Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Planuri de viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
copilu', ia-ti un extensor, gantere, haltere etc. si baga mare! Poate ajungi givernator de california. Asa le spunem noi celor cu numere de CL...

#92
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

 KR_MAN, on 01 aprilie 2013 - 23:16, said:

copilu', ia-ti un extensor, gantere, haltere etc. si baga mare! Poate ajungi givernator de california. Asa le spunem noi celor cu numere de CL...

O sa imi cumpar cat de repede pot! Multumesc!

#93
navajo1

navajo1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2016
sal,sunt casatorit cu cetatean american si am green card pe term nelimitat datorita vizei ir1 si as vrea sa stiu cand e oportun sa divortez si cum!

#94
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Permanent rezident cu sau fără condiții? Când a fost întocmită căsătoria? De atunci ai locuit pe teritoriul Statelor Unite?

#95
Mehria

Mehria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.07.2016

 navajo1, on 07 iulie 2016 - 00:13, said:

sal,sunt casatorit cu cetatean american si am green card pe term nelimitat datorita vizei ir1 si as vrea sa stiu cand e oportun sa divortez si cum!

de ce vrei sa divortezi? nu te mai intelegi cu sotul tau?

#96
navajo1

navajo1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2016
casatoria a fost facuta in 2005 in Ro si green cardul e fara conditii,as vrea sa div dar sa stiu daca e oportun tinand cont de viza care o am si cand

#97
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Din cate știu, Greenwich cardul, chiar și necondiționat, este valabil 10 ani. Asta înseamnă că-și expiră la anul sau cel mai târziu în 2018. Ai fi putut face cerere de naturalizare încă de prin 2008.
Divorțat, fără cetățenie și fără să fi stat prea mult pe teritoriul SUA, nu prea ai de ce să-ți prelungească rezidenta.
Tine cont că ce ți-am răspuns se bazează mai mult pe presupuneri, că nu ai răspuns clar.
Când ți s-a eliberat GC conditional (primul)?

#98
navajo1

navajo1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2016
deci trebuie sa iti zic ceva,sunt casat din 2005,n am fost niciodata la sotie,in 2009 am decis s plec,am luat o viza k1 cu green card pe 2 ani conditionat,nici atunci n am plecat,iar astia,incredibil anul asta am fost s cer viza si mi au dat o iar doar ca n mai e k1 ci ir1 cu green card permanent adik pe 10 ani,voi pleca f curand si imi fac green card dar era interesant dk tot plec acolo cum si cand pot divorta,deci specific,inca n am fost in state,acum deabia ma duc,n am crezut ca voi mai primii viza pt ca n am trait cu sotia mea efectiv,am stat casatoriti si atit dar ei mi au dat a 2 viza

#99
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 navajo1, on 08 iulie 2016 - 22:55, said:

deci trebuie sa iti zic ceva,sunt casat din 2005,n am fost niciodata la sotie,in 2009 am decis s plec,am luat o viza k1 cu green card pe 2 ani conditionat,nici atunci n am plecat,iar astia,incredibil anul asta am fost s cer viza si mi au dat o iar doar ca n mai e k1 ci ir1 cu green card permanent adik pe 10 ani,voi pleca f curand si imi fac green card dar era interesant dk tot plec acolo cum si cand pot divorta,deci specific,inca n am fost in state,acum deabia ma duc,n am crezut ca voi mai primii viza pt ca n am trait cu sotia mea efectiv,am stat casatoriti si atit dar ei mi au dat a 2 viza
Nu înțeleg nimic. Ți-au dat viză sau green card?
După lege, USCIS îți dă (în cazul în care locuiești efectiv pe teritoriul Statelor Unite majoritatea timpului) un card de rezident permanent cu condiții (cu taxe de aproape 1000 de dolari). Cu 90 de zile înainte de expirarea GC condițional, se depune un alt dosar, cu taxa aferentă de vreo 500 de dolari, pentru ridicarea condițiilor. Dosarul ăsta este foarte consistent (100 de pagini sau mai mult) și demonstrează că relația cu USC (United States Citizen) este validă, continuă și pe teritoriul US. Înseamnă contract de închiriere, asigurări de sănătate, conturi bancare comune,  bunuri comune, facturi cu numele amândurora, fotografii, bilete de avion, rezervări de hotel, declarații sub jurământ de la doi martori și altele). Tu spui că te-ai dus pur și simplu la ambasadă și ăia ți-au dat GC fără condiții. Apoi spui că ți-ai dat viză. Multe lucruri nu se leagă, înțelegi tu?

Ca să fie confuzia completă, mentionezi viza K1, care este formă pentru logodnic, nu pentru soț/soție. Să treci direct de la viză de logodnic la statut de rezident permanent al US fără condiții este imposibil.

Apoi, de ce vrei să divorțezi? Adică înțeleg partea cu relația de formă, dar de ce te îngrijorează exact ce se întâmplă după divorț și ce relevanță are când divorțezi? Altfel spus, tu ce vrei să obții?

Edited by Cazimi, 09 July 2016 - 16:38.


#100
navajo1

navajo1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2016
deci cum ti am zis,m am casatorit in 2005 si  ea a aplicat pt mn in state,deabia in 2009 am mers sa iau viza pt ca intre timp ma razgandisem,kiar dk am luat viza k1 de logodnic sau emigrare,ei mi au zis ca voi primi green card pe 2 ani conditionat,dar eu am ramas in tara,intre timp din 2009 undeva in 2012 ea a aplicat din nou si in 2016 am luat a 2 viza ca sa plec acolo,deci eu n am green card dar in momentul cand iti dau viza,te anunta si ce fel de green card primesti.acum viza e diferita e ir1 si mi au zis ca ma asteapta un green card permanent,deci ca sa fie clar,acum merg 1 oara la ea,nu avem conturi comune,si altele,acum merg la ea si voi aplica pt social security si green card,ideea era dk poti s imi spui cand ar fi oportun sa divortez...si evident simplu ca sa n am probl cu green cardul.sta am vrut sa stiu si imi cer scuze pt confuzie:)

sa iti mai zic ca dupa ce a reaplicat ea a 2 oara,mi au cerut acte in plus,dovezi de casatorie,poze si alte nebunii,pt ca a durat vreo 2 ani si ceva,de asta acum am primit viza ir1,pt ca am facut dovada ca eu desi nu am trait cu ea in State toata perioada casatoriei,am intretinut relatia si din motive temeinice,nu am putut merge sa am o familie cu ea acolo pina acum

#101
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 navajo1, on 09 iulie 2016 - 22:49, said:

deci eu n am green card dar in momentul cand iti dau viza,te anunta si ce fel de green card primesti.acum viza e diferita e ir1 si mi au zis ca ma asteapta un green card permanent,
Mie mi se pare că ceea ce ați făcut voi este o încălcare grosolană a legii, mai ales din partea ei. Dar asta e problema voastră.
Ceea ce încerc eu să înțeleg este care e ideea cu divorțul.

Întrebi când este oportun să divorțezi. Ca să... ce? Spune clar ce vrei să faci, că nimic nu este subînțeles.

(De exemplu, ca să stai în România, poți divorța oricând, iar asta nu afectează în vreun fel șederea ta în România).

Edited by Cazimi, 10 July 2016 - 16:41.


#102
navajo1

navajo1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2016
vad ca ai un punct de vedere f legalist de parca te platesc americanii sa evaluezi situatiile unuia sau altuia...sau esti cetatean american?nici unul din noi nu a incalcat vreo lege americana sau romaneasca!!si trebuie s iti fie clar,pt ca putem sta cat vrem noi casatoriti,asta n contravine nimanui,e viata noastra!eu am intrebat f clar ceva si atit,restul n mai conteaza,americanii mi au dat viza a 2 oara tocmai din motivul ca nu am incalcat nici o lege!dk vreau sa divortez e pt ca vreau sa raman in State singur si fara s am probl cu green cardul...culmea e ca 80% din cei care se casatoresc cu americani,o fac pt acte si ambasada stie asta cum si tu stii asta si ma mir ca spui ca r fi o incalcare a legii,e putin pueril sau naiv

Edited by navajo1, 10 July 2016 - 16:38.


#103
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Dacă o să cauți legile, o să înțelegi și care sunt condițiile pe care nu le-ați îndeplinit, ca să te lămurești de ce am am făcut aluziile la ilegalități.

Ca să rămâi în State, ar trebui să depui actele pentru naturalizare, adică pentru obținerea cetățeniei.
Vezi mai jos condițiile

https://www.uscis.go...ses-us-citizens

#104
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Iată unul dintre motivele pentru care am afirmat că statutul de rezident permanent este, în cazul tău, la limita legii în cel mai fericit caz, dacă nu cumva de-a dreptul ilegal

Quote

Extended absences outside of the U.S. may disrupt an applicant’s continuous residence.
Absences of more than six months but less than one year may disrupt an applicant’s continuous residence unless the applicant can prove otherwise, (see legal basis, see policy manual)
Absences in excess of one year or more may disrupt an applicant’s continuous residence, (see legal basis, see policy manual)
(Sursa)

Acuma, pe bune, cum să fii rezident al unei țări, când n-ai călcat niciodată în țara respectivă?

#105
navajo1

navajo1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2016
ceea ce ai trimis tu mai sus e valabil cand ai mers in state si ti au dat green cardul si apoi pleci si lipsesti mai mult decat prevede legea,asa este,dar eu inca nu sunt rezident ,deabia acum o sa plec sa aplic pt green card conforrm statutului care mi l da casatoria,iar pt ca sn casatorit din 2005,imi dau green card pe 10 ani,intelegi?observ ca ai niste lacune,n le poti stii pe toate,doar sa fi avocat...deci cand esti rezident si pleci din state mai mult decat iti permite legea,atunci poate sa iti retraga rezidenta

#106
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 navajo1, on 10 iulie 2016 - 23:07, said:

ceea ce ai trimis tu mai sus e valabil cand ai mers in state si ti au dat green cardul si apoi pleci si lipsesti mai mult decat prevede legea,asa este,dar eu inca nu sunt rezident ,deabia acum o sa plec sa aplic pt green card conforrm statutului care mi l da casatoria,iar pt ca sn casatorit din 2005,imi dau green card pe 10 ani,intelegi?observ ca ai niste lacune,n le poti stii pe toate,doar sa fi avocat...deci cand esti rezident si pleci din state mai mult decat iti permite legea,atunci poate sa iti retraga rezidenta
Îmi pare rău că încercările mele de a afla și înțelege care este de fapt situația ta te-au iritat atât de tare încât ai trecut la insulte. Întrebările pe care ți le-am pus eu, cu bune intenții, ți le vor pune autoritățile americane (și multe altele), încă de pe aeroport unde vei fi la discreția ofițerului de imigrații, care va hotărî dacă ai sau nu dreptul de a intra pe teritoriul Statelor Unite.

Ai putea să angajezi un avocat sau, dacă 4-5000 de dolari ți se pare mult, poti afla absolut toate informațiile care te interesează pe siteul Serviciilor de imigrație:

https://www.uscis.gov

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate