Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#1189
costinium6

costinium6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 22.01.2012
Scaiba, nu am cum a stii varsta sau statutul cultural al dumneavoastra, daca doriti sa ne exprimam pompos atunci asa sa fie.
Eu am crezut ca pe topicul acesta sunt tarani care isi performeaza sapele, nicidecum oameni cultivati in cap.
Mi-ar face placere sa raspundeti la postarile mele, urmeaza sa mai aplic.
Din cauza multor teste va trebui sa ma mut la vecini cu sapaligatoarea pt ca pamantul meu e faina.

#1190
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005
Salutare,

Aveti idee unde gasesc sa cumpar si eu din comert o semanatoare pentru motocultor?

Multumesc anticipat

#1191
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 31.01.2010
Pai uita`te pe motocultorul meu, si vezi ce scrie cu rosu. Posted Image
Tot pe topicul asta pag. 66

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 16 October 2014 - 23:57.


#1192
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

View Postcostinium6, on 16 octombrie 2014 - 23:24, said:

Scaiba, nu am cum a stii varsta sau statutul cultural al dumneavoastra, daca doriti sa ne exprimam pompos atunci asa sa fie.
Eu am crezut ca pe topicul acesta sunt tarani care isi performeaza sapele, nicidecum oameni cultivati in cap.
Mi-ar face placere sa raspundeti la postarile mele, urmeaza sa mai aplic.
Din cauza multor teste va trebui sa ma mut la vecini cu sapaligatoarea pt ca pamantul meu e faina.
Ne ar face o deosebita placere , noua astora trupa de tarani , sa nu mai fim bombardati cu postari care stalcesc intr un asemenea fel gramatica limbii noastre romane. Dincolo de reclame mascate sau nemascate , bugetul stramtorat ne ajuta sa nu cadem in capcane.

#1193
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postunic635, on 17 octombrie 2014 - 11:03, said:

bugetul stramtorat ne ajuta sa nu cadem in capcane.
!?

#1194
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
:) adica nu avem bani de aruncat pe toate prostiile. Daca ai avea buget unlimited nu ai lua un tractoras monoax pt ograda , altu mai mare pentru camp? Samd? Asa unde e o limita incercam sa aram cu motosapa ii mai atarnam o remorcuta , mai impartasim o idee unu cu altu.... Nu?  Crde ma ca atunci cand dispui de multi bani si nu ai absolut toate cunostintele despre un utilaj o metoda de prelucrare, poti fi convins mai usor...

#1195
costinium6

costinium6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 22.01.2012
Stimabil domn unic635, nu am stalcit gramatica ci doar cateva cuvinte pentru a da o nota comica anumitor echipamente care chiar sunt comice. Cat despre tarani... nu cred ca un taran trebuie sa se simta jignit daca este categorisit taran, decat daca este denumit "taran prost", atunci are dreptul sa se inflameze si sa utilizeze ciomagul pentru rectificarea situatiei, pentru ca unii tarani chiar nu sunt prosti cum incearca cei de la vaxpopuli sa demonstreze.
Eu traiesc intr-un oras mare si ma consider taran, chiar daca am un statut superior fata de majoritatea concetatenilor (din punct de vedere tehnic).
Referitor la reclama mascata nu cred ca este cazul sa va agitati dumneavoastra, intrucat am specificat un model nu o marca sau producator si chiar daca modelul sapei face trimiteri la o anumita marca sau producator aceasta fiind ROMANEASCA imi da dreptul sa o afisez, macar din bun simt. Adica dv tineti cu sufletul la limba noastra ROMANA dar vreti sa reclamati o reclama la o uzina ROMANEASCA. HARAM cum spun turcii.
Lasand la o parte ciondaneala caracteristica utilizatorilor de limba gresibila gramatical ma duc sa testez SAPALIGATOAREA  gresita gramatical.
Si ca o urare pentru tarani: sa fie porumbu cat frana de mana de la calu putere.

#1196
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
E bine ca ne am lamurit. Am incurcat eu pe aici niste useri, e un post sters mai sus, la acela bateam cu reclama, adica sa nu ne poarte grija ca nu ne manipuleaza nimeni. On topic revenind ,  aratura e pentru motoprasitoarele voinice, cu cele mititele facem cel mult concurenta mistretilor

#1197
costinium6

costinium6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 22.01.2012
As fi vrut sa postez o filmare la cum nu merge, se afunda in sol. problema este la sol nu la sapatoare. va trebui sa adaug un camion de balegar ca altfel raman cu o gradina desertica.

#1198
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Esti "copil mic", in sensul bun..., eu am incercat cu acele roti de cauciuc linga care am pus roti metalice pline cu beton + greutate de beton in bot si tot cu tractorul vecinilor ar, pur si simplu cea ce o sa reusesti sa faci/ari pina la urma cu motosapa nu o sa fie de loc aratura, cum spuneam am renuntat la a ara cu motosapa pentru ca e motosapa nu plug tractat si-n plus mi-ar lua o zi sa ar cea ce ar cu tractorul intr-o ora, plus oasele mele scapa ne tabacite, o sa aflii in curind ce inseamna asta..., sau altfel spus merge mult mai bine si mai rapid daca pur si simplu frezezi cu frezele din dotare.
  Alt "avantaj" la aratul cu tractorul e ca aratura o fac toamna iar primavara pamintul e "nisip" dar cu cocoase asa ca pun frezele la moto, carutul din dotare dupa ea, eu deasupra bineinteles si motivind catre nevasta indreptarea/discuirea terenului fac drifturi pe ogor cel putin o juma` de ora, "marfa".

#1199
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
As veni cu o noua idee... S-au mai aratat pe aici clipuri cu sistemul respectiv. Deci motosapa nu are aderenta, dar se poate folosi tot angrenajul alt fel. Motosapa in capul randului pe un suport  fixata bine in pamant si in loc de roti lant pe pinion si transmis la un alt pinion mai mare cu tambur  pe care este sufa de otel. Prin tragere se poate ara.  Ceva de genul...  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7ubve0k0-gY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1200
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postunic635, on 17 octombrie 2014 - 15:04, said:

...e un post sters mai sus, la acela bateam cu reclama, adica sa nu ne poarte grija ca nu ne manipuleaza nimeni...
De la mine a plecat neînțelegerea.
Butoanele în plus îmi folosesc și pentru a mai face curat și a nu lăsa idioțenii pe un topic unde discută oameni normali și cu bun simț.
Dacă vreți altă mostră de cultură de-a sudestului ( răposatu' PF5 ) îmi trimiteți PM.

@costinium6: atenție la limbaj, dacă se va mai simți vreun coleg inconfortabil, discutăm ca între țărani.

Discuții faine și musai ontopic să aveți !

#1201
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@Ciprian...vazusem acest clip si este important de specificat ca aratura este cel putin comparabila cu a unui tractoras.De asemenea este bine de specificat ca poate fi folosit un plug pt cal cu modificari minime.Singurul dezavantaj ar fi ca trebuie sa tragi singur plugul catre capatul opus troliului,insa ar avea avantajul ca poti intra cu plugul acolo unde nu ar avea loc nici cea mai mica motosapa...

#1202
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Asta ar fi singurul impediment. Trebuie manipulat de 2 persoane.  In schimb ca si adancime este ok. Nu o sa iasa ca la tractor dar in spatii mici unde nu poti baga un utilaj mare te poti descurca asa.

#1203
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am fost la fiare vechi, pe centura Bucurestiului, langa Carfour Militari si am cumparat cu 50 lei doua discuri de 42 cm.

Attached Files



#1204
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Din astea ai putea face ceva pt bilonat...daca nu ai altceva in proiect...

#1205
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Chiar asta doresc sa fac, un pic nedumerit sunt daca sa pun rulmenti vechi de Dacie sau sa fac lagr din teava de 1/4 ".
Ceva foto cu cine si-a facut, m-ar ajuta.

#1206
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Teava de 1/4?!...=6,3mm?!!
Eu as pune rulmenti de dacie daca as avea 4 buc sau minim teava de32 mm cu 20mm la interior si latimea lagarului de minim 4-5 cm.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PvHAKZkD-tk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iJuxKThG6DE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DYTL9qFWxkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gcom61, 18 October 2014 - 11:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate