Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Seenow I.P.TV prin Smart TV.

- - - - -
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#37
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
@wfnse
Exact, acum am ajuns la o intelegere. Posted Image

Edited by bogdan_popescu, 06 March 2013 - 18:27.


#38
freddym

freddym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.09.2004

 wfnse, on 06 martie 2013 - 18:25, said:

Pai cam asa sunt toate IPTV-urile si serviciile on-demand... prin net. Cei care au RTC pe ADSL cunosc ce inseamna banda limitata si impartita intre TV si PC.
Problema asta probabil se va rezolva pe masura ce vor optimiza modul in care se face buffering-ul si cu siguranta timpul de asteptare intre canale va fi mai mic.

Cei care au net de la RDS si nu sunt interesati de canalele TV de pe Seenow, pot folosi platforma pentru biblioteca de filme, documentare si seriale on-demand.

Vedem ce o sa mai fie. Momentan suntem intr-o faza primara, de testare si feedback-exchange.
Daca mai foloseste cineva serviciul prin Smart TV, ne mai poate spune impresii.

Se pare ca doar noi doi am testat pe SmartTV si am scris aici ... asta ma duce cu gandul la alta problema sau ma rog "inconvenient" ... "receiverul" e cam scump pentru un utilizator nou ... daca se intampla sa ai deja SmartTV-ul atunci e simplu dar daca nu il ai?

Sa presupunem ca am un televizor care nu stie toate zarzavaturile aste "SmartHUB" dar sunt multumit de imagine si sunet ... crezi ca reuseste un serviciu de acest fel sa ma faca sa schimb televizorul? ... sau sa investesc intr-un alt dispozitiv care sa stie Smart HUB cum propun cei de la SeeNow? Sunt inca multi utilizatori care pun receiverele DVB-C si STB-urile de IPTV pe televizoare care nu sunt suficient de "Smart" pentru SeeNow.

M-am tot gandit la ce ai spus intr-o postare anterioara ... nu stiu  de ce ar fi un stream super-tare pentru SmartHUB si pentru PC ar fi diferit. Pentru dispozitive mobile inteleg ca pentru a nu incarca traficul mobil ar fi utila si o varianta cu bitrate mai mic dar pentru PC de ce ar fi diferit de ce se livreaza pentru SmartHUB?

#39
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Merge pe orice model smart sau doar pe Samsung ?
Daca da, atunci este sortit esecului deja.


#40
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

 crursu, on 07 martie 2013 - 11:12, said:

Merge pe orice model smart sau doar pe Samsung ?
Daca da, atunci este sortit esecului deja.
Din cate stiu, merge pe orice dispozitiv (TV sau Home Cinema) care are functia Samsung Smart TV integrata.
Asadar nu cred ca va merge pe LG, Sony, Panasonic sau alt producator. Cel putin in faza asta...

#41
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Ok, si atunci tu ca si furnizor te adresezi unui segment foarte limitat, mai mult cei care au cumparat un smart au sigur un furnizor de cablu sau dth, ca sa ai clienti trebuie sa oferi doar canale premium altfel nu vad cum sa ai clienti noi.

#42
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

 freddym, on 07 martie 2013 - 01:48, said:

M-am tot gandit la ce ai spus intr-o postare anterioara ... nu stiu  de ce ar fi un stream super-tare pentru SmartHUB si pentru PC ar fi diferit. Pentru dispozitive mobile inteleg ca pentru a nu incarca traficul mobil ar fi utila si o varianta cu bitrate mai mic dar pentru PC de ce ar fi diferit de ce se livreaza pentru SmartHUB?
Pe online si dispozitive mobile se face un fel de "optimizare video", care de fapt
se traduce in compresie dinamica pe baza performentelor liniei de internet.

Pe TV iti pot spune cu certitudine ca nu se aplica compresia respectiva,
motiv pentru care se vede foarte bine.

 crursu, on 07 martie 2013 - 12:47, said:

... ca sa ai clienti trebuie sa oferi doar canale premium altfel nu vad cum sa ai clienti noi.
Canale premium si continut on-demand premium - filme, seriale, documentare, etc. la alegere.

#43
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 wfnse, on 07 martie 2013 - 12:56, said:

Pe online si dispozitive mobile se face un fel de "optimizare video", care de fapt
se traduce in compresie dinamica pe baza performentelor liniei de internet.

Pe TV iti pot spune cu certitudine ca nu se aplica compresia respectiva,
motiv pentru care se vede foarte bine.

Nu te supara, chiar nu vezi contradictia ? Internetul este acelasi si pentru tableta si pentru SmartTV deci in caz de congestie ambele trebuie sa recurga la un stream de o calitate mai mica, deci cele afirmate de tine nu pot fi reale.

In cazul IPTV-ului adevarat, livrat pe reteaua IP a operatorului  de IPTV, pe intreaga retea exista echipamente inteligente care acorda o prioritate mare traficului de iptv astfel incat STB-ul sa fie afectat minimal de congestiile de trafic. Pentru ca RCS sa prioritizeze traficul catre serverele Seenow ar trebui ca Mediadirect sa-i plateasca adica se duce dracului neutralitatea internetului si mobilitatea. Este o contradictie mortala !

#44
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Nu cred ca va prinde astfel de concept la noi. Adica omul din moment ce are tv inseamna ca are si cablu tv tras in el. Cel mai probabil de la rds, adica digital gratuit. Deci ce rost ar avea sa te scarpini invers?

#45
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

 anicoara, on 07 martie 2013 - 14:35, said:

Nu te supara, chiar nu vezi contradictia ? Internetul este acelasi si pentru tableta si pentru SmartTV deci in caz de congestie ambele trebuie sa recurga la un stream de o calitate mai mica, deci cele afirmate de tine nu pot fi reale.

In cazul IPTV-ului adevarat, livrat pe reteaua IP a operatorului  de IPTV, pe intreaga retea exista echipamente inteligente care acorda o prioritate mare traficului de iptv astfel incat STB-ul sa fie afectat minimal de congestiile de trafic. Pentru ca RCS sa prioritizeze traficul catre serverele Seenow ar trebui ca Mediadirect sa-i plateasca adica se duce dracului neutralitatea internetului si mobilitatea. Este o contradictie mortala !
Logica ta este corecta, insa in cazul acesta nu se recurge
la compresie ci la intreruperea vizionarii continutului pe TV.

Altfel spus, daca banda de internet nu este suficienta pentru Seenow pe Smart TV, programul nu recurge la "optimizare" sau downscale.
Pur si simplu transmisia canalului TV sau a continutului on-demand se intrerupe, urmand sa revina daca banda de internet "revine" la conditiile optime.

Pe de alta parte, la transmisia online - pe laptop sau tableta - se aplica compresie
dinamica astfel incat transmisia sa fie neintrerupta, dar la o calitate mai slaba (daca linia de internet nu suporta mai mult).

Din testele efectuate pana acum pe Samsung Smart TV, nu am intampinat probleme de intreruperi.
Seenow consuma max. 10-15 Mbps din banda de internet, avand la dispozitie o linie de peste 100Mbps.
Asadar nu au fost probleme de intreruperi. Merge si se vede foarte bine (pe TV).

 oauzor, on 07 martie 2013 - 14:53, said:

Nu cred ca va prinde astfel de concept la noi. Adica omul din moment ce are tv inseamna ca are si cablu tv tras in el. Cel mai probabil de la rds, adica digital gratuit. Deci ce rost ar avea sa te scarpini invers?
Ideea este ca pe viitor vei putea avea doar internet, iar continutul TV sa fie la alegerea ta, nefiind dependent de ce vrea "cablistul" sa iti dea.
Mai mult, conceptul nu se limiteaza la a fi o alternativa pentru cablu TV. Prin acesta poti sa vizionezi continut on-demand - filme, seriale, documentare, sport, etc - la alegerea ta.

#46
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Da, e un plus continutul on-demand, dar nu stiu cata lume il foloseste, avand in vedere ca la noi pirateria e in floare, mai bine iei filmu moka de pe warez_spam decat sa dau o suma modica pe el. Asta e conceptia multora.

Mai e mult pana cand va deveni tvul optional. Dar oricum, e un semn de evolutie, si asta e un lucru bun.

Cat timp cablistii vor face fix ce vor fara sa ii ia cineva la intrebari nu or sa dispara. Nu mi se pare normal sa ai acces la anumite posturi tv doar dintr-o anumita retea. Ca vrei tu sa cumperi un post strain care nu e in grila altora e strict treaba ta, dar sa cumperi drepturi de televizare pt niste competitii si sa le oferi doar la abonatii tai e de porc.

#47
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
@wfnse
Deci daca spui ca se intrerupe de tot daca nu are net destul adica 10-15 mega atunci e dezastru, adica te uiti si tu ca omu la un film si ti se opreste cand ti-e lumea mai draga, si mai si platesti pentru asta.
Cei cu net de 100 de mega nu vor folosi seenow pentru ca au dvb-c iar cei cu romtelecom nu pot folosi seenow ca n-au net pentru asa ceva.

IPTV-ul de la RDS (e musai sa aduc iar rds in discutie, asta e) nu consuma din aia 100 de mega, fibra este capabila de mult mai mult de 100 de mega, iar  traficul pt IPTV nu e limitat de aceasta limita de 100, cel putin asa stiu eu.

Edited by bogdan_popescu, 07 March 2013 - 15:44.


#48
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

 bogdan_popescu, on 07 martie 2013 - 15:42, said:

@wfnse
Deci daca spui ca se intrerupe de tot daca nu are net destul adica 10-15 mega atunci e dezastru, adica te uiti si tu ca omu la un film si ti se opreste cand ti-e lumea mai draga, si mai si platesti pentru asta.
Cei cu net de 100 de mega nu vor folosi seenow pentru ca au dvb-c iar cei cu romtelecom nu pot folosi seenow ca n-au net pentru asa ceva.

IPTV-ul de la RDS (e musai sa aduc iar rds in discutie, asta e) nu consuma din aia 100 de mega, fibra este capabila de mult mai mult de 100 de mega, iar  traficul pt IPTV nu e limitat de aceasta limita de 100, cel putin asa stiu eu.
Eu ti-am zis ca nu am avut intreruperi sau alte probleme de genul acesta.
Am avut IPTV RCS si intreruperile+compresia din DVB-C erau mai suparatoare decat pe jucaria asta.
Am testat cu downloaduri active de 10GB + surfing + Seenow si nu a dat semne de oboseala.
Mai mult, Smart TV-ul este legat wireless la router.

In general romanii nu mai folosesc conexiuni dial-up si nici ADSL-ul de la Romtelecom nu mai e la 2Mbps.

Cat despre abonatii RCS care au deja TV, hai sa luam urmatoarea situatie ipotetica:
1. SeenowX ofera 200 canale tv (sport, romanesti, generale, documentare) + 20 canale HD + 20 canale radio
2. SeenowX ofera o biblioteca cu peste 1000 de filme/seriale/documentare/etc., anul 2000-2013, mare parte HD, toate studiourile de filme, totul la alegere, cinema acasa.
3. Oferta SeenowX contine toate cele enumerate si costa 5 euro pe luna
4. SeenowX vine peste o linie de internet oarecare, de minim. 20Mbps, care costa 40 lei pe luna
5. Abonatii la operatorul de internet nu detin abonament de TV la firma respectiva, considerand ca grila nu este corespunzatoare si ca vor sa aleaga personal ce vor sa vada la TV.

In total clientul va plati aprox. 60 lei pentru cele enumerate anterior. Cum iti suna o astfel de perspectiva ?

In rest sunt total de acord cu opinia exprimata de @oauzor. Chiar asa stau lucrurile in Romania.
Oricum in curand o sa platim si pentru Youtube (vezi Germania deja).

#49
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
La momentul actual numarul de canale seenow este de abea cateva zeci din care lipsesc canalele de top din Romania.
Adsl-ul de la RTC are vreo 6 mb din cate stiu, rare zonele in care se poate mai mult.
Numarul de filme oferite cred ca este destul de mic, le trebuie drepturi ca sa le puna acolo.
Totul la pret intreg cum este acum costa 6,4 euro, nu vad cum ar investi si in filme si in sute de canale si sa micsoreze pretul.
Cine are net pe fibra deobicei ia pachetul complet pentru ca are destule avantaje si nu necesita tv-uri ultradestepte sau echipamente suplimentare.
130 de canale cate sunt pe digital parerea mea e ca sunt suficiente.
Seenow dupa parerea mea nu va face nimic cu asta, probabil o sa se lase din lipsa de clienti.

#50
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Eu ti-am prezentat o situatie ipotetica si nici macar nu vrei sa iti pui problema.

Despre Voyo ce parere ai ? Ai da 3 euro/luna pentru biblioteca de filme si emisiuni ProTV ?

#51
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Care 20 de canale hd, eu am vazut doar Filmbox hd?

#52
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

 crursu, on 07 martie 2013 - 17:47, said:

Care 20 de canale hd, eu am vazut doar Filmbox hd?
Am spus ca e o situatie ipotetica, ce s-ar putea intampla pe termen mediu si eram curios daca v-ar surade o astfel de perspectiva.

#53
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 wfnse, on 07 martie 2013 - 16:14, said:

.

Cat despre abonatii RCS care au deja TV, hai sa luam urmatoarea situatie ipotetica:
1. SeenowX ofera 200 canale tv (sport, romanesti, generale, documentare) + 20 canale HD + 20 canale radio
2. SeenowX ofera o biblioteca cu peste 1000 de filme/seriale/documentare/etc., anul 2000-2013, mare parte HD, toate studiourile de filme, totul la alegere, cinema acasa.
3. Oferta SeenowX contine toate cele enumerate si costa 5 euro pe luna
4. SeenowX vine peste o linie de internet oarecare, de minim. 20Mbps, care costa 40 lei pe luna
5. Abonatii la operatorul de internet nu detin abonament de TV la firma respectiva, considerand ca grila nu este corespunzatoare si ca vor sa aleaga personal ce vor sa vada la TV.


Situatia ipotetica este prost definita lipsindu-i parametrii calitativi. Daca vrem canale la numar, 200 chiar 500 o rezolvam gratis cu o antena de satelit. Plin de canale free-to-air, arabesti, rusesti, tot ce-ti poate trece prin cap.
Daca vrei Eurosport, HBO, ProTV si inca alte 10 nu-ti ajung cei 4 euro sa platesti drepturile de retransmisie.

Chiar nu inteleg de ce esti atat de insistent. Oricum eu abandonez acest subiect pe care in continuare nu-l consider important ci unul dintre multele servicii similare care au fost si vor mai fi. Problemele nu sunt tehnologice ci comerciale. Adevarata revolutie poate veni doar administrativ-legislativ daca se va intampla candva.

#54
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

 anicoara, on 07 martie 2013 - 18:14, said:

Chiar nu inteleg de ce esti atat de insistent. Oricum eu abandonez acest subiect pe care in continuare nu-l consider important ci unul dintre multele servicii similare care au fost si vor mai fi. Problemele nu sunt tehnologice ci comerciale. Adevarata revolutie poate veni doar administrativ-legislativ daca se va intampla candva.
Nu sunt insistent ci putam o discutie cu argumente si vedem daca este o chestie de viitor.

In Romania prea putin s-au dezvoltat astfel de servicii, iar majoritatea clientilor sunt captivi in cadrul unui sistem comunist de distributie TV.

RCS-ul nici macar nu a lansat comercial IPTV-ul, iar Romtelecom-ul a renuntat la biblioteca interactiva de filme dupa cateva luni de la lansare.
Singurul IPTV de calitate, dar cu o disponibilitate foarte scazuta, este iNES.

Multi dintre care si-au dat cu parerea pana acum nici macar nu au avut ocazia sa testeze live serviciul, dar sunt foarte vehementi impotriva.

N-aveti decat sa purtati in continuare ochelari de cal, sa nu aveti nicio viziune asupra viitorului si sa comentati la nesfarsit despre RCS.

Niciodata n-am putut sa fiu negativist si distructiv asupra unui lucru nou.  Mereu am zis, bravo, uite o chestie interesanta, sa vedem cum va fi pe viitor.
In definitiv nu au trecut decat 7 zile de la lansare.

... si cu asta cam atat am avut sa mai zic pe subiectul asta.
Daca mai apar noutati va tin la curent, iar daca sunt testeri noi ii astept sa impartaseasca aici primele impresii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate