Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Windows 8 dilema

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012
Buna ziua, de ceva timp ma gandesc sa instalez windows 8. Am un notebook cu core i3 380M si 3 Gb RAM.

Motivele pentru care vreau sa-l instalez este ca, dn ce am auzit si vazut pe net, bateria se presupune ca tine putin mai mult, utilizeaza mai putin RAM, merge per total ceva mai repede decat windows 7.

Totusi nu stiu care sunt diferentele intre licente, OEM, Retail, Volume Licensing, RTM etc. Cel mai mult ma intereseaza diferenta intre licenta Volume license si RTM. Motivul pentru acest lucru este ca vreau sa-l instalez de pe USB stick si, din auzite, am inteles ca VL nu merge instalat asa.

In afara de acest lucru ma intereseaza daca sunt diferente la instalare intre acest doua versiuni, gen care imi cere license key in timpul instalarii si care nu.

P.S. Am citit multe alte posturi de pe acest forum despre win 8 si nu am gasit un rasp exact la intrebarea mea, daca a mai intrebat cineva asa ceva va rog sa ma redirectionati acolo, dar as vrea totodata sa-mi rasp si la celelalte intrebari care nu au inca raspuns.

Deasemenea am citit in celelalte posturi si am vazut ca multi au probleme cu netul nu numai wireless dar si cel de la retea si de pe stick (gen rds, vodafone etc. ) si au si probleme cu jocurile. Eu stiu ca nu ar trebui sa aiba asemenea probleme, dar daca chiar se intampla asa ceva ramane intrebarea finala: Se merita sa instalez windows 8?

Multumesc anticipat!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
OEM - doar instalat pe un PC nou achizitionat
Retail - produs vandut in magazin
Volume - cand cumperi mai multe produse, ai discount

Edited by neagu_laurentiu, 01 March 2013 - 16:52.


#3
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012
Multumesc pentru raspuns, poti sa-mi spui si daca cere licence key la instalare? As vrea sa-l incerc o perioada sa vad daca merita investitia.

Edited by trasabdcf, 01 March 2013 - 17:00.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Poti testa o varianta de 90 zile: http://msdn.microsof...r/jj554510.aspx

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
OEM - pe un produs nou instalat SAU pe un calculator facut de tine. Nu poate fi transferat ulterior pe alt calculator.
Retail - nu exisat un Retail curat ptr Windows 8. Singurul Windows 8 "Retail" este doar VUP - versiunea de  upgrade, care presupune existenta unei licente de Xp, Vista sau 7 anterioare pe acel calculator. Retail este singura care se poate transfera la un calculator nou,
Volume - doar ptr companii - licentiere de volum - minim 5 licente.

RTM ( Release To Manufacture ) inseaman versiune finala - nu e licentiere ci statusul Windowsului... Adica Preview, RTM, SP1, etc...

Ptr alte detalii poti citi primul post din topicul general: Windows 8 RTM

#6
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012
ok, am citit si postul cu windows 8 RTM si ma intereseaza vers de 90 de zile, totusi nu inteleg, tot cere sa activez acea versiune, daca nu intr-o ora mi se inchede pc-ul. Or sa-mi dea ei un  key provizoriu? Cum se activeaza aceasta versiune?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Primesti un key (parca). Descarca kit-ul si citeste pe acolo, iti spun ei tot ce trebuie.

Edited by neagu_laurentiu, 01 March 2013 - 17:34.


#8
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012
Ok, multumesc pentru raspunsuri, totusi nu mi-ati oferit nicio informatie legata de cat de eficient e.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Testeaza si te convingi singur.

#10
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012
Fie si asa, multumesc.

#11
roboto

roboto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.01.2013
Am doua laptopuri cu Windows 8 cumparate recent . bateria tine...ok dar poate pentru ca sunt noi.
In prima luna era veselie. In a doua..mai putin. In a 3-a utilizatorii respectivelor laptopuri m-au intrebat daca pot sa le pun Windows 7 sau XP .

Deocamdata am refuzat dar m-am cam saturat de restarturi si de " s-a blocat magaria hai sa vezi ce are" .
Laptopuri..bunicele ..HP 4540s i5-3210M 15 8GB/750

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu tin minte sa mi se fi blocat macar o data W8.
Personal eu nu as mai reveni la W7, mi se pare mult mai rapid si unele lucruri mai bine gandite.
Chiar si mult injuratul meniu de start ma impaca foarte bine mai ales ca recent am descoperit ca pot sa instalez si shazam sau tune in radio in acesta.

#13
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-ce pot sa zic eu ca aspect negativ:pe windows 8 nu-ti merge nici un soft portabil (cel putin eu am incercat vreo 7 de la adobe care imi merg toate pe windows 7 si pe 8 nu merge nici unul)
-

Edited by cristirg, 02 March 2013 - 03:41.


#14
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Posteiffel, on 01 martie 2013 - 17:01, said:

OEM - pe un produs nou instalat SAU pe un calculator facut de tine. Nu poate fi transferat ulterior pe alt calculator.

In cazul Windows-ului 8, Micrososft zice exact contrariul adica poti transfera ulterior licenta pe un alt calculator in anumite conditii. Din cate am inteles de pe site-ul Microsoft, poti transfera licenta de pe un calculator pe altul de cate ori vrei atata timp cat toate calculatoarele iti apartin.

You may transfer the software to another computer that belongs to you.

Dar nu poti folosi licenta simultan pe mai multe calculatoare, la un moment ea numai pe un singur calculator poate fi activa.

Anytime you transfer the software to a new computer, you must remove the software from the prior computer.

Din cate inteleg eu asta inseamna ca poti activa licenta OEM pe un laptop fara licenta (sau cu Linux) iar ulterior daca iti cumperi alt laptop o poti transfera pe cel nou dar nu o mai poti folosi pe cel vechi. In mod analog daca iti faci un sistem din bucati si ii cumperi o licenta de Windows 8, poti folosi aceiasi licenta si daca schimbei placa de baza (si poti sa o schimbi ori de cate ori vrei).

Nu ma prea pricep la licentiere dar asta am inteles eu de pe site-ul Microsoft. Se pare ca la Windows 8 conditiile de licentiere OEM difera fata de versiunile anterioare.

#15
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012
Poate ca problemele aparute pe windows 8 sunt cauzate de lipsa driverelor, in orice caz, il voi instala in dual boot cel mult, pentru a nu risca nimic.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Poste2k, on 02 martie 2013 - 06:27, said:

In cazul Windows-ului 8, Micrososft zice exact contrariul adica poti transfera ulterior licenta pe un alt calculator in anumite conditii. Din cate am inteles de pe site-ul Microsoft, poti transfera licenta de pe un calculator pe altul de cate ori vrei atata timp cat toate calculatoarele iti apartin.

You may transfer the software to another computer that belongs to you.

Dar nu poti folosi licenta simultan pe mai multe calculatoare, la un moment ea numai pe un singur calculator poate fi activa.

Anytime you transfer the software to a new computer, you must remove the software from the prior computer.

Din cate inteleg eu asta inseamna ca poti activa licenta OEM pe un laptop fara licenta (sau cu Linux) iar ulterior daca iti cumperi alt laptop o poti transfera pe cel nou dar nu o mai poti folosi pe cel vechi. In mod analog daca iti faci un sistem din bucati si ii cumperi o licenta de Windows 8, poti folosi aceiasi licenta si daca schimbei placa de baza (si poti sa o schimbi ori de cate ori vrei).

Nu ma prea pricep la licentiere dar asta am inteles eu de pe site-ul Microsoft. Se pare ca la Windows 8 conditiile de licentiere OEM difera fata de versiunile anterioare.

Ai citit licenta de UPGRADE. Aia e transferabila.

Licentierea OEM difera un pic fata de ce a fost pana acum, ptr ca permite ptr prima data vanzarea sa catre end-useri ptr a o instala pe calculatoarele facute de ei. Pana acum nu se putea achizitiona decat preinstalata de un OEM Integrator - nu ca unele din firmele e la noi respectau asta - ti-o vindeau doar impreuan cu un calculator nou dar majoritatea te lasau tot pe tine sa o instalezi.

#17
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Posteiffel, on 04 martie 2013 - 10:04, said:

Ai citit licenta de UPGRADE. Aia e transferabila.

Nu e adevarat nu am citit licenta Upgrade ci am citit pe site-ul microsoft despre licenta OEM folosita pentru uz personal (OEM System Builder using the Personal Use License).

http://www.microsoft...bid=HP-AJ5NjNDF

Scrie acolo clar ca daca vrei sa iti faci un calculator poti folosi licenta OEM de Windows 8 daca esti de acord cu termenii pentru uz personal (Personal Use Licence).

La sfarsitul paginii de unde am citit eu si de unde am postat gasesti un FAQ si scrie acolo clar ca poti transfera licenta OEM folosita pentu uz personal pe un alt calculator detinut de tine si nu exista nici o limita de cate ori poti face lucrul asta. Adica daca iti schimbi calculatorul de 100 de ori poti reinstala in mod legal licenta OEM pe fiecare nou calculator dar nu o poti folosi pe toate cele 100 de calculatoare in acelasi timp.

Cred ca asta este si motivul pentru care nu exista versiune retail de Windows 8, pentru ca versiunea OEM poate fi transferata ori de cate ori, in anumite conditii, de pe un calculator pe altul. Edificatoare este fraza urmatoare:

Anytime you transfer the software to a new computer, you must remove the software from the prior computer.

Anytime ala sugereaza faptul ca licenta poate fi transfera de un numar nelimitat de ori de pe un calculator pe altul atata timp cat respectivele sisteme apratin celui care a cumparat initial licenta.

Edited by e2k, 04 March 2013 - 13:38.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, este chiar o noutate asta. Nu stiam de ea. Din pct meu de vedere e ok, numai sa nu se schimbe iar :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate