus le consider esența vieții)...
Am văzut competiții cu motocultorele ...unde la concursurile de viteză pe remorca motocultorului era pilotul la cormane și un copilot în spatele remorcii care avea rolul de a echilibra centrul de greutate în curbe(își concentra greutatea pentru a evita răsturnarea)...să fie și aici nevoie de "pilot automat" pentru frână și direcție cu comandă vocală??
Scuze eu asta am văzut...poate greșesc...


#6271
Ursecornel

Ursecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.12.2017
La prima vedere mi se par frane doar pt stationare.Atat.Si cum a zis un coleg mai sus,un carucior de plimbat familia

#6272
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View PostXL700VA, on 30 decembrie 2017 - 21:29, said:

Un cetatean si-a pus la vanzare pe net motosapa si remorca:
Attachment 159154945_1_1000x700_atelaj-diesel-pitesti.jpgAttachment 159154945_2_1000x700_atelaj-diesel-fotografii.jpg
Stau si ma tot intreb: la ce e utila o astfel de remorca? Ce poti face cu ea? Rotile sunt minuscule, deci exclus sa o scoti pe camp. Poate sa iti plimbi familia pe sosea ... sau mai poate avea si alta utilitate?
Mentionez ca nu am nici o legatura cu anuntul, si ii cer scuze propietarului pentru ca i-am folosit pozele.
Asta e ca ala de pe YT care si-a facut camion cu motor de drujba . Pare similara lucrarea .

#6273
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017

View PostUrsecornel, on 31 decembrie 2017 - 00:10, said:

La prima vedere mi se par frane doar pt stationare.Atat.Si cum a zis un coleg mai sus,un carucior de plimbat familia
Oricum proprietarul a avut o ideie eu am comentat ceia ce am văzut nu critic pentru că proprietarul poate veni cu o explicație privind utilizarea care ne lasă mască...

#6274
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Se pare că a vândut utilajul. Azi de dimineață am primit pe tableta un mesaj in care îmi spunea că nu mai e activ (îl salvasem la favorite pe OLX)! Deci cineva a luat trocariciul, sau s-a răzgândit omul, nu îl mai vinde.

#6275
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Ia imagineaza-ti o pensiune retrasa undeva in natura unde vin oraseni instariti  si fitosi care in viata lor nu au atins o unealta si tu ii inviti la o plimbare cu motosapa. Le mai si iei 50 de lei pe 10 minute de plimbare si o sa fie si incantati ca i-ai plimbat cu trocariciul Posted Image)  Si uite asa un trocarici ajunge vedeta pe FB Posted Image

Daca mergi in Apuseni la cascada la Varciorog o sa gasesti niste moti care au pus o scandura sau doua de-a latul carutei si le iau la fitozi 50 de lei sa ii duca 2 km pana la cascada. Si coboara aia din jipane si se urca in caruta cu care de dimineata a carat taranul gunoiul de grajd pe terenul agricol si sunt cei mai fericiti fitosi pe care ii vezi. Haine ieftine cu etichete scumpe, telefoane de 2-3000, masini de 50.000 de euro si tot la caruta ajung sa de banii Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 31 December 2017 - 09:08.


#6276
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017

View PostPoeOvidiu, on 31 decembrie 2017 - 08:55, said:

Ia imagineaza-ti o pensiune retrasa undeva in natura unde vin oraseni instariti  si fitosi care in viata lor nu au atins o unealta si tu ii inviti la o plimbare cu motosapa. Le mai si iei 50 de lei pe 10 minute de plimbare si o sa fie si incantati ca i-ai plimbat cu trocariciul Posted Image)  Si uite asa un trocarici ajunge vedeta pe FB Posted Image

Daca mergi in Apuseni la cascada la Varciorog o sa gaesti niste moti care au pus o scandura sau doua de-a latul carutei si le iau la fitozi 50 de lei sa ii duca 2 km pana la cascada. Si coboara aia din jipane si se urca in caruta cu care de dimineata a carat taranul gunoiul de grajd pe terenul agricol si sunt cei mai fericiti fitosi pe care ii vezi. Haine ieftine cu etichete scumpe, telefoane de 2-3000, masini de 50.000 de euro si tot la caruta ajung sa de banii :D
Da ... nepotul meu (12 ani) zicea să iau un cărucior (din ăla care se leagă uneltele) că merge când vine la mine la "agățat"...cu el.

View PostXL700VA, on 31 decembrie 2017 - 06:38, said:

Se pare că a vândut utilajul. Azi de dimineață am primit pe tableta un mesaj in care îmi spunea că nu mai e activ (îl salvasem la favorite pe OLX)! Deci cineva a luat trocariciul, sau s-a răzgândit omul, nu îl mai vinde.
Sau este coleg cu noi...

Nepotul zicea să-i iau un cărucior din ăla pentru unelte că vara când vine la mine merge la scăldat pe Criș cu el...și la "agățat" �����

#6277
Marianmbw

Marianmbw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 11.02.2013
2018 să vă aducă realizări deștepte. La mulți ani!

#6278
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostPoeOvidiu, on 31 decembrie 2017 - 08:55, said:

Ia imagineaza-ti o pensiune retrasa undeva in natura unde vin oraseni instariti  si fitosi care in viata lor nu au atins o unealta si tu ii inviti la o plimbare cu motosapa. Le mai si iei 50 de lei pe 10 minute de plimbare si o sa fie si incantati ca i-ai plimbat cu trocariciul Posted Image)  Si uite asa un trocarici ajunge vedeta pe FB Posted Image

Daca mergi in Apuseni la cascada la Varciorog o sa gasesti niste moti care au pus o scandura sau doua de-a latul carutei si le iau la fitozi 50 de lei sa ii duca 2 km pana la cascada. Si coboara aia din jipane si se urca in caruta cu care de dimineata a carat taranul gunoiul de grajd pe terenul agricol si sunt cei mai fericiti fitosi pe care ii vezi. Haine ieftine cu etichete scumpe, telefoane de 2-3000, masini de 50.000 de euro si tot la caruta ajung sa de banii Posted Image
La rotile alea micute nu cred ca ii poate plimba in natura. Ideea subliniata de tine e ok daca avea o remorca cu roti normale si cu frane. Fara frana, cam greu opresti motosama incarcata cu vreo 300 kg!
La Apuseni carutele acelea au frana, plus ca mai e si calul care incetineste miscarea. La motosapa chiar daca o bagi in frana de motor, nu o opresti daca nu ai si frana pe remorca. Am facut eu test incercand sa incetinesc din frana de motor o remorca goala .. . nu merge. Impinge motosapa pe sus!

#6279
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014
lipsa aderenta, lipsa greutate
ca sa o poti opri, greutatea motosapei trebuie sa fie mai mare, sau cel putin egala, cu remorca plus incarcatura

Edited by vali123456, 01 January 2018 - 12:27.


#6280
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Un An Nou Fericit!!!
Oare ce greutate poți pune ...minim 3persoane Ś80kg( media pe persoană)+60 kg remorca =300 de kilograme - greutatea motocultorului ...să nu mai punem că lipsește Asigurarea...( de răspundere civilă)
... pentru că avem toate șansele să ne ajute altcineva să frânăm (și ferească Dumnezeu pe sărăcia asta să se întâmple să atingi pe cineva că nu face motocultorul și jumătatea din casă recuperarea daunelor)...nu vreau să mă gândesc la urările opririi motorului în viteză...DE MULTE ORI FRACȚIUNILE DE SECUNDĂ SUNT MAI SCUMPE CA ORELE!!!!???






#6281
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Ce plimbari in natura? Astia ii plimba prin curtea pensiunii, eventual prin fata portii.

#6282
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
O intrebare: o motosapa cu curele are transmisia realizata prin intermediul a doua curele, nu? Sper sa nu gresesc. Cand i se pune o coasa rotativa, vad ca una din curele dispare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MOpE82kIMN0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
la minutul 0:31. Motosapa merge si intr-o singura curea?!?
Si alta intrebare, daca mergi fara acel capac de protectie, nu risti sa intre acolo toate ierburile?

Edited by XL700VA, 01 January 2018 - 13:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate