Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Sa ma duc la sala sau nu ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
38 răspunsuri în acest subiect

#19
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 444
  • Înscris: 28.01.2012
esti slab la 1.78, du-te la sala ca te ajuta sa te ingrasi, facand sport ai si mai multa pofta de mancare si te ingrasi mai repede, atata timp cat mananci multe proteine, nu sta acasa sa te ingrasi ca purcelul de paste, ca daca zici ca oricum n-ai cum n-ai sa faci nimic asa, si eu am fost slab pentru inaltimea mea, nu ma ingrasam deloc, dar am fost la sala si m-am dezvoltat foarte repede, fara regim special, doar multa mancare, carne in special

bafta

#20
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.403
  • Înscris: 03.02.2006

 Krisler12, on 03 martie 2013 - 15:34, said:

Faza e ca nu ma ingras nici daca stau in cap, orice as face eu tot slab raman si mi-e frica sa nu slabesc si mai tare daca ma duc la sala. De asta intreb aici ce sa fac: sa ma duc sau sa mai astept poate mai iau si eu un pic in greutate ?

Am 1.78m, 59-60Kg, 27 ani.

n-ai cum sa te ingrasi fara masa musculara mare

grasimea se pune pe muschi si in muschi, muschi mai mari, grasime mai multa

grasii au si masa musculara corespunzatoare, nu sunt doar oase, piele si grasime (ca ursii pregatiti pentru hibernare, muschi mari, grasime de trei ori mai mare)

1. poti sa halesti oricat, daca n-ai masa musculara corespunzatoare pe care sa depui grasimea, dai toata mancarea la wc
2. probabil tu nu stii ce inseamna sa halesti cu adevarat :)   du-te la sala si vezi dupa aia cum se goleste frigiderul si cum dai faliment
3. la sala de forta se face miscare anaeroba, nu se arde grasimea decat in cantitati mici relativ la sporturile aerobe (jogging, inot, fitness, alpinism, etc.)

#21
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.524
  • Înscris: 06.01.2012

 Krisler12, on 03 martie 2013 - 15:34, said:

Faza e ca nu ma ingras nici daca stau in cap, orice as face eu tot slab raman si mi-e frica sa nu slabesc si mai tare daca ma duc la sala. De asta intreb aici ce sa fac: sa ma duc sau sa mai astept poate mai iau si eu un pic in greutate ?

Am 1.78m, 59-60Kg, 27 ani.
De slabit nu slabesti mai mult pt. ca trasu' de fiare e efort anaerob . Daca faceai efort aerob ( alergat , fotbal , tenis de camp ) slabeai . O data cu mersul la sala trebuie sa ai cam 5 mese pe zi care sa includa printre altele pui , peste , oua , vita , legume , fasole , branza , cartofi , etc. Mai important e ca ti se va schimba postura corpului chiar daca nu vei creste vizibil pe cantar .

#22
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.493
  • Înscris: 22.09.2011
am vorbit cu el si zice asa:

(prima reactie a lui a fost asta: ce are ba, e bolnav..=))..)

deci:

poti sa te duci la sala ca asta-ti face bine (pofta de mancare cum s-a zis mai sus)

important e sa mananci ce trebuie, adica multa proteina: carne/pui/peste/oua/lapte/...etc...

si usor usor te vei dezvolta....important e si calciu/minerale/vitamine/chestii d-astea.. sa bagi in tine.....

nici el nu era cine stie ce, si asta a facut.....efortul iti va face pofta de mancare...

Editat de cephalophodes, 03 martie 2013 - 20:13.


#23
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.378
  • Înscris: 28.09.2009

 Krisler12, on 03 martie 2013 - 15:48, said:

Pana la urma ce sa fac ?
Sa raman acasa pana mai pun ceva kilograme pe mine, asa cum zice cephalophodes sau sa ma duc la sala ?
Nu slabesc mai tare la sala ?
Ce sa fac ?
Vad ca si aici parerile sunt impartite. Nu a fost nimeni in situatia asta sa-mipoate spune din propria experienta sau macar sa fi cunoscut pe cineva asa ?

Daca ai posibilitatea sa te duci la sala eu zic sa te duci fara discutie.
Incet, incet o sa cresti si in masa musculara si o sa te faci cum vrei tu, trebuie sa ai doar vointa.
Si eu am fost slab de cand eram foarte mic, dar m-am dus intr-o vara la sala si dupa aceea am tot continuat ( deja, am undeva la 4-5 ani de sala ). Nu pot sa zic ca sunt extrem de imens cum ii vezi pe altii ca sunt dupa 1-2 ani pentru ca nu am luat prafuri sau alte prostii suplimentare.
Am preferat sa merg pe cale cat mai naturala si sa imi iau cat si ce trebuie din alimente, chiar daca asta presupune rabdare.
Acum am inaltime 1.84 si greutate 91 kg.

Editat de eug3n92, 03 martie 2013 - 21:00.


#24
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.225
  • Înscris: 06.03.2011
Prietene, considera-te privilegiat ca esti subtirel si te poti cladi dupa bunul plac!

Si eu am fost in aceeasi situatie. Cand am inceput sa merg la sala, in prima luna am dat jos 1-2 kg, probabil grasimi sau cine stie, ideea e ca am slabit usor la inceput, dupa care a inceput sa se "lipeasca" de mine mancarea si antrenamentul. Organismul cerea din ce in ce mai mult, iar eu nu-l lasam deloc sa rabde si asa in primele 6 luni am pus circa 8 kg. N-or fi numai muschi, iti dai seama, chestia e ca te dezvolti mult mai bine si usor-usor o sa vezi ca merge treaba.

Repet, multumeste-te cu faptul ca esti slabut si te poti construi cum vrei tu!

#25
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Faza e ca nu ma ingras nici daca stau in cap, orice as face eu tot slab raman si mi-e frica sa nu slabesc si mai tare daca ma duc la sala. De asta intreb aici ce sa fac: sa ma duc sau sa mai astept poate mai iau si eu un pic in greutate ?
stai sa vezi tu dupa 30 de ani. io aveam cat ai si tu la varsta ta si beam 3 litri de cola pe zi, mancam aproape zilnic pizza etc si nu puneam de loc. dupa 30 in jumate de an am pus 10 kilograme la stilul asta. nu te baza ca o sa fie intotdeauna asa.
meri la sala, macar sa-ti intre in rutina sa treci p-acolo. peste cativa ani o sa profiti.

#26
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 21.04.2009
Gata, ma duc la sala. Azi va fi prima zi. Deja am emotii. :D

Va spun mai pe seara cum a fost.

#27
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.524
  • Înscris: 06.01.2012
Vezi cum te arunci la greutati mari sa impresionezi pe acolo si dupa aia sa te tina febra o saptamana la pat .

#28
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.403
  • Înscris: 03.02.2006
mie tot topicul asta cu toata trancaneala, sa ma duc , sa nu ma duc la sala imi miroase a lene si incercare de gasire de motivatie
uite cum cauta unii motive pe google ca sa nu se duca la sala:

Fișier atașat  Scuze pe Google pt lene.JPG   96,77K   24 download-uri

Posted Image

vorbe mai putine, actiune mai multa!

decat sa tot intrebi daca e bine sa te duci la sala mai bine intrebi ce trebuie sa faci la sala!

lasa vaitatul si pune osul la munca

corpul e un aparat locomotor, pune-l sa faca miscare! forjeaza-l cum trebuie altfel o sa-l pierzi incet incet!

sportul inseamna frumusete, sanatate si minte lucida! "mens sana in corpore sano"


iti ajung motivarile astea sau mai vrei? Posted Image

#29
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 21.04.2009
Gata ! Am fost la sala. Am stat vreo 3 ore jumatate.
O parere inca nu am in afara de faptul ca sunt rupt, epuizat la maximum, damaged. :D
Chestia e ca am observat ca nu pot face anumite exercitii spre exemplu cele destinate pentru triceps. Acest muschi parca nici nu ar exista la mine. Nimic nu pot sa fac cu el. In rest nu mi-am format inca o parere ca e abia prima zi. Sunt obosit. Nu mai scriu mai mult ca ma doare mana ceva de speriat.

#30
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.760
  • Înscris: 17.03.2012
si eu am fost la sala pentru o luna de zile da nu prea am tras...In schimb bagam in mine proteine.
Dintr-un slabanog m-am transformat intr-un slabanog cu burta :D

#31
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.257
  • Înscris: 07.01.2012
@Krisler12  incearca  sa stai mai putin in sala, maxim 1.5 ore este de ajuns, si pana te obisnuiesti cu efortul ia-o mai usor cu exercitiile ca risti sa te accidentezi sau sa-ti uzezi prematur articulatiile

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
Eu ma epuizez la sala in maxim 45 min. Asta cu 3 ore in sala e chestie tipica de incepator care baga mare la inceput, apoi renunta.
Daca vrei sa pui pe tine asa in general  nu te du la sala, fa tenis, inot sau altele. Vei avea pofta de mancare dar si activitate fizica.
Succes

#33
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Gata Krisler, acum stii cum e la sala. Poti sa stai acasa.

#34
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.567
  • Înscris: 21.12.2012
E misto la sala :P.

 jeffy86able, on 04 martie 2013 - 14:53, said:

Vezi cum te arunci la greutati mari sa impresionezi pe acolo si dupa aia sa te tina febra o saptamana la pat .

Eu la inceput imi facusem program cu cae 4 exercitii pentru fiecare grupa de muschi, cate 4 seturi pe exercitiu.... Rezultatul: Dupa prima saptamana a trebuit sa stau o saptamana fata sala :D.

#35
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 21.04.2009
Fac peste o saptamana doua luni de sala. Inainte sa incep m-am cantarit si se pare ca intre timp am mai luat in greutate si in loc de 59-60Kg de fapt am 69Kg si, cand sunt deshidratat si 67-68Kg.
Dupa doua luni de sala am tot atatea kilograme. Nici mai mult, nici mai putin.
Nu am luat nici un praf, supliment sau steorid ci doar vitamine (Vitamax). De mancat tot atatea mese mananc. Pur si simplu nu pot, nu imi vine,  si nici nu am timp sa mananc de 5 ori pe zi. Tot de 3 ori mananc. Dimineata nu prea pot manca, nu mi-e foame, nu imi vine sa mananc, pur si simplu. Mananc de obicei o doua sau trei felii cu salam si cu unt si cam atata, si astea cu greu.
Chestia e ca sala e destul de departe. Fac vreo 25-30minute pana la sala si apoi din statia de autobuz si pana la sala inca vreo 15-20 de minute. Mai urci pana la etajul 4 unde e sala deja esti rupt. Inca vreo 10-15 minute pana sa fii gata de antrenament.
Am si o sala aici pe langa mine dar problema e ca pretul e dublu fata de asta si fata de majoritatea din oras. E si mai mica si daca vrei sa te ajute cineva la vreun exercitiu nu cred ca are cine fiindca sunt putini cei care vin comparativ cu sala asta actuala.
Ca si program vin de luni pana vineri si sambata si duminca pauza.

Nu stiu sigur (de asta am si postat aici ca sa vad ce parere aveti voi despre asta), dar ma gandesc sa nu mai vin, pentru ca:
1. Nu vad nici un rezultat. Lucrez o grupa musculara, e umflata, pana acasa e dezumflata si e ca si cum nici nu as fi facut nimic.
2. E departe al dracu' ! Practic eu de fiecare data cand vin la sala ajung acasa seara (acum ca e ziua mai mare e oarecum pe inserat dar inainte era bezna).
3. Nu mai am timp sa fac nimic altceva daca ma duc la sala in ziua respectiva. Doar servici-sala-somn si iar si iar si iar. Este cam "time consuming"...

Un coleg de sala mi-a povestit urmatoarea chestie:
Depinde si de organism, la inceput el si cu un coleg de camera la camin, amandoi de aceeasi inaltime, greutate si conditie fizica, amandoi la fel de slabi si amandoi sanatosi, s-au hotarat sa mearga la sala. Amandoi acelasi program, acelasi numar de repetari, exercitii etc.
Amandoi s-au gandit sa ia suplimente de astea timp de un an de zile. Dupa un an de zile el arata exact asa ca si acuma, adica destul de facut, in timp ce colegul sau nu a pus nici macar un singur kilogram pe el. Era exact asa ca mine, facea exercitiul pentru biceps, de exemplu, dupa exercitiul respectiv bicepsul era frumos umflat si arata destul de misto, a doua zi nu mai era nimic si era ca si cum nici nu ar fi facut nimic.
Dupa un an de zile, el continua sa mai vina la sala (dar si pe el il bate gandul sa se lase fiindca tot la fel nu mai are timp de nimica altceva decat serviciu-sala-casa-somn si iar si iar si iar) iar colegul sau s-a lasat pagubas dupa un an de zile in care nu a realizat absolut nimica.
Concluzia lui a fost si este: Nu toti suntem la fel !
Pe unii daca ii intrebi in cat timp de sala se vor vedea niste efecte, vor zice ca 3 luni, altii ca 4 luni, altii ca 6 luni iar altii ca un an. Fiecare are cate o parere.

Tot la fel, cand am venit la sala, am venit impreuna cu un alt prieten, tot slab ca si mine si el care dupa o luna nu a mai venit fiindca mersul la sala ii lua prea mult timp. In timp de o luna, ala a facut un biceps frumos conturat si deja musculatura incepea sa se contureze frumos. La mine nimic. Si lucram amandoi la fel...

Editat de Krisler12, 01 mai 2013 - 10:17.


#36
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.567
  • Înscris: 21.12.2012
Tu la 69 de kg ar trebui sa-ti lucrezi toate grupele de muschi pe antrenament... Nu inteleg de unde tampenia asta cu o singura grupa de antrenament pentru incepatori...
Sa luam spre exemplu pieptul la tine, nu e prea dezvoltat in comparatie cu unul care face sala de 3-4 ani si fiind destul de mic si tu foarte tanar se reface foarte repede si e spre avantajul tau sa profiti de asta... Dar la noi, toata lumea, luni peipt triceps, miercuri spate biceps, vineri abdomen picioare Posted Image si progres ca melcul.
Si nu mai da vina pe organism, daca vrei faci, antreneaza-te mai mult si cum trebuie si o sa vezi rezultatele.
Cand o sa ajungi sa faci genoflexiuni cu 70-80 de kg, piept cu 60-70 poti sa treci la o singura grupa de muschi pe antrenament sau atunci cand nu te mai poti reface cum trebuie de la un antrenament la altul, ti-au crescut muschii prea mult Posted Image.

 Krisler12, on 04 martie 2013 - 21:32, said:

Chestia e ca am observat ca nu pot face anumite exercitii spre exemplu cele destinate pentru triceps. Acest muschi parca nici nu ar exista la mine. Nimic nu pot sa fac cu el. In rest nu mi-am format inca o parere ca e abia prima zi. Sunt obosit. Nu mai scriu mai mult ca ma doare mana ceva de speriat.

Despre asta vorbesc...
N-ar trebui sa lucrezi nimic la triceps, decat sa faci piept ca se lucreaza si tricepsul cand faci piept. La impins cu cate kg faci?

Editat de echo3, 01 mai 2013 - 11:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate