Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Planuri de viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006
Sau sa descrii.

Despre mentalitatea asta e vorba?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AtyKofFih8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G63FEamhpA0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tOjqj9-_26k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mKKKgua7wQk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C6r1IcY1pv0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View PostZygoth, on 06 martie 2013 - 03:25, said:

Sau sa descrii.

Despre mentalitatea asta e vorba?





Nu cred ca este corect sa cataloghezi atat de multi oameni pe baza a catorva ''boabe acre''...dar ca sa vezi ca si la noi sunt N cazuri de acest gen...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MV7exykqvbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



View Postpoadol, on 06 martie 2013 - 01:57, said:

Mie imi place mult ce ai scris la punctul 3.
- Poti sa descri in 4 sau 5 fraze mentalitatea americanilor?
- Poti sa descri in 4 sau 5 fraze mentalitatea europenilor?
Pai, 95% din ce tine de mentalitate, sunt diferente uriase...

View PostZygoth, on 06 martie 2013 - 01:26, said:

O persoana care a vizitat SUA cu acest program nu a avut probleme deloc, nu inteleg de ce acelor studenti li s-a intamplat asa...

Edited by Dix0, 06 March 2013 - 16:26.


#39
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostDix0, on 06 martie 2013 - 16:22, said:

Pai, 95% din ce tine de mentalitate, sunt diferente uriase...
Si descrierile unde sunt?
Descrie in 4 sau 5 fraze diferentele uriase de mentalitate americani vs romani, numai daca vrei.
@'Zygoth' multumesc de corectare. :)

#40
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013
1.Europa -  interdependenta, America - independenta
2.Majoritatea romanilor sunt involuati intelectual, americanii nu atat de mult.
3.Americanii accepta orice fel de oameni(majoritatea) indiferent de sex, religie, orientare sexuala, culoare, aspect - in timp ce europenii tind sa arunce cu etichetele pe care le folosesc din plin si la orice ocazie.
4.Cei din Europa nu au asteptari la fel de mari ca cei din SUA si se multumesc cu putin, pe cand americanii mereu vor mai mult - dupa parerea mea, o caracteristica pozitiva
Asta, si inca ogramada de lucruri.

Edited by Dix0, 06 March 2013 - 17:52.


#41
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostDix0, on 06 martie 2013 - 17:38, said:

1.Europa -  interdependenta, America - independenta
2.Majoritatea romanilor sunt involuati intelectual, americanii nu atat de mult.
3.Americanii accepta orice fel de oameni(majoritatea) indiferent de sex, religie, orientare sexuala, culoare, aspect - in timp ce europenii tind sa arunce cu etichetele pe care le folosesc din plin si la orice ocazie.
4.Cei din Europa nu au asteptari la fel de mari ca cei din SUA si se multumesc cu putin, pe cand americanii mereu vor mai mult - dupa parerea mea, o caracteristica pozitiva
Asta, si inca o gramada de lucruri.
1. Europa -  interdependenta = ?, America - independenta = ?
2. Cati americani cunosti personal?
3. Americani. Intr-adevar interesant. Europeni. Doare rau o eticheta din astea puse de europeni?
4. Ce inseamna au asteptari mari si se multumesc cu putin? (la europeni) Da un exemplu daca este mai greu de explicat.
5. Totusi: "aşa-numitul efect Flynn ne oferă, dimpotrivă, imaginea - reconfortantă, zic eu - a unei omeniri din ce în ce mai inteligente, cel puţin în raport cu modul în care definim şi evaluăm astăzi inteligenţa."

Edited by poadol, 06 March 2013 - 22:38.


#42
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View Postpoadol, on 06 martie 2013 - 22:34, said:

1. Europa -  interdependenta = ?, America - independenta = ?
2. Cati americani cunosti personal?
3. Americani. Intr-adevar interesant. Europeni. Doare rau o eticheta din astea puse de europeni?
4. Ce inseamna au asteptari mari si se multumesc cu putin? (la europeni) Da un exemplu daca este mai greu de explicat.
5. Totusi: "aşa-numitul efect Flynn ne oferă, dimpotrivă, imaginea - reconfortantă, zic eu - a unei omeniri din ce în ce mai inteligente, cel puţin în raport cu modul în care definim şi evaluăm astăzi inteligenţa."

1.Da...
2.Americani nu tare multi, dar Romani ogramada.
3.Nu doare deloc, e doar foarte nefondata, si ei se ghideaza mereu dupa aceste etichete. Pentru unii pot spune ca doare, pe mine nu ma afecteaza astfel de lucruri.
4.''nu au asteptari la fel de mari ca cei din SUA si se multumesc cu putin''. Se multumesc cu putin, adica au un loc de munca foarte prost platit si cu multa munca si ei cu atat se multumesc.

Edited by Dix0, 07 March 2013 - 16:46.


#43
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
1. Ce intelegi prin: Europa -  interdependenta = ?, America - independenta = ?
2. Rau foarte rau daca ai reusit sa-ti formezi o opinie cunoscand atat de putini.
4. Pana acuma te-ai uitat intr-o anumita directie, acuma este necesar sa schimbi directia sa descoperi si sa privesti pe cei care vor mai mult si fac ceea ce trebuie pentru a "da" mai mult si a avea mai mult, exista dar se pare ca nu i-ai descoperit inca (este mai dificil, dar daca vrei cu adevarat poti).
Pentru a obtine mai mult trebuie sa inveti sa daruiesti (este un fel de a darui mai special),
desi multi cred despre ei ca sunt darnici in realitate sunt exact opusul si acesta este unul dintre motivele pentru care obtin atat de putin.

Edited by poadol, 07 March 2013 - 17:45.


#44
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View Postpoadol, on 07 martie 2013 - 17:39, said:

1. Ce intelegi prin: Europa -  interdependenta = ?, America - independenta = ?
2. Rau foarte rau daca ai reusit sa-ti formezi o opinie cunoscand atat de putini.
4. Pana acuma te-ai uitat intr-o anumita directie, acuma este necesar sa schimbi directia sa descoperi si sa privesti pe cei care vor mai mult si fac ceea ce trebuie pentru a "da" mai mult si a avea mai mult, exista dar se pare ca nu i-ai descoperit inca (este mai dificil, dar daca vrei cu adevarat poti).
Pentru a obtine mai mult trebuie sa inveti sa daruiesti (este un fel de a darui mai special),
desi multi cred despre ei ca sunt darnici in realitate sunt exact opusul si acesta este unul dintre motivele pentru care obtin atat de putin.

1.INTERDEPENDÉNȚĂ s. f. Legătură și condiționare reciprocă între lucruri, fenomene, procese et
Independent Care nu depinde de cineva sau de ceva; (despre un popor, un stat) care se bucură de independență, liber
Am ales ce se potriveste cel mai bine in acest caz (dex)
4.Nu inteleg de ce sustii atat de mult Europa...oricum e de admirat ca iti iubesti atat de mult continentul!

Edited by Dix0, 07 March 2013 - 22:16.


#45
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
1. Definitia o cunosc. Vroiam "sa vad" exemple cu cuvintele tale de interdependenta in Europa (daca il vezi ca pe un lucru bun sau rau si de ce)
si exemple cu cuvintele tale de independenta in America (este un lucru bun sau rau si de ce).
4. Ti-am aratat doar ca ar fi cazul sa-ti "largesti orizonturile" prin: "Pana acuma te-ai uitat intr-o anumita directie". In ceea ce ma priveste este bine oriunde in lume, cu toate ca am un defect major "ma adaptez mai incetisor" :).

#46
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View Postpoadol, on 07 martie 2013 - 22:42, said:

1. Definitia o cunosc. Vroiam "sa vad" exemple cu cuvintele tale de interdependenta in Europa (daca il vezi ca pe un lucru bun sau rau si de ce)
si exemple cu cuvintele tale de independenta in America (este un lucru bun sau rau si de ce).
4. Ti-am aratat doar ca ar fi cazul sa-ti "largesti orizonturile" prin: "Pana acuma te-ai uitat intr-o anumita directie". In ceea ce ma priveste este bine oriunde in lume, cu toate ca am un defect major "ma adaptez mai incetisor" Posted Image.

View Postpoadol, on 07 martie 2013 - 22:42, said:

1. Definitia o cunosc. Vroiam "sa vad" exemple cu cuvintele tale de interdependenta in Europa (daca il vezi ca pe un lucru bun sau rau si de ce)
si exemple cu cuvintele tale de independenta in America (este un lucru bun sau rau si de ce).
4. Ti-am aratat doar ca ar fi cazul sa-ti "largesti orizonturile" prin: "Pana acuma te-ai uitat intr-o anumita directie". In ceea ce ma priveste este bine oriunde in lume, cu toate ca am un defect major "ma adaptez mai incetisor" Posted Image.

1.Cam asta ar fi cuvintele mele si daca as explica fara dex.
4.Cum adica oriunde in lume? Fiecare regiune are propriile traditii, mod de comportare, mentalitate, etc. De ce ai sta intr-o zona unde maxim 10% ti-ai dori sa-ti fie prieteni/ cunostinte/ angajatori, etc daca altundeva 90% sunt asa?

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDix0, on 08 martie 2013 - 17:26, said:

De ce ai sta intr-o zona unde maxim 10% ti-ai dori sa-ti fie prieteni/ cunostinte/ angajatori, etc daca altundeva 90% sunt asa?
Da-o incolo de statistica. La varsta ta strica mintea.
Vezi cu meseria aia ce faci si lasa teoria deoparte.

Edited by neagu_laurentiu, 08 March 2013 - 17:32.


#48
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostDix0, on 08 martie 2013 - 17:26, said:

1.Cam asta ar fi cuvintele mele si daca as explica fara dex.
4.Cum adica oriunde in lume? Fiecare regiune are propriile traditii, mod de comportare, mentalitate, etc. De ce ai sta intr-o zona unde maxim 10% ti-ai dori sa-ti fie prieteni/ cunostinte/ angajatori, etc daca altundeva 90% sunt asa?
1. Bun. Acuma explica fara Dex, prin exemple pentru Europa si pentru America. Daca nu reusesti nu-i nimic grav, inseamna ca mai ai de invatat.
4. Simplu te adaptezi tu la obiceiurile locale, nicidecum oamenii locurilor respective la obiceiurile tale. Prieteni/ cunostinte/ eventual angajatori ii faci sau ii gasesti si daca 1% ar dori acest lucru, ajunge ca restul sa nu-ti fie de-a dreptul ostili, pentru ca atunci trebuie sa fi prost ca sa mergi in zona respectiva sau sa ai interese sau afaceri care sa merite eforturile si riscurile asumate.
5. Vrei sa mergi in America, esti sigur 100% ca nimeresti intr-o comunitate care te va accepta fara rezerve?

#49
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View Postneagu_laurentiu, on 08 martie 2013 - 17:31, said:

Da-o incolo de statistica. La varsta ta strica mintea.
Vezi cu meseria aia ce faci si lasa teoria deoparte.
E mai mult o statistica aproximata.

View Postpoadol, on 08 martie 2013 - 18:13, said:

1. Bun. Acuma explica fara Dex, prin exemple pentru Europa si pentru America. Daca nu reusesti nu-i nimic grav, inseamna ca mai ai de invatat.
4. Simplu te adaptezi tu la obiceiurile locale, nicidecum oamenii locurilor respective la obiceiurile tale. Prieteni/ cunostinte/ eventual angajatori ii faci sau ii gasesti si daca 1% ar dori acest lucru, ajunge ca restul sa nu-ti fie de-a dreptul ostili, pentru ca atunci trebuie sa fi prost ca sa mergi in zona respectiva sau sa ai interese sau afaceri care sa merite eforturile si riscurile asumate.
5. Vrei sa mergi in America, esti sigur 100% ca nimeresti intr-o comunitate care te va accepta fara rezerve?

1.Ce rost are sa explic daca va iesi la fel ca in dex...?
4.Faza e ca nu mi se potriveste asa ceva.
5.Nu, insa sansele sunt si in cel mai rau caz  mai mari decat in Romania, parerea mea.

#50
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
1. Simplu, inseamna ca mai ai multe de invatat.
4. Invata, la inceput este mai greu, dupa aceea devine obisnuinta.
5. In teorie da, in practica cine poate sti?

#51
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View Postpoadol, on 09 martie 2013 - 06:07, said:

1. Simplu, inseamna ca mai ai multe de invatat.
4. Invata, la inceput este mai greu, dupa aceea devine obisnuinta.
5. In teorie da, in practica cine poate sti?

1.Concluzii pripite. :)
4....
5.Din exemplele altora iti poti da seama...

#52
caliux

caliux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 04.02.2010
Te uiti prea mult la filme, daca nu iesi un inginer, doctor sau ceva foarte bun nu ai nici o sansa. O sa ajungi in america si faci pe taximetristul sau alte job-uri de inculti. Majoritatea oamenilor care pleaca in america si traiesc bine acolo sunt oameni care stiu o meserie foarte bine. Toti visam sa plecam in america pentru a ne trai visul american care se poate termina destul de prost, dar de ce nu iti traiesti visul american in romania? De prosti dai peste tot nu este nici o problema.
Mai bine invata matematica si nu mai pierde timpul cu vise greu de realizat. Apropo poate nu ma crezi dar docotori buni de la noi, poate tu ai zice ca nu stiu matematica, dar multi dintre ei puteau termina cu usurinta poli. Daca daca stii mate poti invata orice, pana ca si engleza e un fel de matematica cu reguli, metode si formule. Bafta si invata pentru examenul national!

#53
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View Postcaliux, on 09 martie 2013 - 11:48, said:

Te uiti prea mult la filme, daca nu iesi un inginer, doctor sau ceva foarte bun nu ai nici o sansa. O sa ajungi in america si faci pe taximetristul sau alte job-uri de inculti. Majoritatea oamenilor care pleaca in america si traiesc bine acolo sunt oameni care stiu o meserie foarte bine. Toti visam sa plecam in america pentru a ne trai visul american care se poate termina destul de prost, dar de ce nu iti traiesti visul american in romania? De prosti dai peste tot nu este nici o problema.
Mai bine invata matematica si nu mai pierde timpul cu vise greu de realizat. Apropo poate nu ma crezi dar docotori buni de la noi, poate tu ai zice ca nu stiu matematica, dar multi dintre ei puteau termina cu usurinta poli. Daca daca stii mate poti invata orice, pana ca si engleza e un fel de matematica cu reguli, metode si formule. Bafta si invata pentru examenul national!

Din pacate nu sunt talentat la matematica, pot chiar spune ca nu imi place deloc acest obiect (nici note prea mari nu am la mate). De ce? Fiindca 90% din ce inveti e total inutil in viata de zi cu zi, la gasirea unui serviciu, etc. Aia o folosesti doar la examene, dupa care, in maxim 5 ani exista o posibilitate foarte ridicata sa uiti totul si sa nu mai tii nimic minte din matematica(daca nu se foloseste la nimic...). Ok, inteleg ca iti dezvolta gandirea, dar exista obiecte folositoare care ti-o dezvolta intr-un mod constructiv, nu prin probleme care numai la scoala/liceu le faci...
In orice caz, cum ai putea sa-ti traiesti visul american in Romania, unde conditiile sunt apropiate de cele din Africa (o mica exagerare)? Cum se poate ca in America un constructor sa castige la fel de mult ca un avocat in Romania? (am vazut cazuri reale)

Edited by Dix0, 09 March 2013 - 14:27.


#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDix0, on 09 martie 2013 - 14:26, said:

Din pacate nu sunt talentat la matematica, pot chiar spune ca nu imi place deloc acest obiect (nici note prea mari nu am la mate).
Atunci e posibil sa traiesti visul american printr-o lumina nevaforabila. De cate meserii bazate pe stiinte umaniste au americanii nevoie din exterior ?

View PostDix0, on 09 martie 2013 - 14:26, said:

Fiindca 90% din ce inveti e total inutil in viata de zi cu zi, la gasirea unui serviciu, etc.
Nu poti judeca obiectiv tinand cont de prima afirmatie.

View PostDix0, on 09 martie 2013 - 14:26, said:

cum ai putea sa-ti traiesti visul american in Romania, unde conditiile sunt apropiate de cele din Africa (o mica exagerare)?
Sunt meserii/activitati ce-ti pot aduce o bunastare materiala si spirituala acceptabila si aici.

View PostDix0, on 09 martie 2013 - 14:26, said:

Cum se poate ca in America un constructor sa castige la fel de mult ca un avocat in Romania?
Compara cu un avocat de acolo. Nu transfera valori intre tari. Raporteaza totul in acelasi sistem, ca doar intr-unul vei trai.
Asa cum sunt constructori buni si rai tot la fel gasim si avocati.

Edited by neagu_laurentiu, 09 March 2013 - 15:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate