Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Planuri de viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDix0, on 05 martie 2013 - 21:48, said:

Oricum, am mult timp sa ma gandesc. O sa vad ce mi se potriveste si daca se va schimba piata de munca in urmatorii ani.
Gandeste-te bine. Engleza o stiu multi. Peste/dupa ea se despart apele (limba e o conditie necesara dar nu suficienta).

Edited by neagu_laurentiu, 05 March 2013 - 22:14.


#20
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
nu prea o sa poti pleca la 18-19 ani, mai ales fara ajutorul parintilor. daca vrei neaparat sa faci asta, pana atunci deja trebuie sa ai strnsa o suma de bani sau sa obtii o bursa+ceva "student loan". cel mai bine e sa faci liceu+facultate aici, acolo sa pleci pentru master. cat despre meserii, vezi cum stai cu biologia/chimia/fizica/matematica/informatica. medici, ingineri, it-isti buni se cauta ORIUNDE. diplomele sunt doar formale, cel mai mult conteaza ce stii sa faci.

Edited by doctorwho, 05 March 2013 - 22:18.


#21
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013
Ce studii imi recomandati pentru o meserie bine platita? Precizez ca nu ma pricep la matematica (deci automat nici la informatica)

#22
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
mi'am mai amintit si de http://www.work-travel.ro/
Aia e metoda simpla de petrecut o vara pe acolo, insa nu o recomand decat in conditii de maxima disperare de a merge in SUA. Nu prea e o chestie cu care te poti da mare programul acela.

#23
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

View Postgeorge90, on 05 martie 2013 - 22:19, said:

mi'am mai amintit si de http://www.work-travel.ro/
Aia e metoda simpla de petrecut o vara pe acolo, insa nu o recomand decat in conditii de maxima disperare de a merge in SUA. Nu prea e o chestie cu care te poti da mare programul acela.
Ba eu zic ca e. Arata multa responsabilitate si un om care incearca sa isi petreaca verile intr-un mod constructiv.
Ce e gresit in asta?

#24
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View Postdoctorwho, on 05 martie 2013 - 22:17, said:

nu prea o sa poti pleca la 18-19 ani, mai ales fara ajutorul parintilor. daca vrei neaparat sa faci asta, pana atunci deja trebuie sa ai strnsa o suma de bani sau sa obtii o bursa+ceva "student loan". cel mai bine e sa faci liceu+facultate aici, acolo sa pleci pentru master. cat despre meserii, vezi cum stai cu biologia/chimia/fizica/matematica/informatica. medici, ingineri, it-isti buni se cauta ORIUNDE. diplomele sunt doar formale, cel mai mult conteaza ce stii sa faci.
Cam ce suma e necesara pentru inceput, pana imi gasesc un job?

View Postgeorge90, on 05 martie 2013 - 22:19, said:

mi'am mai amintit si de http://www.work-travel.ro/
Aia e metoda simpla de petrecut o vara pe acolo, insa nu o recomand decat in conditii de maxima disperare de a merge in SUA. Nu prea e o chestie cu care te poti da mare programul acela.
Da, cunosc oameni care au fost in America cu acest program. Dar de ce consideri ca doar in conditii de maxima disperare sa apelez la el? Iti gaseste si loc de munca si iti mai faci si experienta, mi se pare destul de avantajos.

#25
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

View PostDix0, on 05 martie 2013 - 22:23, said:

Cam ce suma e necesara pentru inceput, pana imi gasesc un job?

Cum crezi tu ca vei obtine viza?

#26
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View Postcatalina1, on 05 martie 2013 - 22:24, said:

Cum crezi tu ca vei obtine viza?
Nu stiu, voi incerca inca din liceu sa invat la un obiect foarte foarte bine, dar nu stiu ce mi s-ar potrivi sau daca sunt in stare(pt. bursa)...In orice caz, daca viitorul meu e in joc sunt dispus sa fac eforturi mari sau foarte mari.
La ce viza te referi?

Edited by Dix0, 05 March 2013 - 22:29.


#27
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Cam ce suma e necesara pentru inceput, pana imi gasesc un job?
depinde de "cost of living". daca ai studiile paltite prin ceva bursa, e recomandat sa vii minim cu suma necesara triaului pe 3-6 luni, asta insemnand 3000-4000$. suma variaza in functie de statul in care te afli, de cat de cheltuitor esti, de ce pretentii ai, etc. oricum, o sa fie relativ greu cu job+invatat+timp liber.

#28
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View Postdoctorwho, on 05 martie 2013 - 22:28, said:

depinde de "cost of living". daca ai studiile paltite prin ceva bursa, e recomandat sa vii minim cu suma necesara triaului pe 3-6 luni, asta insemnand 3000-4000$. suma variaza in functie de statul in care te afli, de cat de cheltuitor esti, de ce pretentii ai, etc. oricum, o sa fie relativ greu cu job+invatat+timp liber.
Sunt foarte economic, cat ar veni?

#29
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostDix0, on 05 martie 2013 - 22:23, said:

Da, cunosc oameni care au fost in America cu acest program. Dar de ce consideri ca doar in conditii de maxima disperare sa apelez la el? Iti gaseste si loc de munca si iti mai faci si experienta, mi se pare destul de avantajos.

am cunoscut si eu oameni care au fost cu programe din astea. Nu foarte indeaproape, dar destul de multi. Primul cuvant care imi vine in minte cand ma gandesc la lume plecata astfel e mediocritatea. Daca erau mai de doamne ajuta plecau si ei cu spam.spam sau altfel. Apoi disperarea. Nu m'as duce in SUA decat daca vine americanul cu contractul de munca la minim 80$/h sau cu stiu eu ce oferta de nerefuzat. E pur si simplu o chestie de demnitate. Nu iti iei zborul la prima adiere peste ocean. Fa asta si vei fi perceput ca atare in orice situatie ulterioara.

#30
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

View PostDix0, on 05 martie 2013 - 22:27, said:

Nu stiu, voi incerca inca din liceu sa invat la un obiect foarte foarte bine, dar nu stiu ce mi s-ar potrivi sau daca sunt in stare(pt. bursa)...In orice caz, daca viitorul meu e in joc sunt dispus sa fac eforturi mari sau foarte mari.
La ce viza te referi?
Viza ca sa poti intra in US. Viza ca sa poti lucra.

View Postgeorge90, on 05 martie 2013 - 22:31, said:

am cunoscut si eu oameni care au fost cu programe din astea. Nu foarte indeaproape, dar destul de multi. Primul cuvant care imi vine in minte cand ma gandesc la lume plecata astfel e mediocritatea. Daca erau mai de doamne ajuta plecau si ei cu spam.spam sau altfel. Apoi disperarea. Nu m'as duce in SUA decat daca vine americanul cu contractul de munca la minim 80$/h sau cu stiu eu ce oferta de nerefuzat. E pur si simplu o chestie de demnitate. Nu iti iei zborul la prima adiere peste ocean. Fa asta si vei fi perceput ca atare in orice situatie ulterioara.
Poate vorbim de lucruri diferite. Eu vorbesc aici de studenti care merg acolo pentru o vara, in vacanta.

Ultima fraza nu o inteleg.

Edited by catalina1, 05 March 2013 - 22:34.


#31
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

View PostDix0, on 05 martie 2013 - 22:31, said:

Sunt foarte economic, cat ar veni?
atunci cam aia-i suma, 3-4k $. trebuie sa te straduiesti sa obtii insa si viza, si asta-i destul de greu. politica fata de imigranti e din ce in ce mai rigida.

#32
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View Postcatalina1, on 05 martie 2013 - 22:33, said:

Viza ca sa poti intra in US. Viza ca sa poti lucra.

Nu m-am informat inca de vize in detaliu, doar de green card. Imi poti recomanda un site bun cu astfel de ghiduri>

View Postdoctorwho, on 05 martie 2013 - 22:37, said:

atunci cam aia-i suma, 3-4k $. trebuie sa te straduiesti sa obtii insa si viza, si asta-i destul de greu. politica fata de imigranti e din ce in ce mai rigida.
Ok, mersi.

Edited by Dix0, 05 March 2013 - 23:07.


#33
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

View PostDix0, on 05 martie 2013 - 23:05, said:

Nu m-am informat inca de vize in detaliu, doar de green card. Imi poti recomanda un site bun cu astfel de ghiduri>

Nu stiu. Eu am fost acolo la scoala, caz in care viza e o banalitate.

Edited by catalina1, 05 March 2013 - 23:51.


#34
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 29.04.2006

View PostDix0, on 05 martie 2013 - 22:23, said:

Da, cunosc oameni care au fost in America cu acest program. Dar de ce consideri ca doar in conditii de maxima disperare sa apelez la el? Iti gaseste si loc de munca si iti mai faci si experienta, mi se pare destul de avantajos.
http://www.huffingto...r_n_792354.html
http://www.nytimes.c....ewanted=1&_r=3
http://webcache.goog...n&ct=clnk&gl=ro

Edited by Zygoth, 06 March 2013 - 01:29.


#35
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011
Eu inteleg ca acolo problema e la firma de intermediere. Conceptul in sine e foarte misto.

Edited by catalina1, 06 March 2013 - 01:38.


#36
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostDix0, on 05 martie 2013 - 21:38, said:

1.Nu chiar, dar sunt dispus sa pierd timp ca sa ma informez. Despre green card m-am informat, si stiu si despre loteria vizelor.
2.inca nu m-am hotarat cu privire la meserie si nu stiu cu siguranta ce va fi...insa ma gandesc sa imi continui studiile acolo si sa continui cu o meserie stabila.
3.America si mentalitatea oamenilor de acolo ma atrage, acesta este unul dintre motivele principale + pot spune ca nu imi place deloc europa si mentalitatea/ comportamentul oamenilor de aici.
Nino, de ce crezi ca imi voi schimba perceptia despre lume? + Merita sa faci un liceu in Romania? Am auzit ca trebuie sa iei de la capat totul in America.
Mie imi place mult ce ai scris la punctul 3.
- Poti sa descri in 4 sau 5 fraze mentalitatea americanilor?
- Poti sa descri in 4 sau 5 fraze mentalitatea europenilor?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate