Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Planuri de viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013
Salut,
Momentan am 15 ani, si sunt in clasa a-8-a. Am competente deosebite la engleza, daca ar fi sa imi dau o nota ar fi 9/10 in general, 9,90 in comunicare(aproximativ), iar pe viitor(la 18,19 ani) ma gandesc sa emigrez singur in America. As avea nevoie de sfaturi, ce as putea face in momentul de fata pentru a usura acest ''proces'' ce va avea loc in viitor, avand in vedere ca nu voi dispune de ajutorul parintilor? Cum e viata America? Orice sfaturi sunt binevenite atata timp cat nu sunt jignitoare! Si va rog, nu fiti agili la judecat...si ce ca ma intereseaza la 15 ani astfel de lucruri? Varsta nu e mereu factorul care determina modul de gandire!

#2
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
pai tu te gandesti sa pleci in america de capul tau,numai pentru faptul ca stii bine engleza?

acolo se strang banii cu grebla,cand ajungi acolo trimite-mi si mie ceva

#3
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

 gabriel1981, on 05 martie 2013 - 21:19, said:

pai tu te gandesti sa pleci in america de capul tau,numai pentru faptul ca stii bine engleza?

acolo se strang banii cu grebla,cand ajungi acolo trimite-mi si mie ceva

Am spus cumva asta...? Am impartasit acea informatie doar ca sa fie luata in calcul ca si un avantaj.

#4
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Nu e neaparat rau ca te gandesti inca de pe acum la chestii din astea.
Esti familiarizat cu vizele de emigrare? (H1B, H2B etc)? Pentru ca din cate stiu prin US nu ajungi asa de usor :\ e cam full pe acolo, intereseaza-te si de loteria vizelor si alte minuni..
Te duci doar pentru ca stii engleza sau ai in cap si o meserie pe care vrei sa o faci?
De ce ai eliminat alte destinatii gen Canada, Australia sau chiar undeva prin Europa...?
Bafta oricum, dar pana sa te gandesti la plecat mai este ceva timp de trecut Posted Image

Edited by alexandru_viorel, 05 March 2013 - 21:29.


#5
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Parerea mea este sa mergi in continuare pe aprofundarea englezei , care te poate ajuta ,de exemplu sa studiezi informatica, este de viitor si la noi , si in S.U.A.
Intre timp, nu se stie ce va mai apare,se vor schimba multe lucruri, ai sa vezi, si tu iti vei schimba perceptia despre lume.

#6
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

 nino852, on 05 martie 2013 - 21:31, said:

si tu iti vei schimba perceptia despre lume.
+1.

+ ca nu stiu cat de relevante sunt informatiile care ti le dam noi acuma peste vreo 5-10 ani cand vei putea emigra...

#7
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

 alexandru_viorel, on 05 martie 2013 - 21:28, said:

Esti familiarizat cu vizele de emigrare? (H1B, H2B etc)? Pentru ca din cate stiu prin US nu ajungi asa de usor :\ e cam full pe acolo, intereseaza-te si de loteria vizelor si alte minuni..
1.Nu chiar, dar sunt dispus sa pierd timp ca sa ma informez. Despre green card m-am informat, si stiu si despre loteria vizelor.
2.inca nu m-am hotarat cu privire la meserie si nu stiu cu siguranta ce va fi...insa ma gandesc sa imi continui studiile acolo si sa continui cu o meserie stabila.
3.America si mentalitatea oamenilor de acolo ma atrage, acesta este unul dintre motivele principale + pot spune ca nu imi place deloc europa si mentalitatea/ comportamentul oamenilor de aici.
Nino, de ce crezi ca imi voi schimba perceptia despre lume? + Merita sa faci un liceu in Romania? Am auzit ca trebuie sa iei de la capat totul in America

Edited by Dix0, 05 March 2013 - 21:41.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 Dix0, on 05 martie 2013 - 21:38, said:

2.inca nu m-am hotarat cu privire la meserie si nu stiu cu siguranta ce va fi...insa ma gandesc sa imi continui studiile acolo si sa continui cu o meserie stabila.
Acolo te duci cu meseria-n cap. Nu acolo o inveti.

#9
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

 Dix0, on 05 martie 2013 - 21:38, said:

Merita sa faci un liceu in Romania? Am auzit ca trebuie sa iei de la capat totul in America
:)? Liceul e cam musai sa-l termini aici, plus ca ai zis ca parintii tai nu te pot ajuta.
Despre facultate e discutabil, dar oricum te-ai interesat cat costa doar 1 an de studiu acolo fara chirie&stuff?

#10
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

 Dix0, on 05 martie 2013 - 21:12, said:

Salut,
Momentan am 15 ani, si sunt in clasa a-8-a. Am competente deosebite la engleza, daca ar fi sa imi dau o nota ar fi 9/10 in general, 9,90 in comunicare(aproximativ), iar pe viitor(la 18,19 ani) ma gandesc sa emigrez singur in America.
Habla espanol? - nu de alta, dar prin California sau Florida poti sa traiesti toata viata fara sa scoti nici macar o vorba in engleza. La Los Angeles sau Miami, vorbitorii de spaniola lucreaza in orice spital, la ghiseele bancilor, in magazine, scoli, politie, armata etc. - iar daca dai ochii la miezul noptii cu o gasca de portoricani sau dominicani din New York e preferabil sa le raspunzi in spaniola, nu in engleza.

 Dix0, on 05 martie 2013 - 21:38, said:

Nino, de ce crezi ca imi voi schimba perceptia despre lume? + Merita sa faci un liceu in Romania? Am auzit ca trebuie sa iei de la capat totul in America
Altii fac doar facultatea acolo si se descurca perfect. Daca inveti bine la liceu in Romania si pe urma obtii o bursa universitara in SUA, te-ai aranjat pe viata.

#11
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

 neagu_laurentiu, on 05 martie 2013 - 21:41, said:

Acolo te duci cu meseria-n cap. Nu acolo o inveti.
Oricum, am mult timp sa ma gandesc. O sa vad ce mi se potriveste si daca se va schimba piata de munca in urmatorii ani.

 alexandru_viorel, on 05 martie 2013 - 21:41, said:

Posted Image? Liceul e cam musai sa-l termini aici, plus ca ai zis ca parintii tai nu te pot ajuta.
Despre facultate e discutabil, dar oricum te-ai interesat cat costa doar 1 an de studiu acolo fara chirie&stuff?
Da, m-am informat cat costa, si avand in vedere salariile considerate ''mici'' sau ''medii'' nu mi s-a parut chiar foarte scump(dar destul de scump totusi) Si intradevar, am nevoie de liceu pentru a participa la loteria vizelor.

 pletosu, on 05 martie 2013 - 21:42, said:

Habla espanol? - nu de alta, dar prin California sau Florida poti sa traiesti toata viata fara sa scoti nici macar o vorba in engleza. La Los Angeles sau Miami, vorbitorii de spaniola lucreaza in orice spital, la ghiseele bancilor, in magazine, scoli, politie, armata etc. - iar daca dai ochii la miezul noptii cu o gasca de portoricani sau dominicani din New York e preferabil sa le raspunzi in spaniola, nu in engleza.


Altii fac doar facultatea acolo si se descurca perfect. Daca inveti bine la liceu in Romania si pe urma obtii o bursa universitara in SUA, te-ai aranjat pe viata.
Chiar nu stiu nimic in Spaniola, singurele limbi in care excelez sunt engleza si romana

Edited by Dix0, 05 March 2013 - 21:49.


#12
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 Dix0, on 05 martie 2013 - 21:38, said:


Nino, de ce crezi ca imi voi schimba perceptia despre lume? + Merita sa faci un liceu in Romania? Am auzit ca trebuie sa iei de la capat totul in America
Pentru ca asa este normal, ne schimbam in fiecare zi biologic si intelectual, ca sa nu mai spun de evenimentele zilnice care-ti pot schimba/marca viata intr-o secunda.
Ideal ar fi sa pleci acolo cu o calificare intr-un domeniu, eventual cu facultate, viata nu e usoara mai ales daca nu mizezi pe suport financiar de la parinti.
In privinta liceului, e greu de spus, sunt diferente mari de la un liceu la altul,depinde si de profesori,sunt destule exemple de copii care au ajuns departe cu liceu de Romania.
Din ce am inteles de la prieteni care au fost in state, se dau niste examene de echivalare.

#13
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

 nino852, on 05 martie 2013 - 21:54, said:

Pentru ca asa este normal, ne schimbam in fiecare zi biologic si intelectual, ca sa nu mai spun de evenimentele zilnice care-ti pot schimba/marca viata intr-o secunda.
Ideal ar fi sa pleci acolo cu o calificare intr-un domeniu, eventual cu facultate, viata nu e usoara mai ales daca nu mizezi pe suport financiar de la parinti.
In privinta liceului, e greu de spus, sunt diferente mari de la un liceu la altul,depinde si de profesori,sunt destule exemple de copii care au ajuns departe cu liceu de Romania.
Din ce am inteles de la prieteni care au fost in state, se dau niste examene de echivalare.

Ok, am gresit acolo faza cu liceul, dar sunt sigur ca am vazut undeva scris ca facultatea facuta in Romania nu este valabila in America. Atunci de ce as face o facultate in tara? Inteleg ca probabil ar fi mai usor de invatat dupa, dar totusi...
PS: Imi pare rau daca va enerveaza intrebarile mele.

Edited by Dix0, 05 March 2013 - 21:59.


#14
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 21.04.2011
Esti extraordinar de bun la vreo materie?
Daca da, te duci la olimpiada, ai rezultate excelente si apoi ai sanse sa primesti o bursa de studii pentru facultate.
Daca nu, faci o facultate in Romania, lupti pentru note bune si pleci acolo cu master. Se dau burse infinit mai usor decat la undergrad.

#15
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 Dix0, on 05 martie 2013 - 21:28, said:

Am spus cumva asta...? Am impartasit acea informatie doar ca sa fie luata in calcul ca si un avantaj.

acea informatie nu reprezinta nici un fel de avantaj. Daca nu ai fi stiut la 15 ani macar engleza, la nivel conversational, atunci da, ar fi fost un dezavantaj *major* si te'am fir trimis noi frumusel sa deschizi ochii in jur. Dar cum o stii, banueisc ca te tii de carte. Pana la 18 ani vei stii si in ce directie o apuci cu studiile superioare, iar sansa ta de a te plimba la varsta asta frumoasa la care dorul de duca e la apogeu este sa iti faci studiile superioare acolo. Daca nu stai bine cu banii, le faci cu o bursa. Asadar, burta pe carte si te apuci de cochetat cu diverse programe de bursa. Daca iti iese vei avea o experienta de invidiat. Spor!

PS parca asa tin si eu minte de pe vremea cand eram cu dor de duca - era mai usor la master pt plecat in SUA.

Edited by george90, 05 March 2013 - 22:05.


#16
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

 catalina1, on 05 martie 2013 - 22:01, said:

Esti extraordinar de bun la vreo materie?
Daca da, te duci la olimpiada, ai rezultate excelente si apoi ai sanse sa primesti o bursa de studii pentru facultate.
Daca nu, faci o facultate in Romania, lupti pentru note bune si pleci acolo cu master. Se dau burse infinit mai usor decat la undergrad.

Nu, nu pot spune ca sunt...
S-ar putea ca ceea ce am citit sa nu fie adevarat (ca studiile din Romania nu se aplica in America)? Sau doar pentru burse?

#17
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 21.04.2011
Dar ce materii iti plac?

In mediul academic sunt recunoscute diplomele (la nivel de undergrad, mai departe nu stiu).
In mediul privat habar nu am cum sta treaba. Cred ca oficial le recunosc, dar nu dau doi bani pe ele.

Edited by catalina1, 05 March 2013 - 22:07.


#18
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

 george90, on 05 martie 2013 - 22:02, said:

acea informatie nu reprezinta nici un fel de avantaj. Daca nu ai fi stiut la 15 ani macar engleza, la nivel conversational, atunci da, ar fi fost un dezavantaj *major* si te'am fir trimis noi frumusel sa deschizi ochii in jur. Dar cum o stii, banueisc ca te tii de carte. Pana la 18 ani vei stii si in ce directie o apuci cu studiile superioare, iar sansa ta de a te plimba la varsta asta frumoasa la care dorul de duca e la apogeu este sa iti faci studiile superioare acolo. Daca nu stai bine cu banii, le faci cu o bursa. Asadar, burta pe carte si te apuci de cochetat cu diverse programe de bursa. Daca iti iese vei avea o experienta de invidiat. Spor!

PS parca asa tin si eu minte de pe vremea cand eram cu dor de duca - era mai usor la master pt plecat in SUA.
Bursele se obtin destul de greu iar eu nu pot sa spun ca sunt un ''geniu'' in ceva.

Edited by Dix0, 05 March 2013 - 22:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate